LU( Het is hoogseizoen bij Visser- SttunpMaren Bestel t Vis i te k ai Fa. J. C. VINK gtzondhiid van Unkind'- Uit onze omgeving. De Axelse pi tuigen hun harte voor het mooie dat ze ontvang op St. Nicolaas- de Winkeliers „Axel Vooruit". Ruime sor in doosjes 50/50 en li Prima bei Fa. J. C. Markt 12 Tel AXE Evenals voorg kunnen wij U N.-Hollandse, F Brabantse pootaarda aanbieden ais W. Eerstel Eigenh., Beve Furore en Mee bakjes voorgeki klassen en mate Beleefd aan P. Bakker Magrette N Voor direct Net meisje. T Bureau van dit Biedt zich aan meerd Coupeu straat SO. Te koopz.g. wagen. Bevrag Van dit blad. Weer is het winter en komt de mode in het Koole middelpunt van Uw belangstelling te staan. U denkt aan de naderende feestdagen. U zoekt iets moois, iets nieuws, een heerlijk koesterende wollen mantel, een warme japon. Het zal een genoegen voor U zijn om keuze te maken uit onze uitgebreide collectie's. Ook in zwarte mantels (de grote mode) brengen wii jeer veel keuze, in de nieuwste modellen, VARA-AVOND IN „HET CENTRUM". In het kader ener landelijke tourréa, ge organiseerd door de V.A.R.A., gaf de Axelse afdeling Maandag een geslaagde propa ganda- en feest-avond, waaraan een keur van radio-artisten medewerkten. Ons plaatselijk theater was geheel bezet, toen bij afwezigheid van de afdelings voorzitter, dhr. C. Hamelink het ope ningswoord werd gesproken door dhr. C. van Bendegem. In voorbeeldig vlot tempo werd daarna een bont en gevarieerd programma afge werkt onder het motto: „Zo klopt het4, welk repertoire het talrijke publiek bijzonder wist te amuseren en te boeien. De pianist van deze avond, Tonr.y Bak- kenes, wist ook als accordeon-virtuoos de zaal te boeien met enkele lange potpourri's van bekende liedjeshij demonstreerde in een toegift nog eens zijn grote vaardigheid en oogstte daarvoor een welverdiend applaus. Aart Boenders met zijn Wailana Hawaïans brachten deze nog steeds zo populaire muziek. Het optreden van dit kwartet werd met grote stilte aangehoord en toen zij na de pauze een keur van bekende Zuid- Afrikaanse liedjes hadden gebracht, bewees een donderend applaus wel, dat deze muzitk bij een groot deel van het publiek zeer gewild is. Ter variatie trad mr. Swips op, die als goochelaar de aandacht gaande hield en als clow -sneltekenaar zorgde voor een aardige en amusante bijdrage tot het wel slagen van deze avond. Max van Praag, de bekende radio-zanger, bracht een serie liedjes uit zijn repertoire en toen hij na de pauze terugkwam met een reeks verzoeknummers, waarvan „Mariandel" en „De klok van Arnemui- den" wel de populairste waren, was een enthousiast applaus het einde van dit zo gewilde repertoire. Met enkele humoristische voordrachten wist Julia de Qruyter de zaal te boeien in het bijzonder haar fragment uit „Tijl Uilenspiegel" in het sappige dialect onzer zuiderburen, viel zeer in de smaak. Iets aparts vormde het optreden van de Rus Wassia Rrimeky, die met liederen en dansen uit het land der steppen een niet-alledaagse afwisseling vormde op deze bonte avond. Voor de pauze sprak dhr. J. W. Lebon, hoofdbestuurder van de Vara, een kort propagandistisch woord en zeide o.m„ dat ra de oorlog de samenwerking tussen de omroepverenigingen veel is verbeterd, hetgeen de gehele Nederlandse radio-omroep ten goede komt. Aan het slot dankte dhr. C. van Bende gem de artisten, die het publiek dat zowel uit Axel als per autobus uit omlig- geudc gemeenten was gekomen voor httgeen zij deze avond hadden gepresen teerd. Een tombola tot dekking van de kosten slaagde naar wens. FILM AVOND „HET HOOQELAND". Maandag werd in de Chr. Bewaarschool alhier een matig bezochte film-avond ge houden, uitgaande van de Chr. Reclas- seringsvereniging „Het Hoogeland", welke in haar meer dan 55-jarig bestaan reeds