e Uit onze omgeving. Ziekte in 't gezin Hoesten? DAMPO-PASTILLES Rhenmatische Pijnen maken D oud vóór Dw tijd. Maar zovelen worden er niet ond bij inni Ft het volgend nummer op Zaterdag 31 December. „DE TAAK VAN DE SCHEIDSRECHTER". Op de bovenzaal van hotel „'s Lands Welvaren" werd alhier Zaterdagavond voor de Oost Zeeuws Vlaamse K.N.V.B.- en Z.V.B.-scheidsrechters een lezing gehouden over bovengenoemd onderwerp door dhr. v.d. Kaa uit Utrecht, vfce-voorzitter van de Nederl. Scheidsrechters-Vereniging. Bij afwezigheid van de voorzitter der C(entrale) O(rganisatie) V(an) Scheids rechters in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, dhr. Fr. Lensen, sprak dhr. A. van Riel Jr. als vlce-voorzitter een openingswoord. Dhr v.d. Kaa gir.g terug tot de tijd, toen Pim Muiier het voetbal uit Engeland in ons lara invoerde. Het spel was toen lang niet zo geperf ctionneerd als nu; het was slechts „kick and rush". Het voetbal was toen ook lang niet zo algemeen verbreid en werd in heel andere geest gespeeld. De eerste ciub in ons land was H.F.C. uit Haarlem „the good oid" spoedig gevolgd door meerdere verenigingen. Langzamerhand poogde men meer te spelen volgens de Engelse spelregels en toen ae clubs groter werden, bleek de noodzakelijk heid van een scheidsrechter, die op een stoel naast de lijn zatWeidra werd het nodig geacht dat hij in het veld opereerde, hoewel voorlopig in burgerkleding. Toen het voetbal zijn intrede deed in de volks klasse, werd het enorm verbreidcompe- titie's en klassen, promotie- en degradatie systeem werden ingevoerd. Toen verscheen de scheidsrechter in sportcostuum op het veld, zoals nu. Niemand kon voorzien, dat het voetbal-spel zo'n hoge vlucht zoii nemen en zo'n middel zou worden tot opvoeding van de jonge mens. Thans ziet men alge meen in, dat voetbal mits goed geleid karaktervormend kan werken (gemeen schapszin, zelfbeheersing, offervaardigheid, enz.) Nu de voetbalsport is overgegaan van een genoeglijkheid tot een ontspanning van paedagogische waarde, dienen de leiders dat zijn dus de scheidsrechters deze eigenschappen te bezitten. Verder worden er aan hen speciale eisen gesteld, omdat door de publieke belang stelling langs de lijnen, de strijd om zich uitefte in de afde'ing te handba/en de i> moering vso -pel-s en, de di cheidsrechter het spet dien? tv volgen. -nr ie in de huidig* scheidsrechter drie persoonlijkhedende Bonds-vertegen- v.Qu. -iger, de spel-lddir en de opvoeder. Aan de scheidsrechte; draagt de Bond die middag zijn beiangen op en hij moet er voor zorgen, dat de jongens zich ander half uur sporiief kunnen uitleven. Er mag van hem correctheid worden giëist en hij mag zulks ook eisen van de clubs. Hij moet geen overdreven eisen stellen, vooral niet in bet door de oorlog geteisterde Zee land, waar de terrein-accomodatie nog al eens wat te wensen overlaat. Doch er mogen geen vieze kleedlokalen zijnde scheidsrechter dient deze zelf ook niet te verontreinigen. Hij dient zich in beschaafd Nederlands te kunnen uitdrukken en te zorgen dat er niets op hem aan te merken valt. Hij mag ook vooral niet roddelen over zijn collega's. Ook is een eis, goede vrienden te zijn met de clubbesturen en de spelers. Met nadruk raadde spr. aan. zeer matig te zijn in het gebruik van sterke drank, zowel vóór als na de wedstrijd, ook al uit prestige-overwegingen. Men dient altijd een nette verschijning te zijn. anders heeft men geen respect meer. Kennis van de Bondsvoorschrifien, inzonderheid van het reglement voor de competitie-wedstrij den, is noodzakelijk. Er dient een weder zijds vertrouwen te zijnwees fair bij proiesten, zorg dat ze reglementair geschie den en zeg ronduit de waarheid. Om'rent de taak van de scheidsrechter als wedstrijdleider zeide dhr. v.d. Kaa o.m., dat absolute spelregelkennis noodzakelijk is als voorwaarde om direct te kunnen oor delen. Hij moet