j De schijn gered. Uit onze omgeving. AXEL. BEZOEK VAN AGRARISCHE STUDENTEN AAN AXEL. In aansluiting op ons bericht aangaande het bezoek der Wageningse studenten en hoogleraren aan de Vlasserschool te Koe wacht, vernemen wij nader, dat dit gezel schap op 15 October a.s. ook een bezoek zal brengen aan de hofstede van dhr. C. A. Dekker alhier, ter bezichtiging van het landbouwbedrijf en de nationale kampioen- hengst Nico van Annie. Ook de hoeve van Mevr. de Wed. de Feijter te Boschkapelle zal met een bezoek worden vereerd. AANRIJDING. Toen dhr. G. met zijn auto door de verlengde Julianastraat reed, kwam juist dhr. M. met zijn auto het erf afrijden, teneinde ook in genoemde straat te komen. Doordat dhr. M. achteruit reed, zag hij dhr. G. met zijn auto niet naderen en een botsing was het gevolg. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voorbeide wagens liepen vrij aan zienlijke schade op. WEER JAARMARKT. Nadat het vorig jaar de Axelse Jaarmarkt weer in ere werd hersteld, hebben nu de landbouworganisaties der Z L M., C.B.T.B. en N.C.B. met de slagers gezamenlijk besloten ook dit jaar weer een jaarmarkt van paarden, hoornvee en varkens te houden en wel op Donderdag 8 December a.s. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Herwonnen Levenskracht gaf een avond voor al de propagandisten die op 10, 11 en 12 September hun medewerking hadden verleend aan de fancy fair. Op deze avond werd bekend gemaakt, dat de fancy-fair, maar liefst netto f 600 heeft opgebracht. Namens de K.A.B. sprak dhr. P. de Kort. Ook pastoor Geerts voerde nog het woord en deed een beroep op de ijverige propa gandisten, die hij graag nog eens zal vragen voor andere verenigingen, die zwak bij kas zijn. WEER NIEUWE BORDEN. Nadat verschillende straten in onze ge meente reeds rijkelijk voorzien waren van verkeersborden, zijn dezer dagen weer een aantal bordjes geplaatst ter aanduiding van de bushaite's. Ongetwijfeld een verbetering voor vreemdelingen die niet bekend zijn met de stopplaatsen der bussen. Een ander punt is, dat het voor de zakenmensen uit de omgeving, die het eerste deel van de Noordstraat waar diverse kantoren en bedrijven, o.a. banken en P.T.T. gevestigd zijn bezoeken, weer lastiger wordt om hun auto's te parkeren, waar nok zonder deze bushaite's, de patkeermogelijkheden al niet bijster groot waren. GEVONDEN VOORWERPEN. Fietstas met inhoud, Prins Hendrikstraat w£ 72 een zandschop, Buthdijk 67 drie zil- itg verbons, Eglantierdijk O 82, een zilverbon, la; Beatrixstraat 12; een vulpen, Kanaalkade 21 gouden zegelring, Prins Mauritsstraat 7 kinderwagen-kussen, S'ationstraat 50 kinderjasje, Oosterstr. 15; schakelarmband, Kanaalkade 68. C Vee in aani Min van steil B Vla; chai wor bett com terr; IV die dan e A 6 H besl van wor ben Vla; verl D zal U V ïab ïeu ier rok iet too iga mt\ iroi N lat 'en ian oze V en s I e lij en Iezi ,og ilv H en IV itz lio an .xe iin :r n ot et P er n 2l ie iji I lil v< ei a lij e a e e cl st n FEUILLETON Naar het Frans van PIERRE FRONDAIE. 