De schijn gered. r< n o DE PREMIEKEURINGEN. Onder begunstiging van goed weer had Woendag op het concoursterrein alhier de door de Vereniging van Zeeuwse Fokkers te Axel en de Paatdenfokvereniging „Door Eendracht Sterk* te Hulst georganiseerde premieknuring van anderhalfjarige hengsten en merries plaats. Aanwezig waren hierbij o.a. Jhr. van Vredenburch, voorzitter van „Het Neder landse Trekpaard", de secretaris, dhr. Bom, de afd. secretaris, dhr. Alph. Aernoudts en dhr. A. Cappon. De juiy bestond uit de h.h. A. j. E. Temmerman te Hoofdplaat, Corn, v, Hoeve te Groede, A. J v.d. Meulen-Becu te IJzen- dijke eu J. van 't Westainde-Vermue te Nieuwdorp, Er was grote belangstellingvreemde lingen uit alle provincies waren aanwezig. Er was een levendige handel en vele paar den werden duur verkocht. De jury was vol Int over het O. Z.-Vlaamse fokmateriaal. De uitslag was als volgt: Kampioen-hengstGuust van de Scherven- weg, eigenaren Jac. de Putter en Al. Ser- rarens, M 45 Axel en Ossenisse. KamDiosn-merrie Addy van Annie, eig. Osw. Ktrckhaert, Westdorpe. Hengsten, grote maat Paul van Sarina, eig. R. Buysse, Graauw. Egbert van Terneuzen, eig. J. J. Huijssen- de Bruijae, Terneuzen. Jan van Rondeputten, eig. M. van Fraaijsnhove, Axel. Hautain van Axel, eig. A. L. Scheelf. Axel. Alidor van Nico', eig. A Haak, Zaamslag. Carlo van de Melo, eig. C. Steijaert, Graauw. Hengsten, kleine maat. Nico van de Klef, eig. Jac. de Putter, Axel. Nico van Hegelsorr, eig. als voren. Plcar van 't Hoogland, eig. Hon. van Gas sen, Ossenisse. Cantor van 't Hoogland, eig. Al. Serrarens, Ossenisse. Winston, eig. D. Dekker, Ax:l. Nico, eig. C. Dekker-de Feijter, Hoek. Brennus van Schuddebeurs, eig. Al. Serrarens, Ossenisse. Carlos van de Melo, eig. Steijaert, Graauw. Marnix van Zeventriniteit, eig. C. A. Dekker, Axel. Merries, grote maat. Frida van Luntershoek, eig. Alph. Mang- nus, Boschkapelle. Berradette, eig. H. Brug- geman, Graauw. Hermine van Goegors, eig. P. A. P. Dieleman, Zaamslag. Sarie, eig. D. Dekker, Axel. Hermine, tig. P. Tollenaar, Axel. Olga van Othene, eig. A. H. Dekker JznZaamslag Frida van 't Windgat, eig. J. de Regt-Dieleman, Zaamslag Frieda van de Warande, tig. A. C. van Waei, Zuid- dorpe. Caline van Willemskerke, eig. A. Tollenaar, Hoek. Lea van Pauwvliet, eig. A van Hoeve, Zaamslag. "Sonja van Nico, eig. Alfr. E. Goethals, Westdorpe. Efemia van de Molenhoek, eig. F. P. Brooijmans, Kuitaart. Merries, kleine maat: Martha, eig. Th. Boeijkens, Hengstdijk. Norma van 't Pauwhof, eig. Cyr. Verschue- ren, Stoppeldijk. Frida van Eiirida, eig. A. G. Cerpentier, Zuiddorpe. Frida van Ouden polder, eig.Adh. Gl. J. van Waes, Zuid dorpe. A nie van Axe), eig. A. L. Scheele, Axel. Gazelle van Nieuw-Vogelschor, eig. Er. P. E. de Caluwé-de Moor, Westdorpe. Mirza, eig. H. P. Wolfert, Terneuzen Ella, eig. Jos. Fr. van Haels', Westdorpe. Truus, eig. gebrs. Suy, Absdale, St. Jansteen. Betsy van Terhole, eig. kinderen J. J. Michielsen, Axel Annie, eig. C. A. Dekker, FEUILLETON Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. 13 Neen, ik zal alleen zijn Morgen zal ik yoor de eerste keer de hele dag met tl doorbrengen Opnieuw gingen er een paar buitengewone ogenblikken voorbij. Zij zag voor zich uit met haar grote ogen zonder geheim. Hij boog zich over di hand, die op tafel lag en zij voelde de kus, vlug en warm, tot in het diepst van baar vlees dringen. Zij beefden. Zij stonden op. Hij betaalde en zonder nog een woord te spreken stapten zij in de Hispano. Stil gleed zij over de crote weg, met de lichtheid van een bark. Twee keer, tussen SaintJean-de-Luz en Biarritz, ont moetten zij andere wagens, waar vrienden van Stéphane in zaten. Zij verborg zich niet. Toen Dewalter haar verliet, zeide zij, dat ze des avonds naar Ciboure zou gaan en dat zij er elkaar terug zouden vinden. En dan morgen Hij vroeg het haar nederig. Zij antwoordde: Ja. Stapte uit zonder zich om te keren en ging in huis. Zij gebruikte