De schijn gered. 'n Vleugje tocht - kou of vocht - en het begint met 'n voorbijgaande stramheid. Uit onze omgeving. C. N V. -PROPAQANDA-AVOND. In het kider der jaarlijkse Novembet-actie van het Christelijk Nationaal Vakverbond werd Donderdagavond door de Axelss Christelijke Besturenbond een matig bezochte propaganda-vergadering gehouden in de Chr. Bewaarschool alhier. De voorzitter van de Axelse C.B.B., dhr. K. Riemens, opende deze bijeenkomst en liet zingen Ps. 89 1, waarna hij las Ps. 84 en daarna voorging in gebed. In zijn welkomst- en openingswoord memoreerde dhr. Riemens de oprichting van het C.N.V., nu 40 jaar geleden, hetgeen inhoudt, dat 40 jaar lang mensen beleden hebben dat Christus Koning is ook op het maatschappelijk terrein. De overheid slaat soms de handen aan onze vrijheid door gebod op geboddaarin kunnen wij niet leven. Bij de chr. georganiseerde arbeiders kan noch mag de broodvraag hoofdzaak zijnde eer van Qod dient voorop te staan en wij dienen waakzaam te zijn voor de triumf van het recht des Heren. Nadat het le couplet van het C.N.V.- bondslied was gezongen, sprak bondsbe- stuurder Braspennings over,40 jaar sociale strijd". Tegenover de rode vaan van het socialisme moest de kruisbanier worden geheven en 40 jaar lang hebben wij ver kondigd geen klassenstrijd doch overleg te willen tot bereiking van ons doel. Spr herinnerde aan de tijd toen de liberaal- kapitalistische maatschappij-inrichting werd beschouwd als de alleen-zaligmakende. Men vindt nog zulke werkgevers, die de „wet der wildernis" huldigen en menen, dat de economisch zwakkeren moeten wor den verdrongen door de sterkeren. Door dit stelsel is vroeger ontzettend veel geleden in arbeiderskringenmen was aan de willekeur der machthebbers overgeleverd, vaak met opoffering van kleine vreugden en genoegens in een wereld van overvloed. Spr. wees daartegenover op het pioniers werk van mannen a!s dr. Kuyper en ds. Talma, die het de wereld hebben ingeslin- gerd, dat de arbeider een schepsel Gods is. Wij dienen geen strijd te voeren om de macht, doch om het recht. Als volwaardige leden der gemeenschap in onderneming en als Christenen moeten en mogen wij beslis sen hoe wij arbeiden zullen en in organi satorisch verband streven naar positie- verbeteringi bovenal tot eer van God. Onze menselijke persoonlijkheid mag echter niet in het gedrang komen en wij moeten geen staatsslaven worden, zoals de socialisten en communisten het willen. En waar is onze souvereiniteit in eigen kring Steekt het College van Rijksbemiddelaars niet teveel zijn neus in onze zaken? aldus spr. In de 40 jaar sociale actie hebben de arbeiders een rechtspos!.ie verworven, zoals men die in geen ander land aantreft. Thans moet er weer een strijd gestreden worden om de ongeschoolden een behoorlijk be staan te waarborgen. Wij strijden ook voor een zuiverder verdeling van het natloraal inkomen. Na vele jaren strijd hebben wij thans C.A.O.'s, bedrijfsraden, vakraden, Stichting v.d. Arbeid, enz. De socialisten van thans zijn wel zeer braaf geworder, maar mogelijk niet minder gevaarlijk, aldus spr. Zij lopen thans in ons spoor, zij doen mee aan overleghun Internationale is verstomd. 1 hans zeggen zij, dat er geen verschil meer is tussen FEUILLETON Naar het Frars van PIERRE FRONDAIE. 10. Ik zal zeggen, dat de Hispano van hem is. De Hispano zal doorgaan als een brief over de post. Hij heeft me zijn truc pas onderweg verteld, toen we middenin de Lande waren en ik reeds aangenomen had, uit ledigheid, uit ellende, door die vertraging van de boot, om hier de laatste week van mijn vacantie door te brengen. Oswill juichte: ik begrijp heel goed. Hij heeft aan de chauffeur zijn lesje geleerd. Bij de liefde zitten de bedienden altijd op de eerste plaatsen.... Hij heeft de chauffeur zijn lesje geleerd zoals u zegt, en zoals u gezien hebt, sprak Dewalter nadrukkelijk En hier ziet u de gedaanteverwisseling ik ben aangekomen, ik, arm type, opgejaagd bijna door armoede, ik ben in Biarritz ge komen, aan de zilverkust, in de wagen van een maltl-milllormair, welke gedurende achtdagen van mij was. Oswill stikte