Itdliano PUROL in huis! De schijn gered. Uit onze omgeving. fat (LekJfax&te, naddeü Paramaribo. HENQSTENKEURING. Onder auspiciën der Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" werd Woensdag op bet terrein der V.V.Z.F. alhier weer een hengstenkeuring gehouden. Er was grote belangstelling, niet alleen uit heel onze provincie, maar uit alle delen van het land overtuigden belangstellenden zich van de goede kwaliteit der Zeeuws- Vlaamse paarden. Ook de algemeen voor zitter van „Het Nederlandse Trekpaard", Jhr, van Vredenburch, benevens de secre taris, de heer L. A. Bom, waren hierbij aanwezig. De kwaliteit der paarden bleek over het algemeen goed te zijn en mede door de hooggestelde keuringseisen behoren de goedgekeurde hengsten weer tot het aller beste fokmateriaal, dat goede verwachtingen geeft voor de toekomst. Van de vijf goed gekeurde driejarige hengsten zijn er drie in Zeeland gefokt» de beide andere waren Brabant en Limburg gefokt. Van de 25 aangemelde driejarige paarden waren er 22 op de keuring aanwezig. De keuring bleek uitstekend georganiseerd Algemeen was men van oordeel dat de nieuwe boxen een uitkomst zijn voor de paarden. Deze practiscbe inrichting zal zeker weer bijdragen de naam van het V.V.Z.F.-terrein hoog te houden. De uitslagen waren Driejarige hengsten Nico van Roza, van Jac. de Putter en Em. K- MisseghersGladon, van P. B. van HoeveMontain, van Abr. Haak, Zaamslag Nico van het Kanaal, van Abr. Haak, Zaam slag en C. J. van de Velde, Kamperland; Nico, van A. Scheele Az. Vierjarige hengsten Benno, van Jac. de Putter Pz. te Axel en P. A. P. Dieleman te ZaamslagAlbert van de Heihoek, van Fa. F. Dekker. Vijfjarige hengsten: Marquis van de Zeedijk, van M. L. M. Ysebaert—v.d. Linden. K-hengsten Acron van Frits, van Fa. F. Dekker; Anton van Berkenhof, van H. de Maat, Stoppeldijk en H. Kerckhaert, Breda. 4 jaar goedgekeurd Nico van Annie, van C- A. DekkerHer man van Catharir.ahoek, wed. Jac. de Feïj- ter Cz. te BoschkapelleCertain van de Mariahoeve» van gebr. van Campen te Graauw; Cantor, van L. den Exter, C. van Hoeve en A. J. SaloméVerhageHercule van de Louisa, van J. Bonte, Koewacht. Donderdag werden de hengstenkeurlngen te Hulst voortgezet. Goedgekeurd voor 1 jaar Nestor van Cathalijnehof 147075, eig. A. D. H. Verschueren te Hengstdijk; Willy van de Maria Hoeve 14i840, eig. gebr. van Campen, GraauwKarei van Alstein 140440 eig. P. J. Boënne, Graauw Carlo van Ter hole K 2269, eig. Rer Cornelissen, Terhole Espoir van Alstein 153567, eig. L. O. J. Daelman, WestdorpeNico van 't Hoog land K 2247, eig. Al. Serrarens, Ossenisse Dragon van Alstein 156339, eig. René A. C. Hendriks, Hulst. Goedgekeurd voor het Stamboek: Iwan van Saeftinge 143875, tig. H. L. Bruggeman, Graauw en H. Bisscoop, Hoef- kensdljk Hersrur van Alstein 146056, eig. P. J. Boënne, G aauw. Goedgekeurd voor 4 jaar: Paul K 1990, eig. Jos. F. de Waal, Hon- tenisse. EEN OPLOSSING VOOR HET INTERNATIONALE VRACHTVERVOER. Enkele dagen geleden werden plotseling de zware Zeeuwse vrachtwagens, die o.a. het mosselvervoer naar Frankrijk verzorgen, aan de Belgisch—Franse grens belet hun reis verder te maken en bleek het niet langer mogelijk zelf het vervoer naar Frank rijk te verzorgen. Het gevolg hiervan is geweest, dat Franse en Belgische wagens zelf hier de mosselen en groente kwzmen halen. Naar „De Stem" thans bericht, zijn verschillende expediteurs er nu in geslaagd in Rijssel zg. TD-bewijzen te verkrijgen, die hun het recht geven om de mosselen weer met hun wagens via België naar Frankrijk te vervoeren. BEPERKING VERKEER, IN VERBAND MET OPDOOl. Men verzoekt ons de aandacht der weg gebruikers erop te vestigen dat voor enkele wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen door de Proviaciale Waterstaat en de gemeente besturen in verband met „opdooi" beper kende bepalingen zijn gesteld voor het berijden met motorvoertuigen. De betreffende wegen zijn kenbaar ge maakt