AXELSCHE If COURANT AXELSCHE fl COURANT Uit onze omgeving. Brief uit Amerika. irrassing Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 19 NOVEMBER 1949. 64e JAARGANG, No 15 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM OUD N.S B.-BURGEMEESTER VAN ayei unnD Rii7nNnFRF commissie. m. Als antwoord op de vragen van dhr. C. van Bendegem over de gebreken aan diverse woningen in de Bylocquestraat wordt door B. en W. ook verwezen naar Burgerlijk Armbestuur, onder dankbetuiging voor bewezen diensten. In zijn plaats wordt met 11 stemmen gekozen dhr. A. J. M. Kesbeke. Dhr. C. Michielsen verkrijgt 2 stemmen. Frankering bq abonnement, Axel. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1949- 64e JAARGANO, No 14 onnemem, axci. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VOOR en ADVERTENTIEBLAD NIEUWS Woensdag en Zaterdag Verschijnt iedere Hoofdredactie: Adres Redactie en Administratie Drukker-Uitgeefster T. C. VINK-van VESSEM AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Firma J. C. VINK N Thanksgiving Day Kalkoenen Voetbalspelen. Voor de Amerikanen is .Thanksgiving Day", de laatste Donderdag van de maand de voornaamste dag in November. November is het einde van het oogstsei- zoen op de boerderij. De oogst is binnen. De kelders en de kasten zijn vol met heer- lpe dingen die gedurende de winter genut tigd kunnen worden. De dode bladeren ritselen op de velden en in de bossen. Door de sterke windstoten vallen de walnoten en andere noten van de kale bomen en stromen op de grond. No vember is inderdaad een tijd van „jamme rende winden" naakte bossen en bruine en droge weiden. Ter compensatie van het onbehagelijke weer dat bijna-altijd in November heerst is Thanksgiving Day a.h.w. een van de vro lijkste vacantiedagen en een dag van fami liebijeenkomsten. Schoolkinderen worden naar huis gestuurd, de kantoren en fabrie ken worden gesloten. Vele mensen leggen vele kilometers af om aan de familie fee8t" tafel te kunnen aanzitten, waar zij het hoofd uit dankbaarheid buigen voor een overvloe dige oogst en voor alle zegeningen die hun door de Voorzienigheid gegeven zijn. In Nieuw Engeland en het Midden Westen wordt deze dag vaak voorafgegaan door sneeuwval, en dit doet de vreugde van de kinderen ten top stijgen. Een oud feest- gedicht, dat vele Amerikaanse schoolkinde ren kennen, begint als volgt „Over de rivier en door het bos Zullen we naar grootvaders huis gaan Het paard kent de weg Om de slee te trekken Door de witte opeengehoopte sneeuw* In vele kerken worden diensten gehouden op de ochtend van Thanksgiving Day of de avond ervoor soms, in de combinatie met Oogstfeest. Grote stapels koren, meloenen, appels en herfstbladeren liggen rond de kansel. Soms brengen leden van de kerk levensmiddelen mee naar de dienst en dit wordt later aan de arme geschonken. Vele Amerikaanse gezinnen en organisaties zan den op deze dag manden vol voedsel naar de minder bedeelden. De eerste Thanksgiving Day werd gehou den in 1621 toen de kleine groep pelgrims (bestaande uit ongeveer 100 personen) die op het schip Mayficwer naar nieuw Enge land gekomen warer, samen kwamen om God te danken voor hun eerste oogst. De kolonisten gingen het bos in, schoten een aantal kalkoenen en kookten deze voor het avondmaal. De Indianen, die van deze viering hoorden, kwamen naar de neder zetting met verscheidene herten en vierden feest met de kolonisten. De leden van de kolonie van Connecticut vierde een Thanksgiving Day in 1639, en de Hollandse Gouverneur van Nieuw Neder land (New York) kondigde een Thanksgiving Day af in 1644. Tijdens de Revolutie stelde het Continen tale Congres ieder jaar een of meer Thanks giving Days in. In 1789 en in 1796 kondigde President Washington een Thanksgivirg Day af in November. President Madison stelde in overeenstemming met een resolutie van het Congres bij het einde van de oorlog van 1812 een Thanksgiving Day vast. Thanksgiving Day werd voor het Ameri kaanse volk algenieen erkende vaste vacan- tiedag; toen vaardigde President Abra ham Lincoln een proclamatie uit waarin hij de laatste Donderdag in November