I De schijn gered. h Snuif en wfij^ I 1 I kwam, door een definitieve oplossing ver betering te brengen. Begonnen werd met uitbreiding van de algemene begraafplaats. Gasvoorziening. De regionale gasvoorzieng werd verder voorbereid. Het tijdstip is thans niet ver meer, dat onze eigen gasproductie zal wor den beëindigd en gas zal worden betrekken van de Cokesfabriek te Sluiskil. De totale aflevering van het gasbedrijf aan particlieren bedroeg 1 259.540 kub. M„ terwijl voor straatverlichting 62.345 kub M. was benodigd. Voor 1948 waren deze cijfers resp. 1 331.728 kub. M. en 46 004 kuö. M. Dat de afname iets is teruggelopen, is een algemeen verschijnsel. Het aantal geplaatste meters nam met 213 toe. In Axel werd in 1949 alleen nog de Beatrixstraat afgewerkt, iu Terneuzen werd regelmatig aan de uitbreidingen gewerkt. Alle bewoonbare percelen konden op tijd worden aangesloten. Industrie. Het weder in werking stellen van de fabriek der N.V. Cie. Neeriandaise de 1'Azote is van groot belang en opent verschillende perspectieven. Ook werd een tricotage- fabriek in onze gemeente gevestigd. Door de neringdoenden worden steeds meer winkelpanden aan de eisen van de tijd aangepast en gemoderniseerd, waardoor steeds meer winkelend publiek naar Axel wordt getrokken, dat toch reeds als een gezochte winkelplaats gold. De o/ergrote deelname en belangstelling, zowel nationaal ais internationaal, bewijst het bestaansrecht van de jaarmarkt. De Zaterdagmarkt wordt steeds drukker, terwijl ook de tegelijkertijd gehouden wordende kraampjesmarkt veel publiek trekt en een gezellige drukte teweeg brengt. Het 550- jarig jubileum der weekmarkt werd oppas sende wijze gevierd. Het eerste lustrumfeest van de bevrijding werd gevierd op een wijze, die algemeen instemming en waardering vond, in tegen woordigheid van onze bevrijder en ere burger Col. dr. Z. Szydlowski, de Commis saris der Koningin en Generaal Sitzen. De brandweer werd gereorganiseerd. Vele oudere leden werden, na een lofwaardige loopbaan, door jongere krachten vervangen. De afhvering van de nieuwe autospuit kan zeer binnenkort tegemoet gezien worden. In 1949 zijn in totaal 649 dag-uitkeringen aan werkloze arbeiders verleend met een totaal uitkeringsbedrag van f3362,73. Een uitkering ingevolge de Sociale Bijstandsregeling is verleend over 70 man- weken tot een bedrag van f 1472,30. In totaal is aan werklozen-uitkering uitgegeven f 4835,03 in 1948 f6041,74. la 1949 is aan 8 personen, die er na hun demobi Uatie niet onmiddelijk in slaagden'n werkkring ie vinden, in totaal een uitkering verstrekt van f 2028,44. In 1949 is in Indonesië 1 militair uit Axel gesneuveld (op 8 Febr. soldaat Andries Koster) Hiermede heb ik in vogelvlucht een en ander uit het afgelopen jaar aangestipt. Ik wil eindigen met de wens uit te spre ken, dat reeds hei jaar 1950 van veel, wat in 1949 tot stand kwam de vruchten zal doen zien en dat in de tof komst zal blijken, dat ook ons werk, dat in dat jaar werd verricht tot weizijn van onze gemeente zal strekken. FEUILLETON Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. 19 En die dubbele eigenschap bij een man die gevoeligheid voor een vrouw, die liefde. welnu, ja. dat is iets heel buitengewoons, heel kostbaars, en ik heb het nooit eerder ontmoet. Zij ontleedde dit alles met vreugde. Maar hij leek haar te ernstig* Glimlachend, om hem een weinig te plagen zeide zei U hebt maar een fout.U bent wat droefgeestig. Hij kwam uit zichzelf en antwoordde met een onverklaarbare overdrijving. Ik ben niet droefgeestig, daar ik alles heb. En op zijn beurt sprak hij. De champagne, zijn toenemende opwinding sedert acht da gen. de bedw lmenda atmosfeer van de plaais verfeende hem de gave zichzelve weer te geven, in een mengeling van spijt en verlangen toonde hij zich zoals zijn moeder hem inderdaad ter wereld had ge bracht, zoals hij zich had moeien ontwik kelen, indien zijn lot het hem had toege staan. Altijd danste voor de arme zwerver die hij was een schim uitzijn prachtle- vend dubbel-ik. En het was deze, welke zich uitte: lk wens