AXELSCHE H COURANT De schijn gered. Winkeliersvereniging »Axel Vooruit». Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949. 64e JAARGANO, No 17 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Uit onze omgeving. ZEEUWS RUNDVEE MOET T. B. C.-VRIJ. Tijdens de jaarlijkse algemene vergade ring van de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, welke dezer dagen e Goes gehouden werd, deed de directeur van deze dienst, dr. G. Wagenaar, enkele «langrijke mededelingen over de runder- .b.c.-bestrijding in de komende winter. De afgelopen 10 jaar heeft de t.b.c -bestrijding te wensen overgelaten, maar men zal deze winter trachten deze gevreesde ziekte zo ntensief mogelijk tegen te gaan. leder jaar wordt de helft van de reageer- ders opgeruimd, maar steeds komen er weer nieuwe gevallen bij. Dat is een gevolg van veestapeluitbreiding en aankoop. Er zijn nu voorschriften opgesteld, waarbij iet verboden is dieren te kopen zonder verklaring, dat ze t.b.c.-viij zijn. Voor het mestvee en voor het jongvee met brede tanden is een uitzondering gemaakt. Het mestvee kan zonder verklaring gekocht worden, mits het apart gehouden wordt van iet andere vee. Wanneer men zich niet aan deze voorschriften houdt, verliest men iet recht op subsidie. Verwacht wordt, dat er deze winter onge veer 500 open lijders gevonden zullen wor den. Het sputum van alle reagetende dieren zal opgestuurd worden naar het labora torium van de Provinciale Gezondheidsdienst in Goes, waar het «gekweekt* zal worden en waar men, na afloop der onderzoekingen, besluiten kan nemen wat er met het betref fende dier moet gebeuren. Er zijn in Zeeland ongeveer 20 hulp krachten opgeleid, die de veeartsen behulp zaam zullen zijn bij het onderzoek in diverse stallen en die het sputum naar Goes zullen opsturen. Deze winter zal getracht worden alle open lijders op te sporer. Voorts werden nog enkele mededelingen gedaan over de Pro vinciale Verordening, zoals deze in de zomerzitting van de Provinciale Staten van Zeeianct met betrekking tot de bestrijding van de rundertuberculose is aangenomen. Deze verordening is nog niet in werking getreden. (P.Z.C.) RADIO-UITZENDING OVER ZEEUWSCH VLAANDEREN. De A.V.R.O. zal Dinsdag 29 November des avonds te 10 uur 30 een uitzending verzorgen, gewijd aan Zeenwsch-Vlaanderen. Deze uitzending zal gegroepeerd worden om figuren uit het bekende boek «Neder land in de goede, oude tijd" van Van Len- nep en Hogendorp, dat handelt omstreeks 1830. De intervieuwers treden op als schimmen uit het verleden. Zij zijn reeds te Hu st en Terneuzen geweest, waar ze contact hadden met het gemeentebestuur, in Sas van Gent werd de glasfabriek bezocht, waar de Bel gische arbeiders spraken over de gevolgen der devaluatie. Zij bezochten vervolgens Hotel de Korenbeurs te Sluis en vonden daar dhr. Groosman bereid zijn hart uit te storten over het toerisme en het eertijds zo bekende „café kremkq" (krentenbrood") en ze vonden dijkgraaf van den Broccke en ir. van Sandick bereid tot een praa je over het Vrije van Sluis. Tenslotte werd Oostburg bezocht, waar mevr. Hoekzema bij afwezig' heid van de burgemeester iets vertelde over de wederopbouw. CENTRALE A.-R. KIESVERENIGING HULST. Dezer dagen vergaderde de Centrale A.-R. Kiesvereniging in de Staterkring Hulst te Zaamslag. Wegens bedanken van dhr. W. A. den Boggende werd gekozen dhr. F. de Koeijer. In de lopende vacature van secretaris werd gekozen dhr. C. A. de Kraker. Het advies van het Prov. Com té voorde cindidaatsteiling voor de Prov. Staten werd overgenomen met de/e wijziging, dat door het niet aanvaarden van de candidatuur door dhr. A. J. de Visser te Zaamslag geko zen werd dhr. C. de Putter te Axel. KRUIDENIERS-EXAMEN. Voor het Kruideniers-examen te Goes, waarvan het schriftelijk gedeelte viel op 13 September j'., terwijl het mondelinge deel werd gehouden op 8 en 9 November jl., slaagden o.m. de volgende personen mej. W. Heijnsdijk, Axel; L. J. Jonker, C. J. de Rooenme/r P. S. v.d. Bent—Verpoorte te Terneuzen J. Pladdet te Zaann a;? mevr. M, V. de Guchteneire-Markussa, Westdorpe E. de Ca'uwé en mej A. de Siti''1. Ko wacht G. A. Vink, VogelwaardeE.J Cornelissens, Lamswaarde; A. G. M. van Jole, Klooster- zande en R van Immerseel te Nituw-Namen. PAARDENKEURINGEN. De verplichte hengstenkeuringen 1950 zijn bepaald op 31 Jan. te Oostburg, 1 Febr. te Axel, 2 Febr. te Hulst en 3 Febr. te