AXELSCHE H COURANT Bheumatische Pijnen teroen de mens tot levensmoewordens toe. Maar met Kruschen keerde voor millioenen de levenslost weer. Franke ring bij abonnement, Axel. S ZATERDAG 22 OCTOBER 1949. 64e JAARGANO, No. 7 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM De dag, die bijna vrede bracht. DE AANSLAG OP HITLER. (20 Juli 1944.) I. Gedurende de hele duur van het Nazi- regiem zijn er overal op de wereld atijd mensen geweest, die geloofden aan het bestaan van een Duitse oppositie, sterk genoeg om Hitier omver te werpen en zelf de macht in handen te nemen. Over het algemeen werd er aan deze opvatting maar weinig waarde gehecht, en de mislukking van elke poging om een einde aan het regiem te maken, scheen de zwakte van de oppositie te bewijzen. Sedert de oorlog zijn er echter tal van feiten over de anti-Nazi beweging aan het licht gekomen. De meeste feiten over de Duitse samen zwering tegen Hitier zijn nu bekend. Wij weten, dat er vóór München, en tot 20Juli 1944 een oppositie bestond, in staat de regering op zich te nemen, met veitegen- woordigers in alle delen des lands en in voortdurend en innig contact mot het leger. Gedurende de zomer van 1939 waren de betrekkingen tussen de Britse regering en deze oppositie voortdurend nauwer gewor den, terwijl die met de officiële Duitse regering verslechterden. Toen de oorlog uitbrak, was men te Londen volkomen van het bestaan van een Duitse samenzwering op de hoogte, en deze wetenschap moet bij de besprekingen van het Britse kabinet van groot gewicht zijn geweest. Het voorwaar delijk aanbod van een eervolle vrede „aan een Duitse regering, op wier woord staat viel te maken" door Neville Chamberlain in de winter 1939—'40, werd niet in het wilde weg gedaan. Het was gericht tot een bepaalde groep. De Britse regering had die winter alle aanleiding te geloven aan de mogelijkheid van een coup d'état, die Hitier omver zou werpen, de vrede zou herstellen en door een herziening van de Duitse politiek een hernieuwing van de Brits- Frans-Duitse vriendschap mogelijk zou maken. Toen de verwachte staatsgreep uit bleef en inplaats daarvan de Duitse legers Frankrijk onder de voet liepen, heerste er in Londen het uitgesproken gevoel, dat men was beetgenomen. Niettemin bleef er enig contact bestaan tussen Londen en de leiders van de Duitse oppositie, totdat dit in 1942 door de Britse regering werd verbroken. De juiste datum is waarschijnlijk Juni 1942, en er is reden om aan te nemen, dat dit een beslissende datum was, waarna de hele oorlog van karakter is veranderd. De latere eis van onvoorwaardelijke overgave en de politiek van Teheran en Jalta zijn er het logische rn onvermijdelijke uitvloeisel van. Wat in die eerste dagen in het buiten land zoveel vertrouwen wekte, was de rchtenswaardigheid van de samenzweerders. Het waren allen notabelen, mannen, die hoge ambten hadden bekleed of nog be kleedden, mensen, die voor elke onbevoor oordeelde en deskundige buitenstaander wel als de natuurlijke bestuurders van Duitsland moesten worden beschouwd en wier motie ven, half ethisch, half vaderlandslievend, over het algemeen hoogst respectabel waren. Aan het hoofd van de .oppositie- regering* stonden generaal B:ck, die in 1938 was afgetreden als chef van de gene rale staf, en Dr. Goerdeler, de vroegere opperburgemeester van Leipzig, die bestemd was om als rijkskanselier op te treden, en aan wiens persoonlijkheid het complot zijn meeste stuwkracht ontleende. Andere bekende leden waren Dr- Schacht, Von Hasselt, oud- gezant en gedoodveifd als minister van buitenlandse zaken, en professor Popitz, de Pruisische minister van financiën. De rol der ambtenaren, in de jaren 1938—39 nam het complot vaste vorm aan, voornamelijk dank zij de inspanning van Dr. Goerdeler, een man, die de enigszins platvloerse bedachtzaam heid en onkreukbaarheid van de Pruisische hoofdambtenaar paarde aan de blinde toe wijding van een