gelukkig en voorspoedig 1950 Voorspoedig 1950, De schijn gered. geluhhig nieuwjaar „IK LACH ER OM" PH. HAAK Manufacturenmagazijn A. Lion C. FAAS-VAN POELJE zalig Nieuwjaar onze beste wensen voorspoedig Nieuwjaar gelukkig Nieuwjaar. Een voorspoedig en gelukkig 1950 gelukkig Nieuwjaar voorspoedig Nieuwjaar gelukkig Nieuwjaar gelukkig Nieuwjaar Gelukkig 1950 gelukkig Nieuwjaar Gelukkig Nieuwjaar voorspoedig 1950 too voorspoedig jaar voorspoedig Nienwjaar gelukkig jaar voorspoedig 1950 eehjUtiSkMïi KERST UITVOERING „ASAF". Traditie getrouw heeft „Asaf" zich ook dit najaar weer aa.i een zware taak g< wijd en onder de kundige leidt' g van dh'. Brak man het oratorium „Jozua" van G F. Han del ingestudeerd. De prestatie* van het koor voldeden zeker aan de hoogste eisen die men aan eer; dilettanten-groep stellen mag, terwijl ook aan de muzikale begeleiding de nodige aandacht was besteed. Dat orkest, ten dele bestaande uit goede dilettanten, stond onder leiding van de voor de muzieklief hebbers uit onze omgeving zeker niet nubt- kende Maurice Nuëll uit Brussel. Verder had men een 4-tal van Nederlands beste solisten bere'd gevonden om eveneens aan deze uitvoering mede te werken, nl. mrvr. Tanry Wegerif—v.d. Garde en de heien Henk Kroess Reinhard van Randwijk en Arte van Mever. Het zal ongetwijfeld voor leden en diri gent van ,A af" een grote voldoening geweest zijn, dat „Asaf" s prestaties niet alleen door het Axelse publiek worden gewaarde°rd, doch dat uit geheel Zeeuwsch- Vlaanderen bezoekers aanwezig waren bij deze uitvoering. Het zou ons te ver voeren de inhoud van BJozua" hier weer te geven. Deze uitvoe ring heeft ongetwijfeld weer bijgedragen tot Axel's naam als muziek-centrum van ons gewest en in het bijzonder tot de roem van ~Asaf" en haar dirigent. Moge het ook in ae komende jaren mogelijk zijn dit peil te handhaven of waar mogelijk nog hoger op te voeren. DODELIJKE AANRIJDING In de late avond van Maandag tweede Kerstdag, werd door een taxi chauffeur op de weg Axel—Hulst, nabij het Poolse Kt;uis, een man aangetroffen, badend in zijn bloed. De man had een schedelbasisfractuur en is kort daarop overleden. Het bleek te zijn de 60-jarige A. van Cadsand, die aldaar in de omgeving woonde en mank liep. Hij had vlak voor zijn woning de bus van de Z.V.T.M. verlaten en is waarschijnlijk door de duisternis mis- •eid en door een passerende auto aange reden. Het vermoeden van een misdrijf is zo goed als uitgesloten. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zaterdag 31 December 1949. (Oudejaar). Ned. Herv. Kerk. 's avonds 6 uv Ds. P. J. Pennirgs. Qetef Kerk. 's avonds 6 30 uur Ds. D. Zemel. Qerel. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 's avonds 6 uur Ds. D. J. Couvée. Gerat Genie Avcnds 5.30 o. leen dienst. Zendag .1 Jar.uaii 1950. (Nieuwjaar). Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Ten Haaft, van Hoek; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings (Basvest'ging ambtsdragers). Gertf. Ketk. 10 u.Ds.D. Zemel (Bevesti ging amotsdrager*.) 230 u. Ds. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) 10 uur Ds. D. J. Couvée, 3 u. leesdienst. Geref. Gemeente. 