7. Hij voegde er ernstig bij Men is niet heel intelligent in Enge land, Ik wedde, dat de klank van de menselijke stem het beste physieke middel was om een vrouw te winnen. Ik zeide de enige zekere. Toen had ik een tenor gehuurd, die een buitengewone stem had. zeer mooien ik bracht hem bij mijn vrienden. Zij verlusten zich alle drie. Hij voegde er koud-weg aan toe Bij de Hertog van Greeland, daar heeft het een drama teweeg gebrachtmet zijn zuster 1 Toen is het mij wat kwalijk genomen. Wat hij niet zeide, is dat inderdaad de zuster van de hertog van Greeland der tig jaar, niet mooi, preutsch en braaf tot aan dat tijdstip op de tenor was verliefd geworden. De tenor had erin het eerst van bestaan. Tenslotte was de adellijke oude vrijster er aan gestorvangroot schandaal Oswill verkondigde boven alle daken, door heel Londen, dat hij de weddingschap gewonnen haddat het physieke gezag van PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Vcorm. 10 uur Ds. P. j. Pennings en nam. 2 30 uur Eerw. Heer Hryboer, van Zaamslag. Geref. Kerk. Voorm 10 uur en nam. 3 uur Ds. D. Zemel. (H. Avondm.) Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) Voorm. 10 uur Leesdierst, 's nam. 5 30 uur Ds. H. Pestman, van Terneuzen. (Zondag 16 October, H. Avondm) Geref. Gemeente. Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Leesdlenst. VERKEERSLICHTEN IN HULST. De Gentsestraat in Hulst die op sommige uren zeer druk kan zijn en waar/oor tnt gemeentebestuur eenrichtingsverkeer niet gewenst acht, zal waarschijnlijk va" ver keerslichten worden voorzien, die tijdens de drukke uren het verkeer automatisch zullen regelen. Teneinde de nodige ervarin gen op te doen met dit systeem zijn thans bij wijze van proef reeds verkeerslichten geplaatst die thans nog door een agent bediend worden, die tevens zal toezien of het publiek zich aan de lichtsignalen houdt KOEWACHT. Weer terug. Na een drie jarige diensttijd bij de Kon. Ned. Marine, is de heer A. Wer.si.ck weer bij de I. en A. in dienst getreden. Vlasmarkt Stroovlas: or.gerepeld 8—15 gerepeld 14—20 Vlaslint: dauwroot 120—200 putroot 125 -222,50 Vlaslokkenruwe 13—19 afgewerkte 40-63 Lijnzaad: ongekeurd 40—42 gekeurd 5060, Vrij vlotte markt. Voetbal. Koewacht Douane 4 Stekene Douane 1 Vanaf de aftrap was de Koewachtse Douane in de meerderheid. Ofschoon ze deze meerderheid niet in cijfers wist uit le drukken, in teg2ndeel, de Belgen maakten een doelpunt. Na de thee bleken de Koe wachtenaren schotvaardiger. Zij maakte 4 goals, terwijl de Belgen het net niet meer wisten te vinden. WESTDORP E. Serenade. Ter gelegenheid van de 50-jarig echtver eniging van het echtpaar H. Kalle-Dumez bracht het muziekgezelschap „Eikels worden Bomen" door pittige muziek en bij monde van haar voorzitter dhr. G. de Hulsters een welgemeende serenade .an genoemd echt paar. Het heeft die dag het echtpaar niet aan belangstelling ontbroken. ZUIDDORP E. GEMEENTERAADSVERGADERING. Na tekening van de presentielijst vioeg de voorzitter of er op- of aanmerkingen waren tegen de voorgelezen noluier, waarop dhr. van Waes aanmerking had np de voorgelezen wethoudersverkiezing daar op die vergadering niet gesproken was over eerste en tweede wethouder. Ook dhr. Dhert kwam in het geweer daar hij als eerste de menselijke stem afdoend bewezen was dat de zuster van d> hertog van Greeland, zijn vriend, da"k zij h:m, nuttig was gestor ven, martelares va" de onderzoekende