AXELSCHE15 COURANT Hebt U hem gezien? AXELSCHE Mi COURANT iv'oota Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAO 17 DECEMBER 1949. 64e JAARGANG, No. 23. /T NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Spionnage. De opruiming der Duitse spionnage- centrales in Engeland. II. De dag, dat de oorlog tussen Engeland Reeds maanden van tevoren had men ieder uur van de dag hun gangen nagegaan. Daar kwam nog bij, dat men ze allemaal gefotografeerd had, ook al weer zonder dat zij het wisten. Dit had op geraff neerde wijze op klaarlichte dag plaats gevonden De dag, dat de oorlog tussen cngeianu wijze op Kiaarncnie uag en Duitsland uitbrak, kwamen de mannen in de straten van Londen en andere Engelse ergens op de thuisreis was gezonken met de spion aan boord. Met dat al is het ver wonderlijk, da» het met enkele kleine variatie» mogelijk bleek, deze methode om duikboten door middel van een spion in de va! te lokken, niet eenmaal, maar zelfs meerdere malen te herhalen. Natuurlijk! Iedereen heeft hem ge zien, die leuke mantel en japon die it... u..-jrvrouw leverden. ralt nu eenmaal altijd inele modellen, aparte rispelijke pasvorm. Frmkering bij abonnement, Axel WOENSDAG 14 DECEMBER 1949. 64s JAARGANG, No. 22 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM Henry Dunant, STICHTER VAN HET INTERNATIONALE RODE KRUIS. Henry Dunant, een uit Genève afkomstig Zwitser, was belast met de leiding van een koloniale onderneming in Algiers. De moei lijkheden, die hij ontmoette bij het Franse bestuur, dat hem voortdurend aan het lijntje hield, brachten Dunant er toe een wan- hoopiplan uit te voeren en Keizer Napoleon III op te gaan zoeken om zich bij deze over diens ambtenaren te beklagen. Ongetwijfeld was hij in zijn recht, doch de geschiedkundige gebeurtenissen kwamen tussenbeide. Napoleon lil had de oorlog verklaard aan Oostenrijk en voerde zijn legers naar Lombardije om daar de vijand te bestrijden. Doch deze zo ongunstige omstandigheden -konden Dunant niet van zijn plan afbrengen. Onmiddellijk na Magenta en aan de voor avond van Solferino in 1859, begon hij de provincie te doorreizen, geklemd tussen 2 legers. Ondanks grote moeilijkheden bleef hij zoeken naar de Keizer. Het is gedu rende deze enerverende reis geweest, dat Dunant geheel toevallig ontdekte, dat de Oostenrijkse en Franse medische hulp diensten volkomen ontoereikend waren, zodanig zelfs dat geen van beide legers hulp verleende aan gewonden van de tegenstander en dat zij met een onmense lijke wreedheid tegen de krijgsgevangenen optraden. 's Atfands na de slag bij Solferino was Dunant te Castiglione en alweer toevallig was hij getuige van afschuwelijke scène's. Duizenden gewonden, die naar dit plaatsje vervoerd waren, kwamen om door gebrek aan hulp, terwijl de Italianen, die hun bevrijding aan het bloed dezer soldaten te danken hadden, er slechts aan dachten hun herwonnen onafhankelijkheid te vieren in uitbundige vrolijkheid. Dunant, die hardnekkig weigerde af te zien van zijn naïef plan om de Keizer op te zoeker, voelde zich geroepen bij het zien van dit wanhopige schouwspel een andere taak op zich te nemen. Hij had geen rust voor er een noodhospitaal was inge richt en met de hulp van Italianen, een Engelsman en twee Fransen begon hij in de kerk te Castiglione de gewonden te ver zorgen, zonder onderscheid te maken tussen Fransen en Oostenrijkers. Natuurlijk kwam hij doktoren tekort, doch hij wist een audiëntie bij de Keizer te verkregen, die hij door zijn treffende welsprekendheid overreedde een proef te nemen, welke door sommigen gevaarlijk werd geacht. Deze proef bestond daarin, dat enkele artsen, die zich onder de krijgsgevangen Oostenrijkers bevonden, werden uitgenodigd zich, ter beschikking van Dunant te stellen. De Oostenrijkse artsen gingen hierop in en bewezen hem de grootst mogelijke diensten. Gebruik makend van zijn audiëntie, had Dunant bij de Keizer gemakkelijk de vervulling van de wensen ten behoeve van zijn Algerijnse onderneming gedaan kunnen krijgen. Hij was echter zodanig gegrepen door zijn nieuwe taak, dat hij vergat met Napoleon daarover te spreken I De schok, die Dunant in Solferino had opgelopen, was zo sterk, dat hij besloot in een boek neer te leggen wat hij had gezien, waarin hij als conclusie de noodzaak naar voren bracht van de stichting van een per manente