KLOKJESWINKELWEEK Man fa\ ka* BLIJE BAND 26 November 6 December Winkeliersvereniging »Axel Vooruit Nu het koude weer inzet... zult U een warme, koesterende des te In alle de ni en jaj sportii Iedere wi Ook k confer lectie' veel model In m jurkje; danks Kom eens U zult ent! Kom i rustig Vraag-Uw han céfl Idemonstra Ktaf sif 2 f> PHIll Twee vat bier per hoofd financierde de 80-jarige oorlog. in de geschiedet is van Nederland heeft het bier. om twee redenen, steeds een bui tengewoon belangrijke rol gespeeld. Al in de Middeleeuwen was bier in Nederland de gewone drank: wijn was te duur, sterke drank werd niet gestookt, koffie en thee bestonden niet en het water was over het algemeen, in een land met weinig heldere stromende beken, zo slecht dat het voor menselijk gebruik eigeniijk helemaal niet in. aanmerking kwam. Gedronken werdbier. Omstreeks 1500 had de stad Delft niet minder dad 100 brouwerijenHaarlem bezat er in 1494 maar even 120, en zelfs in het midden van de zestiende eeuw, toen het hoogtepunt al achter de rug was, bezat Gouda nog 126 brouwerijen. Een beroemd Gouds product was het z.g. „coyt", bier zonder hop bereid, En dan te bedenken dat het aantal inwoners van deze steden niet te vergelijken was met het aantal in deze moderne tijd. Zo was het in de 15de. zestiende en zeventiende eeuwzo is het gebleven tot in de vorige eeuw. Omstreeks 1700 was het bekend dat de stad Groningen groot was geworden door haar brouwerijen. Nog aan het einde van die eeuw waren er meer dan 80 brouwerijenhei aantal apotheken was officieel op 8 gesteld. Maar een halve eeuw later, aan het einde van.de Bied rmei r tijd, in de rustige jaren tussen Napoleon er< de sociale revoluties van '48, was het just omgekeerd- er waren 20 apotheken en nog maar twee brouwerijen tietgeen de dicht»r de volgende woorden Ingaf„De drankjes hebben het bier uit Groningen verdreven zodat van tachtig slechts twee brouwerijen bleven". Het was vooral de onbruikbaarheid voor menselijke consumptie van het water dat het bier tqt algemene drar k maakte. Van Karei V is hekend dat hij in geen stad te gast wilde zijn, waar niet een goede brou werij wa*. Het drinkwater bracht de ver schrikkelijkste besmettingen in de wereld. Maar bier, dat gebrouwd werd, wacrbij het water gekookt werd, had twee grote voor delen, ln de eerst i plaats was dit water door het koken gezul erd. Maar daarnaast heeft bier de bijzondere eigenschap dat verschillende bacteriën er niet in kunnen ieven en tot op de huidige dag kunnen typhus- of cholera- bacterien in bier niet in leven blijven. Het algemeen drinken van bier was de b'Ste bescherming tegen epidemieën wiarmee West- Europa zo vaak bedreigd werd. Het grote economische belang van de brouwinaustrie maakte dat ook het finan ciële belang enorm was. Bekend is dat de 80-ja ige oorlog gefinat.cierd werd uit de bieraccijns 1 En door de eeuwen heen heeft de overheid steeds uit de opbrengst van de rechten op bier een overgroot deel van haar middelen betrokken. ln de 17e eeuw was de accijns op bier om en bij üc 30 stuivers per ton. Alleen het dunne- of scharrebier was vrij van „impost". En juist de gemene man dronk dit, goed kope, scharrebier, een mengsel van nabler met water, SDms ook een brouwsel van de reeds uitgekookte grondstoffen, waaruit zwaar bier vervaardigd was. De grote strijd om de bieraccijns kwam echter eerst toen men, aan het einde van de 17de. eeuw, wilde overgaan tot de z.g. „quotisatie", ainds jaar en dag bestond er in Nederland het z.g. koffiegeld. Ieder gezin dat in de kohieren van de 20ste penning stond aangeslagen, moest koffiegeld betalen; de hoogte hiervan was afhankelijk van ver mogen en inkomen. En omstreeks 1700 wilde