het spel goed aanvoelen en weten of er al dan niet sprake is van opzet. Men dient ook kennis te hebben van diverse voetbal systemen, daartoe moet men het spel steeds iets voor zijn. De scheidsrechter dient rustig en zelfbeheerst op te treden. Van meet af aan dient het spel goed in de gaten gehouden te worden bij overtredin gen dient direct beslist en geen discussies uitgelokt te worden. Door prestige dient men zich te handhavenvergissingen moe ten, ais het ka-, erkend te worden, bij ruwe wedstrijden geve men geen pardon. De scheidsrechter moet voldoende snelheid en uithoudingsvermogen hebben door een matige levenswijze. Hiervoor is training nodigmen dient ook reserve te behouden. Men dient in alles de vriend der jongens en de vertegenwoordiger van de K.N.V.B. te zijn. Na ai dhr. v.d. Kaa, die door tijdgebrek zijn causerie sterk bekort had, nog enkele woorden had gewijd aan een gewijzigde spelregel (de schouderduw), dankte dhr. van Riel de inleider die dit veelzijdige onderwerp rustig, objectief en met humoris tische voorbeelden had behandeld voor deze leerzame avond. Door samenwerking van de Stichting voor de Nederlandse Zelfstandige Handel en Industrie en een groep onafhankelijke Zeeuwse handelaren werd Woensdag op de bovenzaal van Hotel „Het Gulden Vlies" alhier een contact-avond belegd, waarop de heer B. H. J. Doppen uit Zwolle, voor een vrij talrijk gehoor, bestaande uit ban delaren en landbouwers, een boeiende inleiding hield over bovenstaand probleem. Dhr. Doppen zeide o.m., dat het vraag stuk „coöperatie of vrije handel" diende te worden uitgeheven boven de sfeer van wederzijdse verdachtmakingen. Daar ligt z.i. de kern van dit belangrijke vraagstuk niet. Wil men tot de kern doordringen, dan moet men eerst vaststellen, of tnen de ci operatie zal zien ais middel of als doel. In 1880—1900 werden de coöperatie'! opgericht met de bedoeling aanvullend of corrigerend te werken t.o.v. zekere mono polie-toestanden op het platteland, ook ai omdat de handel soms haar taak niet naar behoren vervulde. Zo b.v. t.b.v. de crediet- verlening. wat tot gevolg had de oprichting van coöp. boerenleenbanken. Deze oude coöperatoren waren idealisten, maar thans is lang niet iedereen zo idealistisch gestemd, zo bv. de mensen, die aan de coöperatie een baan heboen gekregen en degenen, die de Marxistische levensbeschouwing zijn toegedaan. Spr. is geen tegenstander van c< operatie, doch vecklaart zich met klfm tegen totale cc operatie, die alle zelfstandige boeren bedrijven te gronde zou rich'en. Dé viije arbeidsverdeling (vrije boer, middenstander, in één woord de vrije onderneming) is het kenmerk van de Nederlandse aauuuleving, zulks in tegenstelling met de Russische maatschappij, waar men alleen de gemeen- schaps-onderneming kent. Doch coöperatie behoeft geen aantasting te zijn van de grondslagen der maatschappij. Men heeft ingezien, dat de coöperatie als middel niet meer dezelfde invloea nad als voorheen en de tijd heeft beslist over de vraagcoöperatiemiddel of doel. Het laatste heeft gewonnen. Doen coöperatie als doel (het standpunt van Centraal Bureau en Nationale Coöperatieve Raai?, enz.) kidt onherroepelijk tot een socialistische oi zelfs communistische maatschappij. Doch de confessionele bocrenorganisatics de A.B.T.B. (r.k.) en de C.B.T.B. (protestants- christelijk) hebben tijdig dil gevaar ingezien en zich uitgesproken tegen coöperatie ais doel. Deze mensen zijn op grond van hun Chr. maatschappij leer overtuigd, dat de zelfstandigheid en de vrije boer gehand haafd dienen te warden en a.tijd bestaans recht zal hebben. Men zegt wel, dat coöperatie eigendom zou zij.1. Maar waar is dan het beschik kingsrecht Spr stelt dit op éét lijn met de geldblokkering. En bij uittreden uit de coöperatie ver/iest men zijn inlsgsom of betaalt uittreed-geld. Dat klopt toch niet? Coöperatie is geert veilengstuk van ae