10 en 2.30 u. Leesdienst BEKENDMAKING. SLUITING GEMEENTEDIENSTEN. Burgemet ster en Wethouders van Axel maken bekend dat in verband met de vie ring van de Nieuwjaarsdag de gemeente diensten ook het kantoor van de gemeente ontvanger, op Maandag 2 Januari a. s. zullen gesloten zijn of zullen functionneren als op Zondag. Axel 30 December 1949. Burgemeester en wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris Van Oeveren M. Oggel wnd. FEUILLETON Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. 16 Met gewichtig voorkomen, als gekwelde ministers, riepen deze bedienden hun toe dat zij een halve omweg moesten maken. Toch kwamen zij naar voren, door smalle gangetjes tussen de tafels, en zetten zich eindelijk neer. Buiten maakte een wilde menigte het lawaai van een negetwijk. De vloeken der chauffeurs, het nutteloos geloei van toeters, het onduidelijk schreeuwen der kleine bediender, die bezig waren met de wagens onderdak /e brengen, de bevelen der meesters, de verblinding der nieuws gierigen. die plotseling in de lichtuitstra- ling der vuurtorens gehuld werde*dit alles tezamen bracht een gierende verwarring te weeg, een wangeluid van Afrikaanse markt wanneer men temidden van het oorverdo vend rumoer cler feestnachten, gebraden gevangenen eet. Een lucht van benzine drong die van de zee terug. Aan de tofel, waar hij aan had gegier, evenals de anderen, beladen met twee emmers ijs [honderd-zestig frares). een bord met het rijke beschuit twintig francs, een bloemenmand dertig francs, en kleine lampen met rode kapjes gratis, zag G.orge ÉÈÉËNSÊüaïdftaiiÉH Ingezonden stukken. Oudejaarsmijmering. gevolg aa'komer, de mooie mevr de Jouvre gevolgd door de jorge d-AigregO'Ch, die haar vergeefs het hof maakte, want zij had vurige oecn maar een koud hart. in beslag genomen trouwens door haar echtgenoot; en eindelijk Pascaline Raretcyre. Stéphane hield van dit persoonlje, dat hoewel wei nig verstandig, allerliefst en van uitsteken de afkomst was, Zij was kalm en gaf haar ruit. Bovendien had de onberispelijke lady O^will die wist dat zij morgen niet meer onberispelijk zou zijn de koele-hooge Stéphane, geen enkel belachelijkheidje, zelfs niet dat van streng te zijn. Zij versmaadde het om te oordelen, en de zwakheden van haar tere vriendin hielden haar nooit bezig. George Dewaiter had, tot de komst der gasten, de aandacht getrokken. Een man alleen is een mikpunt, wanneer hij jong. mooi en bovendien geheimzinnig is^ In de Reserve van Clbotre kenden allen elkaar zo ongeveer. I der had de smullers kunnen noemen. Deze kwam van de Sahara, die hij het eerst per auto door was gegaan gene was de directeur van een dagblad die ginds was Sem. En die lange De oud-minister van oorlog. Het was onmoge lijk, dat men Pierre Laffitte niet herkende en de vrouwelijke prachtwerken, waar hij de portretten van uitgaf. Dramatiskhe schrij vers lokten toelichtingen uit. De broer van de beroemde strijder vo^r de wetenschap praatte met een politieke vijand. Een Rus sische prins dronk op kosten van een mo diste. Een dikke kleermaker, door een nftgerin .«««M. mMl.tek en nnh.