de maaltijd in haar kamer. Oiwill was naar de baskische bar. Eer zij Axel. Nicole van Zuiddorpe, eig. M. A. B. Puylaert. Zuiddorpe. Roza van de Vaart polder, eig. Gebrs Suy voornoemd. Julia van de Capellepolder, eig. Jacs. de Putter, Axel. Carla van Sas, eig. J. C. Audenaert, Sas van Gent. Betsy van Doornhof, eig. Jan de Feijter Lzn.. Axel. Olga van 't Plaatje, eig P. de Putter-Jansen, Axel. Hilda vau Terhole, eig. Reré Cornelissens, Terhole. Flavia, eig. Reré van Gassen, Ossenisse. Annie, eig. H. P. Wolfert, Ter neuzen. KERSTPAKKETTEN ACTIE. De netto-opbrengst der Kerstpakketten- actie alhier bedraagt f 530,—Hierdoor kon den 106 volledige Kerstpakketten ad f5,— per stuk voor rekening der Axelse bevol king naar onze militairen in Indonesië worden verzonden. NOODLOTTIG ONGEVAL. Vrijdagnamiddag werd de bejaarde heer A. S. toen hij de Kinderdijk overstak ge grepen door een naderende personenauto. De heer S. bemerkte deze auto te laat, zodat een aanrijding niet te voorkomen was. Het slachtoffer werd ernstig gewond bij een der bewoners van Drieschouwen binnen gedragen. Spoedig was dr. Schiltman aan wezig om medische hulp te verlenen, terwijl ook pastoor Geerts spoedig ter plaatse was aangezien voor het leven \an het slachtoffer werd gevreesd. GRATIS FILMVOORSTELLING VOOR DE JEUGD. Met verwijzing naar achterstaande adver tentie vestigen wij de aandacht op de film voorstelling. die door de dire ctie van het „Centrum"-theater Maandagavond aan de jeugd ter gelegenheid van het St. Nicolaas- feest wordt aangeboden. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. 10 uur WelEerw. Heer Heijboer, van Zaamslag, 2 30 uur ds. Sebes- tijéi. Geref. Kerk. 10 30 uur en 2.30 uur Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) 10 en 4 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. Vooim. 10 uur en nam. 2 30 uur leesdienst. GEVONDEN VOORWERPEN. Een hoofddoek, Bylocquestraat 49; een kinderwantje, Prins Mauntsstiaat 3; porte- monriaie met inhoud, Drieschouwen 3een paar lichtgrijze kinderwanljes, Stationsstraat 37a; een ceintuur, idem; een paar wollen handschceien, Weststraat 15; een bruin lederen handschoen, een nummerplaat met achterlicht, elf jute zakken, Rijkspolitie- gebouw; een blauwe muts, Schapenbout O 52een lederen har.dschoer, O.idenweg 84; een lipssleutel, de Ruyterstraat 36een want, Ktuisifix, Prins Hendrikstraat; een bruin wollen sjaal, Kanaalkade 71 een lichtbiuli.e heren glacé-handichoen, Nieu- wendijk 3; een wollen grijze want, De Ruyterstraat 23; een glacé handschoen, KocStrnat 7; een paar gevoerde glacé hand schoenen, den Boggende, Nieuwstraateen zeildoeken dubbele rijwieltas, Ronde Putten M 36. zich voor Ciboure, na het bad, kleedde, beschouwde zij zich lang en zij was gelukkig: zij wist dat ze zich morgen zó zou overgeven in de armen van de man, die zij tien dagen geleden niet kende. Zij had geen enkele angst, geen enkele spijt, maar een heel groot geluk, een grenzeloos vertrouwen in zichzelve, in hem en zonder twijfel een ongeduld om zich te geven. Oswill, van de bar teruggekomen, had in de eetzaal gegeten. Hij wilde met zijn vrouw spreken en hij vroeg, door de particuliere telefoon, of zij hem ontvangen kon. Zij antwoordde dat zij beneden kwam en hing de telefoon weer op. Nog enige ogenblikken verlengde zij haar wonderschone eenzaamheid. Twee zware paarlen, aan ten gouden draad hangend, vielen aan weerszijden van haar hals neer. Haar ziel vol geluk verhoogde haar schoon heid. Zij bekommerde zich nauwelijks om het onderhoud, dat baar echtgenoot haar vroeg. In alle gevallen zou het kort en onbelangrijk zij". Een laatste keer be schouwde zij zich, eer zij haar kamer verliet e« toen ging zij naar beneden. Zij liet aan Oswill zeggen, dat zij in de salon wachtte. Hij kwam er binnen. Reeds vol likeuren, bewaardde hij in zijn uiterlijk de weldaden der sport en in zijn onberispelijke smoking zou niemand hebben kunnen zien, dat hij aangeschoten was. Hij