AXELSCHE H COURANT AXELSCHE 11 COURANT m Mr. Dr. E. J. E. M. B. Jaspar over: „Benelux". ent bier en daar te boven. imatiek zich vastzet... Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAQ 29 OCTOBER 1949. 64e JAAROANO, No 9 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM s, „Dit is de enige constructieve bijdrage wanneer wij hierover heenstappen, zijn de voorwaarden geschapen voor de econo mische unie, die zal moeten gedragen wor den door alle lagen der bevolkingen. Deze unie vertoont zoveel facetten, dat men steeds De landbouwpolitiek was een uiterst gevoelige materie, wegens de belangrijke onderlinge verschillen. De Nederlandse landbouw staat op veel hoger peil van efficiency dan de Belgische. T.a.v. met landen, wier deviezen voor de andere Benelux-landen nuttig zijn. Men moet er rekening mee houden, dat de Benelux-unie voor zeer lange tijd wordt aangegaan en de monetaire verhouding Nederland—België nen omkeren. Bij slagen et meer afhankelijk zijn Pi die zoals bekend, in Frankering bij abonnement, Axel. 7 WOENSDAG 26 OCTOBER 1949. 64e JAARGANO, No 8. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM „De Indië-politiek en de toekomst". Over dit onderwerp sprak voor een talrijk publiek in het Luxor-theater te Terneuzen, de heer Boelhouwer uit Den Haag, daartoe uitgenodigd door een-comité van Terneu- zense ingezetenen. Na een Inleidend woord van de heer Dieleman, oud-Indisch militair, begon de heer Boeihouwer zijn boeiend betoog. Spr. zeide, dat vele mensen dagelijks met verzuchting uit de bladen kennis nemen van de gang van zaken in Indonesië. De groep, die zich thans de Nederlandse rege ring noemt, munt uit door karakterloosheid en onstandvastigheid. Da heer Boeihouwer zeide, dat de Neder landse politiek zich in een stadium van verwording bevindt. In het kamp St. Michielsgestel werd in de oorlogsjaren warm gewerkt aan het Nederland van na de bevrijding en prof. Schermerhorn werd capabel geacht om ons volk weer welvaart en zelfstandigheid te brengen. Het wekt bewondering zegt spr., dat ons volk niet in het lokaas van de Ned. Volksbeweging en later de P.v.d.A. heeft gebeten. De K.V.P. meende, dat zij we! met de zo revolutionnaire P.v.d.A, in zee zou kun nen gaan en daardoor verhinderen, dat die partij radicaal genoeg zou kunnen worden. Men zag het Indië-probleem opdagen. Onze troepen in Indië, pas bevrijd uit de gevan genkampen van de Jappen, zouden de geterroriseerde Indonesiërs bevrijden. Oor logsvrijwilligers meldden zich in grote getale. Doch de rode Engelse regering zorgde, dat onze jongens van boord werden gezet in de rimboe, totdat de republiek „de facto" was erkend 1 Toen mocht men niet schieten, alleen aanwezig zijn bij de executie van de Nederlandse invloed in Indië. Prof. Schermerhorn alleen, zegt de heer Boeihouwer met nadruk, is de oorzaak van de catastrofe van terreur en moord die we nog steeds zien toenemen. Deze man was door Koningin Wilhelmina aan het hoofd der regering gezet, in de hoop, dat hij zich ais Nederlander zou gedragen. Hij handelde evenwel als een Seyss Inquart, aldus spr. Ook noemt spr. in dit opzicht prof. Romme schuldig, die hij een man noemde met een eigenaardig verleden, die aan de Duitsers iets verdiend had. (De heer Romme zat destijds in een reclame onderneming, welke een tekort had van een ton. Van de Du tsers incasseerde Romme voor dit object f 236 000. Deze zaak is voor de Bijzondere Rechtbank geweest en de uitspraak was „dat Romme niet de bedoeling heeft gehad de vijand te bevoordelen", aldus spr.) Deze man heeft na de oorlog zijn siem- pel gedrukt op de K.V P. Hij wilde de P.v.d.A. op sleeptouw nemen, doch het omgekeerde volgdede P v.d.A. nam Romme op sleeptouw. Een breuk tussen P.v.d.A. is in feite reeds aanwezig, de Ronde Tafel Conferentie behoudt nog de eenheid. Bij een breuk staat de K.V.P. alleen. In die tussentijd heefi men de Nederlandse Staat in een dwangpositie gebracht. Ook Amerika dwong, en de Kamer boog en mr. Stikker eveneens, De P.v.d A., V.V.D., C.H.U. en K.V.P. zijn allen verantwoordelijk, zo zegt spr., voor de situatie, waarin wij ons thans bevinden. De