duizenden ten zegen is geweest, o.m. door veroordeelden na een korter of langer verblijf in een der kolonies weer een plaats in de maatschappij te hergeven. Allereerst werd een fi'm vertoond betref fende de maatschappel ke ontsporing van de jeugd, die vooral in de achterbuurten der grote steden zo makkelijk en veelvuldig voorkom', en zeker zoals hier in de film werd vertoond wanneer kinderen worden opgevoed in een twijfelachtig milieu, waar de vader drankzuchtig is. De gevolgen blijven dan ook niet uit en de jongeman belandt tenslotte in een jeugdkolonie van „Het Hoogeland", waar al deze jeugdige misdadigers in protestants-christelijke zin worden her-opgevoed om weer een nuttig lid der maatschappij te worden. Ook de mod:ri»e in 'chtirg der kolonies, alsmede sport, spel en studie en de regelmatige arbeid in de vrije natuur zijn alle factoren, die een ontspoord jongmens zijn gevoel van eigenwaarde kunnen teruggeven en met gepast idealisme de jeugd eigen de maatschappij weer doen ingaan. Deze tendenz sprak ook uit de grote hoofdfilm, welke een beeld gaf van het werk aan volwassenen en ook aan diegenen, voor wie geen plaats meer in onze samen leving is (door invaliditeit of anderzins.) De prachtige kleuren droegen veel bij van een juist beeld van d!t omvangrijke werk van barmhartigheid aan maatschappe lijk ontspoorden. Deze vereniging die hare kolonies in Gelderland (o a. te Beekberger) en Drente heeft, krijgt steeds metr aanvra gen en de noodzakelijke uitbouw van het werk vraagt ook meer fiinanciële steun. Deze steun is in h£t belang der ontspoor den en in het belang der samenleving dringend nodig. De films, waarin prominente Ned. filmar- tisten meespeelden o a. Piet Bron en Joh. Elsensohn werden gevolgd door een interessant bijprogramma. Talrijke personen gaven zich op voor financiële steun van „Het HoogeUnti'. OP DE THUISREIS. Aan boord van het troepentranspoilsch'p „Zuiderkruis", dat vermoedelijk op 19 December te Rotterdam zal arriveren, be vinden zich o.m. R. J. M. v. d. Bilt, J. W. Dieleman en C. van Hermon van Axel, P. A. Scheele van Sluiskil, R. J. M. Rogiers van Sas van Gent, W. P. van Leuven en A. A. v. d. Eeckhout, Terneuzen en J. D. Dees van Zaamslag. BAND NEDERLAND—INDONESIË. Nu de demobilisatie uit Indonesië in versneld tempo geschiedt, komen ook in onze gemeente regelmatig jongens uit de tropen terug. Vorige week kwamen thuis J. J. Brugge, J. van Doeselaar, J. Scheele, C. Scheele, A. v. d. Gouwe en J. Hsmelink. Al deze jongens werden weer aan Perk- polder verwelkomd door de Band, waarvoor goedkeuring vrijwel zeker zal volgen, het trambedrijf na afloop van de bieter campagne verdwijnen en de rails worden opgebroken. Met de belangen van het personeel zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden. DE „PRINS HENDRIK" EN DE „KONINGIN JULIANA" IN DE VAART. Zaterdagmiddag is de veerboot „Prins Hendrik" weer in dienst gesteld op het veer Perkpolder—Kruiningen. Zaterdagmorgen werd vanuit de haven van Kruiningen een proeftocht ondernomen. Aan boord bevonden zich toen een klein aantal genodigden. Namens de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" gaf Ir. J. W. van Tijen een kort overzicht van de geschiedenis van de „Prins Hendrik", die in de afgelopen oorlog tweemaal tot zinken werd gebracht, n.l. in 1940 bij de terugtocht- der Fransen en in 1944 ter versperring van de haven van Vlissingen door de Duitsers. Bij de reparatie zijn zowel de vervoers capaciteit als de snelheid opgevoerd, terwijl ook de stabiliteit is verbeterd. Bij afwezigheid van de Commissaris der Koningin, wegens ziekte, nam de heer Flipse, lid van Ged. Staten, in naam van het Provinciaal Bestuur het schip over en dankte allen die aan het herstel mede werkten. Ook de „Koningin Juliana", die enige