Goes. De afdalingsvergadering van «Ons Trek paard" zal wordeu gehouden op 24 Febr. te Goes. Bij de Ned. Herv. Kak te Sluiskil is beroepen (toez.) Ds. W. Starrenburg te L'iden. Dezer dagen slaagde te Leiden voo het diploma apot ekers-assistente onzt stadgenote mej. Annie Esselbrugge. VEEMARKT TE HULST. Ondanks de slechte weersomstandigheden is de Hulsterse veemarkt uitstekend geslaagd. Niet minder dan 350 stuks vetvee, 350 varkens en 75 paarden werden aangevoerd en de kwaliteit was uitstekend. Veel aandacht had een varken van meer dan 400 kilo, eigendom van dhr. E. Geensen te Hulst. Er was een levendige handel, terwijl er goede prijzen gemaakt werden. Een bijzondere gebeurtenis was de aan wezigheid van het bestuur vrn de Belgische Bond van Vee- en Vleeshandelaren, dat des morgens op het gemeentehuis officieel ont vangen werd. Uit een vraaggesprek met burgemeester Truffino bleek dat de Belgen Hulst als een belangrijke markt kunnen beschouwen in verband met zijn gunstige ligging en dat men grote belangstelling heeft voor de export, waarvoor bereids onderhandelingen werden aangeknoopt. De secretaris, dhr. H.^B. Smit, was zeer enthou siast en nodigde later het Hulster markt- comité uit voor een bezoek aan de slacht- markt te Gent. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. i0 uur Ds. Soetekouw, van Kloosterzande2.30 uur Ds. P. J. Pen- nings; 7 uur Ds. Sholten van Terneuzen (jeugddienst). Geref. Kerk. 10 30 uur en 2.30 uur Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) 10 en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. Voorm. 10 uur en ram. 2 30 uur leesdienst. HONDERD JAAR GEWAPEND BETON. Het is'precies honderd jaar geleden, dat een 26-Jarige tuinmansknecht, die veel van zijn vak hield, in de Orangerie van Versail les. opmerkte dat de bakken, die sinds de beroemde tuinarchitect van Lodewijk XIV, Le Notre, in gebruik waren, en waarin 's winters de heesters staan, met moeite in de herfst in de kassen overgebracht konden worden, en bedacht om op zijn manier bak ken voor de kassen en serres te maken. Daardoor construeerde hij een kubes- geraamte met een licht vlechtwerk van dun ijzerdraad, en na dit vlechtwerk met een bekisting van planken te hebben omringd, omgaf hij met een specie van cement en kiezel. Nadat de stutten er af waren geno men, kwam een eensteens kubes inderdaad als bak te voorschijn, maar hoe verschillend van de houten bakkenDe kanten waren van dun steen en zo waterdicht, dat de bak zeker zou blijven drijver, als hij hem in één van de vijvers van het park had dur ven gooien. Zo schiep de tuinman, Joseph? Monier, spontaan een nieuwe manier van bouwen, of juister gezegd, een onbekend materiaal, „gewapend beton", uiterst licht, plastisch en doelmatig in het gebruik en toch met weerstand. Door middel van gewapend beton werd in 1930 een brug met een boogwijdte van 173 M. (Plougastel) gebouwd en gebouwen van 380 M. hoogte (Empire State Building) konden door middel van dit materiaal wor den geconstrueerd. Nooit heeft enig schep pend gebaar meer een grootsere hervorming in de toekomst veroorzaakt als de uitvin ding van deze jonge man. Nagekomen leden en deelnemers aan de Klokjes-Winkelweek. J. P. BUIJZE, M. ROBIJN A. IJSEBAART-v. d, Berge M. ROUW L. P. BAKKER M. MARKUSSE Kruidenierswaren en fijne Suikerwerken Slagerij Kruidenierswaren Kruidenierswaren en Wijnhandel Slagerij Niewendijk 30 Koestraat Weststraat 58 Noordstraat 43 Kerkdreef 31 De klokjes worden door de deelnemende winkeliers aan personen boven 16 jaar, bij iedere gulden inkopen, gratis en zonder enige verplichting uitgereikt. Door de kmideniers worden voor alle inkopen (uitgezonderd roomboter) klokjes verstrekt. FEUILLETON Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. 