van het lachen: Dat is al heel vermakelijk. Maar Dewalter sprak eensklaps hard C.N.V. en N.V.V. en zelfs predikanten gir> prn fj'" w»c ,-,p e« voerden propaganda voor de eenheidsvakbeweging onder de P.v.d.A. Laat^ons dankbaar wezen, dat we in Nederland een chr. vakbeweging en een penheid in het C.N.V. hebben, zei spr. De E' gelen in Efrata's velden hebben ook geen internationale gezongen en geen humanis tische theorieën verkondigd, maar „Vrede op aarde". Al is er overal nood en nood toestand (-panning tussen lonen en prijzen, werkloosheidsdreiging, demobilisatie vraag stuk), toch moeten wij onze taak ten voile bewust zijn. In tegenstelling tot vroeger doet de kerk gelukkig thans een beter geluid horen en beseft men daar dat wij arbeiders zijn bij de gratie Gods. Ook in C.N.V.- kringen is er te weinig dankbaarheid en te veel materialisme. Houdt uw lampen brandende, opdat bet licht van GodsWoord schijne over het terrein van de arbeid dat is een betere weg dan over Moskou. Spr. wekte allen op zich aan le sluiten bij de 150 000 van het C N.V. Na de pauze sprak dhr. v.d. Bloeme, hoofdbestuurslid van de Chr. Houtbewer- kersbond over: „Onze taak voor de toe komst". Na de constatering van een zekere lauwheid bij de leden t.o.v. de vakbweging, zei spr., dat er werkelijk goede werkgevers zijn, die de arbeider zien a's ern der hun nen en weten hem toekomt. Er zijn ook slechte werkgevers, rog behept met libera listische ideeën, die slechts haat koesteren tegenover de vakbeweging. Het waren vco al deze laatsten, die na de oorlog het eerst genegen waren om zwarte lonen te geven thans ziet men dezulken weigeren de 2 pet. vacantiebijslag te geven. Hier was het doel alleen wins', en de aibeider wordt behan deld al3 een stuk hcut, dat ra het gebruik wordt weggeworpen. Daartegen hebben wij een strijd te voeren, Zo ook tegen de E.V.C die niet wil meewerken aan de arbeids- vrede en tegen het N.V.V., dat algehele staalsoverheersing wil. Vroeger sprak men hter van kiassenstrtjd. Dat heeft men nu opgeborgen in een logeerkamertje. Het zal wel de bedoeling zijn terug te komen met deze leuze als onze regering niet links is. N.V.V. en P.v.d.A. en vormen een brug, waarmee men naar het communisme gaat. Dan worden wij kuddevolk en slaaf en worden wij na 40 jaar sociale strijd uitge schakeld. Er zijn ook predikanten behept met de doorbraak idee. Vroeger hebben zij zich nooit met de vakbeweging bemoeid en menen het nu beier te weten dan degenen, die reeds in 1873 uit het Alg. Neder!. Werk liedenverbond zijn getreden. Na 4 jaar zien zij weinig resultaat op hun arbeid in het N.V.V. Zullen zij nu hun fout inzien en alleen maar een zegen verwachten van het Evangelie? aldus spr., want dit dient o;ize enige basis te zijn. Er zijn ook predikanten, die onze vakbeweging willen versplinteren God beware ons, dat dit in ons goede vaderland zou gebeuren. Versplintering zou minder invloed betekenen. Wij als C.N.V. moeten gaan de weg, ons in de Schrift aangegeven. Ons doel dient te zijnstrijden voor gerechtigheid en naastenliefde daaraan zit onverbrekelijk vast een strijd om lots verbetering. Hoofddoel moet zijn: Gods eer en recht. Dat moet zijnons heerlijk ideaal. Wij willen alles doen via overleg en het afsluiten van vrijwillige C.A.O.'s. Dat is onze rechtspositie-regeling en die is meer waard dan de lonen van ons huidige col lege van bemiddelaars. Wij willen erken ning van de arbeider als volwaardig bedrijfs- Ik vind het niet 1- Hij zag hem aan Men heeft het goed in een Hispano I Beter, verzeker ik u, dan in een tweede klasse hut met bestemming naar Dakar. Oswill omving hem met zijn blik. Het is het lever.... Het heeft telkens een verschillend aanzien.Maar waarom bent u het, die de pneus betaalt Waarom ik de pneus betaal Dewalter mat hem. Hij had een nog al hooghartig voorkomen aangenomen en ver volgde genoot werkgevêr êri u^rkaeftiftf mot'en wij beschouwen als voor God gelljkwiardig en daarom komen tol bedrijfsrcchtspraak. In dit alles vragen wij medezeggenschap dit brengt mede-verantwoordalijkheld mee, doch dan dienen wij ook mede-capabel te zij". Er is