CLl SL/ BEZ TERM Jody en het hertenjong t: 296.00 DRES Het Centrum Axel LEVERIN betrokken ware geweest. Dan zegt dhr. C. van Bendegem, dat het de laatste tijd, zowel aan outsiders ais aan insiders is opgevallen, dat de Waterleiding Mij. Z. Vlaanderen nogal royaal is met het uitgeven van geld. Spr. zou graag een accountants onderzoek willen. Men is zeker vergeten, dat deze instelling een semi-publiekrech- telijk lichaam is. En als men vraagt waarop deze uitlating is gebaseerd, dan wil spr. er op wijzen, dat de gemeente Terneuzen huizen in huurkoop uitgeeft voor f 7 per week. Deze woningen zijn van goede kwaliteit, doch sommige worden door de Waterleiding Mij. gekocht en die laat er dan voor f 6000 aan verbouwen. Dit wekt argwaan. Dhr. C. van Bendegem dient dan een voorstel in, inhoudende dat de raad besluit ieder jaar op 2e en 3e Pinksterdag weer een kermis te houden. Het schriftelijk voorstel «is ondertekend door indiener zelf en de h.h. Hamelink en Kesbeke. De voorzitter zegt, dat volgens het regle ment van orde dit voorstel reeds in deze zitting in behandeling kan komen, doch wegens de onvoltalligheid van het College stelt hij voor dit aan te houden toi de volgende zitting hetgeen wordt goedgekeuid. De voorzitter sluit de vergadering. V Zaterdag 28 Januari, aanvang 6 30 en 9 uur Zondag 29 Januari, aanvang 4.15 uur Gregory Peck, Jane Wyman en Claude Jarman Jr. in Een film van ontwapenende ontroering en kleurenpracht, gebaseerd op de bekroonde roman van Marjorie Kinnan Rawlings. Dit diep-menselijk filmwerk heeft reeds PRINSES BEATRIX 12 JAAR. Gisteren was het de 12e verjaardag van Prinses Beatrix. Zaterdag a.s. zal Beatrix deze dag onder leiding van H.M. de Koningin vieren met vriendinnetjes en vriendjes van haar leeftijd die daartoe op paleis Soestdijk zjjn uit genodigd. Uit onze omgeving. IJSVERMAAK EN NARIGHEID. Evenals in het gehele land, heeft ook in Axel gedurende de afgelopen week de ijssport hoogtij gevierd. De ijsbaan bood een feestelijke aanblik, vooral by de kunstmatige verlichting in de avonduren. Maandagavond echter werd de gehele omtrek door een fijne regen- en sneeuwval in een spiegelgladde ijsvlakte herschapen, waardoc r vooral Dinsdagmorgen veel stagnatie in het verkeer ontstond. RESIDENTIE-ORKEST IN ZEELAND. Hoewel hiertoe reeds enige jaren pogingen zijn gedaan dooi; de Z.V.U. is het eerst thans gelukt om een van onze grote orkesten naar Zeeland te krijgen. Indien blijkt dat in de gehele provincie belangstelling bestaat en er tijdig een voldoende aantal kaarten worden verkocht, zal het Residentie-orkest 14 April a.s. naar Middelburg komen. Aangezien het concert reeds om half 8 aanvangt, zal vrijwel de gehele provincie in staat zijn dtt concert bij te wonen. De Zeeuwsch-Vlamingen b.v. kunnei met de laatste boot van Hoedvkenskerke om 11 uur huistoe. JAARVERGADERING V. V. V. Vorige week Dinsdag hield de Axclse V.V.V. haar jaarvergadering in het hotel ,'s Lands Welvaren". Nadat de heer Van Maale allen hartelijk welkom had geheten, gaf de secretaris zijn verslag over het afgelopen jaar. De heer Esselbrugge vestigde er allereerst de aan dacht op dat de taak van V.V.V. zich in de loop der jaren heeft gewijzigd nu het initiatief van V.V.V. op velerlei terrein heeft mogen leiden tot de oprichting van plaat selijke verenigingen (winkeliersvereniging, wielersport e.d.). Spr.. memoreerde de ge- beurteniesen in 1949 en had ook voor 1950 gunstige verwachtingen De Jeugdherberg zal wellicht dit jaar