- schaafd, rrlt f zijn korte baard en zijn vis- ogen in een slap gezicht leek hij op een beschimmelde tarboteen kleine motie- schilder, die van zijn werk een handelszaak maakte, een lid der academie, de broer van een regerend vorst, een multimilliadair uil New-York, enige inboorlingen zonder titel, ailen bevonden zich daar, als het ware ontkleed. Met een vlug gesproken woord, zonder aan te dringen, strooide men hu i gedaanteveranderingen hun geheimen, hun gewoontes, goede of slechte, rond. Men wist. Maar van George Dewaiter wist men niets: Toen lady Oiwili bij hem was en aan zijn tafe't. door vijf personen bezet, trok hij de aandacht niet meer. Hij was enkel nog een eenheid die tot een groep behoor- dp, welke men noemen kon. Maar zolang hij alleen was, boezemde hij de vrouwen belang in, en ook enige mannen, altijd naar mededingers op de loer. Hij had niemand opgemerkt. Hij was ver verder weg dan in de vreemde, en ais in een wonderlijke droom. De spot, die zijn toestand met hem dreef, was uit zijn geest verdwenen. Hij wachtte Stéphane* Morgen zou zij hem toebehoren. Daar hield de toe komst op. Dit fijn bewerkte wezen, gevoe lig ais een kind deze eerlijke man stel de zich zelfs niet voor dat zij, die zich hem had beloofd, zonder twijfel lange da gen van een trouwe liefde van hem hoopte. Indien hij er aan gedacht zou. hebben, was hij m'sschien dadelijk gevlucht. Maar de spotternij van het lot scheen zijn verstand In da wallen Ie hebben «tarn. DE HAAGSE COMEDIE speelt te AXEL op Dinsdag 3 Januari in „Het Centrum" Medewerkenden o. a.Annie van Duyn, Ida Wasserman, Cees Laseur en Jan Retèl. Kaarten tste en 2de rang. voor leden a f 3.50» f 2,50 en f 1.50, voor niet-leden f 4,25, f3,25 en f 2,25 verkrijgbaar bij de Heer J. C. Vink, Markt 12 en 's avonds aan de zaal. Bouwplaten en Houthandel Axel Oostburg p.f. Aan onze Clientèle binnen en buiten Axel wordt een toegewenst door Noordstraat 31, Axel Een in alle opzichten Ook dit jaar hopen wij weer aan al Uw wensen te kunnen voldoen en U met onze bekende service te bedienen. Paviljoen „ZOMERLUST". Bondsrestaurant annex Speeltuin. 1950. G.N. gelukkig Nieuwjaar ).f. G-N. gelukkig Nieuwjaar gelukkig Nieuwjaar Gelukkig Nieuwjaar Fa. Gebr, F M. den Doelder I Ioutbandel Zagerij G.N. >.f. C. M. van I atenhove en Gezin wenst bij de wisseling i jaars ieder een M. van Doeselaar Timmerman wenst allen een G.N. Job. J. Hoebé M. A. Hoebé-Knieriem J. Hollebek Singelweg 57 wenst een ieder een G. N. gelukkig Nieuwjaar S (BuitPf verantwoord'lijkheid der RpdacMe) Geachte Lezers, hoort hier naar 't Gedicht, dat 'k voor dit nieuwe jaar Hier in ons blad heb neergeschreven, Wat w' in ons Nêerland zo beleven. Ons hele volk is Democraat, Zowel Minister, ats Soldaat. Dit hoeft gij niet te overdenken, Dus mag dit vers U niet en krenken. Voorwaar, de tijd is^Iang voorbij, Dat Holland eeist stond in de rij. Voorbij de Glorie Gouden Eeuw, Voorbij de slagen van de Leeuw. Hetgeen Amerika thans beeldt, Heeft eers 't Hollandse hart gestreeld. Vanaf New-York tot Nieuw-Guinee Streed Hollands Vloot, aan strand en rêe. Te land hier stond de Staatse macht, Ook maar gestremd, voor wal of gracht. De sterkste legers gingen kras Onder de voe: als kruid en gras, Wanneer 't de zo