met de nodige hierop betrekking hebbende verkeersborden. De weggebruikers zullen er goed aan doen, hiervan goede nota te nemen en extra op te letten, daar de mogelijkheid bestaat dat dit aantal wegen bij verdere opdooi nog zal moeten worden uitgebreid. Ook de busdiensten ondervinden moeilijk heden van de dooi en op verschillende trajecten moesten diensten vervallen i.v.m. de voor sommige wegen opgelegde beper kingen wat betreft gewicht en wieldruk. AXEL. Met ingang van 1 Febr. is overge plaatst naar Tholen en belast met het groepscommando aldaar, de opperwacht meester der Rijkspolitie C. Griep. ITALIAN0 Dezer dagen ward om 10 uur 's avonds bij de Rijkspolitie alhier kennis gegeven van het feit dat in de Prins Hendrikstraat een persoon bewusteloos naast een motor rijwiel op de w?g lag. Door de politie werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld en de man bleek inderdaad buiten kennis en had een bloedende hoofdwonde. Nadat de politie de eerste hulp had verleend, ontbood zij een arts, die overbrenging naar het ziekenhuis te Sluiskil noodzakelijk achtte. De man bleek te zijn de 64 jarige W. O., haltechef der N. S. te Sluiskil en een lichte hersenschudding te hebben opge lopen. Hij is later naar zijn woning ver voerd en hdeft tijdens een ogenblik dat het bewustzijn was weergekeerd, verklaard, dat hij een hond op de weg had gezien en tegen een boom was gereden. Het onder zoek ter plaatse wres uit, dat deze ver klaring juist is. Van aanrijding kan geen sprake zijn, Ten behoeve der grondwerkzaamheden is op de „Axelse Vlakte" een z.g. dragline ingeschakeld, waarvan da bediening was toevertrouwd aan de 32-jarige J. A. uit Delft. Toen de motor van de dragline niet op gang was te brengen, heeft A. om de olie te verdunnen enige in gasolie gedrenkte poetskatoenen lappen onder lr»t carter ge worpen en in brand gestoken. Nadat hij de verbranding plm. 15 min. had la'en duren, heeft hij te kwart over twee de brand geblust. Te 5 uur werd hem in zijn kost huis meegedeeld, dat de dragline in brand stond, die door A. weer werd geblust. De Axelse brandweer rukte nog uit, doch hoefde niet meer op te treden. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 5 Februari 1950. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Sebestijéo, 2.30 u. Ds. P. J. Pennings (H. Doop), Geref. Kerk. 10 u. en 2.30 u. Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1 9.30 u. Leesdienst en 3 u. Ds. J. J. Ritsema, van Zaamslag. Geref. Gemeente. 10 en 2.30 u. Leesdienst. GEVONDEN dames sjaal Ar.theunis Prins Hendrikstraat, 54 Axel. VERGADERING Z.L.M. AFDELING TERNEUZEN. Op de in hotel „Des Bays Bas" gehou den jaarvergadering der Z.L.M. afd. Terneu- zen, werden de heren J. van Hoeve en D. Haak als bestuursleden herkozen. De alge meen secretaris der Z.L.M. de heer J. F. Schlingemann, hield een lezing over „Land bouwpolitiek*. Na afloop der vergadering werd een film over de Noord-Oostpolder vertoond. ZUIDDORPE. Benoeming, Aan de R. K. bijzondere school alhier is tijdelijk tot onderwijzeres benoemd mej. Fermont uit Boschkapelle. KOEWACHT. Aanrijding. In verband met de gladheid van Dinsdag kwam de vrachtwagen van de heer E. M. uit Axel in de Schoolstraat tegen een electrische paal terecht. De lamp kwam hierbij door de schok naar beneden en werd vernield. Aan de wagen zelf werd enige schade aangericht. Persoonlijke ongevallen deden zich gelukkig niet voor. Tijdens de reis van Hr. Ms. torpedoboot- jager „Tjerk Hiddes" deed luitenant der 2e klasse G. W. Bakker de volgende Suri naamse indrukken op. Nu Hr. Ms. „Karei Doorman", »|acob van Heemskerck" en „Joha?r Maurits van Nassau* oefeningen houden in de West is het niet onaardig te zien wat de mannen van het smaldeel te wachten staat bij een bezoek aan deze contreien. Paramaribo en Suriname? werkelijk ik weet niet precies wat ik ervan zeggen moet, doch de volgende indrukken deed ik daar op. Paramaribo is een houten stad, en