Dat chagreinig gedrein van Bhenmatische Pjjn door al Uw lijf en leden, Sportnieuws. Bekendmakingen. ontsiert daar erg. Erger vindt spr. nog zulks geschiedt door een ambtenaar in dienst der gemeente. Spr. gelooft niet, dat de betonnen platen van de gemeente zij", maar wel meent hij, dat een gemeente arbeider hieraan werkzaam was in een tijd, dat hij in gemeentedienst moest werken. Spr. wenst graag nadere inlichtingen hier over en dan een degelijk antwoord; met een ambtelijke ontkenning zai hij geen genoegen nemen. De voorzitter zegt een ondeszoek toe. De vergadering wordt gesloten. BONTE AVOND VAN DE K.A.B. Voor een stampvolle zaai van het Gezel- lenhuis gaf Zondagavond de Axelse K.A.B. hare leden en huisgenoten een klinkende bonte avond, verzorgd door de Culturele Club uit de K.A.B. te Terneuzen. Verschil lende geestelijken, o.w. pastoor Oeerts waren hierbij aanwezig. De voorzitter der Axelse KAB., dhr. Eug. Maas zeide in zijn openingswoord, dat men gemeend had deze avond in het winterprogramma te moeten inlassen. Na gewezen te hebben op het St. Nicolaas- kinderfeest voor K.A.B.-leden op 4 Dec. a.s. sprak hij een kort propaganda-woord voor deze arbeidersbeweging. Vervolgens werd het zeer omvangrijke programma in vlot tempo afgewerkt. Na een openingsballade vulde het grote zangkoor met orkest (banjo's en accor deons) het geheel o.Lv. dhr de Wijn het toneel ei; maakte reeds bij het begin met de K.A.B.-mars een prettige indruk. Niet alleen dat de dames door hun costu- mering hiertoe bijdroegen 1 het hele ensem ble wist ook bij hun herhaald optreden te boelen door een keur van onsterfelijke melodieën („Donaugolven", „Vissersmeisje", de solist een aparte vermelding 1 operette „De Vogelhandelaar", „Mariandel" enz.) Dit was o.i. wel de aantrekkelijkste hoofd schotel uit het zeer uitgebreide en geva rieerde repertoire. Het daverend applaus van het publiek bewees dit ook wel. Ter afwisseling werden accordeon- en guitaarnummers afzonderlijk gegeven. Bij de eerste was dit o.a. „Circus Renz" en bij het guitaar-kwartet een muzikale vertol king van „Hans en Grietje" in moderne stijl. Voorts werden nog verschillende komische toneelstukjes opgevoerd o.a. „Maria helpt, hoe dan ook" en „Het Testament", die wel in de smaak bleken te vallen. Om enigszins volledig te zijn mogen we de clown „Poepoeii" en mèt dezen dhr. Weterings, voorzitter der K.A.B, Terneuzen, als humoristisch-propagandistische snelteke naars niet vergeten. Vóór de pauze werd een propaganda-Iied met refrein gezongen voor de Norbart-stichting (uitzending van zwakke kinderen). Dhr. Weterings sprak hierbij een aanbe velend woord voor de collecte ten behoeve van dit doel. Wegens tijdgebrek moesten enkele onder delen van het programma vervallen, zodat na de opera „Eulalia" spoedig tot slot nogmaals de K.A.B -mars volgde en een daverend applaus het bewijs was van een echte knal-avond. Dhr. Maas was ongetwijfeld aller tolk, toen hij de heer Weterings zeide, dat deze trots kon zijn op zijn Culturele Club, hem namens allen dankte voor het gebodene en een tot weerziens toeriep. CONCERT. Vorige week Woensdag werd in de Chr. Bewaarschool een concert gegeven door de bij muziekli; fhebbers in onze omgeving reeds welbekende violist Rik Langewouters. Het bezoek was op deze avond meer dan normaal. Wij wisten niet dat ons stadje zoveel liefhebbers van dit genre muziek telde. De bezoekers zullen zeer zeker geen spijt gehad hebben van deze avond, want de op het programma voorkomende stukken werden op voortreffelijke wijze vertolkt, terwijl ook de begeleider, Maurice Noëll, zich aan de piano, op de juiste wijze van zijn taak kweet. Moge de initiatiefnemers er in slagen in de nog komende wintermaanden nog één of meer van deze avonden te organiseren. Aeer Schutz heeft met deze modernisering diet alleen het publiek een dienst bewezen maar ook andere winkeliers in deze omge ving. In het duister lokken de efalage's reeds van verre en komend van de Noord zijde is het aspect van de gehele Nooidstr. er op vooruitgegaan. Het lijdt w.l geen twijfel