organisatie, die hulp zou kunnen rengen aan de gewonden van alle legers ter wereld gedurende hun veldtochten. Deze gedachte werd weldra overgenomen door vier andere Zwitsers, die haar geniaal von den Qustaaf Mcyaier, generaal Dufour en de doktoren Appia en Maunoir verenigden hun krachten met die van Dunant om de vereniging te stichten, die het Rode Kruis zou worden. Er waren twee jaren nodig voor het ondernemen van verschillende stappen in geheel Europa om te geraken tot de eerste Internationale Convert!?', die in 1863 door veertien naties werd goedge keurd. Belangwekkend was deze eerste Conventie zeker. De organisatie, die dank zij de onvermoeide werkkracht van Dunant was gefundeerd, dreigde in de nieuwe naar voren tredende figuren, Dunant terzijde te schuiven. Op verzoek van de Nederlander Dr. Bas ting wordt Dunant ais voorzitter der verga dering gekozen. Het is eveneens op voor stel van Dr. Basting, dat het nieuw gestichte Rode Kruis als vlag zou voeren een Rood Kruis op een wit veld. Dunant, die onvermoeibaar de grote figuren in de wereld bleef achtervolgen, zoals hij dat ook met Napoleon in Lombar- dijë had gedaan, dacht slechts aan dit we<-k en besteedde daaraan al zijn tijd. De uit eindelijke overwinning is in hoofdzaak aan hem te danken, doch gedurende de maan den, dat hij daaraan zijn krachten gaf, ver waarloosde hij volkomen zijn Algerijnse onderneming. Deze had reeds eerder in een moeilijke toesiand verkterd en liep tenslotte uit op een catastrofe. Dunant werd voor het gerecht te Gerève gedaagd wegens wanbe heer en hij werd een gefailleerde, wiens schuldeisers hem tot het einde van zijn leven vervolgden. De triomf van het Rode Kruis is niet bereikt zonder haar grote voorvechter de nodige teleurstellingen te bereiden. Hij had voortdurend corflicten met de voortreflelijke jurist Qustaaf Moynier, die jaloers op het succes van Dunant door handig manoeuvreren poogde de resultaten van Dunant te eigen behoeve te verkleinen. Na zijn faillissement moest Dunant van zijn post afstand doen en het werk, dat hij opgebouwd had, aan anderen overlaten. Voor zijn landgenoten beroofd van zijn goede naam door het strenge vonnis van het gerecht en weldra verlaten door zijn laatste vrienden, besloot Dunant zijn toe vlucht in Parijs te zoeken, waar tenminste één vriendin hem trouw bleef, nl. mevrouw Kastner, die hij in het hospitaal te Castigli one ontmoet had. Het was een knappe en rijke vrouw, en zij hield van Dunant. Dunant weigerde echter deze hem door de voorzienigheid geboden kans, omdat hij arm, verschrikkelijk arm was. Dunant werd zo arm, dat hij tenslotte moest gaan slapen onder de bruggen van de Seine. In 1870 hervatte Dunant in het belegerde Parijs zijn activiteit als barmhartig Samari taan. Vanaf het moment, dat zoveel ellende heling vereiste en zoveel wonden verzor ging, was hij cp zijn post. Hij ging naar de linies om de gewonden te zoeken, waarna hij hen wegvoerde in van een rood kruis voorziene voertuigen. Het werk, dat hij volbracht had, bracht de slachtoffers van de oorlog voor de eerste keer een zekere verlichting. Zijn grootste triomf heeft hij behaald in het sombere jaar van de belegering van Parijs. Hij vatte het gedurfde plan op om een groep gewonden en noodlijdenden uit Parijs te evacueren. Sceptisch hadden de militaire autoriteiten ais hun mening uitge drukt, dat de Pruisen, die alle foegangs- bruggen onder vuur hielden, niemand zou den doorlaten. Koppend en vertrouwend op zijn goed gesternte, ontplooide Dunant de vlag van het Rode Kruis en stak samen met zijn beschermelingen in boten de Seine over. Die dag was het de eerste keer, dat het Ro<le Kruis op de witte ondergrond de mensen, die zich onder haar bescherming hadden gesteld, gered heeft van het moor dend vuur. Uitgeput door zijn enorme krachtsinspan ningen en wat moe van een mensheid, ;die te zijnen opzichte blijk gaf van een buitengewone ondankbaarheid, trok Dunant zich in zijn laatste levensdagen terug in Zwitserland. Doch ook hier kon hij nog geen rust vinden. Zijn schuldeisers wilden hem niet vergeven en volgden hem tot op die plaats. Toen Henry Dunant, voor hem geheel on verwacht de Nobelprijs voor de Vrede werd toegekent, verscheen de vasthoudenste en meest bloeddorstige schuldeiser op het feest, dat georganiseerd was ter ere van de oude man. Hij kwam om beslag te leggen op