AXELSCHE H COURANT W. VAN HILTEN Winterjassen en Costuums Jongensjassen Plusfourpakjes Mantels en Japonnen fa Visser- koole F.ankerinj bij abonnrme:'. Ax I. ZATERDAO 3 DECEMBER 1949. 64? JAARQANO, Nj 19 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM „Dat zij goed mogen boeren". Gedemobiliseerde matrozen en mariniers vertrokken naar Nieuw-Zeeland. (Door H. Flotat, marine-correspondent.) „Kerels met karakter" noemde de kapi tein J. S. Bax, chef personeel van het departement der marine te Batavia, de 21 jonge mannen die in de vroege morgenuren van de negende November simen waren gekomen op het vliegveld Kemajoran. En niet ten onrechte bezigde kapitein ter zee Bax deze woorden. Deze mannen in hun fonkelnieuwe costuums en schijnbaar zo weggestapt uit een eerste klas modezaak, behoorden tot de eerste groep gedemobili seerde militairen, die na hun diensttijd in Indonesië te hebben volbracht zich thans in Nieuw-Zeeland een nieuw bestaan wilden verwerven. „Er is moed voor nodig om een dergelijke stap te doen en ik hoop dan ook van harte, dat jullie in je nieuwe vaderland zullen vinden wat jullie er zullen zoekeneen menswaardig bestaan een goede toekomstNamens de commandant zeemacht in het Oosten, dankte kapitein ter zee j. S. Bax hen allen voor de wijze, waarop zij in de afgelopeu jaren hun plicht jegens het vaderland hebben vervuld. Met een handdruk nam kapitein ter zee Bax afscheid van de emigranten. De ploeg en de eg. „Dat is dan weer dat", meende de ex- korporaal der mariniers Wim Looijen uit Landsmeer, „het definitieve „nou tabeh dan" van de marine en van de Oosten hij plukte een beetje onwennig aan de revers van zijn sportjasje. Hoe hij er toe gekomen is om, in plaats van terug te keren naar Noord-Holland, verder te gaan naar Nieuw- Zeeland? Ach, dat ligt haast voor de hand. „In Holland wordt de spoeling steeds dun ner en Nieuw Zeeland biedt nog vele moge lijkheden". Bijna twee jaar heeft deze kor poraal als automonteur bij het amphibisch tractoren-peleton te Soerabaja gediend, maar nu zal hij eerstdaags de ploeg en de eg leren hanteren. De emigranten hebben zich namelijk verplicht om de eerste twee jaar als knecht bij een landbouwer of vee- nouder te gaan werken. Daarna bestaat voor hen de mogelijkheid een ander vak te kiezen. Nee, Wim Looijen is niet van plan om in de landbouw te blijven. Zodra hij de kans krijgt neemt hij zijn oude vak weer op en zal hij de Nieuw-Zeelandse Fordjes eens onder handen nemen. Er zijn onder de emigranten echter ook jongens die er anders over denke". Da 22-jarige Hagenaar Dirk Taal bijvoorbeeld, die enkele weken geleden rog als schrijver tweede klas geboekt stond, is vast van plan zich in de toekomst een eigen boerderijtje aan te schaffen. „Het zal wei flink aanpoten worden de eerste jaren, maar ik ben er voor mijzelf van overtuigd dat he' zal lukkenVroeger, voordat hij in dienst moest, was hij assistent-boekhouder op een groot kantoor, „maar dat van m'n leven niet meer", verzekerde hij ons. „Qeef mij maar het het buitenleven, daar blijft een mens fris bij 1" „We zuiien het wel klaren..,," De marinier Yep Kremer uit St. Nicolaasga in Friesland denkt er al net zo over. Als B.A.R.-schutter heeft hij de politionele acties meegemaakt en ondanks het feit dat hij het lang niet altijd gemakkelijk heeft gehad in de OosL zou hij de achter hem liggende jaren toch niet gaarne hebben gemist. „Ik heb in die tijd heel wat ervaringen opge daan die mij misschien binnenkort van groot nut zullen zijn. Vanzelfsprekend ben ik echter blij dat mijn diensttijd er nn op zit en ik aan mijn eigen toekomst kan gaan werken". Wat zijn ouders van die onder neming denken? Wei, zijn vader, die zelf ook boer is, geeft hem groot gelijk. In Nederland is er voor ons allen toch geen plaats meer. jong, heeft hij geschreven en nu je de kans krijgt je zelf in de vreemde een bestaan op te bouwen, moet je deze gelegenheid met beide handen aan grijpen. We kunnen de vader van de blonde Fries moeiiijk ongelijk geven; het is nu eenmaal een feit dat ons landje niet voor iedereen