dat dit nieuwe pand op deze fraaie stand de heer Schutz zakelijk zal brengen wat hij er van verwacht. TONEELVERENIGING „K. T. C." In een 2-tal toneelavonden heeft „KT.C." vorige week een door spel en moraal pak kend stuk aangeboden, telkens voor een nagenoeg volle »Centrum"-7aal. De voorzitter dezer dilettantenclub-in- opgang, dhr. A. van Riel Sr., zeide in zijn openingswoord o.m., dat het aantal dona teurs nog steeds groeierde is en thans de 900 is overschreden en men hoopt vol gend jaar bij de viering van het eerste lustrum de duizendste donateur te hebben ingeschreven. Hierna begon de opvoering van het familie-drama in drie bedrijven„Venijn", van A. Boere. „De Koestraat' had dit stuk goed inge studeerd, de spelers(sters) gaven zich ten volle, zoals men dat van amateurs maar kan verwachten. De stilte in de zaal was daarbij ook voorbeeldigbij de keurig ver tolkte dramatische gebeurtenissen kon men een speld horen vallen. Dat „K.T.C." door deze uitstekend geslaagde avonden een nog stevigere plaats bij het Axelse publiek hreft veroverd, staat wel vast. Tot het welslagen van deze avond droe gen ook bij het fraaie, geheel vernieuwde kamer-décor in 'n zachte crème-kleurige teint gehouden (vervaardigd doorschilders firma Hoebé alhier) en de goede grime van dhr. v.d. Hout. Daar de plaatsruimte geen weergave van de hele inhoud toelaat, willen we nog even de nadruk leggen op de heus niet alle daagse moraal, welke sprak uit dit stuk, dat bij velen een traan ontlokte. „Roddel niet'...., een idee, die zelfs zeer prominente figuren in ons volksleven heeft aangevuurd tot een voorbeeldige actie, ten einde dit venijn uit de samenleving te ver drijven, is de strekking van dit boeiende toneelwerk. Hoort, hoe de auteur de bedrijvers van dit alom verbreide kwaad striemt en typeert „vernielers van eer en geluk, waartegen geen wet is"„het noodlot van de rod delaars zelf ook is, dat het door hen aan gestoken vuur niet meer te blussen is" Wie zag in deze prachtig-gespeelde scène niet 'n beeld uit het dagelijks leven en hoe groot dit kwaad is, gesticht door plat vloerse naturen, die in dit gifsproeien hun hoogste bevrediging schijnen te vinden. Hopelijk is deze avond een propaganda geweest tot beteugeling van een hardnek kig euvel in ons volksleven en reikt de indruk daarvan tot ver over het „gezellig bal na'. PREDIKBEURTEN TE AXEL OP DONDERDAG 24 NOVEMBER. (Dankdag.) Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. Sebeslijen, 2.30 uur geen dienst, 7 uur uitvoering van het Herv. Kerkkoor. Geref. Kerk. lOuurDs. P. Lok, van Zaam- slag, 2.30 uur Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) 10 en 3 uur Ds. G. K. v. Geerds van Gent. Geref. Gemeente. Voorm. 10 uur en nam. 2 30 uur Ds. J. v. d. Berg van Utrecht. maakt U niet alleen humeurig en ziek, maar het ondermijnt allengs Uw hele gestel en de goede verstandhouding in Uw gezin. Laat het zo ver niet komen. Begin bij de geringste aanwijzing van Rheumatische Pijn een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Niets minder dan een wonder, die weldadige invloed van Kruschen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. De aansporende werking op de bloedzuiverende organen doen Uw bloed weer krachtig circuleren en onzuiverheden, die Uw pijnen veroorzaken, worden regel matig en op natuurlijke wijze afgevoerd. Stel het niet uit. Begin liever vandaag dan morgen Uw Kruschen-kuur, tot heil van Uw hele gestel. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. I, M. 4 EN 25 DECEMBER ZIJN RIJ-ZONDAGEN. De minister van verkeer en waterstaat heeft .bepaald, dat op Zondagen 4 en 25 December gereden mag worden mei auto's en motorrijwielen. VLIEGTUIGRAMP. Op de Westelijke oever van de Oslofjord is gistermorgen het wrak ontdekt van de Douglas-Dakota van de Aero-Holland, de PH-TFA, die met ongeveer dertig Joodse kinderen, enige verpleegsters en een beman ning van vier koppen op weg van Tunis via Marseille en Brussel naar Oslo. Sinds Zondagavond had men geen contact meer met het vliegtuig kunnen krijgen en ontbrak eik spoor van