was het intussen, maar helder en verrukt Ie weten dat hij de volgende dag moest VERGADERING DER ZEEUWSE KAMER VAN KOOPHANDEL .TE GOES. Het belangrijkste besluit in de Woensdag te Goes gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland was wel de verlaging van de laster, die door het bedrijfsleven moeten worden opgebracht. Weliswaar sluit de begroting 1950, die Woensdag behandeld werd, met een tekort van f 6069,20, maar dit spruit voort uit het feit, dat de inkomsten uit de jaarlijkse bijdragen en nieuwe inschrijvingen belang rijk lager zijn geraamd dan in 1949. Dit geschiedde, naar de waarnemend voorzitter, de heer C. A. Kammeraad, mededeelde om de lasten, die op het bedrijfsleven drukken, te kunnen verlagen. Het gebouw te Middel burg en de inventaris zijn geheel betaald, kapitaalsuitbreiding is niet nodig, de finan ciële positie van de Kamer is gezond en daarom wil de Kamer een voorbeeld geven, dat hopelijk door anderen zal worden ge volgd. Daarom stelt het bestuur voor om in plaats van 25 opcenten op de jaarlijkse bijdragen slechts 10 opcenten te heffen. Het tekort, dat daardoor ontstaat, wordt ruimschoots gedekt door liet batig saldo van het loper de dienstjaar. De vergadering ging eenstemmig met dit bestuursvoorstel accoord. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer F. P. O. M. K"ch, ram de heer Kamme raad deze fnnctie waar. Volgens de huidige vooruitzichten zal men in 1951 kunnen beginnen met de automati sering van de telefoon in de sector Ter neuzen, terwijl de automatisering van alle net ten in Zeeland tenslotte voltooid zal worden met de sector Zierikzee. Dit zal echter niet voor bet jaar 1956 kunnen geschieden. Het bestuur deelde verder mede, dat het besloten heeft in de exploitatie-tekorten van van de 3 in Zeeland op te richten vlieg velden bij te dragen voor 25 pet., met een maximum van 1 5C0 per vliegveld. De Kamer had verder aan de dirictie der Nederl. Spoorwegen verzocht de lucht brug op het station Goes op te ruimen, daar deze het verkeer belemmert. Van de Spoorwegen kwam bericht, dat waarschijn lijk dit najaar met het wegbreken zal wor den begonnen. De Kamer besloot om de heren F. P. O. M. Koch en A. C. Kammeraad wederom op de voordracht te plaatsen voor voorzitter en waarnemend voorzitter der Kamer. De leden van de Raad van Bijstand verklaar den zich bereid een herbenotming te aan vaarden, met uitzondering van de heer A. H. L. de Bel, die eind December Zeeland metterwoon verlaat, Subsidie Zeeuwse tentoonstelling. Het bestuursvoorstel om voor een bedrag van f 10 000 deel te nemen aan het garantie fonds der in 1953 te houden Zeeuwse ten toonstelling en te besluiten tot de vorming van een extra reservefords uit het batig slot der dienstjaren 1949 tot en met 1952 door storting daarin van telker jare f 2500, werd zonder veel discussie aanvaard. Wel wordt aan de deelneming in het garantie fonds de voorwaarde verbonden, dat de exploitatie een demonstratie zal zijn van alle Zeeuwse groepen. vertrekken. Zijn keffers waren reeds gereed. Stéphane glimlachte hoffelijk tegen haar. Met zijn lippen raakte hij even haar vingers aan. Het was geen Engels gebaar, maar Oswill was vrolijk. Uit beleefdheid scheen zij 2ijn handkus niet op te merken. Toch hinderde haar de geringste aanraking van haar man. Hij had een sigaar aangestoken en onder een mom van beleefdheid outleedde hij haar met de brutaliteit van een eigenaar die een merrie keurt. Hij zeide je wordt mager. Je drinkt te veel thee en niet genoeg alcohol. En dan dineer je niet dikwijls genoeg met me. Zij ant.woordde niet, onverschillig, ver langend om geen ogenblik langer dan nodig was aan het onderhoud toe te voegen. Hij vervolgde Het spijt me... De aanblik van een mooie vrouw maakt mijn maag hol. Ik eet beter warneer jij er bij bent. Zij bleif zwijgen. Toen staakte hij de verdere inleidingen ik wilde je spreken. Zij zeide Je zoudt mij morgen hebben gezien. Dat was niet vroeg genoeg. Je