boerderij. De boer neemt hier een verant woording op zich, die buiten zijn bedrijf en bedrijfsvoering en -leiding ligt. Wanneer door rnis-oogst, of zoals in het Oosten des lands is geb.urd de coöperatie in financiële moeilijkheden is geraakt, dan is de boer daarvoor aanspra kelijk. De plaatselijke coöperaties worden steeds meer gedwongen zich aan te sluiten bij regionale of top-organisaties. Daarmede is het coöperatief stelsel geheel uit de han den der boeren genomen en gelegd in han den van enkele personen, die een coöpera tieve trust vormen, zonder directe invloed van de boeren. Het initiatief bij de zelfstandig vrije boeren is steeds groter geweest dan bij de coöperatie (de zaaizaad-veredeling, de con- dens-productie, de export-verbetering enz Immers, de direct belanghebbende zoekt instinctmatig naar nieuwe wegen, de coöpe ratie gaat slechts daar, waar anderen voor gingen. De boer zelf is het meest gebaat met een tegen elkaar op-concurreren van vrije handel en coöperatie. De totale coöperatie gaat onverbiddelijk de socialistische kant op en leidt tot tot2te vernietiging van de zelfstandigheid. Doch dan zijq de kleine boeren ten dode opgeschreven, aldus spr. Landbouw deskundigen hebben uitgerekend, dat een nieuwe indrling van cfk bodem productiever zou zijn. Dat is zelfs al overwogen, zegt spr., en men zei: „Dan is het kleine boeren- prooleem uit de wereld". Tot die mensen zou spr. willen zeggen„Wat gij niet wil dat U geschiedt, doet zulks ook bij een ander niet*. Het streven naar zelfstandigheid in handel en bedrijf staat lijnrecht tegenover de Mar xistische levensbeschouwing. In dit laatste past de coöperatieve onder neming, of zij er in gegoten was. Het samengaan van ccöperafisme en communisme bevordert vergemakkelijking van toestanden als achter het ij leren gordijn. Alle coöperatoren zijn zrer zeker geen communisten, aldus spr., maar velen zien niet in, waarom men aan die zijde zo'n geheid voorstander is. Marx wist heel goed wat hij deed, door haat te zaaien via zijn pr d king van de klassenstrijd. Op ongeveer dezelfde wijze spelen de totale coöperatoren boer en han delaar tegen elkaar uit. het grootste deel der Nederlandse boeren het gezond verstand behouden. Zet nu meer dan ooit Uw ogen open, zegt spr. en zie over de grenzen van landen en staten heen. welk een st ijd op leven en dood er wordt gevoerd om de vernietiging van het zelfstandige bedrijf. „In het verleden ligt het héden, in het nu wat worden zal". Spr. kwam tot de volgende conclusies 1. economisch: coöperatie als middei kan nuttig werken, wanneer de concurrentie door particnlieren onvoldoende is verzorgd of wanneer een terrein btaak ligt Sociaaltotale coöperatie zal ook tot maatregelen tegen kleine boeren leiden (coöperatieve boerderij); Maatschappelijkcoöperafisme is een bedreiging van de christelijke maatschappij. Zijn propaganda neemt de vorm aan van de klassenstrijd en leidt naar de gemeen- schaps-onderneming, zoals In Rusland. Na deze rede van dhr. Doppen, die door de aanwezigen aandachtig was gevolgd, werden tal van vragen gesteld, die alle door de inleider werden beantwoord. Verschillende interessante geluidsfilms werden nor» vertoond, o.a. „Land en volk van Canada" en „De groene wereld*. De heer Doppen riep aan het slot van deze bijeenkomst alle!] een tot weerziens too, daar hij volgend jaar hoopt terug te komen. AANRIJDING. Toei dhr. Verpoorte, wonende alhier, zich Woensdagavond per rijwiel van zijn werkkring naar Axel begaf, passeerde hij op de Sassing een langs da weg staands broodwagen. Gelijktijdig naderde uit Axel een vrachtwagen, bestuurd door de chauf feur L. uit Axel. Door onbekende oorzaak heeft dhr. V. deze vrachtwagen niet opge merkt en werd bij het passeren dojr de wagen g"grepen en tegen de grond geslin gerd. Spoad'g was geneeskundige hulp ter plaatse en werd bet slachtoffer per zieken auto