de machine. De dertig kin deren, die zich aan boord bevonden, gingen naar Noorwegen om daar hun opvoeding te kiijgen, voordat zij naar hun ouders in Israël vertrokken. Op het wrak werden nog enige tekenen van menselijk leven waargenomen. De enige overlevende bleek te zijn een Frans sprekend jongetje van elf jaar, dat naar een ziekenhuis is overgebracht. Veie lijken zijn reeds geborgen. Het toestel was niet in brand geraakt. ZEEPOST VÖGR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staat, tussen haakjes, achter de namen van het schip vermeld. Indonesië s.s. „Waterman" (28-11-,49) Ned. Antillen s.s. „Breda" (20-ll-'49) Suriname s.s, „Hecuba" (24-ll-'49) Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Curasao s.s. „Breda" (24 November) HET RIJWIEL MET HULPMOTOR NIET BELASTINGVRIJ CHAUFFEURSEXAMENS E-V-0 IN ZEELAND. OPENING NIEUWE ZAAK. Zaterdag heropende de heer Schutz zijn textielzaak, die zich voornamelijk speciali seert op het gebied van herenkleding en handwerken. Men heeft van deze brede gevel een zeer aantrekkelijk winkelpand gemaakt, met 2 fl nk grote etalage's en 2 kleinere naast de ingang. Niet alleen aan de buitenkant lokt deze zaak het publiek, ook het inwendige komt met de moderne opvattingen over winkel-inrichting overeen en alles is duidelijk en overzichtelijk opge> borgen, prettig voor cliënt en voor verkoper. Ook aan de verlichting Is de nodige zorg besteed en de aangename en heldere verlich ting van winkel en etalage's maakt de zaak ook in de avonduren zeer aantrekkelijk. De Voor de tweede maal werden in de afgelopen maanden door de Algemene Ver laders en Eigen Vervoerders Organisatie (E-V-O) examens „Vakbekwaamheid chauf feurs georganiseerd. In Zeeland namen 60 chauffeurs aan deze examens deel. Hiervan slaagden ongeveer 57 procent. Op een nader te bepalen datum zal aan deze geslaagde chauffeurs het wanddiploma en het zakdiploma B worden uitgereikt. Tevens zijn deze chauffeurs dan gerechtigd om het bijbehorende zilveren insigne te dragen. Omdat het de eerste keer is, dat deze landelijke erkende diploma's onder auspi ciën van de Contactcommissie Chauffeurs- Vakbekwaamheid (C. C. Vdoor de E V O worden uitgereikt, zal deze uitreiking een enigszins feestelijk karakter dragen. De vakopleiding voor beroepschauffeurs gaat verder. Een derde cursus is inmiddels begonnen en de hieraan deelnemende chauf feurs kunnen in het voorjaar van 1950 examen doen. Benoemd tot lid van het bestuur der waterkering van het calamiteuze waterschap Walsoorden dhr. P. Dumoleijn te Honte- nisse. Gesteund door bepaalde uitlatingen en voorlichting, is het voor vele van de hou ders van een rijwiel met hulpmotor niet meer duidelijk, of nu voor deze wel of geen motorrijtuigenbelasting moet worden betaald. Begrijpelijk bedacht voor de tocht zo be laagde geldbuidel gaat men bij voorkeur mee met de mening, dat de hulpmotor voor ons Zeeuwen vrij van belasting is. De Min. van Fin, heeft echter bekend doen maken, „dat de mening, dat voor rij wielen met hulpmotor geen belasting ver schuldigd zou zijn, onjuist is en dat derge lijke rijwielen voor de toepassing van de motorrijtuigenbelastingwet, als motorrijtuigen moeten worden aangemerkt en er geen; aanleiding bestaat hierin enige aanwijzingen te brengen, zodat voor deze rijwielen met hulpmotor de belasting (in het algemeen f 10,- voor een vol jaar) moet worden vol daan". Zoals begrijpelijk geldt deze bepaling voor het gehele Nederlandse gebied en wordt er gezien de bewoordingen van ge noemde bekendmaking, weinig hoop gela ten, dat in de naaste toekomst onze gemo toriseerde fiets belastingvrij komt. Mede van belang van onze grensbewoners is de bepaling, dat voorlopig bij eventuele terugkeer uit België met een rijwiel met hulpmotor, men niet in het bezit behoeft te zijn van een nationaliteitsbewijs, mits men is voorzien van een geldige belastingkaart of een kaart welke gedurende de buiten landse reis is verlopen. Wel moet men bij het verlaten van Nederland voorzien zijn van een voor het rijwiel met hulpmotor geldige tijdelijke Uit- en