Uw uurwerk stuk? fgVisscr-koolc Weekbladen Tijdschriften dit Blad. W. VAN HILTEN r m W.van Hilten r 9 0 Fa. J. C. VINK Axel Adverteert Verlovings- en Trouwringen Dr. v.d.Borg practjjk hervatten. goede dienstbode Rode Zakdoeken ZANTINGE LUITEN V V.. J nemers en door een Algetheèh Werkloos heidsfonds, in welks bestuur naast het bedrijfsleven ook het Rijk voor 1/3 deel is vertegenwoordigd. De bedrijfsverenigingen beslissen zowel over de aa-,vragen om wachtgelduitkering als over die om uitkering krachtens de werkloosheidsverzekering Alle aanvragen om uitkering zullen dan ook bij die verenigingen moeten worden ingediend. Voor elk onderdeel van het bedrijfsleven, dat daarvoor in aanmerking komt, kan één bed'ijfsvereniging als uitvoeringsorgaan fun geren. Elke werkgever is ten behoeve van zijn werknemers bij een bepaalde bedrijfs vereniging aangesloten. De uitvoering door bedrijfsverenigingen veronderstelt derhalve een indeling van het bedrijfs- en beroeps leven in een aantal onderdelen. Deze inde ling geschiedt door de Minister van Sociale Zaken na advies van het georganiseerde bedrijfsleven (Stichting van de Arbeid). Het Algemeen Werkloosheidsfonds is te beschouwen als het algemeen toezichthou dend orgaan ten aanzien vae het beleid der bedrijfsverenigingen. Om een uitkering te krijgen moet de werknemer uiteraard onvrijwillig werkloos zijn en voorts een bepaalde tijd in hei bedrijfsleven hebben gewerkt. Recht op een wachtgelduitkering ten laste van eer. wzcht- geldfor.ds van een bedrijfsvereniging heeft de werknemer, indien hij inde 12 maanden, aan zijn werkloosheid onmiddellijk Vooraf gaande, tenminste 156 dagen in loondienst heeft gewerkt in de betrokken bedrijfstak. Om uitkering krachtens de werkloosheids verzekering te ontvangen moet de werk nemer in de 12 maanden, aan zijn werk loosheid onmiddellijk vooorafgaande, ten minste 78 dagen in loondienst hebben gewerkt in het bedrijfsleven in het alge meen. De uitkeringen krachtens de wachtgeld verzekering geschieden aan de hand van het wachtgeldreglement over ten minste 48 dagen (de bedrijfsvereniging kan het aantal dagen dus hoger stellen). Die krachtens de werkloosheidsverzekering geschieden over eenkomstig het reglement voor de werk loosheidsverzekering van het Algemeen Werkloosheidsfonds, over 78 dagen. Het totale aantal dagen uitkering bedraagt dus ten minste 126 indien het aar-tal dagen wachtgeld hoger is dan 48, stijgt het totale aantal dagen in gelijke mate. Een werkloze werknemer, die geen recht heeft op wacht geld, doch wel op een uitkering krachtens de werkloosheidsverzekering, ontvangt deze iaatste uitkering over 126 dagen. De hoogte van het wachtgeld bedraagt minimaal (de bedrijfsvereniging kan hel dus hoger stellen) 80 pet. voor gehuwden en kostwinners, 70 pet. voor ongehuwden, niet-kostwin- ners, van 18 jaar en ouder, die niet bij hun ouders inwoner, 60 pet voor de overige werknemers. De hoogte der uitkeringen krachtens de werkloosheidsverzekering is dezelfde, met dien verstande, dat het hier vaste percen tages betreft. De wachtgelduitkeringen komen ten laste van de wachtgeldfondsen der bedrijfsver enigingen, welke fondsen gevoed worden door premiën, te betalen door deb:trokken werkgevers en werknemers. Ds uitkeringen krachtens de werkloosheidsverzekering ko men ten laste van het Algemeen Werkloos, heidsfonds, dat zijn inkomsten ontvangt uit premië-i van werkgevers en weikncmcr», die elk 1/4 der kosten voor hun rekening nemen en voor de helft uit een bijdrage van het Rijk. De premiën voor de wachtgeldverz. kering kunnen naar gelang van het werkloosheids risico van de betrokken tak van bedrijf of beroep variëren. De premie voor de werk loosheidsverzekeringen