tot stand komen, het bosplan wordt snel werkelijkheid en ook de muziektent gaat verdwijnen en zal fraaier en beter herrijzen. V.V.V. overweegt dit jaar ten folder uit te geven, waarin gegevens over Axel en zijn fraaie omgeving, ten gerieve van de toeristen die de V.V.V. om inlichiingen verzoeken. Het verslag van de penningmeester gaf helaas financieel een tekort te zien van f90,09 terwijl het ledental eind 1949 65 bedroeg en het aantal donateurs 8 Ver heugend was de mededeling dat, dank zij een deze maand gevoerde actie, het aantal leden thans ca. 100 bedraagt. Als leden van de kascommissie werden gekozen de heren P. Deq en J. Geensen. Het aftredende bestuurslid, de heer A. P. Esselbrugge werd met algemene stemmen herkozen, terwijl voorts de heren Cam. de Coninck en J. C. Vink in het bestuur werden gekozen. Wat betreft de plannen voor 1950 deelde de voorziiter mede, dat het bestuur het op prijs zal stellen, wanneer verenigingen die dit jaar iets wensen te urganiseren V.V.V. daarvan kennis geven. Men kan dan voor komen, dat er bepaalde dagen overladen worden en elkanders acties zoveel mogelijk steunen. Dhr. Jansen deelt mede dat de W.S.C. 3e Pinksterdag een baankoers voor nieuwe lingen zal organiseren en verzoekt V.V.V. hieraan mede te willen werken. Dhr. J. van Damme wijst op de grote belangstelling voor de Motorcrosses. Indien het dit jaar niet mogelijk mocht zijn dit particulier te organiseren, zou V.V.V. dan geen poging kunnen doen om drze sport in Axel te behouden Bij de rondvraag verzocht dhr. Jansen nog om alle leden zoveel mogelijk op te wekken tot activiteit voor de vereniging. TONEELSPEL „DE HAVEN". In „Het Centrum" alhier bracht het Z. Vlaams Toneel Donderdagavond het vis~ aerspel in drie bedrijven „De H&ven" van drs. Louis Lockefeer te Hulst. Het stuk speelt in het vissersdorp Nieuw Namen, waar een luttel aantal vissers nog slechts enkele procenten, vergeleken bij de glorietijd ten ondergang is ge doemd door een samenloop van omstan digheden de verzanding der haven en de beknotte leveringsquota voor de kleine mosselvissers door net mosselbureau. En daartegenoverde strijd der vissers mensen, die aan de zee en hun schip hun hart verpand hebben, die alle tegenslagen willen trotseren om hun karig brood te verdienen op de wijze en in het beroep van hun voorouders. In het eenvoudige vissersgezin van Levien den Bodde zoekt deze als visser in hart en nieren met zijn vrienden naar middelen om de visserij en daardoor de gezinnen voor de ondergang te behoeden. Hy vindt daarbij ook zijn hoogbejaarde vader en zyn doch ter aan zijn zijde. Zijn zoon Boneventuur, die geen vissersbioed heeft en boekhouder is op een textielfabriek, beziet het probleem nuchter en logisch en noemt de strqd om het behoud van de visserij en de haven een „idee fixe".De teleurgestelde vader noemt hem een deserteur, die slechts boek houder is geworden om een boordje te kunnen dragen. Ook stuit het de vader tegen de borst, dat de zoon omgang heeft met een onderwqzeres„z'is te goed voor hem, soort by soort". Het mosselbureau verlaagt de leveringscijfers nog eens en de gedupeerde vissers, die by den Bodde samenkomen, uiten hun verontwaardiging in levendige discussies en in klóek-Viaamae terminologie. Als de zoon de vissers in hei ongelijk stelt, gooit zyn vader hem de deur uit. Qp Oudejaarsavond den Bodde's 60e verjaardag komen de vissers weer byeen, nog meer gegriefd jomdat de ge meente de haven wil opgeven om geld verspilling te