bijzon der in zijn soort, althans voor ons. Want een stad geheel uit houten huizen opge trokken hadden we nog rooit gezien. Maar om nu te zeggen „Wat een mooie stad is dal", neen, helemaal niet, De verf op de huizen is ver te zoeken en een druk handelsleven is er ook wel niet. Ja, de bauxietmijner, verder de rivier op, daar zit leven in. Daar is het komen en gaan van grote zeeschepen, die het kost bare bauxiet in haar ruimen over de wereld vervoeren en veel arbeiders uit de zeer heterogene bevolking (men ziet er negers, maleiers, Chinezen, Indiërs en andere ras sen door elkaar lopen) zijn daar tewerk gesteld. Het is een bloeiend bedrijf. Maar zodra je buiten de stad komt, zijn de wegen van deze mijnen naar Paramaribo erg slecht. Alleen de weg naar het vlieg veld is uitstekend. Deze is door de Ame- rikanen aangelegd. Daar verderop is hij even slecht als de andere wegen en het vliegveld zelf ziet er ook wat vervallen uit, tenminste de gebouwen. En „what about" de plantages De meeste plantages waren oorspronkelijk kof fieplantages, doch gedurende de oorlog zijn deze in verval geraakt daar de scheeps- ruimte voor de verzending ontbrak. Nu wordt er nog wel koffie verscheept, maar veel heeft het niet te betekenen. De plan tages brengen nu ook wat bananen en grapefruits voort, doch bevrachtingsmoei lijkheden houden ook nu weer de bloei van deze handel tegen, zjj het dat deze bevrachtingsmoeilijkheden weer van andere aard zijn, een droevig feit. Ik heb er sinasappelen en grapefruits gegeten, zo lekker, als ik ze nergens ter wereld heb geproefd maarduizenden wor den r.u in de rivier gegooid, omdat ze niet weg te krijgen. Ook het gebrek aan arbeids krachten doet zich hier voelen. Suriname, het lijkt mfj een vruchtbaar land, doch heel wat moeite en doorzettings vermogen zou men zich moeten getroosten om dit intensief in cultuur te brengen. Maar wie zullen de initiatiefnemers tn de kapi taalkrachtigen zijn. En wie garandeert hun afzetgebied Het zijn niet alleen de verschephigs- moeilijkheden, doch de prijzen zijn te laag. Men beweert, dat in Holland geen grape fruits gegeten worden. De prijs van de grapefruits per stuk is hier ongeveer 7 ct., in Holland 40 ct. of meer, waar ligt het aan Dit zijn de overpeinzingen naar aan leiding van de rondrit door Paramaribo omgeving. G. W. Bakker, FEUILLETON Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. 20 Die mijnheer beviel Stéphane? Des te beter. Welk beter bewijs voor haar. dat de liefde en leugens slechts één zijn. en dat hij, Oswill, gelijk had, altijd gelijk. Bij zijn terugkeer twijfelde hij niet haar teleurgesteld te vinden, wijs geworden, de bedrieger ver jaagd, na haar die les te hebben gegeven. De gedachte kwam niet in hem op, dat zijn vrouw tot aan dt grenzen der uiterste zwakheid zou gaan en deze zou overschrij den. Vroeger had hij haar bezoedeld, bele digt hij had met haar willen handelen, als hij met meisjes van de straat gewoon was. Hij had haar weerspanning bevonden. Sedert eerbiedigde hij haar, altfjd verbaasd. Hij geloofde haar niet instaat tot enige fout. Hij wist niet, dat fatsoenlijke vrouwen soms vallen ala een bliksemstraal, en dat een avond van onweer aan de hemel of een regendag in haar hart voldoende aanleiding zou kunnen zijn. Hij dacht alleen dat zij zich wonden zou. En daar sloeg hij geen acht op. Alles te zamen, woedend en verheugd, joeg hij over de weg als»een vuurkogel, zonder op levende hindernissen te letten, aangezien hij verze- kerd was. Buitendien was op die dag, in Hendaye, gelijk zij beslist had, Stéphar.e de minnares van Dewalter geworden. Zij gaf zich, zonder voorbehoud, rein, al haar hoop medebrengend en de trots om mooi te zijn in de kostbare gift, die zij hem schonk. De enige man, die haar bezeten had, vreemd vrij naar het gewetenhad zij de gewaar wording of haar leven begon en zij nu eindelijk gehuwd was. Toen Dewalter zich weer alleen bevond, diezelfde avond in Biarritz, in