U de kracht en wijsheid toe, die U voor de vervulling van Uw taak als raadsleden ook in dit jaar behoeft en dat dit jaar ook voor Uw persoonlijk leven rijk gezegend moge worden. Als oudste raadslid dankte dhr. Wonder- gem het College van B. en W. voor de voortvarendheid, betoond in 1949 en hoopt dat dit ook in 1950 het geval moge zijn. De notulen der vorige vergaderirg worden z.h.s. goedgekeurd. Van G. S. is bericht binnengekomen van goedkeuring van een aantal Raadsbesluiten, w.o. het aangaan van een geldlening voor het omleggen van het z.g. Kanaaltje en aankoop grond voor de bouw van een Jeugdherberg. Van de gekozen leden van de commissie tot wering van schoolverzuim is bericht binnengekomen dat zij hun benoeming aan vaarden, met uitzondering van J. J. van Drongelen en F. van Langevelde. In bun plaats worden thans gekozen de heren M. Brandes rn I. Scheele. Een adres van de Nat. Commissie tegen het alcoholisme over het maximum aantal vergunningen en verloven vast te stellen op \resp. 20 en 10 wordt voor kenmsgevlng aangenomen, daar in de vorige raaIszitting besloten is het aantal vergunningen en ver loven niet in ie krimpen. Naar aanleiding van een adres van de Stichting Protestantse Ziekenzorg te Ter- neuzen, waarbij gevraagd werd te bevo'de ren dat zij in aanmerking kom» voor een hogere subsidie over 1949 en 1950 wordt besloten voor 1950 aan aeze zieker;ir.rich- ting fcn aan het ziekenhuis te Sluiskil een verhoocde subiidie te geven tot een bedrag van f 250.— per inrichting. In principe besiuit de raad om de 5 pet. loonsverhoging ook voor het gemeente- personeel te doen gelden. Dhr. C. van Bendegem wenst zekere restricties boven een bepaalde inkomen- grens. B. en W. delen mede dat op 17 Dec. 1949 de openbare aanbesteding plaats heeft gehad voor het graven van een watergang vanaf de le Verkorting naar ae z.g. Kleine Kreek. E' waren 10 inschrijvers de hoog ste was f 288 942 en de laagste inschrijver was de Firma K. Lucasse en G. Sponseleo te Walsoorden voor f 199 000. In overleg met de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken is het werk aan de laagste inschrijver gegund. Aan dhr. J. J. L. van den Bergen alhier wordt een perceel grond verkocht, gelegen aan de Evertserstraat tot het bouwen van een winkelpand, groot 242 c.a. tegen f 5.— per c.a. Het verzoek van dhr. J. Visser-Koole tot het plaatsen van een olie-vuipulje in het trottoir in de Zeestraat wordt ingewilligd, tegen betaling van f 1.— per jaar recog nitie. B. en W. werden gemachtigd tot het verpachten voor de tijd van één jaar van diverse percelen tuingrond op verschillende plaatsen in de gemeente. Aan enige in aanbouw zijnde straten in Plan Dost worden namen gegeven. Komende uit de Polenstraat, wordt de eerste zijstraat de naam van .Joost de Moorstraat* gege ven. De volgende zijstraat wordt in haar gehele lengte „Banckertstraat" geheten. Aan de meest Oostelijk in aanleg zijnde straat tussen Polenstraat en Kanaalkade stellen B. en W voor de naam van .Abraham Crijnssenstraat" te geven. Dhr. C. van Bendegem kan het standpunt van B. en W. delen. Wij zijn met zeehel den begonnen en dienen dus in dit genre voort te gaan. Maar waarom is Naerebout hier gepasseerd? Ook dhr. Wordergem vraagt dit. De voorzitter deelt hierop mede dat Naerebout geen admiraal of zeeheld was, doch een loods. De naam .Abraham Crijnssen" wordt z.hs. aangenomen. (Slot volgt. DE NIEUWE KOFFIEBON. Het Bedrijfschap voor Graner, Zalen en Peulvruchten te 's-Gravenhage het ft bon 424 A'gemeen aangewezen voor heikopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 27 januari 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot uiterlijk 12 Februari 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat op 9 Maart 1950 een nieuwe koff e- bon zal worden aangewezen. Bonnen van de „Voedingsmlddelenkaarten 909" met een lager nummer dan 424 kun nen worden vernietigd. De rantsoenwaarde van de in omloop zijnde rantsoenbonnen HD en BD een rantsoen blijft onveranderd 125 eram koffie per bon, Uit onze omgeving. AXEL ONDERSCHEIDINGEN. Zaterdag