voorkomen. De toestand wordj druk besproken etl onder eèn respectabel aantal borrels wordt besloten de strijd om het behoud voort te zetten. Den Bodde wordt tot kapitein van het groepje gebom bardeerd en zijn vriend Frans Praet schenkt hem daarom een officiers-uniform van de marine. Als de vrienden waggelend zyn vertrokken, komt de zoon binnen en betitelt de vader in die uniform, veelbetekenend ais een „maskerade". Door de drank verhit, ontsteekt de vader in woede en zet de zoon, na een worsteling, buiten de deur. Tussen het le en 3e bedryf verdrinkt de zoon op de Schelde, waar zijn vader hem zo graag had zien vissen. Dit verlies brengt den Bodde wroeging cm zyn vroegere hou ding en in zyn melancholie en leed wil hq zijn vissersloopbaan ,eraan gevenzelfs zijn levenslustige vriend Frans Praet poogt tevergeefs hem op te beuren. Doch de onderwijzeres komt de laatste woorden van de zoon vertellen, die geen vloek, maar een zegen aan het adres van de vader waren. Den Bodde wordt daardoor weer opge beurd. Er komt een definitief plan tot haven verbetering, den Bodde gaat weer varen en geeft zyn dochter en een jonge schipper, die samen de levenszee opgaan, zijn zegen. Dit stuk, dat in Axel zijn 13e opvoering beleefde, heeft een grote bekoring door ac goede weergave van het vissers-milieu. Bovenal is het een toneelwerk van Gods vertrouwen en eenvoud, de vissersmensen eigen. Bij deze dilettanten gaf dhr. Jo de Block een achitterende vertolking in zijn tol ais „Frans Praet". Hq was 100 pet. Vlaming in de articulatie en in de bekende breed sprakigheid. Dhr. Emiel Ruymbeke als „den Bodde", toonde zich als hoofdrolvertolker dilettant van kwaliteiten, zowel in zijn strijdlust als in zqn wioeging. Verder gaf ook dhr. Oomes als de „oude Sjef" een goede bqdrage in dit stuk. De dames-rollen vielen o.i- minder op. Jammer dat dit werk van Z.-Vlaamse bodem slechts een maiig bezoek ten deel viel. Drs. Lockefeer, zijn toneelwerken en zijn groep alle succes. SOLISTEN-CONCOURS TE HOEK. Zaterdag werd vanwege de Zeeuws- Vlaamse Bond van Muziekverenigingen het jaarlqkse solisten-concours gehouden in de Gemeentelqke Gehoorzaal te Hoek. Er was grote belangstelling en naarmate de hogere klassen in het sirijdperk traden, werd de zaal steeds voller. In het namiddaguur sprak burgemeester Hanssens het officiële openingswoord. De jury bestond uit dhr. Gerard H. Boedijn uit Hoorn, een der prominente Nederl. componisten. De uitslagen waren ais volgt: Derde afdeling. Tweede pryzen: Alb. de Backer, Clinge, bugel, 42 p. G. Pilaet, Clinge, piston, 42 p.; J. de Schepper, Vogelwaarde, bugel, 43 p. Derde prijzen: Jos. Pilaet, Clinge, trombone, 36 p.Al. Weemaes, Clinge, trombone, 40 p. Tweede afdeling. Tweede pryzen A. van Driel, Axel, sax bariton, met Papilion" van Bouillon, 43 p.; F. van Luyk, Axel, tuba, met „Air Varié* van Canivez, 43 p.; Em. -Jonckers, Clinge, bariton, 46 p.; 1. J. v.d. Velde, Nieuwvllet, piston, 45 p.; Jonckheim,Kloosterzande, piston, 43 p.J. Nieuwelink, bugel, P. Lantshcer, bugel, en J. Meertens, tuba, allen te Hoek, met resp. 45, 46 en 46 p. Derde prijzen R. v.d. Kelen, Clinge, trombone, 37 p. P. J. Riemens, Nieuwvllet bugel, 39 p. Vierde prijsW. F. van Kampen, Vogel waarde, piston, 35 p. Eerste afdeling. le prijs: G. de Krqger, Biervliet, alto, 50 p. 2e prijzen: C. Jansen,* Biervliet, bugel, 45 p.Ferd. Acke, Clinge, trombone, 47 p. Speciale milliAotioM 4/\opaVi ««I J Ja ï**1

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2