moest vanavond gewaarschuwd worden. Verbaasd zag zij hem aan, zonder hem te ondervragen. Hij zette een innemend gelaat en al zijn korte tanden tonend glimlachte hij, Ik wilde je waarschuwen, dat wij morgen vertrekken. De vereti. Bij de rondvraag klaagde de heer de Bel over gebrek aan ruimte voor Amerikaanse auto's in de zijgangen van de „Koningin Juliana". Telkens beschadigen de auto's en bij een ongeval kan men er niet in of uil. Het dagelijks bestuur zal een en ander zo spoedig mogelijk met de Prov. Stoom bootdiensten behandelen. De heer de Rijke had een soortgeli ke klacht over het veer Zijpe—Anna Jacoba- polder. De heer Blommaert pleitte voor vrije veren over de Westerschelde en de voor zitter antwoordde, dat de Kamer dienaan gaande actief is. Er bletk onder de leden weinig animo te bestaan om ten behoeve van eenerquete over de veerdiensten, welke door het E.T.I, wordt ingesteld, hun omzetten te vermelden, De heer Luteijn informeerde wanneer en hoe de Kamer medewerking verleent aan de vestiging van nieuwe bedrijven. De alg. secretaris, de heer A. S. de Jonge, ant woordde, dat strikt de hand wordt gehou den aan de vestigings-eisen. Afscheid van dhr. de Bel. Aan het eind der vergadering ram de voorzitter, die bij de aanvang der bijeen komst zijn leedwezen had uitgedrukt over de ziekte van dhr. Koch en zijn vreugde over het het herstel van dhr. J. P. Ma'jers, afscheid van dhr. de Bel, die lange tijd een zeer actief lid der Kamer is geweest, Spr. wenste hem alle goeds toe in Den Haag. Dhr. de Bel dankte voor deze woorden, P. Z. C. MODERNE MEUBELEN IN DE WILDERNIS. Ergens in het Oosten van Venezuela, in een woest en vrijwel onbegaanbaar gebied tussen de Orinoco- en Amazor.e-riviti bevindt zich 's werelds hoogste waterval, Deze is 15 maal hoger dan de Niagara, Vrijwel niemand uit de beschaafde wereld had dit gebied ooit betreden, omdat in ds loop van duizenden jaren de erosie grote ravijnen in het landschap had gemaakt, waardoor het terrein vrijwel onbegaanbaar is, Een kleine Amerikaanse expeditie, die zich onlangs op weg naar de watervallen begaf deed in het oerwoud een zonderlinge ontdekking. In een der grashutten van een Indianen-nederzetting vond men een prach' tig blinkende metalen stoel, die als een soort troon in het midden van de hut slond, omringd door enkele op de grond hurkende Indianen. Het bleek een vliegerstoel uiteen Fokkervliegtuig te zijn, een stoel uit de Fokker PH-AED, die in 1939 door de K L.M. aan de Venezolaanse regering was verkocht. Drie weken na de overdracht aan Venezuela moest het toestel wegens gebrek aan brandstof een noodlanding in het oer woud maken, waarbij de bemanning onge deerd bleef. De stoel toen nog met rood leer bekleed is zijn geschiedenis begonnen op 27 Januari 1928, toen de PH—AED op het Europese luchtnet van de K.L M. wsrd ingezet. Bekende K L.M.-viiegers als Sille vis, Hondong en Frijns hebben in deze stoel geztten en de passagiers naar Lot den Hamburg en vele andere steden gevlogen Zij bleef hem aanzien. Hoezo? Wij vertrekken morgen. Wij gaan naar Marokko. Ais in 't geheel niet begrijpend vroeg zij: Wie? Hij antwoordde goedmoedig Jij en ik. Wij gaan naar Marokko, naar Tanger. Ik heb zo even de brief ontvangen. Men biedt mij grondstukken aan, Zonder er aan te denken maakte hij de beweging van ze te grijper. Hij was Engelsman. Hij voegde er aan toe Ik wil kopen. Wij zullen 14 dagen daarginds leven. Zij bleef een poosje zwijgen. Toen zij zich voldoende meester was, zeide ze Het spijt mij outzettend, maar je zul alleen naar Marokko dienen te gaan. Waarom? Omdat ik geen lust heb om te reizen Met scherper blik beschouwde hij haar oplettend. Hij deed moeite zijn verbazing te verbergen en zijn glimlach verzwakte: Je hebt geen lust om te reizen? Ik ook niet. Maar het is een belangrijke zaak, Zij antwoordde Je hebt mij niet nodig. Oswill's glimlach verdween geheel en al (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2