reser veerde als een „Dag voor dankbetuiging en waardering' voor bijzondere gunsten en zegeningen. In her algemeen wordt de eer voor de totstandkoming van de nationale viering van van Thanksgiving Day, die met de procla matie van Lincoln begon, toegekend aan Mevrouw Sarah J. Hale, redactrice van „Godey's Lady's Book" (een tijdschrift voor vrouwen). Dertig jaar lang had ze honder den hoofdartikelen over dat onderwerp in haar tijdschrift geschreven en bombardeerde de successievelijke presidenten met brieven waarin zij eraan herinnerde, „dat het ju s en gepast is indien het land een speciale dag in het jaar aanwees om voor de ont- vaneen zegeningen te danken, evenals onze pelgrimvoorvaderen dit in 1621 hebben gedaan". Naar President Lincoln's voorbeeld hebben de opeenvolgende Presidenten van de V.S. en de Gouverneurs van de Staten Thanksgivingday-proclamaties uitgevaar digd. De Thanksgiving Day-maaltijd mag dan al enigszin» verschillend zijn in de verschillende delen der V. S., gebraden kalkoen, opgevuld met brood (soms worden hieraan oesters of noten toegevoegd) is echter de hoofdschotel. De kalkoen wor9j altijd geheel gebraden opgediend en wordt aan tafel gesneden. Het dessert op Thanksgiving Day bestaat gewoonlijk uit pompoenpastei, een pastei van fijngehakte krenten en appels of beide. Er kan een verscheidenheid van groenten opgediend worden. Mais en gesuikerde aardappelen zijn lievelingsgerechten. Aan het begin van de maaltijd worden vaa» hors d'oeuvres geserveerd, met selderij, olijven en zelfs met gelei en ingemaakte perzikken. Er wordt soms ook vruchtensla, gelatinepudding of koolsla (gemaakt van gesnipperde kool) opgediend. De kalkoen, het traditionele symbool van Thanksgiving Day, is uit Noord-Amerlka afkomstig. De eerste kolonisten ontdekten dat de kalkoen zich gemakkelijk aanpaste en voerden ze in Spanje en Engeland in. Benjamin Franklin stelde voor om de kalkoen tot nationale vogel van de V.S. te kiezen in plaats van de ongevederde adelaar. Heden ten dage is de meest populaire soort kalkoen in de V.S. de bronskleurige met brede borst. Bronskleurige mannetjes- kalkoenen wogen vroeger tot 40 pond (18 kilogram) per stuksinds 1930 echter hebben de kalkoenenfokkers en het Ame rikaanse Departement van Landbouw samengewerkt om een kleiner soort kalkoen te fokken. Dit heeft kleinere gezinnen in staat gesteld om een kalkoen te kopen zonder dat ze wekenlang „kalkoenhaché behoeven te eten. ln 1948 waren de brons kleurige vrouwtjeskalkoen, die 14 pond (6,3 kilogram) weegt, en de mannetjes kalkoen, die 22V, pond (10 kilogram) weegt, favoriet. Indien het aantal kalkoenen, dat in 1948 in de V.S. genuttigd werd, gelijkelijk over iedere man, vrouw en kind verdeeld was, dan zou ieder 3,7 pond gekregen hebben. Terwijl 90 pc», van de. vetgemeste kalkoe nen van September tot eind December (in deze periode vallen Thanksgiving Day, de Kerst- en Nieuwjaarsvacanties) op de markt gebracht worden, is er een groeiende ten- denz om kalkoen het gehele jaar door op het menu te zetten. De verkoop van gerookte en bevroren kalkoenen en de gewoonte dit gevogelte per pond te ver kopen, nemen ook toe. Ongeveer 150.000 Amerikaanse boeren fokken kalkoenen. Terwijl deze vogels in alle delen van het land gefokt worden, leveren de Westelijke Staten, waaronder Washington, Oregon, Californië en Utah en de Staten aan de Atlantische kust, van Virginië tot aan Nieuw Engeland, het leeuwenaandeel op De voorzitter zegt, dat B. en W. willen verhinderen, dat het daar een kerkhof wordt van alle mogelijke vehikels. Dhr. C. van Bendegem meent, dat het adressanten veel geld zal kosten, eer alles te staat is. 1 dat deze grond gunstig r. willen aanvragers niet en reductie op de orijs spr. nog wel billijken. :egl dat die grond even- in, als de gemeente er ning aan gaf. scussie wordt het voor- aanvaard. Voor millioenen Amerikanen is een voet balmatch op Thanksgiving Day een gebeur tenis van even groot belang als de familie bijeenkomst en het Thanksgiving Day diner. Vele college- en universiteits-elftalien ein digen hun herfstvoetbaiseizoen met een Thanksgivings