men nog eens proberen een dergelijke hoofdelijke omslag als bierbelasting te hef fen. Men ging daarbij uit van de gedachten dat het bierverbruik zo algemeen was dat men eenvoudigweg iedere Nederlander kon aanslaan voor een zeker vast verbruik van bier, zodat het heffen aan de bron. bij het brouwen of bij het verkepen, zou kunnen vervallen. Alleen moest men een zekere ba sis kunnen vaststellen van het gemiddelde verbruik. En dan blijkt dat men het er vrij algemeen over eens was dat iedere volwas sen Nederlander mocht wordm getaxeerd op een jaarlijks bierverbru'k van twee vat een vat hield 155 liter in Kinderen onder de acht jaar werden op 1 vat bier per jaar gerekend. In deze jaren bracht alleen de stad Amsterdam aan bierimport niet minder dan 600 000 gulden per jaar op; En dat in een tijd, waarin niet alleen het inwonersaantal van de hoofdstad aan zienlijk lager was dan op dit ogenblik, maar waarin ook de koopkracht, de waarde van de gulden, vele malen hoger dan in deze twintigste eeuw. Bier is niet alleen door alle tijden heen een volksdrank van Nederland geweesthet was, eeuwen lang, de kurk waarop ons lands financiën dreven. Uit onze omgeving. BAZAR PROTESTANTS ZIEKENHUIS. In onze gehele gemeente gaan thans dames en heren rond met de intekenlijsten voor de bazar ten bate van het Protestants Ziekenhuis. Wie nog geen bezoek gehad heeft, kan dat dan binnenkort verwachten. Van enkele lijsten is de opbrengst al bekend. In een groot aantai gezinnen schijnt men er de voorkeur aan te geven, voor een bedrag aan geld in te tekenen. Het comité is daar natuurlijk zeer dankbaar voor, want daarom is het uiteindelijk te doen. Als de lijsten met elkaar eens een paar duizend gulden opieverden, waren we al een heel eind op de goede weg. Gezien de eerste resultaten, kan dat zeer zeker. Daarnaast is evenzeer welkom de opgave van goederen die t.z.t. gebracht zuilen worden, of die men wil laten afhalen. Het comité spoort ieder die de Protestantse ziekenverzorging een goed hart toedraagt aan, dat ook in zijn daden te laten blijken^ BONTE AVOND IN „HET CENTRUM." Vrijdagavond werd in or.s plaatselijk theater een cabaret- en variélé-avond ge houden, waarvoor een wel wat matige belangstelling bestond. Immers een avond met Lou Bandy, de Koning van de Lach, en tevens nog een keur van artisten is voor onze plaats toch wel als een evenement op dit gebied aan te merken. De zaal was ruim half bezet toen het programma aanving en de conferencier Menno Grondsma voor het voetlicht trad. Als eersten traden dan de „Corita's" op (een hij en een zij op een accordeon), die met hun moderne film- en radio-songs, maar vooral door de Danny Kay-manieren van de „zij" veel bijval oogstten. De con ferencier toonde zich in het programma verloop nog een uitstekend imitator van bekende radio zangers (Crosby, Frans van Schalk, Tino Rossi). Maar de klap op de vuurpijl was wel het optreden van Lou Bandy, de in zijn genre wel meest geliefde en populairste Nederlandse zanger en komiek, die met zijn uitgebreid repertoire de aanwezigen direct op zijn hand had en geruime tijd op aangename wijze bezig hield. Het Rio-trio was ook een grote sen satie, want nadat twee artisten voor de pauze blijk hadden gegeven over muzikali teit en clowneske eigenschappen te beschik ken, bracht het volledige trio na de pauze verbluffende staaltjes van acrobatiek. Een daverend applaus was dan ook de beloning voor hun kunnen. Mogen we tenslotte een woord van lof niet onthouden aan de man, die de muzi kale omlijsting en begeleiding van de diverse nummers verzorgde de ook van de radio zeer bekende pianist Joop de Leur. Resumerend kunnen wij niet anders zeg gen, dan dat Lou B <ndy en zijn