Invoervergunning. Laatst genoemde vergunningen, welke door de diverse verkeersbonden worden afgegeven, hebben in het algemeen een geldigheidsduur van een jaar. Voetbal. AXEL-HOOFDPLAAT 4—2. Deze in een Londense mist gespeelde wedstrijd kenmerkte zich door een niet alledaagse onfortuinlijkheid der oranjeploeg, De thuiscluo, die voor de thee een klasse sterker was, zag haar scoringskansen in deze heltt niet minder dan zeven maal dooi paal of lat teloor gaan. De Hoofdplaat keeper stond ook zijn man en zodoende kon het steeds opdringende Axel niet makkelij! de zo begeerde puntjes ondanks hti groot krachtsverschil bemachtigen. Axel speelde in een gewijzigde opstelling A. Deij midvoor, v.d. Velde spil en v.d Bos r.-half. De blauwhemden wisten reeds binnen 5 minuten de leiding te nemen (0—1), doch dt thuisploeg liet zich niet ontmoedigen en door mooie passes naar de vleugels wen de H.-achterhoede handen vol werk bezorgd Den Engelsman knalde een vrije trap ovei de lat en na een schermutseling voor di H.-veste bracht de lat weer uitkomst. Toen Jo Deij een pass aan Verpoorte gat, wist Dieleman uit deze voorzet de gelijkmakei te scoren na 15 min (1—1). Bij een dei sporadische H.-aanvallen zette de r.-buiten voor, waaruit een binnenspeler scoorde, ter wijl een zijner medespelers naast Dieleman in het doel stond, hetgeen scheidsrechte v.d. Muren blijkbaar ontging (1—2). Axel antwoordde met een krachtig offensief een enkele hoekschoppen volgden, doch bj een nieuwe stormloop knalde Dieleman weer op de lat. Met een ver opgedrongen oranjeploeg werd verder gespeeld en 10 min. voor rust maakte jonkman met een vliegend schot weer gelijk (2—2). Nadai een misversiand in de oranje-defensie bijna een doelpunt had gekost, werd de strijd weer op de H.-helft gestreden. De keeper hield op talentvolle wjjze schoten van de Axelse midvoor en rechtsbuiten. Nadat deze twee nogmaals op de lat hadden geschoten, knalde de r.-binnen naast en bracht de lat weer uitkomst voor een schot van de mid voor. In de tweede helft moest allereerst de Axelse doelman weer in actie komen, doelt spoedig had de thuisclub het spel weer in handen. Hoofdplaat stelde zich op voor het eigen doelde H.-keeper, die zich ver dienstelijk van zijn taak gekweten had, moest nu worden vervangen. Bij een scher mutseling voor het H.-doel werkte de invaller-keeper gelukshalve het leder corner, waaruit Jo Deij schitterend inkopte (3—2), Axel gooide er nog een schepje opuit deze reeks aanvallen ontstonden diverse critieke momenten voor het H.-doel. De keeper maakte enkele malen corner, wat de scheidsrechter niet constateerde, Na 30 min. maakte Jonkman aan alle onzekerheid een einde, door met een omhaal hard in te schieten (4—2). Met deze stand kwam het einde. AXEL III—HOOFDPLAAT II 10-0. De jeugdige Hoofdplaat-reserves, die in spelpeil twee klassen tekort schoten, leden een dubbele nederlaag en hadden met de rust reeds een 6—0-achterstand, terwijl de thuisclub in de 2e heltt het net nog vier maal wist te vinden, zodat bij hei eind signaal een 10—0-stand was bereikt. Het doeigemiddelde onzer oranje-reserves ver beterde hiermee weer aanmerkelijk. De andere tuitslagen in de 3e klasse E zjjn als volgt Ria W.—Oostburg 0—4; Aardenburg— Sluiskil 0—4 Breskens—Clinge 3—4 Ter neuzen Honlenisse 10—2; Steen—Corn Boys 1—4. Reserve 2e klasse D: Middelburg li- De Zeeuwen 11 en R.C.S. 11—Goes 11 afg. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel maken bekend, dat de beslissing op het verzoek van de Wed. J. P. van de Broeke, Gentse Vaartstraat 11 Axel om in het per ceel. kadastraal bekend in sectie G nr 3077 een gecombineerde cirkelzaag-langgat-boor- machine, gedreven door een eleclro-motor van 3,6 p.k. te mogen plaatsen door hen is verdaagd, op grond dat de bij artikel 7 bis alinea 2 der Hinderwet bedoelde mededeling van het Districtshoofd der Arbeidsinspectie nog niet is ingekomen. Axel 11 November 1949, Burgemeester en weihouders voornoemd, De Burgemeester, Van Oeveren De Secretaris Maris,

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2