AXELSCHE H COURANT X- idheid Frankerlrig bij aboiltiéwenl, Axel. ZATERDAG 5 NOVEMBER 1949- 64e JAARGANG, No 11 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie Adres Redactie en Administratie Drukker-Uitgeef ster T. C. VINK-van VESSEM AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Firma J. C. VINK De dag, die bijna vrede bracht. DE AANSLAG OP HITLER. (20 Juli 1944.) van d2 overblijverde hand waren er na de verwonding in Tunis twee vingers geam puteerd. Hij had de ongeduldige opofferings gezindheid van her, die gedoemd zijn jong te sterven. één land en voor één reis uit te geven- Automobilisten zullen voor het gebruik van hun auto een extra bedrag van 1100 krijgen. mensen te maken, die gewapend tegenover elkander hebben gestaan, en niet met dode instrumenten. De nieuwe situatie vr^aS' wederzijds begrip, offerbereidheid, zelfbe- heersing. Het HULST. UITVAART DEKEN ROPS. Onder zeer grote belangstelling vond Zaterdagvoormiddag te- Hulst de plechtige uitvaart plaats van deken Rops. Alom hingen de vlaggen halfstok. Honderden waren in de fraaie Basiliek aanwezig, die allen het H. Officie bijwoonden en zich hielden aan de aanwijzingen, zodat bij de offergang en het verlaten van de kerk alles ordelijk verliep. Een grote stoet volgde de lijkkoets naar het kerkhof. De koets werd voorafgegaan door de kruisdrager, misdienaars en de vicaris met assistenten en omgeven door de leden van het broederschap van het H. Sacr., gevotg door de familie, de geestelijken, het zangkoor, kerkbestuur en andere belang stellenden, w.o. kapitein Stoorvogel van de Rijkspolitie en andere vooraanstaande per sonen. De familie en geestelijken werden geëscorteerd door welpen en kabouters, verkenners en gidsen# Rond de kerk hadden zich de schoolkinderen opgesteld en de verenigingen met hun rouwomfloerste vaan dels en vlaggen, die een laatste ere-saluut aan de beminde en geachte pastoor-deken brachten om zich vervolgens bij de stoet aan te sluiten en de beminde herder te vergezellen tot aan zijn laatste rustplaats. TWEEDE GROTE VEEMARKT TE HULST. Op Maandag 21 November zal te Hulst de tweede grote toondag voor paarden, rundvee, varkens en schapen worden ge houden, des voormiddags om 10 uur. Gezien het overweldigend succes van het vorige jaar mag worden aangenomen, dat het ook dit jaar niet aan belangstelling zal ontbreken. Temeer daar er nog een grote verloting aan verbonden is met waarde volle prijzen. ZEEUWSE VERKEERS- EN WATERSTAATS-PROBLEMEN. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, heeft dezer dagen informatieve besprekingen gevoerd in het provinciehuis te Middelburg met het college van Ged. Staten van Zeeland over verschil lende waterstaats- en verkeerskwesties in deze provincie. Tevens werd een aantal deputaties gehoord. Hiermede werd gespro ken over de noodzaak van spoedig herstel der Vlissingse sluizen en over de benarde financiële positie, waarin de polder Wal cheren en het waterschap „Het Vrije van Sluis" verkeren. Met Gedep. Staten sprak de minister verder nog over de kwestie van de vrije veren over de Wester-Schelde, de inpolderingsplannen ten aanzien van de Braakman en het Land van Saeftinge, de terugkeer van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" naar Vlissingen en de aanleg van vliegvelden in Zeeland. Wat dit laatste punt betreft, zei de minister, dat de geruch ten als zou besloten zijn geen vliegveld in Midden-Zeeland aan te leggen, sterk over dreven zijn. Dit vliegveld' kan er komen, doch wanneer dit het geval zijn, is nog niet te zeggen. Het vliegveld Midden-Zeeland is geprojecteerd in de Zuidwatering van Wal cheren. Voor een vlotte uitvoering van de herverkaveling acht men in Zeeland van het grootste belang, dat spoedig bekend wordt of de plannen tot aanleg van het vliegveld inderdaad verwezenlijkt worden, omdat men voordien geen kavels kan uit geven en niet kan beginnen met de aanleg van de nieuwe weg VlissingenNleuwland, die langs het geprojecteerde vliegveld zal lopen. N' R> c* WAARSCHUWING VOOR JAWA-RIJDERS. Het is gebleken, dat regelmatig controle wordt uitgeoefend op een juiste gewichts- opgave van Jawa-motoren In verband met de Het ambtenaar kan verlangen, dat men de machine in zijn bijzijn op de dichtsbijzijode weegbrug laat wegen. Mocht daarbij blijken dat inderdaad het gewicht boven 120 Kg. komt, dan kan motorrijtuigenbelaiting- suppletie voor de gehele geldigheidsduar van de lopende belastingkaart geëist worden. Jawa-rijders doen er derhalve verstandig aan, steeds een officieel relaas van weging bij zich te hebben, teneinde zich oponthoud te kunnen besparen. Bij het kantoor, waar men de belastingkaarten regelmatig haalt kan men worden, iugelicht over de dichts- bijzijnde weegbrug. HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 October 1949 1.289.776 tegen 1.278.029 op 1 September. Op 1 September waren er 523.678 aan geslotenen op het Rijksradiodtstrlbutienet tegen 521.394 op 1 Augustus. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. Naar Indonesië met de „Willem Ruys" en naar Curacao met de „Stuyvesant". Uiterlijk vandaag posten. Naar Suriname met de „Cottica", uiterlijk posten op 9 November. Sportnieuws. Voetbal. BRESKENS—AXEL 2-2. De oranjeploeg werd de dupe van een zeldzame vergissing. Vergezeld van de Supporters-vereniging A.S.V." ondernam de vertegenwoordigende ploeg der v.v. „Axel" de reis naar Bres- kens. De Axelse ploeg telde drie invallers v.d. Velde, Verpoorte en de Dar.schutter ontbraken en algemeen had men geen al te optimistische verwachtingen t.o.v. van de uitslag. Dat het resultaat nog een gelijk spel werd, Is te danken aan het harde werken der gehele ploeg, in 't bijzonder aan veteraan Dieleman, die zijn doel op zijn bekende talentvolle wijze verdedigde. Tegenover de twee doelpunten, waaraan hij debet was, staat o.l. zoveel goeds, dat deze lof hem riet onthouden mag blijven. Nadat A. Deij had over geschoten, kwamen de gastheren goed opzetten. Hun aanvallen, waarbij de Vliegher over links en de Baare over rechts de leiders waren, dwongen de oranje-verdediging tot krachtig Ingrijpen, zelfs uit de Axelse voorhoede hielp men de talrijke stormlopen der Bressianen weer staan. Twee hoekschoppen op het Axelse en één op het Breskense doel volgden, waarna de bal met meer geluk dan wijs heid naast het doel der gastheren rolde. Deze kwamen nu gevaarlijk opzetten en na 25 min. wist de l.-buiten Breskens de lei ding te geven (1—0). Het offensief der thuisclub hield geruime tijd aan, doch de oranje-verediging hield stand. Nadat Jo Deij hard over het Br.-doel had geschoten, plaatste den Engelsman een vrije trap van het bekende formaat diagonaal voor doel, dat de jeugdige Br.-keeper kon wegwerken. Toen Jonkman daarop inschoot, vond hij de doelman weer op zija plaats. Nogmaals werd het AxeUe doel onder druk geplaatst en moest de doelman verschillende malen ingrijpen, doch voor de rust kwam in de score geen wijziging meer. Na de hervatting forceerden de bezoekers een hoekschop, doch de bal ging juist naast. Breskens kwam nu weer gevaarlijk opzetten en uit een voorzet van links wist r.-binnen Mookhoek de voorsprong te ver groten na 6 min. (20). Axel liet zich niet ontmoedigen en enkele minuten later kreeg Jo Deij het leder van links toegespeeld, waarna hij de Br.-doelman liet vissen (2 1). lotoren in vetos,.u De Axelse aanvalslinie kwam ettelijke malen het spel te verplaatsen en het leder her haaldelijk voor het Axelse doel te brengen. Midhalf H. Fenijn miste hierbij enige kansen, hoewel hij overigens de meest opvallende man was in de Breskense ploeg en in aan val en verdediging voortreffelijk werk deed. De druk op het Axelse doel hield aan, doch oranje hield stand. Axel werkte zich los en dwong een hoekschop af. Toen deze was gegeven, volgde een scrimmage voor de Br.-veste, waaruit Groothaert de bal in het doel plaatste, althans een halve meter over de doellijn. De oranjevoorhoede sprong op van vreugde over deze gelijkmaker, doch scheidsrechter Holster, die er om zo te zeggen met de r.eus bij had gestaan, nam het eerste ogenblik een aarzelende houding aar, waarna hij verklaarde het doelpunt niet te hebben gezien, bij welke verklaring hjj ook na de wedstrijd bleef. Proficiat, Axel 1 Bij alle pech, waarmee de oranjehemden dit seizoen te kampen hebben, draagt dit zeldzame voorval ook nog 'n steentje bij. De bezoekers bleven echter doorzetten en tegen het einde wist Groothaert op voorzet van Jonkman het leder over de uitgelopen doel man ln het net te deponeren (2-2). Derde klasse E Ria W—Aardenburg 1—1 Terneuzen— Steen 7—0; SluiskilClinge 0—3; Hoofd plaat— Hontenisse 2-2; Corn Boys—Oost burg 4—1. AXEL II—TERNEUZEN U 2-0. De oranje-reserves, hoewel heus niet op oorlogssterkte zij hadden niet minder dan vier