godsdienstig fanaticus. Naast een oppositie-kabinet ontwikkelde zich een ambtelijke oppositie met vertrou wensmannen in elk ministerie, elke ambas sade, en zelfs in de Gestapo. Er bestond een uitgewerkt plan voor een staatsgreep en voor het optreden van een nieuwe regering. Regeringsbesluiten en noodwetten lagen gereed, en zelfs de nieuwe grondwet stond in principe vast. Het was alles uiterst ordelijk en hoogst respectabel. Het contact met het buitenland was in 1938 nog gebrek kig, maar verbeterde na München, toen de Britse regering moest vernemen, dat op 29 September 1938 een putsch zou hebben plaatsgehad, als de conferentie te München de kans niet had bedorven. Er werd bij dit alles niet gedacht aan een revolutie, maar aan „het herstel van de orde". Geen barricaden, geen opstootjes en geen opgewonden menigten, zelfs als die te vinden waren geweest. Het leger zou zich van het gezag meester maken op ernstige, ordelijke, gestrenge wijze. Hitier en zijn helpers zouden worden gearresteerd, om later op de gewone wijze terecht te staan. Van moord op Hitier zou geen sprake zijn. Vanaf het eerste ogenblik moest de bevol king gevoelen, dat het wettig gazag hersteld was. Wat er nog elders van de Hitier- regering over was, zou zonder overhaasting uit de weg worden geruimd. Tot zover het plan. Het welslagen daar van hing natuurlijk af van het leger, en in laatste instantie van het Opperbevel. Een plaatselijke militaire opstand met een vei- warde burgeroorlog als gevolg was wel het laatste, dat men wenste. Het leger moest optreden als ééi geheel, op bevel van de centrale leiding, om ordelijk en majestueus, onmiddellijk door zijn geweldige organi satie de onweerstaanbare macht en het gezag v«in de nieuwe staat te demonstreren. Het was daarom de eerste taak van Goer deler en zijn helpers om het Opperbevel voor de samenzwering te winnen. Hierin faalden zij. Niet plotseling en dramatisch. Het leger, d.w.z. Von B-auchitsch, de opperbevelheb ber, en Halder, de chef van de generale staf, luisterden met sympathie naar Goer- delers denkbeelden. De generaals waren het min of meer met hem eens. Zij scholden op Hitier. Zij maakten vage plannen en ver wekten hoop. Zij hielden een beschermende hand over de samenzweerders: jarenlang hielp de militaire inlichtingendienst om hen tegen de Gastapo te beschermen. Er waren ogenblikken, waarop Goerdeler werkelijk geloofde, en zijn buitenlandse connecties in het geloof bracht, dat het leger op het punt stond in te grijpen Hij bleef bij de generaals aandringen; ge bruikte al wat er voorviel als argument voor voor zijn eigen zienswijze, wel wetende, dat hij anderen tot tranen verveelde. Een tragische, mislukte figuur! Intussen was de oorlog uitgebroken, vast gelopen, en daarna weer voortgezet met tragische gevolgen voor heel Europa. Frank rijk viel, de Russische veldtocht begon, Amerika verklaarde de oorlog. Brauchitsch werd in 1941 ontslagen, Hal der in 1942. Nieuwe gezichten, nieuwe generaals, die er met heftige argumenten van overtuigd moesten worden, dat er nu eindelijk moest worden opgetreden. Toen Stalingrad, Tunis, de val van Mussolini. Nieuwe - ogenblikken van hoop en halve beloften, bijna definitieve toezeggingen en teleurstellingen. En niettemin steeds nieuwe pogingen. In de winter van 1942 op '43 keerden de krijgskansen. Buiten de eigen grenzen vertrouwde men de samenzweerders nu niet meer. Geen hoop meer voor „een Duitse regering op wier woord staat viel te maken*, geen hernieuwd contact met buitenlandse diplomaten. De Britse con nectie was al in de zomer van 1942 ver broken. Er was nog slechts één vooruttzicht onvoorwaardelijke overgave. Maar de tijd verliep en er gebeurde niets. Het was een fantastische toestand enerzijds Hitier, ongeduldig om de oorlog te beginnen; anderzijds de samenzweerders met hun staatsgreep. En ten derde het Duitse leger, onmisbaar voor de plannen van beide partijen, van alles op de