naar het zieker huis te Sluiskil over gebracht. Dhr. V. bieek een hersenschud ding te-hebben gekregen en ook verder nog enige verwondingen. Of en waar hier van schuld sprake is, staat nog niet vast. AUTOBOTSING. Wethouder van Bendegem ernstig gewond. Donderdagmorgen omstreeks half acht kwam een zware truck geladen met ca. 20 ton stenen komende van de pont bij Perk- poider'nabij Kuitaart in botsing met een luxe-auto naar de pont toe rijdende. De vrachtauto moest plotseling uitwijken voor et n langs de weg staande wagen, waarna de tegenligger met de zware truck in botsing kwam. De bestuurder, dhr. J. J. Huyssen uit Terneuzen werd licht gewond, terwijl dhr. P. J, van Bendegem die naast hem zat ernstig a^h het voorhoofd werd gewond. Dokter Herman achtte doorvoer ongewenst doch in de loop van de avond is de heer van Bendegem toch naar huis vervoerd. Zijn toestand is be vredigend. De vrachtauto kwam na de aanrijding dwars óver de weg te staan en schoof door het massale gewicht door de voorgtvel van het winkelpand van dhr. Matthijssen. De gehele vooigevel werd vernield, gelukkig evenwel zonder verdere persoonlijke onge vallen. De bestuurder van de vrachtauto bekwam slechts lichte kwetsuren. De vrachtauto werd ernsiig beschadigd, terwijl de luxe-auto aan de voorzijde geheel werd vernield. „JOZUA" ORATORIUM VAN G. F. HaNDEL. Onder de oratoria nemen die van Handel een bijzondere en vooraanstaande plaats in. In dit genre kon de grote componist al zijn genialiteit ten toon spreiden. Steeds treffen de imposante koren door hun pracht en grootse opzet. In „Jozua", zo geroemd raar de persoon welke het Israëlitische volk het beloofde land binnenleidde, vinden we deze elementen op trtffende wijze aanwezig. Naast de koren komen er piachtige solo partijen in welke de hoofdpersoon uitbeelden en verder dë bijbelse figuren Othmël, Caleb en Achsah (de dochter van Caleb. De instrumentatie geeft een prachtig b&eld van de toenmalige schrijfwqze. Vaak beeldt het op treffende wijze de inhoud van de tekst uit. Het is verheugend dat „Asaf" op de inge slagen weg voortgaat en ook dit jaar op tweede Kerstdag weer haar traciiionele uitvoering geeft. Koor, solisten en orkest staan er borg voor dat hier eer, prachtige avond gegeven zal worden, waarop onze atre°k terecht trots kan zijn. GESLAAGD. Aan het Instituut CuppensGeurts te Eindhoven slaagde voor het diploma cou peuse-lerares (met eei) mej. F. Oostdiik te Sluiskil. Zondag 25 December (le Kerstdag.) Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pen ning» (medewerking kerkkoor); 2.30 u. Ds. Penning». Geref. Kerk. 10 u. en 2 30 u. Ds. D. Zemel. Gercf. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) 10 en 4 uur Ds. D. Couvée. Geref. Gemeente. 10 en 2.30 u. Leesdienst. HET ZEEUWS-VLAAMSE VLIEGVELD. Op 19 dezer had in het gemeentehuis van S3s van Gent een bespreking plaats van Gedeputeerde Staten met de vertegenwoor diger» van de diverse gemeenten in Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen inzake de aanleg van een vliegveld voor Zeeuwsch- Vlaanderen. De vergadering stond onder leiding van de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. A F. C de Casembroot. Besproken werd o.m. de deelname van de verschillende gemeenten in het maat schappelijk kapitaal der voor de aanleg en de exploitatie van het vliegveld, dat door de Rijksluchtvaartdienst is ontworpen in de Van-Wuijckhuisepolder, op te richten naamloze Vennootschap. Tijdens de bespreking bleek, dat de gemeentebesturen, welke op een énkele na alle ter vergadering waren vertegenwoordigd algemeen voorstander waren van de aanleg van een vliegveld, en bereid waren aan de gemeenteraden, die hierover te zijner tijd nog zullen hebben te beslissen, voor te stellen aan de totstandkoming van eert vliegveld de noodzakelijke financiële mede werking te verlenen. Ter tafel was een schema, waarnaar, naar