zijn kamer van het Paleis, riep hij zich Stéphane voor de geest, zoals zij geweest was... en hij schreide.Hij zag de noodzakelijkheid streng, hard, met strakke trekken zij was bij hem. Zonder gerucht wees zij de deur, hem toeschreeuwende „Naar de woe stijn Ga heen I* Plotseling zeide hij tot zichzelf dat hij ging vertrekken, gehoorzamend aan het bevel. Waar diende het toe, enige dagen te wach ten, zoals hij zich had voorgenomen. Voor Stéphane was het beter dat hij onmiddelijk vertrok. Toen drong de gedachte, dat hij verkeerd gehandeld had, als gloeiend ijzer in hem door. Hij werd diep bedroefd, mis bruik te hebben gemaakt van een vrouw, en vergeefs weerde hij er zich tegen. Maar het ligt in de menselijke matuur om eerst volgens het verlangen te handelen en nader hand de nodige redenen te vinden om zich te rechtvaardigen. Zo is het op alle terrei nen; altijd als het tot een schikking komt met de plicht, maakt de mens zich tot zijn eigen rechter, en dan oordeelt hij, en spreekt zich vrij. George Dewalter had lady Oswill lief zonder haar te kennen. Hij wist ook dat hij haar beviel. Zonder boosaardigheid, zon der laagheid zelfs alleen om zich te ver ontschuldigen zeide hij bij zichzelf, dat zij alles had, en hij niets; dat zij in Biar- rits leefde, een bedorven plaatsdat haar overgave snel was geweest. Hij had niet veel in Stendhal gelezen. Hij dacht dat zij hem spoedig zcu vergeten, dat hij eerbie dig en oprecht was geweestdat zonder twijfel geen der mannen, wie zij had toe behoord of die haar in de toekomst bezit ten zouden, in zijn daad de overgave had gebracht, of zouden brengen, de vurige dankbaarheid, die hem vandaag overweldig den. Hij dacht met bitterheid, dat zij bleef en dat hij weggingdat hij spoedig uit haar vrouwelijke herinnering gewist zou zijn, ter wijl hij naar nooit meer zou vergeten. Hij klampte zich wanhopig aan deze gedachte vast, hij werd door niets anders meer be zield dan door eigen verdriet; hij kwam er toe er zich, langzaam zinnend, in te verlus tigen, en gedurende een uur verdoofde zijn wanhoop. Hij had zich neergeworpen op het tapijt der kamer, het gelaat verborgen en de armen gesteund op een leunstoel. Onder zijn ogen droogden zijn tranen en lieten bittere sporen na. De telefoon klonk. Eerst verroerde hij zich niet. Hij kende niemand. Hij geloofde aan een vergissing. Maar het gebel hield aan. Toen dacht hij, dat het Deléone was, die hem wilde spre ken over de wagen en hem inlichtingen geven. Hij gaf de telefoon gehoor. Het hart vernietigd, hoorde hij Stephane. Zij zeide hem, dat zij alleen was, dat het elf uur was en dat zij gelukkig zou zijn wanneer hij enige ogenblikken bij haar kwam doorbrengen. Zij wilde niet inslapen zonder hem teruggezien te hebben. Naar haar luisterend, zonder haar te aanschou wen, merkte hij hoe prachtig haar stem was. Het gesprek eindigde. Reeds gehoorzaamde hij. Hij trok zijn smoking aan, omdat hij niet wilde zeggen, dat hij niet gegeten had. Hij verwijderde de smartelijke brandmerken en was gelijk aan allenelegante knappe jon geman. Spottend glimiachte hij tegen zich zelf in de spiegel en ging naar beneden Hij ging door de hall, gevuld met een elegante, vrolijke menigte. Het was de Gala van het Paleis. Hij herkende enige gezich ten, die hij de avond tevoren in de Reserve van Ciboure had gezien, en Pascaline, die hem uit de verte een vriendschappelijk teken gaf. Hij liep vlug naar buiten, en in de grote verdroogde tuin van het Hotel ademde hij gretig de prikkelende zeelucht in. Hij ging naar de villa van Stéphane. HQ wist er heel goed de ifgglng van, en van de ramen zijner kamer uit had hij haar menig keer ontwaard. De villa lag aan de overzoom, op een paar passen afstand, tus- het palace en de vuurtoren. Wordt vervolgd. 30 cent per TONNEMA CIE. SNEEK Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, „-Ruwe handen en Schrale huid.—

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2