wetenschap. Daaraan terug te denken deed hem juichen Men heeft het mij wat kwalijk geno men.Dat kan me niet schelen weet ge; ik ben hier, maar mijn steenkool is allijd daarginds, in m'n mijn. Dan kan ik in Biar- ri'z veel hout in miji schoorsteen doen. Hij zeide de waarheid. Hij was eigenaar van steenkoolmijnen, in welker dienst twee of drieduizend uitgebreide gezinnen leefden. Sedert geslachten al gingen zij gebukt on der de rampspoeden van de arbeid. Hij wendde zich tot de bar man. Een jenever alsjeblieft 1 U is een nummer, verklaarde Laberose. Oswill zag hem vriendelijk aan met zijn wildzwijn oog. Het leven is een loterij, vriend. Wij allen zijn nummers. Alleen zijn er zeer veel nullen 1 Hij tikte hem op de elleboog en ver waardigde zich gemoedig te zeggen: Ik zeg dat niet voor u. Men wist niet wat hij nog meer zou uiten, toen hij plotseling zweeg, Hij had zojuist, aan het andere uiteinde der bakkerij Dewalter ontwaard, die zich, half omge keerd en altijd nadenkend, geen rekenschap gegoven had, dat er een nieuwe verb'uiker hoogdravend redeneerde. Zodra Oswill hem ontdekte bleef hij onbewegelijk, als een jager die wild ziet. wethouder gekozen was, en daardoor recht had op het loco-burgemeesterschjp wat volgen* de voorzitter niet zo was daar dit door B. en W. wordt uitgemaakt. Dhr. Dhert zei dit nader te zullen onderzoeken waarna de voorzitter deze hevige discussie af klopte. Hierna werden achtereenvolgens z. h. st. aangenomenvermindering van honden belasting voor dhr. R. Dheit, verhoging van kosten voor beschikbaarstelling van de vuilnisbelt van f 20.op f 40.pir jaar, en reiskosten vergoeding aan het zoontje van dhr. W. C. Priem voor het bezoeken van de Openbare Lagere School te Axel. Hierna nam de raad z. h. st. aan, adhaesie te betuigen aan de motie gezonden aan de Minister van Verkeer en Waterstaat om de Radic-distributie verhoging in dit District niet toe te passen, tenzij er één of meer zenders bij komen zoals in overig Neder land. De gevraagde subsidies voor 1950 ad. f 250 voor de Voetbalvereniging en f 100.voor de Wielerclub „De Zwaluw" werden door de voorzitter verwezen naar de eerstvolgende vergadering waar de b-groting 1950 aan de orde. komt. Hierna deelde de voorzitter mede dat de concept-begroting voor de leden 14 dagen op de secretarie ter inzage zal liggen. Hierna ging men over tot de rondvraag waarbij dhr. van Waes vroeg hoe het staat met de spreiding van sintelpaden waarop de voorzitter meedeelde dat dit spoedig zal gebeuren. Dhr. van Do gen vroeg om een bepaald bedrag ad f 10.vast te stellen voor variété programma's i"plaats van de vermakelijkheidsbelasting. Doch dhr. Dhert zei dat hifraan door de raad niets Ie ver anderen was, dat hierin ook andere instan ties mee spreken. Tevens vroeg de heer van Dongen hoe hPt stond met de water- Is iding in de Oude Polaer, waarop de voorzit- tr r mepdeeide dat daar door de Waterleiding Mij vor reerst nog niet aan begonnen kon wor den, waarna de raad overging (in ges'oten kring. Grote Prijsvlucht uit Moescroen. In dit reeds late seizoen voor de duiven sport werd door dhr. M. van Eenennaam te Axel een gewaarborgde prijsvlucht gege ven met ais extra prijs een rijwiel voor de eerste serie van twee duiven, welke