daarentegen is uniform. Tegen een beslissing van een bedrijfs vereniging inzake uitkering staat voor de betrokken werkloze beroep open op een scheidsgerecht. Van de uitspraak van het scheidsgerecht staat in vele gevallen weder beroep open op de Centrale Raad van Beroep. Tot zover dit korte overzicht van de inhoud van de wet. Het wachten is nu slechts op haar inwerkingtreding. Voordat dit kan geschieden, moeten evenwel nog de nodige uitvoeringsmaatregelen worden ge- troffer. Met name is het van belang, dat het Algemeen Werkloosheidsfonds, waaraan in deze wet een zo belangrijke taak is toe bedeeld, zo spoedig mogelijk wordt opge richt, Nieuwe bonnen. Voor het tijdvak van 9—22 October. Voedingsmiddelenkaarten 909. 341 Vlees A B D 100 gram vlees 342 AB 300 gram vlees 343 D 100 gram vlees 347 Alg. A B 125 gram koffie 346 AB 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 354 D 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 352 B 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH 911 (bijz arbeid, a s. moeders en zieker). Geldig zijn de bonnen met de letter B. De niet aangewezen bomen 325, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 335, 336, 337, 338 en 339 Algemeen kunnen worden vernietigd. Burgerlijke Stand. (Gedurende September 1949). AXEL. Huwelijks-aangiften 7. Jacob Goossen, 21 j. en Maria Joost- zina Francke (van's-Heer Arendskerke), 21 j. 8. Jan Pieter Smies, 33 j. en Catharina Janna de Visser, 21 j. 14 Cornells Stam (van Middelburg), 26 j. en Stijnije van der Ende, 26 j. 15. Willem Ham'link, 31 j. en Vic- torina Seraphina Groothaert, 35 j., geschei den. 17. Petrus Leonardus Groothaert, 25 j. en Dingena Bolleman, 24 j. 22. Hendrikus Andries Brasz (van 's-Gravenhage), 26 j en Jacomina Frar^oise Jozina de Kraker, 27 j. Julien Florent A'ice van Poecke, 21 j. en Tilly Louise Polfliet, 18 j. 29. Augustus Augustinus Aerens (van Zaamslag), 23 j. en Maria Adriana Hamelink, 21 j. Huwelijks-voltrekkingen 1. Alfred Baart (van Vogelwaarde), 28 j. en Mariette Augusta Pieters, 28 j. Willem van Britsom, 22 j. en Jacomina Elizabeth Neeltje de Jonge, 19 j. 8. Arthur Dominicus van Godjs (van Wagenlngen), 26 j. en Magdalena Maria Louisa de Neve, 27 j. Izaak Verhuist (van Terneuzen), 39 j. en Pleuntje Vaander, 22 j. 22. Jan Pieter Smies, 33 j en Catharina |anna de Visser, 21 j. Jan Pieter Verpoorte, 24 j. en Elisa beth Maria Koekkoek, 21 j. 29. Petrus Leonardus Groothaert, 25 j. en Dingera Bolleman, 24 j. Cornelis Stam (van Midd I- burg), 26 j. en S ijntje van der Ende, 26 j. Willem Hamelink, 31 j. en Victorina Sera phina Groothaert, 35 j., gescheiden. Jacob Goossen, 21 j. en Maria joostzlna Francke (van 's-Heer Arer.dskerke), 21 j. 30 Willem Geert Raven (van Eindhoven), 29 j. en Maria Johanna de Feijter, 33 j. Geboorten 4. Irena Magdaleine Joseph, d. van Victor Joseph Thijs en Rosalia Maria de Kerf, 16. Suzanna, d. van Marinu3 Bra des en Wil- helmina de Feijter. 23. Johannes, z. van Pieter Dieleman en Cornelia de Bruijne. 23. Sara, d. van Anthonie van Doorn en Trijnij? Stielstra. 24. Jan, z. van Pieter de Feijter en Sara van Hoeve. 26. Alewijn Jacobus Antoon, z. van Adriar-us vanAspe- ren en Catharina Boeije. 28 Marie Lou'se, d. van Gelein Herrebout en Martha Clemen- tia van Goethrm. Overleden 8. Wilhelmlna Pietarnslla Lamai'rr, 83 j., wed. van Philippus Johannes van Dixhoorn. 15. Jan Lourens, 83 j., weduwn. van San- tina van Dixhoorn. 17. Emile Caessens, 62 j., echtg. van Ma'ia Elisabeth de Jmche. 21. Frargoise Jacoba van Mcurs, 63 j eentg. van Cornelis Swets. Bekendmakingen. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeeiter en Wtthoeders va^ AXEL maken bekend, dat op DONDERDAG 13 OCTOBER 1949 des namiddags 3 uur in brf gyrmaitieklokaal der Openbare Lagere School alhier, gelegenheid zal wordrn ge geven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Men wordt verzocht geboortebewijs of trouwboekje mede te brenger. Axel, 6 October 1949. Burgemeester en-Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Maris. Van Oeveren Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat bij voldoende deelname een mondelinge ci«sus zal worden gege ven in STENOGRAFIE. Deze cursus zal aanvangen op Zaterdag, 15 October a.s. om 13 uur in de Openbare Lagere School (tweede lokaal). Opgaven tot deelname kunnen geschieden op Zaterdag 8 October en Woensdag 12 October a.s. in geroemd lokaal der O L. School trssen 15 en 18 uur. Axel, 6 October 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Maris. Van Oeveren. Bij mijn vertrek uit Axel zeg ik alle vrienden en kennissen en vooral mijn oude patiënten hartelijk vaarwel en dat het U allen goed mag gaan. Wed. A. KOLFER. Axel, October 1949. K. N. O.-arts zal Maandag a.s. Laat het repareren bij Stationstr. 1 Tel. 119 -»xel. GELD verkrijgbaar voor iedereen, niet beneden f1500 - tegen 3 °/0, gemak kelijke voorwaarden. Vraagt inlichtingen. Samenwerking Verstolkstraat 31, Leeuwarden. Gevraagd voor dag en nacht, veel hulp aanwezig, hoog loon AanmeldenMolenwater 83, Middelburg. grote maat 50 x 55 cm. Boerenzakdoek met fraaie rand prima kwaliteit katoen Prijs per stuk 95 ct. Per adres hoogstens 6 stuks. Franco toezending na ontvangst postwissel. Confectie- en Textielbedrijf B, W. ter Kuilestraat 7 ENSCHEDE. LUIERS kunt U overal kopen. De beroemde TEDDY luiers (met het beertje) koopt U alleen bij VISSER-KOOLE. TEDDY LUIERS zijn soepel, zacht en sterk, geweven van de fijnste garens, hygiënisch verpakt in cellophaan. De beste voor Uw baby f 1,20 per stuk. NOORDSTR. tEL|F. en Wij ontvingen deze week weer nieuwe nummers van Denksport 0,21 Kiekeboe 0,25 De Lach 0,25 Reflex 0,25 Panorama 0,30 De Spiegel 0,30 Elsevier's Weekblad 0,35 De Auto 0,40 Ons Vrije-Nederland 0,40 Wereldkroniek 0,45 Life 0,80 H. H. Landbouwers. Ten gerieve van onze cliën- tèle in Oost Z.-Vlaanderen, zullen wij voortaan zitting houden op de marktdagen in Hulst hotel „Bonte Hert", Gr. Markt 12, 's Maandags van 125 uur; in AXEL: hotel „Graanbeurs", Noord straat 7, des Zaterdags van 15 uur. M. DE DREU&Co'sN V. Goes, telefoon 2267, Official Districts Ford tractor Dealer voor Zuid en Noord-Beveland, Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen. Te koop een nikkelen buiskachel en een bakoven. Oude Weg 64, Axel. Uit de hand te koop Een arbeiderswoning met stal, varkenshok en grote tuin, staande op de Sassing P 38, Axel. Te bevragen bij B. Josiassen, Julianastr 14. HENNEN EN EENDEN. Alle rassen 3 mnd. f 4.50, 4 mnd. f 5—, 5V2 mnd. f 5 50. N H. Blauwen 5 mnd f5.50. Witte Legh. br '48 f 4Khaki Camp. Eenden 5 mnd. f 3.50 p. stuk. Erk Broederij „Willemshoeve", Parallelweg 98. Veenendaal Echt Goudl vanaf f 19,25 J zonder inlevering Stationstraat 1 AXEL Telefoon 119 Ook Uw adres voor reparaties Duizenden hebben reeds zijn goede raad gevolgd en nemen iedere dag twee lepels LOVITRAN: 's morgens voor het ontbijt en 's avonds voor het naar bed gaan. Niemand behoeft zich 's winters slap te voelen, of bang te zijn voor infectiegevaar. LOVITRAN houdt U fit, houdt U sterk en gezond! t-ef Op r/p~~ met het PHgeschonden d^rder. LOVITRAN is de allerbeste Noorse levertraany+geïjkt door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht. Op elke fles is door dit Instituut het Rijkszetel aan. gebracht, dat het A- en D-vitaminegehalte ^garanrféè m N.V. HANDELSVER. A. J. TEN DOESSCHATE - ZWOLLE]

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3