goede bestaansmogelijkheden kan opleveren in de toekomst. Wij hebben respect voor diegenen die de wil, de moed en het doorzettingsvermogen hebben dtt landje de rug toe te keren en zich elders een bestaan te scheppen. Sommigen zullen misschien teleurgesteld worden en na kor tere of langere tijd ontgoocheld in het vaderland terugkerende anderen zullen echter slagen en zich blijvend in hun tweede vaderland vestigen. En zoals de jongste emigrant, de 20-jarige matroos voor speciale diensten, Willy Bzets uit Mierlo (NB) terecht opmerkte: „We hebben het hier in de Oost gefikst we zullen het daar ook wel klaren Kwart over zeven was het toen de nieuw bakken burgers zich aan boord van de K.L.M.-skymaster „Aalsmeer" begaven. Nog een laatste afscheid van de vier lieftallige marva's, die reeds om vier uur uit hun kooi waren gekomen om de vertrekkenden tot de laatste minuut toe vol te stoppen met speculaas („Sinterklaas is vroeg van't s jaar", mompelde een der ex-matrozen), warme koffie en sigaretten, nog wat geroep over en weer en dan overstemt het geraas der motoren verder feier geluid. Enkele ogen blikken liter schiet de I.donesische grond onder de wielen van de „Aalsmeer" door. Voor de emigranten is de vlucht raar een onbekende maar naar wij hopen goede toekomst begonnen Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. Het Bestuur van de Winkeliersvereniging „Axel- Vooruit" heeft zojuist bericht ontvangen, dat St. Nicolaas ook Axel zal bezoeken en wel op Maandag 5 December. Aankomst Perkpolder ongeveer half 5, zodat hij omstreeks kwart over 5 bij de heer Porth hoopt te arriveren, waarna hij een enkel woord zal spreken tot de kinderen Inwoners van Axel, die deze avond een pakje willen laten bezorgen binnen de kom, kunnen dit Maandag vóór 5 uur bezorgen bij de heer Porth, tegen belaling van 25 cent per pakje. Deze pakjes worden nog dezelfde avond door St. Nicolaas na 6 uur ter plaatse bezorgd. Het Bestuur. N. B. Heren Winkeliers en publiek. De klokjes worden uitgegeven tot en met Dinsdagavond 6 December, 8 uur. De winkels zijn dus ook tot Dinsdagavond geopend. De trekking van de genummerde klokjes zal plaats hebben, onder politietoezicht op Woensdagavond om 8 uur bij de heer Porth. De nummers worden Zaterdag d.a.v. in de Axelsche Courant bekend gemaakt. De waardebonnen van deze trekking zijn tot en met 15 December geldig voor inwisseling tegen goederen, bij alle aangesloten winkeliers. Uit onze omgeving. DUITSE KINDEREN NAAR NEDERLAND. Deze week kwamen circa 400 Duitse kinderen uit het Roergebied naar Nederland. Zij zullen onder auspiciën van het humanis tisch verbond enige tijd bij pleegouders, over het gehele land verspreid, worden ondergebracht. MUZIEK- EN TONEEL AVONDEN VAN „CONCORDIA". Dinsdag en Donderdag gaf de harmonie „Concordia" haar jaarlijkse muziek- en toneel-avonden voor haar leden en dona teurs in „Het Centrum", dat beide malen geheel bezet wa3. Na een kort openingswoord van da voor zitter, dhr. J. Blok, volgde eerst de afwer king van het muzikaal programma o.i.v. de directeur der harmonie, dhr. A. J. Schie man. Dit programma bestond uit de marsen „De Bas in zijn Sai" van Dreiasen, „Sky- master" van Sannema en een drietal arran- gemementen van Dreissen, nl. de Klompen dans uit de opera „Zar und Zimmermann", „Doornroosje's Bruidvaart" en „La Poupée de Nuremberg". Da harmonie presenteerde deze werken op een wijze die blijk gaf van een serieuze studie, hetgeen ook door het publiek werd geapprecieerd, getuige het daverend applaus. De hoofdschotel vormde evenwel de opvoering van „Een Wespennest", een vrolijk spel van vacantie-geneugten in drie bedrijven, door J. W. v.d. Heiden en Henk Bakker. Het zou ons te ver voeren; dit stuk met zijn vele complicaties en geestige scène's, de vermakelijke inhoud van het dialoog, geheel weer te geven. Een fabrikantengezin gaat door fuan- c'ële omstandigheden gedwongen pension houden. De ware reden zoakt men te ver bergen, doch deze camouflage leidt tot leugens, later tot naamsverwisselingen, het geen de pensiongasten voor schijnbaar