tijd uit de vaart werd genomen, om een goede beurt te krijgen, zal deze week haar dage lijkse taak tussen Vlissingen en Breskens hervatten. STREEKBESTRIJDING TEGEN DE BRUINE RAT. In de periode van 14—17 December 1949 zal ia bijna alle gemeenten van Oost Zeeuwsch Vlaanderen de jaarlijkse gemeen schappelijke bestrijding tegen,, de bruine rat plaats hebben. De lokaas porties zullen in praciisch alle gemeenten van Oost Zeeuwsch Vlaanderen verkrijgbaar zijn. de heer A. Dekker—Vermeulen,' benevens,-, ^"nodi8 iS det haa8t de lezers op te .i-uw wekken aan deze gezamenlijke actie de diverse familieleden van de jongens zich met een bus naar de boot hadden begeven. Het was weer een blijde thuiskomst en in alle buurten werd er gevlagd. Volgende week Maandag hoopt de heer Dekker opnieuw te starten naar Perkpolder, waar dan weer enkele militairen uit onze gemeente worden verwach». Als de demobilisanten ejiige dagen thuis zijn worden ze nog even bezocht door enkele bestuursleden van de Band, terwijl in Januari a.s. weer een begroetingsavond zal plaats hebben, waarbij alle leden en donateurs zoveel mogelijk tegenwoordig zullen zijn. Ook het gemeentebestuur zal hierbij worden uitgenodigd, want ook dit college laat niet na om van hun medeleven blijk te geven. DE TRAM GAAT VERDWIJNEN. Op een Maandag te Terneuzen gehouden vergadering is thans de beslissing inzake opheffing van het tramverkeer gevallen. Van de zijde van de vervoerders waren zoals men rich zal herinneren aanvankelijk bezwaren gemaakt tegen de ophtffing, waarbij vooral op het belang van de tram voor het bietenvervoer werd gewezen. Nadat met de grootste vervoerders overleg was gepleegd, waarbij deze ook het inzicht deelden dat het economisch niet verant woord ziu zijn het trambedrijf langer in stand te houden, aangezien de exploitatie kosten niet door het vervoer worden, gedekt, waren thans geen bezwaren meer binnen gekomen. De vergadering, onder voorzitterschap van Baron Collot d'Escuiy besloot dan ook h«.t voorstel van de Raad van Commissa rissen de opheffing van het trambedrijf aan te nemen. Behoudens goedkeuring door de Minister van Verkeer en het college van G. S., welks gezamenlijke actie de volle medewerking te verlener, immers deze streek met zijn vele kanalen, grachten en sloten is een dankbare verblijfplaats voor dit ongedierte. De bevolking kan thans reeds mede werken door het opruimen van rommelho- pen op open etven en in pakhuizen, het voorkomen van vuilnisstortplaatsen langs wegen e.d. Verder dcor het zorgvuldig opbergen van voedselvoorraden en het niet achteloos wegwerpen van etensresten op erven, langs wegen, sloten, kanalen e.d. Meldt bij Uw gemeentebestuur de plaats waar sprake is van ratten, opdat juist de;e broeinesten ten spoedigste uitgeroeid kun nen worden. OOST ZEEUWS-VLAAMSE GEPENS10NNEERDEN STICHTTEN EEN AFDELING. Evenals te Zieïikzee en te Goes had het bestuur van de Algemene Ned, Bond van Gepensionneerden, afdeling Zeeland een vergadering te Terneuzen uitgeschreven in Hotel „Du Commerce* welke uitstekend bezocht was. De afdelingvoorzitter, de heer F. C. Wijs- veld uit Vlissingen, zette het hoofddoel dezer bijeenkomst uiteen, nl. het st chten van een afdeling OostZeeuwsch-Vlaanderen Aangezien geheel Zeeland van ruim 300 leden in 1947 tot bijna 100 leden op het huidige ogenblik groeide en een afdeling kan bestaan als er teminstens> 100 leden zijn, konden alle aanwezigen zich met de stichting van nen aparte afdeling verenigen, ook met het oog op intenser propaganda. Tot bnstuursleden werden gekozen de heer J. Buma te Axel (voorzitter)' Mevr de Wed. 1 Ferket—van Damme te Sas van Gent en de heren L. J. Cofsen te Hontenisse. M. C. Hack en H. Goene beiden te Terneuzen.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2