hoogte, niet in staat te kiezen tussen een oorlog en een putsch aarzelend anderhalf jaar lang, zelfs na het uitbreken van de oorlog. In hun kantooruren werkten de generaals hard om het Duitse leger gevechtsklaar te maken, en in hun vrije tijd speelden ze met hoogverraad. Gesteld voor de keus Europa te veroveren of Hitier te arresteren, voelde Halder meer voor het laatste, Brauchitsch meer voor het eerste. Maar geen van beiden voelde zich bij zijn keuze bepaald prettig. Hoe het afliep, weten wij. De reden, waarom de generaals tenslotte partij trokken voor Hitier en tegen Goerdeler, is nog niet precies bekend, maar we kunnen er naar gissen. Hadden de samenzweerders zelf een politiek ideaal, krachtig genoeg om te triomferen over de vurige overtuiging van de nog altijd talrijke Nazi's Bezaten zij een duidelijk begrip van het soort „orde", dat zij hoopten te herstellen? Hoe wilden zij hun optreden tegen een populair dictator rechtvaardigen, die reeds zo geweldig veel had bereikt Kon het leger deelnemen aan een putsch, die wellicht door het volk zou wotden beschouwd als een reactionnaire zet in een klasse-oorlog van bovenaf? Kon het in zo'n geval zelfs rekenen op de steun van alle militairen Vele van de jongere officieren waren Nazi's. Als die eens wei gerden te gehoorzamen Het zou misschien mogelijk zijn gewerst deze bezwaren uit de weg te ruimen. Maar Goerdeler slaagde daarin niet. Hij had er blijkbaar weinig slag van zich te verplaatsen in de gedachtengang van anderen. Hij was te zeer vervuld van zijn eigen plannen. Hij kon redeneren, aandringen, zijn medestan ders de les lezen. Maar ze overtuigen kon hij niet. Hij gunde zich geen rust, hij gaf het niet op, zelfs na de val var. Frankrijk. Hij hield zijn „schaduw kabinet" bijeen. En toch is Kruschen geen wondermiddel. Het is alleen maar een natuurlijk middel, samengesteld uit die zes minerale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kunnen functionneren. Die natuurlijke middelen markeren veelal aan het gewone dagelijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kruschen, elke morgen na het opstaan, brengt gij het evenwicht weer in stand en geift ge Uw bloedzuiverende organen precies die kleine dosis opwekkende kracht, nodig voor de functies, die het lichaam er van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf geen ander mens makenvlot, fit, welgemoed en veerkrachtig? In plaats van door te tobben met stramheid en pijn en de lusteloosheid en humeurigheid, die daarvan het gevolg zijn. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. U- M-) Uit onze omgeving. In Axel wordt een jeugdherberg gesticht. OP HET TERREIN DER V. V. Z. F. Een groot modern trekkers-oord met drie verdiepingen en een capaciteit van honderd bedden. Door samenwerking van Axels gemeente bestuur, de Vereniging van Zeeuwse Fokkers en de Nederlandse Jeugdherberg-Centrale zal in onze gemeente een instelling verrijzen, wier vestiging in onze streek een novum is en waardoor Axel een schakel zal worden in de lange keten van jeugdherbergen, die zich over heel Nederland uitstrekt. Niet alleen dat hierdoor de toeristische mogelijkheden voor de trekkers worden bevorderd, doch deze instelling kan ook een belang voor de Axelse neringdoenden worden geacht, terwijl onze gemeente door de stichting van dit trekkers-oord ook in bekendheid zal toenemen. Reeds geruime tijd werd hier in alle stilte gewerkt aan de totstandkoming van deze instelling, die het vreemdelingenbezoek aan onze gemeente beduidend kan stimuleren. De Nederlandse Jeugdherberg Centrale is zoals bekend mag worden geacht steeds actief om het aantal jeugdherbergen in den lande uit te breiden en zodoende het trekken te bevorderen. Mede door de activiteit van ons gemeente bestuur is de N. J. H. C. bereid gevonden haar medewerking te verlenen aan de tot standkoming van deze instelling hier ter plaatse. Axel's gunstige ligging. De vestiging van een