Het trambedrijf der Z.V.T.M. was een bijdrage tot de welvaart van onze streek. DAM PO-PASTILLES Een steek of een scheut hier en daar komt ge nog wel te boven. Maar wee als Rheamatiek zich vastzet..a De Axelse K.A.B. herdacht haar 20-iarig bestaan- Bij zijl gelukwens ter gelegenheid van het 30 jirig bestaan üer afd. Axel van de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegperio- neel „Sb Raphaëi", gaf Ir. Denie een kort overzicht van de geschiedenis der Z.V.T M, Waar erkele weken geleden het besluit tot opheffing van het trambedrijf is gevallen, leek het ons van belang de inhoud van dit overzicht en daarmee het wel en wee van dit voor onze gehele streek belangrijke bedrijf hier weer te geven. Na het begin van de exploitatie van het trambedrijf bleek al spoedig dat dit in een behoefte voorzag, zelfs zo groot dat het verwonderlijk is, dat niet eerder tot oprich ting werd besloten. O.a. bleek de tram zeer belangrijk voor de ontwikkeling van de landbouw en heeft de suikerbietenteelt zich enorm kunnen uitbreiden. Het bedrijf ont wikkelde zich naar verwachting en onder de directie van dhr. Wind van Merkestfyn maakte het een periode van behoorlijke bloei mee. De crisis in de dertiger jaren bleek even wel ook het trambedrijf te beïnvloeden en wel i« zeer ernstige mate. In een jaar tijds, van 1930—'31 daalden de ontvangsten van f524.000 tot f294 000, een achteruit gang mtt 44 pet., waartegen de exploitatie kosten slechts met 13 pet. daalden. Het duurde vijf jaar alvorens weer een zij het nog zeer klein positief exploitatie saldo kwam, doch de ontvangsten daalden nog steeds, tot een bedrag van f 181.000 in 1938, een daling van 65 pet. in 8 jaar. De economische crisis was het begin, doch de ontwikkeling van het autovervoer en de zeer grote concurrentie die hierdoor werd ondervonden was de hoofdzaak van deze achteruitgang. Bij het publiek had de tram afgedaan. Men poogde door het in bedrijf stellen van diesel-electriscljp wagens het personenvervoer te moderniseren ei te versnellen, doch de ontvangsten daalden nog ver Iervoor het personenvervoer tot minder dan f 140.000 per jaar. De teruggang van het vrachtvervoer in de jaren voor 1940 was nog erger, aangezien het autovervoer voor het publiek dermate aantrekkelijk was, dat uiteindelijk nog slechts het bietenvervoer overb'e f. Ook dit was evenwel reeds sterk ingekromper, ter wijl de tarieven door de concurrentie van het autovervoer eigenlijk te laag waren. De enige weg die overbleef om het bedrijf in deze moeilijke jaren op gang te houden was het zoveel mogelijk beperken van de uitgaven, hetgeen neerkwam op een noodgedwongen te grote bezuiniging op het onderhoud van materiaal en spoor baan, waardoor deze onvoldoende werden. Na het uitbreken van de oorlog namen de ontvangsten weer toe en ontstond in geld weer een bedrljfsoverschot. Het onvol doende onderhoud begon zich evenwel te wreken, terwijl het nu bovendien door gebrek aan materialen niet mogelijk was de achterstand in te halendeze nam daaren tegen nog steeds toe. Het ergste was dji hej geval bij de afdeling Weg en Werken, en de baan ging dan ook zeer snel achter uit. Het is zeker voor een groot deel aan het personeel van deze afdeling te danken, dat de baan nog zo lang berijdbaar is ge bleven. Tijdens de oorlogsjaren rees voor het Bestuur der Maatschappij de vraag, weike koers njen na de oorlog moest volgen. Reeds vóór de oorlog bleek het publiek de tram te hebben afgeschreven en men ba- sloot daarom al het mogelijke te doen om direct