geroemde vlag Van onz' Oranjes hoord' of zag. De Goudbron van Batavie's kust Hield 't avontuur onuitgeblust. En wijl er steeds te strijden viel, Er was één Nationale ziel. En dacht een vijand 't hier te halen, Hij moest de strijd te duur betalen. Wellicht dat gij gaan denken zijt Ai, hoor eens, wat een fijne tijd. O, 'k wil Uw viijheidsgeest niet krenken, Schoon g' uit deez' woorden licht zult denken. Dat wij regeren moeten vreemde volken, Doch 'k wil slechts deze tijd vertolken. Ik toon enkel maar in dit gedicht Hoezeer men thans aan banden lig'. Als Christen heb ik eer steeds voor de Heren Staten Maar 'k mag ais Democraat 't bij zijdiings staan,- [niet laten.] Daarom ben ik er steeds in verwonderd Dat d'ene Democraat een and're overdondert. Als d'een, als lid van klein partij, Ook spreken gaan wil, frank en vrij. O zeker niet mijn beste vrinden, Kon men outijds geen tweedracht vinden. Genoeg werd daar geredetwist, Genoeg ook werd er geld verkwist. Im 't Haagje Heeft 't ook vaak gegist. En werd ook vaak het recht gekist. Niet steeds was 't daar Oranje boven, En stond men links voor vreemde hoven. Daar waren vreemde heren bij, Niet voor het land, maar voor money. Maar d" echte kern hield niet van grappen, Noch liet door vreemden zich vertrappen. En als men thans maar alles wil verduren. Als 't van de daken schreeuwt en toekaatst van de muren, Toen in de strijd met Spanjeland Men door het Rijk maar werd verbrand, Heeft men er toen maar steeds zo stil gezeten En maar gezegdde leidsliên kunnen 't weten Zie vrinden, hoort en ziet gij niet Het grote lands- en volksverd'iet Roep uit en maakt het openbaar, Dat wij in 't afgelopen jaar, Zoals m'in China dat belicht, Vooiwaa', Holland verloor 't gezicht. De grote Gloor van vroeger jaren, Met zoveel bloed, zoveel gevaren I Verkregen, op een verre rêe, Dat brak men af, schoon traan en bê-. En dat noemt men een heus geding, t Is 't woord der Volksvertegenwoordiging. En dat men brak in ene keer, Dêez' slag doet Nêerlano al zo zeer. Maar velen zijn er met mij zeker, Dat Indiëland vraagt nog een dure beker, la, Wetenschap en Kunst en Leer, Gesmaakt van Holland telkens weer, Bracht indien aan deze twisten, Het Kind doodt zijne Moer met fijne listen. Maar zij die liggen uitgestrekt En door het tropenzand gedekt Zij vraven iets voor wat zij gaven, Straks liggen spoorloos hunne graven. Onthoud in eerbied, 's-Gravenhagen, Dat er ook and'ren voor U dragen, Dan maar alleen van één partij. Dit doeld'ik, als 'k hiervoor reeds zei, Waarom de een niet kan verdragen, Als anderen ook eens d'aandacht vragen. T'en valt mij echter zwaar, erbarmelijk veel tegen, Dat die door mijne wil, mijn stemme heeft ver- ]kregen], Dat hij (och niet en doet, wat volgens dêez' partij in hare goeden woords, en haar programma zij. Neen, als men van zijn land een stuk durft weg te [schenker?,! Dan moet men voor geval, dat men iemand zal jkrenker], Te voor wel eerst zijn ingelicht, En ot daar een ieders geest mee zwicht., Nu kwam men laatst voor een'ge dagen Met ene lijst mijn name vragen. ik heb daar niet lang voor gelet En heb stabiel tegen gezet. Maar of het nu van mij zal hangen, Dat zij Soekarno