een overleg gaande met de regering over rechtvaardige verdeling van het volks inkomen (In '39 hadden de arbeiders hier van 39 pet., nu 56.) Ook inzake de prijs stijging is oveileg aan de gang; de resul taten zijn nog niet bekend en men dient vertrouwen in onze regerirg te hebben. De Sociaal-Economische Raad zal het hoogste lichaam zijn in de P.B O D1 samen stelling 2al ziinN.V.V. 7 leden, K.A B. 5 leden, C.N.V. 3 leden. In dit opzicht merkte spr. op, dat de chr. vakbeweging wel het kleinste groepje was, doch het steeds ging zoals deze vakcentrale wilde. Wij moeten bij onze 150.000 chr. arbeiders rog een zelfde aantal bijwinnen en dat kan, zei spr., door propaganda en de overtuiging bij te brengen dat wij handelen overeenkomstig de eis van Gods Woord. Het gaat ook op maatschappelijk terrein om: God of Satan. Ook in de ondernemingsraden 2ullen wij straks moeten buigen voor het Evangelie. De dank voor het verleden geeft een roeping voor de toekomst die wij moeten vervullen in opdracht van Hem. Ds- D. Zemel waarschuwde in zijn slot woord tegen verkeerde irifi'ratie in de chr. activiteit. Deze dient zuiver te blijven in enigheid van hetzelfde geloof. Als wij dit opzij zetter, krijgen wij wel een geweldige organisatie, maar deze mist de kracht van het Koninklijk Gods. Ook op dit terrein mof ten wij Zijn Rijk willen bouwen in Zijn Naam. Na het zingen van Ps. 119 83 sloot Ds. Zemel met dankzegging. Deze avond werd opgeluisterd door zang van „Asaf's Mannenkoor" en declamatie van dhr. Adri de Feijter, die beide bijzon der in de smaak vielen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. Pennings en 2 30 uur Ds. H yboer, van Zaamslag. Geref. Kerk. 9 uur en 4 uur D3. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) 10 uur en 4 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. Voorm. 10 uur en nam. 2 30 uur Leeskerk. Maar als ge niet dadelijk Uw maatregelen neemt, voelt ge U met Rheumatische pijnen allengs tot lamheid geslagen en gedoemd tot eindeloze pijn, slapeloze nachten en een ongenietbaar humeur. Kruschen Salts stimu leert op weldadige wijze de natuurlijke werking Uwer bloedzuiverende organen en naarmate die weer naar behoren hun functies verrichten, nemen Uw pijnen allengs af en maakt Uw neerslachtigheid weer plaats voor een montere kijk op het levendurft ge Uw dagtaak met vreugde weer aan. Waarom zoudt ge het niet eens met Ktuschen proberen Ge zult verbaasd zijn over hel. resultaat en verrukt over het wonder, dat over U kwam en waa'door ge Uzelf weer leert kennen als een ander herboren mens. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (1 M.) Ik ben afgestapt in het Hotel du Pa lais in Biarritz.Ik zat nu eenmaal in het schuitje. Ik heb twee jaar aevochten aan de zijde van Deléone, ik heP mijn leven gewaagd als hij, op dezelfde plaatsen. Ik kon hem nu niet plotseling vertellen, dat wanneer de vrede eenmaal hersteld is, riet meer dezelfde graad heeft. Ik ben in het Palais afgestapt, en daar is het dat ik wer kelijk, de boosaardigheid van het lot gewaar, ben geworden. Oswill had zich opgeblazen. Hij bespied de hem U maakt veel drukte voor een reis in de eerste klasse. Ik ben evenzeer luxehutachtige als anderen, weet u, zei Dtwalter. Bent u jaloers De stakker voelde zich ontwapend. Hij glimlachte Neen, o grote goden neenToen ik gevochten heb, ziet u, wist ik wel, dat het RIJKRSUBSIüIÉ VOOR HU1SSLACHT VARKENS. In Zeeland zullen dit jaar ruim 20.000 huisslachtvarkens het leven latei voor hei wel zij i van de plattelandsbevolking. De eers 2000 beëindigden reeds hun vreedzame bestaan, maar wellicht zullen de eigenaar van die 2000 beesjes zich na de eerste slachtvreugde thans minder verheugd gevoe len. Er is namelijk goed nieuws voor degenen die hun varkentje nog moeten slachten. Met ingang van Maandag j.l. wordt ait al'en, die een varken slachten voor eige gebruik de rijkssubsidie van f0,55 per kg geslacht gewicht verstrekt. Voor de uitbetaling is een regeling getroffei waardoor deze zal geschieden via de sla gers, die aangesloten zijn bij de Overnam combinatie-Varken*. Iedere houder van een slachtvarken