de Nobelprijs» Doch hij verscheen te laat, want Dunant had dezelfde morgen van het geldsbedrag afstand gedaan ten behoe ve van het weik van het Rode Kruis. Volslagen arm, uitgeput, en zonder een vriend of bloedverwant, die zich om hem bekommerde, wachtte deze weldoener van de mensheid in een tehuis voorouden van dagen op de dood, die lang op zich liet wachten. Onder auspiciën van het Nederlandse Rode Kruis wordt dezer dagen alhier aen film vertoond over het leven van deze Nobelprijs-winnaar. ZONDAGSRIJVERBOD VERDWIJNT PER 1 JANUARI. Uit zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Posthumus (Arb.) blijkt dat minister Spitsen niet het voornemen heeft het Zondagrijverbod na 1 Januari te handhaven. De desbetreffende wet zal niet worden verlengd en de minister meent, dat de a.s. verhoging van de benzineprijs vol doende remmend zal werken. De geconstateerde toename van benzine verbruik schrijft de minister toe aan de toe nemende economische bedrijvigheid. Ook het feit, dat de verhoging van de benzine prijs nog even op zich zal laten wachten levert geen overwegend bezwaar op,[aange- zied het gaat om een periode, waarin toch weinig touristisch verkeer te verwachten is. Mocht het desbetreffende wetsontwerp on verhoopt niet worden aangenomen, dan zou den andermaal beperkende voorschriften voor het benzine-verbruik overwogen dienen te worden. Inmiddels heeft de minister van financiën aan de Kamer medegedeeld een spoedige hervatting van de behandeling van dit wets ontwerp zeer op prijs te stellen, vooral omdat in België omstreeks halt januari de belasting op de benzine verlaagd zal wor den tot het met Nederland en Luxemburg overeengekomen bedrag. Ondermeer in verband met de fraudebe strijding aan de grens acht de minister het zeer wenselijk, dat Nederland tegelijkertijd tot heffing naar dit geünificeerde bedrag zou overgaan. buurvrouw, ga nog maken uit de nieuwe iser- lat wordt verwezen naar Over deze zaak is door ijk uitvoerig met de h? er ;en. Deze heeft verschil- 2» gedaan. ons, dat bij het graven reeds bleek dat daar ter reelheid grond was van Hiervoor zijn in overleg itect en Aannemer maat- loor het maken van een ng dan in het bestek is Hij was het met die op- Een tweede maatregel thans blijkt dat de muur tte jaargetijde toch nog iiuur werkt, dan zal het liddel worden toegepast ie stutten met het ingra- en. kosten komen voor reke- eder. e lid wordt ook medege- an den Berg persoonlijk de bouw van een garage, oud is gebleken, dat hij voor hem meest goed- t willen plaatsen. De hij gekocht van een plaat- Voor de werkzaamheden t bij het Gewestelijk chikte mensen te verkrij- beschikbaar waren. Hij meentewerkman gevraagü agen te goed had, of hij 1de opknappen. Na de over deze aangelegenheid ft hij een onderzoek inge. ste persoon nog vacantie- resultaat was, dat hij nog n had maar van 1948, raren. de hij, dat hij die uren heeft terugbetaald, gelijk en van verlaging van het /erkzaamheden ook door ten betaald, warneer aan /erandering, ten behoeve iet worden verricht, n van de garage deelde e nog niet was afgewerkt -as zou worden gecamou- eeit hem op het onjuiste ;en attent gemaakt en er hij alles in het werk moet rage te camoufleren, opdat omgeving zo min mogelijk an punt h merkt dhr. C. j, dat hij niet alleen heeft verzakken van die wonin- >pgemerkt, dat het slechte loorzaak was. Voortgaande erp wordt door de voor- I dhr. v.d. Berg op de den. De vergadering gaat iheime zftting. erkt dhr. C. van Bendegem iets-Opzichter van Bouw- it heeft duidelijk gemaakt, rouw der woningen veelal rzakkingen. Op die plaat- wijking van de grond en Ut hebben kunnen stutten aannemer zijn voorgeko- ;er niet bevredigd omtrent het toezicht dit is te los zoals vermeld in punt i,t :ocht. Wij moeten er van Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié 11. 1,55. Buitenland 11. 2, m *f *TT\rnr \t Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeeltngen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. .1 T J a n m d n vn Prirvnlso I A 1« -**-* Al fJ - /-N Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal- v abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiê fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prij» 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kle'ne Advertentiën (u.v- dmum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1