groep het publiek een klinkende avond bezorgde. ST. BUREAUCRAT1US HAD ZICH VERGIST. Enige dagen geleden kregen vele gezin nen in onze gemeente bericht, dat zij hun vleesbonnen konden afhalen in Temeuzen. Het betrof hier mensen, die jarenlang zelf- verzorger waren geweest, doch r.u de vlees voorziening enigszins betere aspecten ver toont, ook wensten te worden ingeschakeld in het distributie-systeem. Er waren heel wat lotgenoten, een bus vol dames ongeveer, zowel des voor- als des namiddags. Misschien overdacht deze of gene Wel, waarom voor zo'n alledaags voorval weer een reis naar elders diende gemaaktMaar men kan toch niet ver langen, dat in zo'n onbetekenend nest alle staatsdiensten goed functionneren In Temeuzen aangekomen, werd de dames door de dienaren van de Heilige Bureau- cratius medegedeeld, dat hun distributie bescheiden in Axel gereed iagen en er dus een vergissing in 't spel was. Dat deze onverwachte wending van de zaak een vergeefse reis Axel—Temeuzen vice-versa betekende, hadden de Axelse dames onmiddellijk dooronnodig te zeg gen, dat zij zich vrij critisch uiilieten. Er werd een balletje opgeworpen voor vergoe- diug van reiskosten, doch daarvan was geen sprake. Behoorlijk gestoord in haar goed humeur, toog men weer naar de markt om per eerste busgelegenlrid naar het distributie kantoor te Axel te vertrekken. Tot overmaat van ramp scheen Pluvius die dag te willen vergoeden, wat hij sinds geruime tijd de lage landen tekort gedaan had. Teneinde aan de gevolgen van deze plensbuien te ontkomen, zocht het gezel schap een schuügelegenheid onder een afdak van een hotel. Daar bleek men op dit soort bezoeken niet erg gesteld, want alras ontvingen men de mededeling, dat de dames maar beter deden te vertrekken, vergezeld van de bedreiging: „als jullie geen tien gulden boete willen betalen." Gelukkig behoefde men van die zijde niet langer te werken aan de bevordering van het vreemdelingenverkeer en was men via onze busdiensten weer spoedig in Axel. Vanzelfsprekend ontlastten de Axelse Eva's ten distributiekantore alhier nogmaals hun vanwege de ambtelijke vergissing ont stemd gemoed in 'n ware spraakwaterval GEVONDEN VOORWERPEN. Een damesrok, bedrukt. Emmastraat 50, Een zilveren 2rmband. Axelse-Sassing P 46 Een Engels woordenboek Rijkspolitie ka zerne. Een broekriem Magrette N. 30. Een textielkaart. Rijkspolitie kazerne. Een bruin lederen damesschoen. Sassing P. 63 Een paar dames handschoenen (glacé) Kanaal K. 12. Een zadeldek van een moter Magrette N 52 Een paar grijze kinderkousen. Markt 13. Een bal de Ruyterstraat 29. Een rol- meter Oudewijk 45. Een zakje met mais, Rijkspolitie kazerne. INTREDE DS TEN HAAFT TE HOEK. Na in de morgendienst bevestigd te zijn door ds. Mackaay van Haarlem, deed ds. Ten Haait Zondag om 5 uur zijn intrede als Ned. Herv. predikant te Hoek. De nieuwe predikant sprak naar aanleiding van een gedeelte uit Jesaja 12. Na de predikatie richtte ds. Ten Haaft zich tot de burgerlijke instanties, die ver tegenwoordigd waren, de predikanten, die de classis vertegenwoordigden, tot ds. Mac kaay als vriend en bevestiger, tot kerkeraad, kerkvoogden en gemeente. Ds. Ten Haaft werd hierna toegesproken door burgemeester Hanssens namens het gemeentebestuur, door dhr. J. Vergouwe namens de kerkeraad, dhr. P. Haak, namens de kerkvoogdij, ds. Mackaay, ds. Wiebos, ds. de Graaft en door de scheidende con sulent, ds. van de Vlugt. Tenslotte zong de gemeente ds. Ten Haaft toe„Dat 's Heren zegen op U daal." P.Z.C. Ingenieur bankbediende man, onderwijze toorbediende ieder betekent „PhiliShave" droogicheerapp x toppunt van g< tZAALBAA&D fgt 1X008 f47.'

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2