het aanvankelijk oordeel van Geduputeerde Staten, de participatie van de diverse gemeenten in het kapitaal der vennootschap zou kunnen geschieden. In verband met de verschillende opmer kingen, welke naar aanleiding van dil voor lopige schema naar voren kwamen, werd besloten, dat een commissie, bestaande uit twee vertegenwoordigers aan te wijzer door de Vereniging van Burgrmesters en Secre tarissen en Ontvangers in het voormalig 4e District, drie vertegenwoordigers aan te wijzen door de Vereniging van Burgemers- ters en Secretarissen in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, waarvan één vertegenwoordiger meer bepaaldelijk de gemeenten in de z g. kanaalzo'e in de Commissie zal vertegen woordigen, één lid van Gedeputeerde Staten en de Chef van de 2e Afdeling van de Provinciale Griffie, Mr. M. Pilaar, de kwestie van de participatie van de diverse gemeenten nader in studie zal nemen en daaromtrent dan te zijner tijd met een voorstel zal komen. GEVAARLIJKE VERKEERSSITUATIE OP RIJKSWEG TERNEUZEN BELGISCHE GRENS A.N.W B. vraagt aanleg van rijwielpad. Reeds lang Is de verkeerssituatie op de drukke rijweg Terneuzen Sas van G nt in hoge mate onbevredigend en gevaarlijk aldus schrijft de A.N.W.B. Reeds dertien jaar geleder, in 1936, heeft de Bond de Minister van Waterstaat ver zocht „de spoedige aanleg van een rijwiel pad langs deze weg te willen bevorderen". De totstandkoming van dit rijwielpad mo°8t reeds toen zeer urgent worden geacht, daar het rijwielverkeer hier, vooral op bet tijd stip van aan en uitgaan der fabrieken zeer druk was. Wielrijders namen dan een groot deel van de slechts zes meter brede rijbaan in beslag waardoor vooral in de hjeifst en winter en bij o gunstige weersomsfardlghedpn voort durend zeer gevaarlijke situaties ontstonden. Immers, langs deze weg loopt een breed en diep kanaal, dat slechts door e*n onvor- harde berm van l1/, a 2 mpfer van de rij baan gescheiden is. De Minister antwoordd0 desfij 's, dat fot aanleg van een fietspad zou worden over gegaan, zodra gelden ter beschikking zouden komen. Toen hiervoor in de ^egrot'rg van het Verkeerstonds voor 1937 weer geen gelden werden uitgetrokken, heeft de A.N.W B. zich in dat jaar opnieuw tot de Minister gewendhet resultaat bleef nihil. Nu ni de oorlog de drukte op deze hoofdverbinding Terneuzen—B Ig'ë nog aan zienlijk is toegenomen, heeft ds A N.W.B. nog steeds niet uit het veld geslagen, zich opnieuw tot de bevoegde autoriteiten gewend. Aan de Directeur Generaal van de Rijkswaterstaat is ditmaal met klem verzoch!- erbij de Minister op te willen aandringen dat in het komende jaar de nodige extra- gèlden voor de aanleg van dit rijwielpad beschikbaar zullen worden gesteld. Op de begroting 1950 komen deze gelden name lijk weer niet voor, hoewel de materialen voor de aanleg reeds geruimen tijd ter plaatse aanwezig zijn. Veel hoop op inwilliging van dit verzoek heeft de A.N.W.B echter ook ditmaal he laas niet Kerstmis staat weer voor de deur en daarmee de tijd van kerstbomen, kaarsen versieringer, e.d. Van harte wens ik U prettige en rustige kerstdagen toe. Indien U Uzelf veel narigheid wenst te besparen, met als bijkomend voordeel een paar rustige dagen voor de brandweer, doet U goed onderstaande wenken op te volgen. Kerstboom. Een kerstboom droogt spoedig uit en h dan z?er brandbaar. Een pas gekapte boom zal bjj aanraking met vuur niet onmiddellijk in brand gerakenna een week brandt hij echter als een fakkel. Koop daarom de boom zo kort mogelijk voor Kerslmis en ruim hem direct na de Kerstdagen op. Vooral de kinderen stellen er evenwel prijs oo de boom tot Nieu vjaar te laten staa-. In dat geval moeten de volgende voorschriften In ach* worden genomen Neem een verse boom, zaag deze op ca. 5 cm. van het ondereinde rchuin af en af en p'aats jde boom in em met water gevulde emmer. U moet er om derken het