zouden vangeit, Dat weten velen te vertellen Als z'aller stem op lijst bestellen, En hebben zo de opinie Van voor of tegen, onder knie. Welaan daar zijn zoveel bedeesden Die woorden aan den Haag gericht, als Vader- llander vreesden.] I-aatst las ik van een raar geding. Het was ter Raadsvergadering. Een goede Raadsman, bijgeval Had van den Haag teveel aan gal. Hij uitte dit met zachte woorden, Die bij zeer velen 't hart bekoorden. Maar één man was in de vergaar, Bij wie ten berge rees bet haar, Omdat daar een zo zachte steek Een heiligschennis bij hem leek. Een ieder moet en kan verwachten, Er zijn in ieders hoofd gedachten Een baas die over 't werkvolk staat, Moet lijden dat m'over hem praat. Maar hoe en in wat zin, Dat hangt van zijner deugd en min. Als iemand nu verkeerd regeert, Begrijp'lijk dat men hem bescheert. Het woord is toch voor ieder vrij, Zowel voor groot als klein partij Gewis, Gij zegt, ach Uw gedicht Is maar van nulliteitsgewicht. En ja, gezegd zonder respijt, Het is een teken van deez° lijd. Beziet er Frankrijk, Groot-Brittaan, Daar ook kolonies van de baan. Maar anders is 't in onze tropen, ja zeer veel Bruintjes blijven hopen, Dat reed'lijk recht Neerlands Gezag Op hunne erven blijven mag. Welnu, ik vraag, ik dwing hier niet, Om Neerlands dwang om meer gebied. Tevoor heb ik hier reeds geschreven, Een ieder volk wil vrijelijk leven. Ons Irdiën staat thans gerecht op eigen benen En in de Volk'renzee d-ijft 't vol verwachting henen. Wij hoppn geen van al, dat't vaart met boze listen, Opdit zij straks niet zijn een volk van communisten. En dat zij zekerlijk naar democratie streven, En die voor Holland was maar zachtkens laten jeven. Neen, 'k doel hier niét om Hollands heerschapnij. Maar dat men voor een ander volk zo spoedig (treedt op zij]. E*n dat men zegt„ik kon niet kiezen", Omdat men van de Grote Baas geen dollar mag [verliezen. Zo zeg 'k U weer en haal 't steeds aan, Lees en herlees d'oude Historieblfian. Lees van het jaar zestien, zeventig en twee. Hoe in een vat men zat, te landzij als ter zee En lees hoe daar d'Oranjeheld, Als men de voorwaarden hem stelt, Die 't Rijk dompten in zwarte nacht, Hoe hij zei„Voor de laatste gracht Laat Ik m' in stukken hakken". En ieder wist toen wel, we gaan het zwaard maar [pakken. Ter zee daar dreef de Ruyter vlug De Frans' en Britse vloot terug. En dat zo groots, dat 't zij welhaast gelogen De spaanders Engels hout tot over Kijkduin [ylogen.] *2) Men stond hier wel met eigen kracht, Maar Gode bad men dag en nacht. En God liet 't niet bij 't biddend smeken, Maar deed Zijn vrijheidszon over ons Holland [breken]. 'tis dit ja, dat 'm in onze dagen Het Volk ja in zo brede lagen Is van die Redder afgeweken, Wat onze grootse vlag zo zielig doet verbleken. 