toestand in Indië hu. De republiek was door Soekarno te paard gezet. Schermerhorn meende te moeten buigen. Linggadjati kwam, doch het verdrag werd verbroken. De eerste politionele actie kwam, maar de Nederlandse regering veegde haar eigen zaak voor de voeten weg. Dr. van Royen sprak naar ons hart, doch Tru man zei„jullie moeten buigen" en er werd met dollars gerinkeld. Soekarno werd van Banka gehaald en weer te paard gezet. De T.N.l. trekt zich van Soekarno niets aan. Zij hebben heel Java en Sumatra geïnfil treerd met hun soldaten. Onze troepen zijn omgeven door duizenden vijfde colonnisteu. Dit zijn bandieten, geen soldaten, zegt spr, De wapens werden uit Amerika gesmokkeld. Het communisme. De communisten doen het tactisch, onge merkt, zoal3 in Oost-Europa. Op het moment, dat de souvereiniteit van het Koninkrijk der Nederlanden is overgedragen, is een revo lutie een zuiver Indonesische kwestie. Vooraanstaande republikeinen als Sjahriren Hatta worden hier toegeju cht door de com munisten. Doch na de overdracht der souve- riniteit zal men nog wel een appeltje schil len met Soekarno, die met de jappen heulde. Nu noemt men hem nog „vrijheids strijder", doch straks een „fascist". De positie onzer troepen is, militair gezien, onhoudbaar. Hun macht is zeer gedecentraliseerd en hun ravitaillering moet geschieden onder vuurbereik der benden. „Dat zal ons straks duizenden van onze zoons en mannen kosten", zegt spr. met nadruk. „Dat komt alleen, omdat de Ned. regering deze zaak heeft opgeofferd aan een partij-politiek van de eerste orde". Misschien denkt menDan maar geen jongens meer naar Indië zenden. Maar dan laat men toe, dat onze troepen er worden afgeslacht en onze rijksgenoten geterrori seerd. Economisch toekomstbeeld. Doch men bedenke in de eerste plaats, aldus spr., dat wanneer wij Indië verliezen, er voor ons land geen toekomst-kansen meer zijn. Onze export-mogelijkheden zijn weg: Duitsland is kapot, Engeland arm, Amerika is rijk en heeft een industrieel apparaat, dat veel beter is dan het onze. Wjj hebben een bevolkingstoename van meer dan 100.000 personen per jiiar. Binnen een paar jaar zuilen een paar honderd duizend mensen een plaats op de arbeidr- markt moeten vinden. Alle pariijen ver wachten een werkloósheid, groter dan de vorige. Dan verpauperen we en zuilen blij mogen zijn ons naakte bestaan te redden. Spr. vindt de werking der democratie in Nederland en andtr; landen niet juist. Het regeringsbeleid wordt overal getoetst aan het partij program. Doch deze z^jn nooit identiek. De werking der politieke pariijen dient te veranderenmen moet het niet zoeken in de critiek. maar in de opdracht, want het eerste kweekt wankelend gezag. De regeringen van Schermerhorn lot Drees hebben uitgemunt in draaien en konkelen, aldus spr. Er is nog één weg wanneer het volk opstaat en zegt: „nu is het genoeg; wij zijn van de ene catastrofe in de andere en zodoende aan de rand van de afgrond ge komen". De V.V.D. bereidt zich voorop een herstel van de gevolgen der collaboratie politiek met de progressieven en in een algemene vergadering zal het Indië-probleem besproken worden, wellicht gevoigd door een loslaten der tot dusver gevolgde poli tiek. Waarschijnlijk volgt ook de C.H.U. Dan komt de K.V.P. belast en beladen met de schuld van heden alleen te staan. De P.v.d A. vlucht dan in de oppositie om wellicht weer te gaan ageren voor hogere lonen, enz. Doch we hebben niets meer te geven. Dan komt de stille revolutie in een andere phase. De arbeids-productiviteit en arbeidsvrede komen dan weer in gevaar. Doch de uitgemergelde ondernemers en de uitgemergelde staat hebben niets meer om te geven, want er is niets meer. Alleen door hard werken zullen wij de zo hoog nodige sociale „rechtvaardigheid" kunnen doen zegevieren, anders komt de tijd, dat we zullen weten in ons hemd te itaan. Daarom zegt spr. is het nu tijd op te staan als volk. Misschien is de situatie toch niet zo hopeloos als zij lijkt. De Ronde-Tafel-Conferentie zal waarschijnlijk niet gelukken. Er kan verandering komen, als er een kabinet komt van mannen van de daad, zoals we eerst van