zi dus een afspraak moeten maken met ee slager, die lid is van deze combinatie. Er zijn echter neg andere voorwaarde aan de subsidiëring verbonden. De varkens mogen namelijk uitsluiten geslacht worden in een centrale slachtplaat! opdat het slachtgewicht ambtelijk kan woi den vastgesteld. In Zeeland zijn deze slachtplaatsen Axel, Goes, Zierikzee, Korlgene, Yerseki Middelburg, Vlissinger, IJzendijke. Sluis e Hulst. In de practijk zal het er nu op neerlco men dat voor de houders van huisslachl varkens na betaling van de slachtkosten, vai het keujloon en van de redelijke provis voor de slager, die bemiddelt, een toesla bedrag van f0,35 a f 0.40 per kg. geslac gewicht overblijft. P. Z. C. LOOP DER RIVIEREN VERANDERD DOOR ATOOM-EXPLOSIE. nWoest Sovjet-land worden goudblond) akkers", zegt een DuMs blad. De Russen hebben atoom-energie gebruik om de loop van vier riviere-' te veranderer, om daardoor uitgestrekte woeste gc-biedei ten Oosten van de Kaspische Zee voor dt landbouw geschikt te maken. De Oost' Berlijnse bladen „Nacht Express* ei „Neues Deutschland", die onder Russisc toezicht staan, zeggen, dat door een serie atoom ontploffingen een stuk uit het Oeral gebergte is weggeslagen om een verbindind tot stand te brengen tussen de tivierei Oeral en Toboi. Het water van deze rivieren dat tot nu toe alleen naar het Noorden heeft gestroomd, zal gedeeltelijk worden afgevoerd voor de bevloeiïng van een gebied tussen het Aral-meer en de Kaspische Zee, dat een oppervlakte heeft zo groot al! Frankrijk. Langs de rivier Oeral wordt een bos aangelegd van 1000 kilometer lengt) om erosie te voorkomen. Volgens de Berlij-se „Nacht-Express" zijn de Russen blijkbaar van plan in de Weit Siberische vlakte een nieuw industrie' centrum te vormen. Het woeste gebied ten Oosten van de Kaspische Zee zal ovet enige jaren worden omgetovtrd in een „bloeiende boomgaard en goudblonde akkers". niet voor mezelf was. Ik zelf ben rijk opge voed, maar toen heeft men mij in het leven in de steek gelaten... Op miji eer, ik pie kerde er niet te veel over Ik ben eei dich ter op miji manier. Ik ben niet in staat om geld te verdienen. Ik had er in berust Maar dit rutteloos avontuur... Zijn stem won zich op Dit têle-a-têe met de vreugde, met zulke grote mogelijkheden tot geluk, juist nu ik wegga, dat heeft me een klap gegeven, verr zeker ik u, en dat doet mij pijn. Hij scheen plotseling zeer te lijden. Ik Weet zeker, dat u niet alles zegt, bracht Oswill in het midden. Neen. antwoordde hii smartelijk. Ik zeg u niet alles, dal is waar. ik kan unietalles zeggen. Zijn gelaat, zijn stem verraadde hem: Tien dagen geleden, toen was ik rus tig weggegaan.... niets in het hart... ik had geen reisgoed... Vandiag.AchDe léone heef! me er lelijk in laten lopen. Oswill ontleedde hem met verrukking. U bent verliefd? U hebt een vrouw ontmoet, die u aangezien heeft voor wat u niet bentl Zij heeft u in de Hispano gezien De kleur der vleugels... ik ken dal... het is hetzelfde bij de schildvleugelige insecten. Dewalter sneed af Maak geen grappen.Ik ben een arme drommel. Oswill trok een leelijk gezicht: Misschien zult u niet vertrekken? Opnieuw mat Dewalter hem van het hoofd tot de voeten Wat zegt u Hij greep naar zijn hoed Daar is mijn chauffeur.... Adieu..., Het is vreemd dat u een noodlottige ver schijning bent in mijn kleine geschiedenissen U komt altijd om mijn ellende na te reke nen Hij herinnerde er hem aan Vertel ze niet over ik heb u al gezegd, dat ik niets ver- klappen zal bevestigde Oswill. Hij sprak zakelijk, hard, een weinig ver achtend. Hij stond op Laat mij u nog een raad gevenslaap met het kippetje en ga weg. Anders benl u geen man. Dewalter zag hem met weerzin aan U hebt niet veel gevoeligheid, nie waar Oswill glimlachte Ik? Ik heb in het geheel geen gevoe ligheid. Dan boft ul Komaan goeden avond! Hij vertrok plotseling, Oswill dronk opnieuw een jenever. Hij grinnikte Hij vermaakt me wel met zijn kleine geschiedenis. Het is toch een bedrieger... Hij is rijp voor de liefde. Hij zag Cinégiak en Laberose terug komen. Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2