althans raadselachtige en twijfelachtige voorvallen stelt, waardoor de villa van de familie Ve duin, die „Zwaluwnest" heet, thans „Wespennest" wordt genoemd. Deze vele verwikkelingen hebben beide avonden de volle „Centrum"-zaal enkele hoogst amusante uren gegeven, die het publiek talloze malen deden schaterlachen. Tot het welslagen van deze toneelavond droeg in de eerste plaats bij het sublieme spel van de dilettanten, waardoor weer eens bleek, welk een vooraanstaande plaats „Concordia's Toneel ensemble" in onze gemeente inneemt. Bij een nadere beschouwing dient onbe twist dhr. Sol als eerste genoemd. In zijn rol van fabrikant Verduin toonde hij zich ook in een rol als gentleman ten volle te knnnen geven; zonder overdrijving kan worden gezegd, dat hij in AxH niet te evenaren is. Een bijzondere vermelding verdient zeker ook dhr. A. den Beer, die in zijn rol ais aardappelhandelaar Gerrit Koeman een pracht-creatie gaf. In opvallende zomer kleding, zoala het stuk voorschreef en waaraan dan ook was voldaan met een stem „exactement a la Peter Pech" en een postuur, dat sterk herinnerde aan de filmkomiek Watt, bracht hij ongetwijfeld de lachspieren wei het meest in beweging. Trouwens, „de Koelieden" kweten zich toch alle uitstekend van- hun taakmevr. Meijer—Verberkmoes als „Christien", mej. Janneke Smies, die als „Petronella" zeer goed voor „Concordia" debuteerde, tot de snibbige „Ali" en de jonge „Flip" toe. Ook mevr. Didemar.—de Smidt géf een uitstekende vertolking van haar roi als „Trude van Heel", op ern wijze, zoals wij dat reeds jaren van haar gewend zijn. Wat ook prettig aandeed, was de zuivere articulatie, die voor vele Z.-Vlamingen vaak een moeilijkheid ls. Resumerende kan dus geconstateerd wor den, dat allen ook de hier niet met name genoemden hun beste beentje hebben voorgezet en het publiek een hoogst amu sante avond hebben gepresenteerd. Dhr. Blok sprak zeker naar ieders hart, toen hij dilettanten, grimeur, souffleur en verdere medewerkenden dankte voor hun bijdrage tot het welslagen van deze avond. Hij dankte ook dr. Salomé, die ook ditmaal waardevolle aanwijzingen had gegeven voor de regie. Tot dekking van de kosten was ook dit maal weer een tombola met aanlokkelijke prijzen georganiseerd. Ons compliment voor de snelle wijze, waarop „Concordia" dit onderdeel van het programma steeds afwrkt. Moge dit goede voorbeeld spoedig navol ging vinden LOOP GÉÉN RISICO! Neem een PONTIAC onbreekbaar 15 steens anker. Nog zeer beperkt. Stationstraat I Telefoon II9 Nieuwe collectie Uitstekende kwaliteit en pasvorm. Ook in grote maten. Opvallend lage prijzen. Deelnemer Klokjes-Winkelweek, f 4000. - aan waardebonnen. VOOR ACHT WEKEN 250 ORAM KOFFIE. Voor alle leeftijdsgroepen. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft bon 384 Algemeen (voor komende op alle voedir.gsmiddelenkaarten 909) aangewezen voor het kopen van 250 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 2 December worden gebruikt. Deze verstrekking geldt voor een tijdvak van acht weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal eerst per 26 Januari 1950 plaais hebben. De geldigheidsduur van bon 384 Alge meen is voor het kopen bij de winkelier op vier weken gesteld, zodat 31 December 1949 de laatste dag is, waarop de bon aan de detaillist voor afgifte van koffie kan worden aangeboden. De vereenvoudiging van de uitvoering van de koffiedisiributie maakt het niet meer mogelijk onderscheid in de leeftijdsgroepen te maken, zodat thans alle groepen in deze distribuiie delen. Hiertegenover staat, dat het evenmin meer mogelijk is nieuwe bon kaarten of bonnen uit te réiken voor nieuw geborenen of voor bepaalde familiefeesten e.d. extra bonnen ter beschikking te stellen. De rantsoenwaarde van de in zijnde rantsoenbonnen „H 16" en rantsoen" blijft onveranderd 125 gram koffie per bon. omloop „BD één HOOFDPIJN? <- V /-s Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië il. 1,55. Buitenland il. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 CT.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1