water van tijd tot tijd bij te - uilen. Op deze wijze blijft Uw boom ni' t alleen fris, doch is dan bovendien niet gemakkelijk ontvlambaar. Plaats de boom op voldoe de afstand van kachel», brandende kaarsen en andere verwarmiigs- en verlicht'ngamiddder. Wan neer U rookt, dort U vers'a uiig uit de buurt \an de kerstboom te blijven. Zorg dat de kerstboom niet kan omvallen, zet hem daarom vast met dunne metalen span draden. Plaats de boom zodanig, dat gren gevaar bestaat dat bij brand de uitgang kan worden geblokkeerd. Verlichting. Het gebruik van kaarsen kost ieder jaar enkele mensenlevens. Gebruik bij voorkeur geen kaarsverlichting in Uw kerstboom; een deugdelijke electrische verl'chting is wellicht kostbaarder en minder stemmings vol, dcch veel ve liger. Zet brardende kaarsen in stevige kandelaars en op vol doende afstand van de kerstboom en andere brandbare voorwerpen. Zorg er voor, dal Uw kleine kinderen, voor wie een fl kkerende kaarsvlam een bijzondere aa-rrrkkirgskrachl heif', er niet te dicht bij kunnen komen. Versieringer. Gebruik voor Uw kerstversiering zo weinig mogelijk brandbaar materiaal. Ver sieringen van glas, metaail en asbest zijn thans weer verkrijgbaar en bijna even attractief als versieringen van katoen, papier en dergelijke licht brandbare stcffer. In het buitenland plegen van tijd tot tijd kerstmannen in vlammen op te gaan. Oor zaak Veelal zeer brandbare kleding en baard. Zorg er voor, dat brandbare versieringen bulten handbereik en op veilige afstand van veriichtings- en verwarmings-imich- tingen zijn aangebracht. Gebruik vooral geen slingers, die als lont kunnen werken en een snelle brand- verspreiding op deze wijze kunnen veroor aken. Pas daarom ook geen vrijhangende zoeken voor versiering toe. Het aanbrengen an brandbare versieringen in voor publiek oegankeiijke gebouwen is zonder toestem ming van de brandweer verboden. Blusmiddelen. Een goed handbrandblusapparaat, een met water gevulde emmer of een tuinslang, zijn uitstekende middelen om een begin van brand zelf te blussen. Brandwrr r. Vergeet bij brand echter niet de brand weer te waarschuwen. Ais U in dat geval nog het telefoonnummer van de brandweer in de gids moet opzoeken en dan nog in zenuwachtige toestand, gaat kostbare tijd ver'oren. Een kaartje bij de telefoon, waarop de tel: foonnurrmers van brandweer, po'itie en dokter zijn aangegeven, kan U veel narigheid besparen. „II is better to be safe, then sorry". De Rijksinspecteur voor hel Brandweer- wezen in het district Noord-Brabant en Zeeland. B Meenhorst. Tot op hoge leeftijd fit en levenslustig blijven, rheumatische pijnen alleen maar kennen van horen zeggendeze rijkdom bleek voor duizenden onder ons weggelegd, sinds ze de Kruschen-kuur tot een vaste dagelijkse gewoonte maakten. Waarom zoudt ook eij niet die ondragelijke slopende pijnen uit Uw leden drijven? Het is immers niet anders dan het aansporen van de eigen bloedzuiverende organen De zes minerale zouten, in de vorm van Kruschep toegevoerd aai\ Uw lever, nieren en ingewanden, geven deze een stimulans tot jeugdig-krachtige werkln7, waardoor alle onreinheden die nu Uw pijnen veroorzaken, langs natuurlijke weg word*n afgevoerd en zo onschadelijk g'mrkt. Gezond zijn, ievenslustip, vol werklust en energie tot op hoge leeftijd, dat zijn een paar van de kenmerken van mensen die jaar in jaar uit vasthouden aan de reg' Imatige dagelijkse zij het kleine drsis Kruschen Salts. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (I. M.) Ove •jepa iStii D e untie ja: Uil Een t kir tl zc Voo «pas bij 'hof De Kgek f4 mbo in De il de ierm arte! eelne he eliefi loede redui V J. xel, 'ilhe liep 'lijkei ader' omst lan lamer lijn amili n de oekf Dampo-verkoudheidsbalsem: beproefde hulp bij een gevatte koude voor Vader, Moeder en kind. Prijzen f. 1.25, 90 en 75 c.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2