jeugdherberg in Axel is niet alleen uit regionaal of landelijk oogpunt bezien van belang. Doch in ver band met de verdere verwezenlijking van de Benelux-gedachte kan deze instelling in Axel in een grote behoefte voorzien. Startplaats naar Neder land en België. Immers, eventueel zouden Belgische trek kers, die Nederland willen bezoeken Axel als startplaats kunnen nemen en voor de Nederlandse trekkers geldt zulks in omge keerde richting. Dat dit geen ijdele gedachte is, blijke uit enkele afstanden, b.v. Axel- Gent (30 km Axel—Antwerpen (45 km.), Axel—Brussel (75 km.), dus een traject, dat gemakkelijk per fiets in één dag is af te leggen. Ook de Belgische badplaatsen zijn vanuit Axel in één dag bereikbaar. In de Donderdag te Axel gehouden ver gadering der V.V.Z.F. is door deze organi satie besloten alle mogelijke medewerking te verlenen om tot definitieve stichting over te gaan. Het ontwerp. Wij vernemen, dat voor de bouw het volgende plan is ontworpen door het archi tectenbureau M. J. v.d. Berg alhier: Het gebouw, dat op het concoursterrein zal verrijzen, wordt in steen opgetrokken en zal 3 verdiepingen krijgen en 11.60 m. hoog worden de gevelbreedte zal 19 m. bedragen en de diepte ruim 13,5 m. De totale inhoud zal ongeveer 1750 m3 bedragen en het ge bouw wordt voorzien van een zgn, zadeldak. De ruime entiée komt aan de zijde van de Kinderdijk. Vanuit de hall komt men rechts in een kantoorruimte en in de keu ken. Hier bevindt zich ook een trap naar de verdiepingen. Links zijn dames- en heren- toilletten gedacht, benevens bergruimten voor bagage. Hierachter komt een grote eet- en con versatiezaal van 8 bij 18 meter, met een bestuurskamer, die beide uitzien op het concours-terrein. Op de le verdieping zijn twee slaap zalen gedacht, elk met 28 bedden. Elke slaapzaal beschikt over een waslokaal met drie toiletten. Tevens bevindt zich op deze verdieping geheel afgescheiden var. het overige gedeelte een kamer, keuken en twee slaapkamers voor de ouders, die met de huisvesting en verzorging der trekkers alsmede met het onderhoud van het gebouw zullen worden belast. Ook is hier een slaapkamer voor de dienstbode. Op de hele 2e verdieping komt een slaapzaal met 44 bedden, waarbij eveneens een waslokaal en drie toiletten. Er wordt aandacht geschonken aan ruim voldoende licht en lucht. Tegen brandgevaar zijn langs de zijgevels nood-trappen en -uitgangen gedacht. De stijl is landelijk gehouden om veilig heidsredenen wordt een pannendak aan gebracht. Wij vernemen nog, dat men hoopt in de zomer Van 1950 met de bouw gereed te komen. Moge straks na de realisering van deze plannen de jeugdherberg een beduidende factor worden tot meerdere bloei en bekend heid onzer gemeente 1 ST. NICOLAAS WINKELWEEK. Woensdagavond kwamen de leden van de Axelse Winkeliersvereniging bijeen om een bestuursvoorstel inzake een St. Nicolaas reclame-campagne te bespreken. Een 30-tal leden waren aanwezig en hechtten hun goedkeuring aan de plannen, die thans met de meeste spoed nader uitgewerkt zullen worden. Men is voornemens een „Klokjeswinkel week" te organiseren, evenals kort geieden met groot succ s voor kopers en winkeliers in Goes werd gehouden. Voor iedere gulden ontvangt men een klokje. Staat op dit klokje een wijzer bijra op tien, dan geeft* dit klokje recht op gratis kopen tot een bedrag van f 10 bij één der deelne mende winkeliers. Het aantal prijzen zal groot zijn, en op iedere 100 klokjes is minstens één prijs. Bovendien ontvangt men, wanneer men met een „prijsklokje* gratis gaat kopen tijdens deze winkelweek weer opnieuw klokjes en heeft men dus ook opnieuw kans op een prijs. Tenslotte zijn alle klokjes genummerd en zal na afloop van de winkelweek op iedere 1000 nummers nog een prijs worden beschikbaar gesteld, zodat men ook met een „niet" nog kans heeft. - Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië 11. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1