AXELSCHE COURANT r Frankering bij abonnement, Axel. r WOFNSDAO 23 NOVEMBER 1949- 64e JAARQANO, Na 16 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Kankerbestrijding. Hei is thans ongeveer een jaar geleden, dat H.K.H. Prinses Wilhelmina het voor het Nederlandse volk belangrijke besluit heeft genomen om het als nationaal huldeblijk ingezamelde bedrag van 2 millioen gulden ie bestemmen voor de kankerbestrijding en dat kapitaal onder te brengen in een Stichting, aan welke de naam is gegeven van „Koningin Wilhelminafonds". Hei bestuur der Stichting bestaat uit de heren mv. Arn. J. d'Aiily, burgemeester van Amsterdam, mr. H Bqleveld, voorzitter van de Rijksverzekeringsbank, ir. M. H. Damme, voorzitter van de Stichting van de Arbeid, dr. M. W. Holtrop, president van de Ned. Bank, dr. P. Beijer, voorzitter van het Fonds-1918, mr. dr. A. A. van Rhijn, secr.-generaal van het Departement van Sociale Zaken en prof. dr. H. Tuntler, voorzitter van het Groene Kruis, laatst genoemde als vertegenwoordiger van de Kruisverenigingen. Dit bestuur wordt bijgestaan door een op het gebied van de kankerbestrijding deskundige commissie van advies, welke commissie dezelfde is als die, welke onlangs van de minister van Sociale Zaken de op dracht heeft gekregen een centraal plan voor de kankerbestrijding in Nederland op te stellen. Verwacht mag worden, dat dit plan de kankerbestrijding in Nederland in nieuwe banen zal leiden. In verband daarmede wordt mit de besteding van het kapitaal van het „Koningin Wilhelminafonds" ge wacht, totdat dit plan is opgesteld en tot uitvoering daarvan is besloten. Dit zal binnen afzienbare tijd het geval zijn en dan is het geld beschikbaar om aan dit plan een eerste uitvoering te geven, Het kapitaal van het „Koningin Wilhel minafonds" maakt het zeker mogelijk tal van voorzieningen te treffen, welke tot nu toe door gebrek aan geldmiddelen achter wege moesten blijven tot grote schade van de volksgezondheid. Echter zullen direct en in de toekomst grote bedragen nodig zijn voor uitbreiding van verpleegruimte, voor inrichting van laboratoria, voor vernieuwing en uitbreiding van apparatuur, voor opieiding van specia listen, voor onderzoekingen en voor tal van andere middelen, welke dringend aandacht vragen. Voor al deze uitgaven zal het bescdikbare kapitaal niet voldoende zijn. Wil dus de direct door H K.H. en indirect door het Nederlandse volk verleende finan ciële sieun voor de kankerbestrijding op den duur ttfect hebben, dan zai het Konin gin Wilhelminafonds jaarlijks moeten worden voorzien van nieuwe middelen, Om dit doel te bereiken is met instemming van H K.H. een aan de Stichting gelijk namige vereniging opgericht. Deze ver eniging wil trachten de grote belangstelling welke, zoals gebleken is, bij het Neder landse volk voor de kankerbestrijding bestaat, te organiseren en om te zetten in een voortdurende steun en daarmede te beieiken, hetgeen in vele andere landen reeds bereikt is, n.l. een organisatie van honderdduizenden leden, die tezamen de wetenschap in staat stellen zich tegen deze vreselijke ziekte teweer te stellen. leder jaar sterven ruim 12 000 Neder landers aan kanker en andere kwaad aardige gezwellen en ieder jaar worden 18 000 h 19.000 nieuwe gevallen gfconsta- teerd. leder jaar moet ruim f 2 500 000 worden uitgegeven voor verpleging van lijders aan kanker en andere kwaadaardige gevallen in ziekenhuizen. Ieder jaar heerst dus in 18 000 a 19 000 Nederlandse gezinnen grote vrees en in 12.000 gezinnen diepe droefenis. Dit kwaad moet met krachtige middelen door het Nederlandse volk in al zijn geledingen worden bestreden. De Vereniging het Koningin Wiiheimina- ionds doet een beroep op alle Nederlanders en op alle in Nederland gevestigde onder nemingen om hieraan hun onontbeerlijke steun te verlenen, door toe te treden als lid der vereniging (minimum contributie f 2,50 per jaai) of door aan de vereniging schenkingen te doen. De eerste duizend leden z' n reeds geboekt doch wil het doel worden bereikt, dan zal dit aantal tot meer dan honderdduizend moeten worden opgevoerd. Het bureau van het Koningin Wilhelmina fonds is gevestigd Singel 453 te Amsterdam en het gironummer is 26000. Gemeenteraad van Axel. ZITTING VAN DINSDAG 15 NOV. 1949. 