invallers behaalden hun eerste en verdiende overwinning in dit seizoen. Qua spelpeil stelde deze ontmoeting zeer teleur. Dit geldt in het bijzonder voor de Terneuzen-rererve's. Had de oranje-aanvals- linie een matig gebruik weten te maken van de talloze scoringskansen, dan was de uitslag minstens 5—0 geweest. De leiding van scheidsrechter Stevens liet te wensen over: verschillende overtredingen aanbelde zijden ontgingen hem en zijn beslissingen waren vaak verkeerd. Dit laatste kostte Terneuzen een doelpunt. Na ongeveer een half uur spelen veroor zaakten de gasten een strafschop, die door de Axelse l.buiten na een schijn-manoeuvre hard werd ingeschoten (1-0). Ging het spelpeil voor de rust vrijwel gelijk op, na de thee waren onze stadge noten overwegend sterker, doch het duurde nog tot 7 min. voor het einde eer de r.- binnen het tweede doelpunt maakte. Res. Tweede klasse E: R.C.S. II—De Zeeuwen 11 2—3. De stand in de Res. 2e klasse D is: Vlissingen II Dosko 11 Zeeuwen II Middelburg II Goes II Axel 11 Terneuzen II Breskens 11 R.C.S. II Zierikzee II 5 6 4 5 5 5 6 3 5 2 5 4 4 3 2 1 1 0 0 0 0 1 0 1 1 1 0 1 1 0 0 1 0 1 2 3 5 2 4 2 14—4 15—5 18-6 13-8 8—13 8—15 5—15 3—10 7—11 1-3 10 9 8 7 5 3 2 1 1 0 Schaken. De eerste competitie-wedstrijd tegen de kampioen van vorig jaar, is volgens ver wachting op een nederlaag uitgelopen. Toch hebben de gasten de overwinning niet cadeau gekregen. Na 3 uur spelen was de stand 4—4 en moesten nog 2 partflen gearbitreerd worden, welke beiden in een Axelse nederiaag eindigden. De gedetailleerde uitslag Is ais volgt Landau Terneuzen II C. de Putter Joh. v. d. Hooft J. Buys J. v. d. Ree J v.d. Hagen M. de Putter M. Jansen J. Kieft M. Mattelé M. Harinck J. Ruytenburg U. Barentsen X- X 0 0-1 1 1 tegen de 120 Kg. en dus kan bet gebeuren, dat men met een bepaalde uitrusting deze gewichtsgrens overschrijdt. De controlerende stugge verdedigen der thuisploeg. Hun achterspeler J. Fenijn moest de strijd staken, wegens een oude blessure. Breskens wist A. Verlinde P. Geensen C. Boeye D. Jansen - J - J. - J- - J. de Waal 't Gilde Francois v. d. Hooft 0-1 0-1 1-0 0-1 0-1 4-6 komt nu op de uitvoering *- -<5t aan. Maar het ver- zo constateert hij, heeft het welslagen van de root. rremans spreekt, in het lier is bereikt. Hij con- :t begin af de overdracht Ie wens is geweest van vee onafhankelijke en s hebben zich in een zou een ramp betekend i van alle partijen waren st. Het voorbeeld van eloof versterken in het inkomsten langs vrede- raan de wereld zozeer aat, en Minister Drees afzien van een vertaling leiders der delegaties j verlangen naar het eind. ich de voorzitters der ledige stoelen aan de le voorzitter, Minister- tekenen zonder gewich- ;heid, de overeenkomst, 'mid II, dan van Maar van de commissie der toe, plaatsen later ook Dan zetten Minister- de Secretaris-Generaal men. Een legertje pers- i voor de tafel geschaard het blitzlicht en klinkt Ier lampen. iter-President Drees van i zijn slotrede de histo- na, die tot dit ogenblik, de wereldgeschiedenis ntveinst zich niet, dat niet iedereen bevredigt, jjds concessies worden Indonesië als in Neder- lie.hiermede zich niet dit een diep ingrijpend laat thans een taak los, der wereld veel belang- t dan grondgebied of digen. Maar hij spreekt i nu als vrije partners werken, tot heil van eschud, Hatta, Hamid II, 3, Cochran, ze komen drukken de hand van t. jeurd. Nederlands-Indië Nederland is geenkolo- eer. Indonesië is vrij. eeft het gezegdhet zal belang zijn; hoe deze >rden uitgevoerd, klaarde het enkele dagen onofficiële ontmoeting >1 negatief als positief an de vruchten plukken, er strijd, wantrouwen, ischap zijn. Niet langer n raar het Oosten be- Niet langer zullen de beid worden, staat, dat men nu in werken aan de weder- aarbij de hulp van de lebben. Maar die zfjn eersers, maar de vrij- met grote ervaring, ogen. De wijze waarop et verval der oorlogs zo zeide de Minister- lotwoord, zal ook de ïrluigen dat zij waar- ïen zijn. wij de ontwikkeling iost, dat ons lot en dat onesië niet in mensen- at verdwijne, 't har.gt il. In 't verleden ligt nu wat worden za!. beschikt. N Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indié 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentlën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. o i. ;el of borst, ft U weg met

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3