Day Match, waar zelfs de grootste onderlinge rivaliteit niet tegen bestand is. Van de vroege morgen totdat het spel om ongeveer 2 uur n.m. begini staan de auto's van de toeschouwers rijen dik langs de hoofdverkeerswegen. De meeste college- en universiteits-wedstrijden worden in reus achtige stadions gespeeld, welke plaats bieden aan 30.000 tot 100.000 personen. Wanneer men aan voetballen denkt, komen er herinneringen op aan een prikkelende herfstlucht, de geur van verschrompelde bladeren en mijlen langs de grote velden, waar de samengebonden korenschoven in keurige rijen gerangschikt staan. Als het een kille dag is wikkelen de voetbal enthousiasten zich in wollen dekens en wapenen zich tegen de koude met hete dranken uit thermosflessen. Bij de voetbalwedstrijden heerst een zeer grote rivaliteit. De toeschouwers juichen voor het elftal dat hun voorkeur heeft. Ieder elftal draagt de kleuren van de school deze kleuren ziet men in caps, wollen sporttrulen en wimpels het gehele stadion door. Vrouwelijke toeschouwers spelden vaak grote gele chrysanten op hun mantels. De dag na Thanksgiving Day is gewoon lijk een vacanliedag. Het is ook de dag waarop vele steden beginnen met hun Kerstgroen op te hangen en hun Kerstver sieringen aan te brengen en de winkeliers het Kerstreclameseizoen officiëel inluiden| Mary Willard. FAILLISSEMENTSSTATISTIEK. Opgegeven door van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel N.V., Afd. Handelsinformaties te Amsterdam. Totaal uitgesproken faillissementen over de maand October 1949. In de provincie Noord-Holland (excl. Amsterdam 18 (15), Amsterdam 14 (10), Zuid Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 9(13), Den Haag 13(12), Rotterdam 12(7), Utrecht 13 (4), Gelderland 9 (25), Noord- Brabant 11 (5), timburg 7 (2), Zeeland (-), Friesland 2 (4), Groningen 1 (1), Drente Overijsel 5 (1). Totaal uitgesproken faillissementen vanaf 1 Januari 1949 tol en met October 1949 1216. (Totaal vanaf 1 Januari 1948 tot en met October 1948: 881.) Tussen geplaatste cijfers zijn over eze lfde periode vanl9 48. A. van de Wege om md te huren, naast zijn Wijk en groot 150 c A., oor een jaar tegen een 30. ri B. en W. tot aankoop V.V.Z.F. voor de bouw erg, wordt z.h.s. aange- n voor het kopen van len grond van diverse en ten Zuiden van de in verband met het plan egging van het zijkanaal eigenaars is thans een omst gesloten. Met een is men nog in onder- de Kraker—de Regl, te Zaamslag zijn voor percelen grond benevens n water plus een boom- in totaal f 12 500 Wed. A. B. R. van Geyt udster te Clinge is voor- terceel bouw-en weiland f 18.000 lakker Azn. te Axel aan i, de schuren en bouw- oorkomend houtgewas, f 36 525 Wed. J. Th. A. J. M. i Block, te St. Nicolaas sen perceel bouw- en f 740 Z.F. te Axel een stuk f 60 de Wasle te Koewacht elingen over enige per- voor te besluiten tot percelen en voorts aaR rvan de ingevolge het le schadeloosstelling uit iraamd worden op plm. behoudens goedkeuring au. orgesteld voor de aan- elen een geldlening aan logste f 75.000, met een en tegen een rente van odig een kasgeldlening vraagt of het niet beter al te graven vanaf de lar de ijsbaan, dan had niet moeten onteigenen, laar: Dhr. Missegher3 uwgrond nodig hebben. zegt de voorzitter, dat innen zijn geweest, o.a. e boog. Wij bjijven op het nieuwe kanaal de men tussen bouwterrein meent, dat men dan de eens zou kunnen ver- ig te maken, gt, dat zulks niet het Dan krijgen we daar en „biesbos" (hilariteit), n moet die dingen goed ;n bouwgrond hebben, heiden van het recreatie- ft z.h.s. aangenomen, n voor in principe te F. van Dixhoorn te de aankoop van per- de Zeestraat' Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië 11. 1.55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Mr A >ilNi O «iv 1 Abonnements- i prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom U 1,25 Alle andere plaatien ln Nederland en Ned. Indlè 11. 1.55. Buitenland 11. 2,- Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. en- en meisjeshand, t en winter, is een i(Mijnhardt)pr.75 ct.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1