na de bevrijding het in de oorlog weer toegenomen passagiersvervoer op te vangen met autobussen. Te lang wachten zou hier een verlias hebben betekend, want wanneer iedereen weer over een eigen ver voermiddel zou beschikken, zou het wellicht veel moeite kosten om het publiek weer van de busdiensten gebruik te doen maken. De toekomst zal leren of deze zienswijze de juiste is geweesttot nu toe spreken de feiten in het voordeel. Wat het vrachtvervoer betreft, dit bleef ook na de oorlog nog afnemen, terwijl daarentegen de exploitatiekosten schrik barend stegen. Spoedig stond men voor een zeer ernstige crisis, waarbij het gehele voortbestaan van het bedrijf op het spel stond. Het trambedrijf was zo ver versleten, dat behoorlijk herstel een bedrag van ca. f 2.000.000 zou hebben gevergd. Hit lot van de tram was hiermede beze geld en deskundigen waren van oordeel, dal het trambedrijf zo spoedig mogeiijk moest verdwijnen. Van verschillende zijden werden hiertegen bezwaren geuit en het Is begrijpelijk dat sommigen, zoals bijv. de suikerfabrieken, die zich vaak grote offers hebben getroost om het voortbestaan van da tram mogelijk te maken, thans ongaarne dit bedrijf in één slag zagen verdwijnen. In het afgelopen jaar is men ever.wel alge meen tot -het inzicht gekomen, dai het voortbestaan van de tram niet langer ver. antwoord was en zo is dan het besluit gevallen om het trambedrijf op te htffen. Hard is dit besluit zeker voor al degenen, die al die jiren hun beste krachten aan dit bedrijf hebben gegeven c:n nu met één slag hun werk zien stopgezet en ook naar een andere bron van inkomsten moeten uitzien. (De hiertoe genomen maatregelen hebben wij reeds eerder gepubliceerd Red.) Een geluk is, aldus Ir. Denie, dat men kon besluiten het trambedrijf nu op te hef fen Binnenkort gaan de fabrieken te Sluis' kil, die vele jaren hebben stilgelegen, draaien en velen hebben daar nu direct een plaats kunnen vinden. Voor de betrokken fabrieken was het een voorrecht personeel in dienst te krijgen dat in een andtr bedrijf jarenlang blijk had gegeven over goede kwaliteiten te beschikken en dat in de bunrt van deze fabrieken woont, hetgeen met het oog op het woningtekort van groot be'ang is. Had de opheffing van het bedrijf nog een of twee jaar op zich laten wachten, dan zou het zeker veel moeilijker geweest zijn om voldoende plaatsen te vinden. Oplos singen als steun, wachtgeld of uitkeringen zouden zeker aan de betrokkenen minder voldoening geven dan loon voor gepres teerde arbeid, terwijl dit bovendien zulke bedragen aan het bedrijf gekost zou hebbel?, dat daarmede de ondergang misschien opnieuw zou dreigen en er dus ook voor '1 in dienst blijvende personeel weinig be staanszekerheid zou gebleven zijn. Helaas is ook het resterende busbedrijf evenals vtle andere streekvervoers- ondernemingen nog geen velpot. De service die het personeel en daarmede het bedrijf, aan het publiek zal bieden zal zeker van Invloed zijn op de toekomst. De oude tram is nu van de baan, doch zij heeft haar diensten aan Zeeuw&ch- Viaanüeren bewezen, het is getn schande dat zij verdwijnt nu andere en meer economische vervoersmiddelen haar plaats hebben ingenomen moge het mc derne busbedrijf nog vele jaren 2ija diensten bewijzen ten gerieve van het Zeeuws- Vlaamse publiek. Welk mens bij zijn volle veerstand, zal het zo ver laten komen 7 Zulke aanwijzingen zijn een reden te meer om van vandaag-op-morgen met de weldadig'! Kruschen-kuur te beginnen. De zes minerale zouten van Kruschen stimu leren van de eerste dag af met de jaren ver slapte bloedzuiverende organen en brengen die al gauw weer helemaal op gang. Ais lever, nieren en ingewanden op natuurlijke wijze hun werk doen, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet vastzetten. Die worden dan radicaal afgevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oorzaak van pijnen, die U nu in Uw bewegingen belemmeren en U het leven vergallen. Weifel niet langer, begin vandaag met Kruschen. In Uw eigen belang. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (I M.) Uit onze omgeving. In de feestelijk versierde zaal van het Gezellenhuis herdacht Dinsdagavond de afdeling Axel der Katholieke Arbeiders- Beweging op sobere wijze haar 20-jarig bestaan in tegenwoordigheid van de leden en hun vrouwen. De afdelingsvoorzitter, dhr. Eug. Maas, opende de bijeenkomst met de Christelijke groet en heette de talrijke aanwezigen har telijk welkom, inzonderheid de Z.Eerw. Pater van Acker S. M„ de Diocesaan voor zitter der K.A B dhr. Jan Mertens uit Breda en dhr. Broos, inspecteur van „De Volks krant". Spr. prees de grote activiteit van de leden, waaronder mensen, welke 30 tot 45 jaar lid van hun kath. vakbond zijn en bet pionierswerk door deze personen verricht in moeilijke tijden, waarvan hij voorbeelden aanhaalde. Hij was van mening, dat wat neer de jongeren zich scharen onder de leiding /an het Hoofdbestuur, er nog veel kan worden bereikt. Dhr. Maas wees vervolgens de flinke groei der K.A.B-afdeling over 1949 (van 142 tot 174 leden.) Men zal actief blijven om ook de ongeorganiseerden in te schake len in de strijd voor de rechtvaardige zaak. In 't afgelopen jaar kwam er op 5 Juli'n afdeling van de K.A B O. (overheidsperso neel), en op 1 Augustus een afdeling van de R.K. Metaalbewerkérsbond. Veel lof had spr. voor de afd. van „Herwonnen Levens kracht", die zeer nuttig werk verricht voor de t.b.c.-bestrijding. De arbeiders-coöpe ratie. die thans beschikt over een ruim winkelpand, gaat goed vooruit. Het winter- programma der K.A.B.-afdeling kan zeer bevredigend genoemd wordende cultu rele avond slaSgde uitstekend. De secretaris, dhr. E. J. Breepoel, gaf een overzicht van de afgelopen 20 jarige period? en schetste de oprichting der afdeling Axel van het R.K. Werkliedenverbond, tijdens de staking aan de Cokesfabrlek. Verschillende onderafdelingen en vak afdelingen werden in de loop der jaren opgericht. In '32 kwam er een landarbei ders-af teling, een afd. der levensverzekering Concordia", en een reisclub m=t 49 leden. In '32 kwam er een „Hulp in-Nood-Fonds" tot stand, benevens een correspondentschap voor de bouwvak-arbeiders en een toneel afdeling. In '35 werd het filiaal der coöpe ratie gesticht, in '37 volgde een Kerr-CluP en een afd. van de R.K. Transportarbeiders bond, waarna in '40 de afd. van „Herwon nen Levenskracht" haar werkzaamheden begon. De oorlog werd ook hi r de grote spel breker, want in '40 ging alles roemvol ten onder Doch rqeds ir. D ermber '44 had de her oprichting plaats, in '49 kwam de K.A.B - afd. weer tot stand. Ook de Credo Pugno- Club wercf heropgericht. Het verslag van de penningmeester, dhr. P. A. HillaeP, vermeldde aan inkomsten f752,93, aan uitgaven f422,93; batig saldo f330. Spr. wekte de aanwezigen op om de jaarvergadering van „Herwonnen Levens kracht" op 15 Febr. bij te woner. Bij de bestuursverkiezing werden de aftr. besiuursleden bij acclamatie herkozen, zodat de samenstelling onveranderd biet fVoor zitter: E. Maas; Secr.E. J. Breepoel; Penn.: P. A. HillaertA. v. Loenep, E. Naessens, P. Erpelintc en Ch. Brandt, leden. Vervolgens hield de Diocesaan voozitter, dhr. Jan Mertens uit Breda, ten pittige rede, waarin hij allereerst dank bracht aan de ouderen, die niet alleen gesjouwd er. ge ploeterd hebben, maar ook geledtn. Dhr. Mertens behandelde daarna uitvoerig het huidige probleem der lonen en prijzen, het geen spr. echter niet zo belangrijk achtte als een betere bezits-spreiding en vermo- - gens-vorming. Vóór de oorlog was het nationaal verbruik groter dan de nationale productie maar toen konden de tekorten gedekt worden uit Indische baten. In de plaats van het ontstane hiaat is ihars de Marshall-hulp gekomen, die in 1952 zal eindigen. Wanneer dit thans zou gebeuren, zou ons welvaartspeil met pim. 30 pet. dalen. Toch is het aandeel der arbeiders in het nationaal inkomen t.o.v. voor de oorlog gestegen met 12 pet. Dit merkt men niet omdat deze stijging zit in sociale voor zieningen (kinderbijslag, enz.) Spr. entiseerde daarna de houding der ongeorganiseerden, die parasiteren op de kas en op de arbeiders zelve. Hij wees er tenslotte op, dat de K.A.B. niet alleen de stoffelijke belangen der arbeiders behartigt, maar ook opkomt voor hun geestelijk wel zijn. Nadat in de pauze verversingen waren rondgediend, sprak de waarnemend geeste lijk adviseur, de Maristen paler van Acker. Spr. herinnerde aan de woorden van Paus Pius XII bij de opening van het Heilig Jaar, waarin deze wees op de noodzakelijk heid van terugkeer tot God. Alleen dan is er recht, zei spr., ook recht op een behoor lijk inkomen om h?t gezin te onderhouden. In Rusland wordt God niet meer erkend en worden de mensenrechten met voeten ge trapt daar is geen kiesrecht om eigen standsmensen te kiezen. Spr. wers in dit verband op de communistische verkiezirgs- methoden in Tsjecho-Siowakije. Daarom moeten wij ons recht zoeken bij God en onze plicht jegens Hem vervullen. Doch wij hebben niet alleen plichten, maar ook rech ten en als gij, georganiseerden, di KAB. wilt doen bloeien, zoekt het dan bij God. Dhr. A. J. Broos, inspecteur van „De Volkskrant", sprak ook als comité-lid van „Herwonnen Levenskracht". Ais ooit de tuberkel-bacil in ons land een gretige voe dingsbodem heeft gevonder, dan wel in de na-oorlogse jaren. Deze gevreesde volks ziekte teistert nog talloze gezinnen. Spr. deed een beroep op milddadigheid voor „Herwonnen Levenskracht", hetgeen drin gend nodig is. In 12 jaar tijds zijn 180 wachtende patiënten overleden, terwijl 646 moesten worden afgewezen omdat zij te ernstig ziek waren. Hij wekte nogmaals op dit werk van chr. naastenliefde te steunen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 15 Januari 1950. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J Per- nings (H. Avondmaal)2.30 uur Ds. P. J. Pennings (H. Avondmaal). Geref. Kerk. 9 uur Ds. J. ten Hove, van Terncuzen4,15 uur Ds. D. Zemel. Giref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) 9.30 en 3 uur Ds. C. Kapteijn Dzn. uit Amsterdam. Geref. Gemeente. 