12 Hij beproefde te schrijvenhij bleek er te edel voor en miste de nodige handigheid hij mocht, misschien een groot dichter zijn, maar niemand zou het weten: Hij streed. De jaren vergingen. Hij ontmoette vrouwen, die zich gemakkelijk tot hem neigden, en enkele nachten rustte hij in haar armen, om zich dan te zuiver van inborst en te wei nig van haar ras, te verwijderen zonder dat zij hem terughielden. Sommigen van haar hadden de laag-bij-de-grondse gedachten, hoe jammer het was dat een zo mooie man geen geld bezatIndien zij het gewaagd hadden? Maar zij waagden het niet. Zijn fierheid beschermde hem tegen mislukking Eindelijk vond hij er eene die hem wilde volgen. Met haar beproefde hij dat, waar een eerlijk man, die buiten de geordende maatschappij staat, het altijd op aan zal leggenhij schiep zich een bescheiden te huis. Hij had een doel, maar de eeuwige Manon verscheen weer, noodlottig, aan het einde van het zevende jaar. Om niet te zin ken dwong hij zich haar te verlaten. Op nieuw alleen, na zijn eerste liefde verloren te hebben, werd hij meer en meer een banneling. Zijn lot onderging de gevolgen van dit afscheid zonder harmonie. Hij dorstte naar velerlei lafenis zonder op zijn weg een enkele bron te vinden. Hij zette er zich koppig tegenin, beproefde en herbegon met een koortsige ijver. Een handige oplichter spant hem een strik, waar hij in valt, en hij betaalt de schuldeischers. En op zijn dertigste jaar voelt hij zich plotseling ont moedigd. Niets gelukte hem. alles heeft hem bedrogen. Hij voelt in zich de ziel van een grand seigneur en hij staat niet anders dan als een vrijbuiter tegenover de toekomst. Toen begreep hij dat dit het einde was dat hij zich niet boyen de massa der ramp zaligen zou kunnen verheffen, en dat hem niets overbleef dan het op te geven. Dan het kleine witte aanplakbiljet op de murenHij vocht overal aan de Yser, i? Cnampagne, in de tweede Marne-slag. Zijn lichamelijke schoonheid kreeg hij geheel terug. Hij werd Ridder in het Legioen van Eer, en zijn uniform gaf hem zijn fierheid weer. Gedurende vier jaar vergat hij het leven. Hij kwam terug, vond het leven opnieuw, verliet die hel en keerde naar de bagno. Genoeg Op een avond van verlatenheid, wranger dan de andere, tekende hij, te gevoelig voor de liefde van een enkel ogenblik, te trots om steun te zoeken, te teer voor de arbeid zijn tweede afscheid van het leven. Hij ging in ballingschapvaarwel Parijs dat hij niet veroveren koi, vaderland te schoon voor de eeuwige armoede!... Hij maakte al wat hij bezat te gelde, verkocht zijn kleine sou- veniers, sneed de laatste wortels door en verbrandde zichzelf om te kunnen herboren worden. Op een morgen een gulle Septem bermorgen, aanschouwde hij voor de laatste maal de stad en ging. Gij, huiveringwekkende eenzaamheid, gij onbekende kusten, en wijde donkere stran den en wouden zonder eind gij vochtige en geheimzinnige tropen wat gaat ge doen met deze man Haast u niet met het antwoord hij toeft aan de Ziiverkust Hoofdstuk 7 Latfy Oswill bedankte haar kamenier en bleef alleen. Zij dacht aan morgen, en aan de belofte, die zij op de namiddag van de dag die ten einde neeg, voor morgen gedaan had. Eer zij Dewalter verliet, ra een uur met hem in de bakkerij van miss Redge te hebben doorgebracht, was er een zwijgen tussen hen geweest, een drukkend zwijgen, vol als een graankorrel, die gaat ontkiemen. Eenzelfde verrukking veroorzaakte een lichte klamheid in de handen van de man en, in de vrouwenblik, een koortsachtige schitte ring ze had hun enige ogenblikken het zwijgen opgelegd. De liefde was aanwezig. Zij wisten het en de vrouw wachtte haar bevelen af. Eindelijk toen de avond as over het vuur begon te strooien had zij gezegd: We moeten vertrekken. Dewalter zuchtte. Sféphane tot de volgende dag te moeten verlaten leek hem reeds een marteling. Zij zeide nog: Morgen ben ik vrij Zij zweeg enige seconden en vervolgde op de zelfde toon Morgen ben ik vrij.U moet mij tegen die tijd met uw wagen komen afha len. U neemt me mee om in Hendaye of in Sint Sebastiaan te twaalfuren. en voor het diner neemt u mij mee terug naar Biarritz. Hij ondervroeg haar zacht: Zal uw vriendin u vergezellen? Zij antwoordde, met egale stem, grijs en licht tegelijk als de avond die viel. Neen, ik zal alleen zijn... Morgen zal ik voor de eerste keer de hele dag met u doorbrengen. Opnieuw gingen er een paar buitengewone ogenblikken voorbij. Zij zag voor zich uit met haar grote ogen zonder geheim. Hij boog zich over de hand, die op tafel lag, en zij voelde de kus, vlug en warm, tot ln het diepste van haar vlees dringen Zij beefde. Zij stond op. Hij betaalde en zonder meer een woord te spreken stapte zij in de Hispano, Stil gleed ze over de grote weg, met de lichtheid van een bark. Twee keer tussen Slant Jean-de-Luz en Biarritz, ont moetten zij andere wagens, waar vrienden van Siéphane in zaten. Zij verborg zich niet. Wordt vervolgd. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. H il

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1