11. B en W.< stellen voor om in principe met dhr. Jac. den Hamer in onderhande lingen te ireden over de aankoop van de percelen grond, gelegen tussen Polenstraat en Kanaalkade. Gezien de voortgang van de bouw van de montagewoningen, welke Axel in 1949 kreeg toegewezen, is de bouwgrond in dat deel der gemeente uitgeput. De toewijzing voor 1950 is nog niet bekend, doch dat neemt niet weg, dat reeds nu pogingen in het werk moeten worden gesteld om daar voor grond beschikbaar te hebben. Ons lijkt de beste oplossing om in dat gedeelte voort te gaan met de bouw van deze soort woningen. Hiervoor zouden in de termen vallen de terreinen van dhr. Jac. den Hamer en van de Rijks Waterstaat. Dhr. Misseghers hoopt dat men deze woningen dan niet langs de weg zal bouwen. De voorzitter zegt dat zulks ook niet in de bedoeling ligt. Dhr. C. van Bindegem meent, dat er nog andere bouwgrond is en vindt deze wijze van bebouwen on economisch. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. B. en W. doen een voorstel tot het nemen van een principe-besluit om t.z.t. de eigen gasproductie te stoppen en met het Rijk een overeenkomst aan te gaan voor het betrekken van gas van de cokesfabriek te Sluiskil. Geruime tijd geleden is mededeling ge daan, welke plannen bestonden met de gasvoorziening in Zeeland. De plannen voor de gasvoorziening van uit een centraal punt naderen het ogenblik dat dit werkelijkheid zal worden, dit voor onze gemeente, zodra de cokesfabriek in bedrijf wordt gesteld. Bij een bespreking in den Haag werd medegedeeld, dat ongeveer Maart a.s. gas kan worden geleverd door de cokesfabriek te Sluiski'. Van de zijde van het Departe ment wordt alles in het werk gesteld om tijdig gereed te zijn met het leggen van buizen enz. Door het Departement wordt voorgesteld dat de Raad van Axel en die van Hulst Burgemeester en Wethouders machtigen: te om de eigen gasproductie in de toekomst te stoppen2e met het Rijk een overeenkomst aan te gaan voor het betrekken van gas van de cokesfabriek te Sluiskil. Daarom wordt voorgesteld het College van B. en W. te machtigen om de nodige stappen te doen, in overleg met de Gascommissie. Weth. de Putter meent, dat men het in den Haag ook nog wel niet precies zal weten. Dhr. C. van Bendegem protesteert tegen hatelijke uitlatingen als „Den Haag" of „ambtenarij", wat ook wel gebezigd wordt. Spr. neemt dit niet en hoewel hij hier geen politieke speech wil houden, wil hij toch opmerken, dat de anti-rev. zulke hatelijk heden vroeger ook niet zouden hebben genomen van de soc.-democraten. Spr. is overtuigd, dat het Departement van Verkeer en Energie voortvarendheid genoeg bezit. Vrijwel het hele College verzekert dat hier geen hatelijkheid bedoeld was. Dhr. van Bendegem trekt daarop zijn woorden terug. Dhr. Misseghers vraagt of de Cokes fabriek te Sluiskil voldoende gas zal kur- r.en leveren. Da voorzitter: Men zal zelfs gas leveren naar Zuid-Beveland. Het is alleen de bedoe ling B. en W. te machtigen de gasfabriek hier op te heffen en wij dus van productie bedrijf distributie-bedrijf worden. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Door de drie landbouw-organisaties in samenwerking met de veehandelaren en slagers zal de veemarkt dit jaar weer gehouden worden op Donderdag 8 Dec. a.s. Voor dit doel vragen zij gebruik te mogen maken van het marktterrein en de nodige financiële steu -, die deze organisatoren niet kunnen missen, ondanks de steun, die zij van particuliere zijde genieten. B. en W. stellen voor om f200 voor dit doel te voteren. Dhr. Kesbeke Is dat hetzelfde bedrag als vorig jaar? De voorzitter50 gulden meer. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Voorstel tot wijziging van de Verorde ning op de htffing van een Wegenbelasting. Bij de besprekingen in verband met de vaststelling van de bijzondere uitkering aan deze gemeente, werd vanwege het Ministerie en van de Prov. Griffie erop gewezen, dat bij naleving van bedoelde circulaires, de wegenbelasting voor deze gemeente zeker f 15 000 zou moeten opbrengen, De eis wordt gesteld, dat het tarief zodanig zal worden gewijzigd, dat die opbrengst wordt verkregen. Gebeurt dit niet, dan staat welhaast vast, dat ten aanzien van de mindere opbrengst, de kortingsregeling van art. 6 der Wet van 15 Juli 1948, Stbl. No. 1 207 zal worden toegepast. Handhaving der thans geldende tarieven kan de ge meente dus aan mindere opbrengst en kor ting op de Rijksuitkering te samen een bedrag van f 10.000 kosten. Ged. Staten hebben er bij de Minister op aangedrongen, goed te keuren, dat in verband met de bijzondere omstandigheden de ongebouwde eigendommen geheel vrij blijven, zonder dat dit een verhoging voor de gebouwde eigendommen medebrengt en ook, dat by de bepaling van het per centage voor de gebouwde eigendommen rekening wordt gehouden met de hoogte van de polder- en waterschapslasten voor die eigendommen. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Eveneens wordt z.h.s. aangenomen het voorstel van B. en W. om gelden te voteren voor de te bouwen Jeugdherberg en daar voor een lening aan te gaan van f 60 000 tegen 3,25 pet. voor een tijd van 50 jaar. B. en W. doen een voorstel om gelden beschikbaar te stellen voor het uitvoeren van een bosplan en het verkrijgen van ter reinen vai het Kroondomein voor dit doel in opstal. (Byzonderheden omtrent dit plan zijn reeds gepubliceerd in oas no. van Woens dag 16 dezer.) Voor dit plan is een exploitatie-overzicht gemaakt, waaruit blijkt, dat na verloop van jaren, wanneer de bomen rooirijp zijn, dat deze exploitatie zich niet onbelangryk zal dekken. Een klein bedrag komt jaarlijks ten laste van de gemeente, wat gezien de belangrykheid voor deze plaats en de aan trekkingskracht voor de vreemdeling, ge rechtvaardigd is, dit tekort te accepteren. B. en W. stellen voor te besluiten le tot het maken van een bebossing op de terreinen, gelegen in de omgeving van het concoursterrein, ter grootte van onge veer 9 H.A. 2e tot het accepteren van de terreinen van het Kroondomein in opstal voor de tijd van 29 jaar, 2e. de nodige gelden te voteren tot het uitvoeren van deze plannen tot een bedrag van ongeveer f 10.000, af te lossen in 25 jaar tegen 3 pet. Zo nodig hiervoor voor lopig een kasgeldlening aan te gaan tegen een rente /an ten hoogste Is/* pet. Dhr. C. van Bendegem juicht de voort varendheid van het college toe inzake het inrichten van een recreatie-oord, waarvan spr. 't gemis voor de gemeente altqd heeft gevoeld. Thans krijgen wq iets, waarvan het nageslacht kan profiteren. Er zyn hier echter grondgebruikers, die reeds sinds 1918 pachters waren. Spr. vraagt voldoende waarborgen, dat vere nigingen, zoals de v.v. „Axel", die daar sinds '18 haar terreinen heeft, niet de kans loopt, dat haar wedstryden door een verbod onmogelijk worden gemaakt. Dairtoe zijn reeds pogingen gedaan. Voetballen op Zon dag kan men niet verbieden, maar men kan wel de terreinen ontnemen. Hij zou graag waarborgen hebben hieromtrent, alvorens hieraan zyn stem te geven. Dhr. Pypeltnk meent, dat het de bedoe ling is, dat de gemeente geen standpunt inneemt inzake al of niet voetballen op Zondag. De voorzitter zegt, dat de v.v. „Axel" pachter zal blijven van het Kroondomein. Wy hebben terrein nodig voor een bos plan, maar wat de v.v. "Axel" nodig heeft, pachten wq niet; op een voetbalveld plan ten wij geen bomen. Dhr. C. van BendegemZoals het voor stel hier ligt, komt alles aan de gemeente. De voorzitter zegt, dat zulks niet de bedoeling is; het voorstel zal in die zin gewijz'gd worden. Dhr. Misseghers Zijn hierbij geen men sen, die in moeilijkheden komen, doordat zy hun weiland kwqt raken 7 De voorzitterWq zijn dit overeen gekomen. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. De rekening-courant-overeenkomst met de Bank voor Ned, Gemeenten, die per 1 Jan. zou vervallen, wordt voortgezet met een bidrag van f 50.000. De slaat van oninbare posten, dienst 1945, tot een bedrag van f 65,05 (niet terug betaalde inkwartieringsgelden van geallieer den), wordt z.h.s. aangenomen. De commissies voor het nazien der diverse rekeningen, dienst 1948, worden benoemd. Daarna heeft de trekking plaats voor de afdelingen, ter onderzoek der begroting 1950, welke spoedig zal worden aangeboden. Voorstel tot verhoging van de geldlening ten behoeve van de gasfabriek. Onlangs is door de Raad besloten een geldlening aan te gaan tot een bedrag van f 25 000 voor uitbreiding van het gasbuizen- net, als gevolg van de woningbouw in Axel en Terneuzen. Sindsdien zijn in beide gemeenten voor dit jaar meer woningen toegewezen, dan aanvankelijk was medegedeeld, waardoor het bovengenoemde bedrag onvoldoende is. Door de later toegewezen woningen en door de devaluatie zijn wy genoodzaakt voor te stellen het destijds genomen besluit met eenzelfde bedrag te verhogen en te brengen op ten hoogste f 50 000 tegen het daarvoor geldende rentetype van 3 pet. met een jaarlqkse aflos van f 2500. Mocht diiect niet tot opneming van deze geldlening kunnen worden overgegaan, dan zullen deze kosten bestreden worden uit een kasgeldlening met een rentevergoeding van ten hoogste Is/* pet. Rondvraag. Dhr. Misseghers vraagt of de bewoners der Emmastraat verplicht zijn straatbelasting te betalen. Deze mensen betalen polder- lasten en de weg is eigendom van de spoorweg My. Mechelen—Terneuzen. De voorz.Er is ook straatverlichting. Dhr. Misseghers Er zijn toch wel wijken die ook van gemeentediensten profiteren en die geen straatbelasting betalen. De voorz.: Spui, Steenovens, enz. beta len straatbelasting. Verder vraagt spr. om de prae-adviezen voor de raadszitting vroeger thuis te sturen. Voor zo'n omvangrijke agenda is de tijd wel wat kort, al is dit wettelijk in orde. Dhr. Kesbeke vraagt hoe het staat met de schooltandverzorging. Spr. zou graag zien, dat hiermee zo vlug mogelqk wordt begonnen. Waarschqnlijk begint men nog vóór December. Dhr. Scheele wijst op de torenbrand te Groede, waarby het gemis van een magirus- ladder duidelijk bleek. Spr. vraagt naar de mogeiykheden van aanschaffing van zo'n ladder door de O.Z.-Vlaamse brandweren. De voorzitter meent, dat dit met mede werking van alle gemeenten te betalen moet zyn. Hij zal deze vraag doorgeven aan de Brandweer-inspectie. Dhr. Pqpelink vraagt of al is vastgesteld, waar de Oostenrijkse woningen komen. De voorz.Dit zijn dure woningen en moeten op plaatsen staan waar de mensen willen wonen, dus op een aantrekkelijke plaats. Eén woning komt bij de Kreek; over de plaats van de andere moet nog in de bouw-commissie beslist worden. Dhr. Hamelink zegt, dat de schoolartsen- dienst klaagde over gebrek aan zand bij de kleuterscholen. Kan de gemeente hier niets aan doen? Verder informeerde dhr. Hamelink naar zijn vraag, in de vorige zitting gesteld, inzake de straatverlichting op de Sassing. Vroeger stond er op 't eind der buurtschap nog een gaslantaarn, doch die is na de oorlog achterwege gebleven. De mensen hebben daar geen kans van uitwijkenaan de ene kant is het kanaal, aan de andere kant de wegberm. Dhr. Misseghers: Op de losplaats is het daar ook erg gevaarlijk als het donker is. Een en ander zal onderzocht worden. Dhr. C. van Bendegem, herinnert zich, dat jaren voor de oorlog de bouw-commissie werd ingesteld, vooral met een schoonheids- doel. Spr. loopt ook nu de gemeente wel eens rond om te zien of er soms iets is, wat niet strookt met de opvatting van moderne architectuur. Ii de Prins Hen- drikstraat is een gebouwije verrezen met betonnen platen by dhr. v. d. Berg. Het ibonnements- prijs s Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Inaezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentièn (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1