werd door de Burgemeester op officiële wijze het Ereteken voor Orde en Vrede met de gespen 1947, 1948 en 1949 uitgereikt aan J Koster, hetweik door de Minister van Oorlog posthuum was toege kend aan zijn zoon Andries Koster, voor hetgeen hij in Indonesië tijder,» zijn mili taire dienst in het belang van oas volk heeft gedaan, en voor het grote offsr door hem gebracht. Op dezelfde dag ontvingen C. P. Diele- man, R. van Egdom en P. J Eggermont uit de handen van de Burgemeester het oorlogsherinneringskruis voor de militaire verrichtingen in de oorlogsdagen van Mei '40. OP THUISREIS. Met Hr. Ms. torpedobootjager ,Van Galen", die 26 Dec. van Tandjong Priok vertrok en op 30 Jan. omstreeks 10.30 uur te Den Helder wordt verwacht, zal om. repatriëren de stoker 2e klasse der Kon. Marine A. W. van Cadsand te Axel. RAMPENORGANISATIE VAN HET NED. ROODE KRUIS. Vrijdagochtend arriveerde op de Markt een drietal grote, witgeschilderde trucks van het Nederlaudsche Roode Kruis, met het volledige materiaal voor een hulp ziekenhuis met een omvang van 90 bedden, compleet met bijbehorende stellen lakens, sloper dekens etc., alsmede huishoudelijke artikelen (kooktoestellen voor petroleum en benzine e.d.). Dit materiaal zal in het gemeentehuis worden opgeslagen om, indien zich onverwachts een of andtra epidemie, natuurramp of iets dergelijks mocht voor doen, in de kortst mogelijke tijd een hulp ziekenhuis te kunnen inrichten. Beroepen te Bunschoten Spakenbuig Ds. D. Zemel, Geref. pred. (aif. 31) alhier. (Wegens plaatsgebrek moesten enkele verslagen blijven liggen. Red.) VERGADERING IJSCLUB. Donderdagavond hield de IJsclub „Axel* een ledenvergadering in hotel „De Graan- beurs". De opkomst van de leden was zoals gewoonlijk zeer gering. De voorzitter heette de aanwezigen wel kom en sprak zijn leedwezen uit over de geringe opkomst, doch hoopte dat er toch nog vruchtbare besprekingen en besluiten zouden volgen. De secretaris gaf een overzicht van de stand van zaken betreffende de banen en verrichtingen van de laatste jaren. Hij kon tot zijn vreugde verklaren dat de belang stelling voor deze sport, die zich hier in de laatste tijd in dalende lijn bewoog, weer opleeft. Velen, vooral ouders van kinderen geven blijken van voldoening over het bestaan van de ijsbanen. De penningmeester deed verslag over de kasmiddelen, die ook altijd maar aan de krappe kant blijven. Wegens vertrek en overlijden van be stuursleden was het aantal van 7 tot 3 verminderd, zodat er 4 nieuwe bestuursle den moesten worden gekozen, Ook de 3 zittende bestuursleden stelden hun zetels beschikbaar, zodat er een geheel nieuw bestuur moest worden gekozen. De 3 zit tende leden werden herkozen. Het zijn de heren A. Cappón, A. van Sabben en P. Olyslager, terwij! als nieuwe leden werden gekozen de heren P. Verstraten, Ch. Ver- straeten, P. Schauwaert en van Hermon. Verder werd er nog besloten om een tijdelijke verlichting aan te brengen, zodat nu weer elke liefhebber, ook al is hij op de dag daartoe verhinderd, van zijn gelief koosde sporl kan profiteren. GEVONDEN. Een gebreide rechterhandschoen (zwart), Te bevragen Noordstraar 5. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 29 Januari 1950. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Scholter, van Terneuzen; 2.30 u. Ds. P. J Pennings wegens ziekte van Ds. v. d. Vlugt, van Terneuzen, geen Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 u. en 2.30 u. Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) 9 30 u. en 3 u. Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 en 2.30 u. Leesdienst. F i 1 m n i e u w s. U hebt gelijk. Ik geloof niet dat u gemakkelijk een man zoudt vinden, bezield door meer liefde en tegelijk door meer verlangen naar alles wat het leven aan schoons bieden kan, aan kostbaars, in de gemakkelijkheid van het genot, lk houd in derdaad van alles wat het levert siertfraaie paarden, landschappen, herschapen door de kunde van tuinlieden, zeldzame voor werpen, de goddelijkste muziek. Ik ben een dichter in mijn tegenzin ten opzichte van alles wat middelmatig is.... En tegelijker tijd heb ik een hart, dat dorst naar teder heid. Er zijn ogenblikken dat ik alle ver langens der aarde in mij heb. Gelukkig, luisterde zij raar hem. Zijn stem was warm, vurig, geschakeerd, en de woorden flonkerden er in als kostbare ste nen op donker fluweel. Hij zweeg even, en zonder die bijzondere klank deze keer, met de heftigheid van een jonge boom. door de wind geschud, zeide hij U vertegenwoordigt dit alles voor mij alles. U bent alles wat ik van het leven verwacht, al zijn pracht en praal, de beko ring.alles wat het voor onbereikbaar hreft. Dat alles bent u. Zij bleef onbewegelijk, zorder hem te antwoorden, omgeven door haar stralingen. Eindelijk riep zij met een ingehouden vreugde uit O, Ik wist het wel. dat er een man was, die op mij leek Een ogenblik, een lang ogenblik, bleven zij dicht bij elkaar, in zwijgen, en onder een beklemming alsof de hemel minder in de hemel was dan in hun harten. Zij hui verden van ongeduld en smachting. Einde lijk zeide hij op eigenaardige t. on, eenvou- dig en zacht, op de wijze van een kind, met een glimlach van betovering, een wei nig vermoeid Ik zou dicht bij u willen sterven. Eenvoudig en gezond lachte zij om deal te overdreven gedachte. Altijd bleef zij zon der werkelijkheid, een ware afstammelinge van het oude ras der Coulevaï's Ach hemel. sterven? U moet leven met mij. U bent vrij en ik niet al te zeer een gevangene. Wij zullen dat heel goed schikken. U zult het zien. Samen dachten zij aan de belofte van Stéphane, en aan de dag die zich reeds aanmeldde door het wijken van de nacht en de eerste rillingen van de dageraad. De negers zwegen al sedert geruime tijd. Uit de grap waren Deiéone en zijn vrouw weg gegaan zonder te waarschuwen. Zij hadden mevrouw de Jouvre meegenomen. Alleen een hofmeester, eerbiedig en afgemat, wachtte hun wiilekeur af, en Pascaline, rus tig gezeter, zag ze uit de verte aan, vro lijk, tevreden haar vriendin gelukkig en zwak te zien. In de dorpistaat was er niets anders meer dan hun twee auto's Zij lach ten tegelijk, in verwarring, en Pascaline, hartelijk, spotte met hen. Zij vroeg om al leen naar huis te mogen gaan in de open wagen van Dewalter. Zij drong met vrien delijkheid aan, opdat ze niet te spoedig overtuigd zouden lijken. Ten spijt van de naderende val behield zij altijd haar inschik- „LA TRAVIATA". Maandag wordt in „Het Centrum* alhier vertoond de Italiaanse operafi!m „La Traviata", het meesterwerk van Guiseppe Verdi, naar de beroemde roman van Alexandre Dumas „La Dame aux Caméüas". In alle opzichten, zowel om zijn fijne muziek, als om zijn inhoud, is deze film, die overal een groot succes beleeft, een bezoek ten volle waard. De hoofdrollen in de door Carmine Gal- ione geregisseerde verfilming van de opera worden gezongen door Nelly Corradi en Gino Mattera, Het dagboek van Violetta wordt in het Nederlands gesproken door de bekende radio-actrice Enry Mols-de Leeuwp, wier sympathieke stem tn ons land zeer bekend is. keltjkheid voor Stephane. Zij vertrokken. De twee wagens volgden elkaar in de verzinkende nacht. George had de ha d genomen van lady Oswill. Er was geen enkele andere gedachte dan die van het groeiende geluk, en hun zenuwachtige vermoeidheid werd opgelost in de machtige jeugd van de morgenstond. Hoofdstuk 11 Oswill vertrok de volgende dag naar Marokko zonder zijn vronw te hebben weergezien. Hij was ten prooi aan een soort woede, waar hij zichzelf geen rekenschap van gaf, want hij betoogde openlijk dat bij onverschillig was voor het doen en laten van Sléphanc. Hij was dus wel verplicht om te glimlachen. Maar wat was zijn glim lach slinks en gevaarlijk! Toornig kauwde hij tussen zijn tanden, vertrouwde op een ontknoping. Ik ga naar Marokko. En als ik zeg dat ik naar Afrika gn, dan ga ik er ook heen. En hij dacht aan die dwaas, die armoe zaaier, aan die avonturier van vier stuivers die op weg naar Senegal, zich te Bordeaux in tweeën splitste en op het zand van Biarritz kwam stranden. Wordt vervolgd. ;Jk Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2