Mr. Stikker dachten. Men kans ons volk veel opleggen en aan doen, doch één ding niethet opgeven van hef zelfstandig oordeel. Dit zelfstandig oordeel moet leiden tot een gemeenschappelijke daad om de regering te overtuigen. Duitsland viel in de klauwen van Hiller en wij stelden de Duitsers daarvoor collec tief verantwoordelijk. Zo is het nu ook met ons. De K.V.P. is bang, dat de P.v.d.A: in de armen van de communisten zal komen, maar die komen er toch wel in, zegt spr. Wan neer wij slechts een 2 procents-actie zouden voeren, zou dit reeds groot effect sorteren. Een nieuw kabinet dat komt, wacht een moeilijk probleem. Wij moeten de loyale mensen in Indië zoeken, de mensen, die op ons wachten. Deze mensen hebben tot nu toe tevergeefs gewacht. Maar als wij alleen maar afkeuren en niet komen tot de daad, dan komt het commu nisme "in Nederland zeker. Men zegt, dat een groot deel van het Nederlandse volk reeds rijp is om zich onder communistische leiding te steller. De politieke leiders hebben het vertrouwen niet meer. Tenslotte wekt spr. allen op om zich In te zetten voor de vrijheid en het recht door de daad. Na de pauze werden verschillende vragen gesteld. PRINS BERNHARD AAN VERWONDINQ ONTSNAPT Prins Bernhard is op het nippertje aan een verwonding ontsnapt, toen hij Zaterdag met zijn auto, door hemzelf bestuurd werd, in botsing kwam met een door een paard getrokken wagen te Wahn, nabij Keulen. Prins Bernhard en de 3 inzittenden in zijn auto bleken ongedeerd. Volgens de Prins zelf, zo deelt diens Secretariaat mede, reed hij met de auto naar het vliegveld bij Keulen om vandaar per vliegtuig, na dit wekend een bezoek aan West-Duitsland te hebben gebracht, naar Nederland terug te keren, toen het paard juist op het moment dat de Prins het met ruime afstand wilde passeren, schrok en steigerend naar links uitweek. Het paard kwam daarbij zelfs op de wagen van de Prins terecht en werd niet zoals het Reuter bericht meldde, gedood, doch liep slechts een lichte verwonding op. Prins Bernhard acht het bericht van Reuter als zou hijzelf ternauwernood aan een ver wonding ontsnapt zijn, dan ook ten zeerste overdreven. Andere commissies. ;en speciale commissie iheid, welke niet minder eeft, om alie regelingen i te unificeren, een commissie voor de recht (verzekeringen, idel, naamloze vennoot- sze unificatie is nodig, t wetten op dit gebied de werking der unie in igen door het schepen icurrentie-factoren. alles geen utopie 1945 is tot de Benelux linisters Spaak, Beel en ren, die achter ons lig- :en, dat dit geen utopie ring van deze ideeën is len het de wereld laten echts, wat het gezond :rt. Het is slechts een vrijheid van het econo- i de drie landen, groter tionale grenzen, in de staat men sympathiek lux, omdat men meent, ligde Staten van Europa :ijn. Wij beogen geen maar vrijheid en wel bij verwezenlijking een vormen van 20 millioen V.S. en Engeland de 3e vormen, de meest vrede- n andere keus meer op met de woorden van na „te blijven, wat wij bestaansmogelijkheden oud der nationale zelf- rots kunnen wij zeggen, je constructieve bijdrage ds 1945. Hier dienen de worden gezet, alles groot zien en de en aanvaarden van zulk menwij moeten offers i dragen en niet alles en na ons. Wij moeten Potentaat der potentaten, ainister Spaak zeide „in pringen om de overkant ienen een daad te stellen echt en het grote belang België begrijpen, izien, dat deze taak niet volken hebben wel voor iet een uitspraak van in 1579 te Gent gedaan Uw Unie wel". jen verschillende interes- eld, die door spr. op werden beantwoord, I plaatsgebrek niet kun- mkte mr. dr. jaspar voor srie en sprak daarbij de voor de totstandkoming volle verstand, zal het Zulke aanwijzingen zijn om van vandaag-op- iadige Kruichen-kuur te minerale zouten van i van de eerste dag af slapte bloedzuiverende n die al gauw weer Als lever, nieren en urlijke wijze hun werk Iverheden in het bloed Die worden dan radi- natuurlijke weg en zijn ran pijnen, die U nu in mmeren en U het leven t langer, begin vandaag eigen belang. Kruschen jothekers en Drogisten. (I. M.) Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1