10 en 2.30 u. Leesdienst. TONEEL-AVOND „THAL1A". ^Met verwijzing nrar achterstaande adver tentie vestigen wij de aandacht op het Noorse stuk „En de bossen zingen hun lied", van Rosita Peters, waarmee „Thalia" jl. Zondag aan het concours te Sluiskil deelnam. De uitslag is nog niet brkerd, Bij de première is van het stuk iu dit nummer uitvoerig gewag gemaakt. De her opvoering zal zeker vele toneelliefhebbers raar het Gezellenhuis lokken. HOEVEEL LEEFTIJDEN HEEFT U? Het vierde internationale congres voor schoonheidsleer en producten werd onlangs te Parijs gehouden. Drie dagen lang hebben biologen, dokto ren. chirurgen, scneikundigen en gediplo meerde specialisten van schoonheids-insf- tuten van alle landen redevoeringen gthou den of aangehoord over moderne technieken waarmee bepaalde onbevatligheutn van h t uiterlijk schoon verbeterd kur.nen worden en de jeugd verlengd of zelfs terurgegeven of alleen de illusie hiervan. In Frankrijk beijveren meer dan zeven duizepd van deze instellingen zich aan hun vrouwelijke, Ja zelfs ook manlijke clientele een gezicht of lichaam te geven, waarmee zij zich gelukkig kunnen prijzen. En naar gelang van hot te behandelen geval ku..nen nu, hetzij door geschikte reiniging van de huid, hetzij door middel van kundig aange brachte „make ups", massages,, créme's, verven of epiiatte haast wondeifcairlijke resultaten bereikt worder, tenminste naar het schijnt. Wat de doktoren en chirurgen betreft, zij werken gewapend met vitamines, hor monen, sera, embryonale extracten, radio actieve producten cn operatie-messen. Zij proberen namelijk om de diepere oorzaken te treffen en de goedgeslaagde effecten van hun ingrijpen zijn van laiger duur. Een van de sprekers, ür Maurin, wets de congresleden op het betrekkelijke van het begnp „iecfiijQ*. Deze knappe specia list maakt voor eik individu onderschie.1 tussen de z.g. eigenlijke leeftijd (dus vol gens de geboortedatum), de histologische letflijd (d,w.z. de staat van cellen en weef sels), de ptysiologische (die een bepaalde functionele bekwaamheid betreft, daarbij niet te vergeten de intellectuele functies) en de ogenschijnlijke leeftijd (n.l. de leef tijd die men ut de ogen van andeten heeft.) Welrtu, het komt maar zelden voor dat bij een sterveling die al aardig laag geleefl heeft, deze vier leeftijdsoorten samen vallen. Men kag b.v. zestig jiar oud zijn volgens het geboorteregister, phyjiologisch vijftig zijn en er uit zien als zeventig. Bekendmakingen. Nadat dhr. Maas alle sprekers had dank gezegd, sloot hij deze bijeer komst met de Christelijke groet De avond werd hierna verder doorgebracht in gezellig samenzijn met muziek. HOOFDPIJNI VOOR- EN ACHTERGKVELROOILIJN- VERORDEN1NG. De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat Gedeputeerde S'aten van Zeeland hebben goedgekeurd het raadsbesluit van 30 Augustus 1949 tot vaststelling van een voor- en acbtergevelrooilijnverordening. Het raadsbesluit ligt met uitvoerige kaarten ter secretarie aezer gemeente voor een ieder ter inzage. Van het b»sluit tot goedkeuring kunnen belanghebbenden binnen DERTIÜ DAGEN, te rekenen van de dagtekening dezer kennisgeving, bij de Koningin voor ziening vragen. Axel, 18 Januari 1950. De Burgemeester voornoemd, P. L. D. J. van Oeveren. BOUWVERBOD. De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben goedgekeurd het raadsbesluit van 30 Au~. 1949 tot verbod van bouw of herbouw van gebouwen op de grond, in de naasts toekomst bestemd voor de aanleg van straten, enz. Het raadsbesluit ligt met uitvoerige kaarten ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage. Van het besluit tot goedkeuring kunnen belanghebbenden binnen DERTIG DAGEN, te rekenen van de dagtekening dezer kennisgeving, bij de Koningin voor ziening vragen. Axel, 18 Januari 1950. De Burgemeester voornoemd, P. L. D. J. van Oeveren. k* tr" a irt l TABLETTEN V keren een opkomende kou of griep. Koker 75 en 40 ct. Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct.

Axelsche Courant | 1950 | | pagina 2