't Is dit, dat men aan die personen, Die met een air de sporthemel betronen, Een hulde biedt, alsof zij ras Het land redden uit der troeb'len plas. Zie lezers, 'k heb in dit gedicht 't Niet al van ene kant belicht. Ik spaarde groot noch k'ein partij, Wel 't allerminst n g die van mij. Maar ook niet, die in onz' landszaken De grootste no'en kunnen krakeB. Zie wat aan 't eind van dit gedicht Voor deze tijd voor 't grijpen ligt Terug moet komen d'oude geest. Die onze Vaad ren steeds ten richtsnoer is geweest. Terug moet komen deze rust, Zodat men stout maar welbewust De geesten dezer eeuw mag tarten. En dat die Ene Geest mag bouwen aller harten, Dan hoeft men niet als nu een stel partijeD, Die 't Vaderland niet op de wal, maar ld de [diepte rijen], Dan is men één, in strijd en praat, Dan hoeft men niet een Volkenraad. Die b'aast met 't woordjeDemocraat, Terwijls straks 't vuur weer openslaat. Ziet, als dit nagejaagd, beleden werd, zowaar, Zie lezers, dit wens ik ons Land, in 't komend [Nieuwe jaar.] M. D„ Aanduiding. *1) De macht van de Ver. Staten in deze tijd. *2) S'ag bij Kijkduin in 't jaar 1673, cfie door De Ruy'er met grote zege werd beslecht. Repliek slechts in dichtyorm. Met dank voor de belang stelling de laatste dagen ondervonden, bieden wij onze beste wensen aan voor P. J. v. ,Bendegem M. S. v. Bendegem Koole. Axel, 1 Januari 1950. ir F. Buyze Zaadbandel, Axel Fam. P. Zegers-Rinn Rotterdam wensen familie vrienden en buren een A. F. Swets-Gilijamse P-f-Stationstraat A. Dekker-Vermeulen H- van Luijk Timmerman-Aannemer Nieuwstraat Aan allen een Bloemenmagazijn Wieland Nieuwstraat 35 Allen een C. Hamelink Autotransport Pieter Paulusstraat 13 A. S. Wijna-de Beuf Julianastraat 39 wenst vrienden en begun stigers een P. A. Wondergem J. L. Wondergem-Heijnsdijk voor 1950. S. Jansen Oude wijk 49 wenst allen een L. Vervaet Manufacturen Confectie G.N. Prins Hendrikstr. 34 C. C. Jesoirens Grossierderij Banketbakkerij >UniverseIe< I'a. P. J. Scbeele Zonen Nieuwstraat toegewenst door Garage De Jager Nieuwstraat W. van Hilten Stationstraat 1 Iel. 119 Gouden Zilveren Werken Uurwerken Luxe Artikelen P f- Alfons de Bock Melkhandel Julianastraat 53 Driescbouwen 4 Aan alle begunstigers en bekenden een L. M. Herrebout Jeroom Wieland Slagerij wenst vrienden en begun stigers een W. Heijnsdijk p. f. Nieuwstraat 6 P. C. Brakman-Van Luijk m L. Mangold-Brakman GAL^^^^^^^^Cerkdreef^7 toegewenst door M. Markusse Slagerij S. J, L, Ortelee Parfumerie »Asara< wenst allen een Garage »CITO< Fa. Gebr. Esselbrugge J. Willemsen Rijwielhandel G N. Julianastraat 65 Wij wensen U een en Kopen U ook in 1950 naar genoegen te bedienen. Van Kampen s Levensmiddelenbedrijf Julianastraat 62 J. Overdulve Rijwielhandel p.f. Julianastraat Gebr. De Keizer p. f. Wilhelminastraat M. de Keizer M. de Keizer-Willemsen i G.N. Willielminastrant 13 A. de Zeeuw 1 immerman Aannemer Prins Hendrtkstraat 29 Textielhandel Henk Stoelinga p.f. Prins Mauritsstraat 35 P. H, Esselbrugge Chr. Esselbrugge-Vink G.N. Wilhelminastraat 38 p.f. Pieter Paulusstraat 22 Jac. Dieleman Kosler Rund Varkensslagerij Stationstraat [Qa J. C. van Luijk-Wisse j.f. Stationstraat A. C. Cortvriendt Horloger Juwelier wenst ieder een Jac. Vasseur-Swets Scboenhandel Reparatem wenst allen een Koster-Deij Muziekhandel Modes wenst allen een L. Maat Bakkerij Stationstraat wenst allen een Jac. v. d. Ree-Brakman G.N. Stationstraat 41 Aan allen een M. Kaijser-Van Sweeden Winkelier Oude weg 14 A. Kalle-Seghers Bakkerij wenst allen een

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2