wrrd gewonnen door dhr. Aug. Lippens te Axel, die tevens de eerste prijs won. Deze duif legde de vlucht af mef een snelhe'd van 1392,1 m. per minuut. Er waren 82 prijzen uit 165 ingekorfde duiven. De eerste 25 prijswinnaars waren 1 A. Lippens, Axel2. D. Dieleman, Axel; 3. C. de la Ruelie, Overslag; 4. P, den EngesWma", Axel5. A. Thiron, Zuid- dorpe 6. A. Lippens, Axel (rijwielwinnende duif); 7. A v. Nieulande, Axel; 8. A. Kindt, Zuiddorpe9. M. Dieleman, Axel; 10. A. v.d. Bilt, Zuiddorpe; 11. J. de Cock, Over slag, 12. A Clarys, Zuiddorpe; 13. A Rom- bout, Koewacht14 N. de Waele, Axel 15. Jul. Belaert, Zuiddorpe; 16. A. Ciaeys, Zuiddorpe; 17. A. Steel. Zuiddorpe; 18 C. de la Ruelie, Overslag; 19. A Kind', Zuid dorpe 20. C. de Bakker, Sas van Gent 21. Jos. Bracke, Zuiddorpe; 22. H. Lippens, Axel23. M. de Brouwer, Overslag 24. A. Verichelden, Zuiddorpe25. M. Diele man, Axel. Hij prevelde: Wel allemachtig wat ben ik verbaasd. Wat hebt u? vroeg Cirégiak. Niets, antwoordde Oswill. Met een gebaar toonde hij de bar man de tafel, waaraan Dewalter zat Breng mij mijn jenever daarginds. Zonder zich meer sm hen te bekommeren ging hij toe naar dengeen die hem aldus scheen te verstrooien. Cirégiak en Laberose haaiden de schouders op. Oswill stond achter Dewalter, en zo dicht bij. dat hij'hem, wanneer hij de hand had uitgestrekt, een strop om de hals had kun nen slingeren. Hallo! zeide hij. Ooi den dag. Wel aan, is het op deze manier, dat ge in Senegal zijt Dewalter had zich omgedraaid. Nog ter nauwernood aan zijn gedachten ontrukt, beschouwde hij met verbazing de persoon achter hem. Oswili glimlachte met innemend voorko men. U lijkt stom verbaasd. Ik ook... U herkent mij toch, hoop ik? De zin kwam op het goede ogenblik. Een seconde te vrorg zou ze voorbarig zijn geweest. Dewalter had enige ogenblikken nodig om in het toegetakeld golfspel cos- tuum de reiziger te herkennen met wien hij acht dagen te voren het traject in de trein van Parijs naar Bordeaux had afgelegd. Nu zag hij hem terug, anders gekleed dan in de hoek van de wagon, met inplaats van de pijp een lange, eindeloze sigaar. Oswill EEN UURD1ENST MET DIESELS VLISSINOEN—NIJMEGEN. De directeur van de Ned. Spoorwegen ir. F. den Hollander heeft in een onderheud met een verslaggever van het Brab. Nieuws blad enige mededelingen gedaan over de plannen van de Nederlandse Spoorwegen voor verbetering van de verbinding met Zeeland en Brabant. Voor wat Zeeland betreft is het van belang, dat met ingarg van de zomerdienst 1950 de electrische uurdierst op de lijn Dordrecht Roosendaal tot stard zat komen. De speciale dieselverbinding Vlissingen Rotterdam zal dan komen te vervallen Inplaats daar van komt Pr een dieselverbindin Viissingen- Nijmegen, die ook in uurdiens zal worden gereden. De doorvoering van deze verbetering zal er toe leiden, dat hef gebruik van stoom treinen voor personer.v rvoer op de Zeeuwse lijn tot het verleden gaat behoren. Uit een en arder kar afgeleid worden, tiat de electrificatie van de Zeeuwse lijn niet binnen een afzienbare toekomst op het program staa'. Men is van merirg. dat de nieuwe dieselverbinding w ir,ig verschilt van een electrische verbinding. (P- Z, C) WINTERZITTING DER STATEN. De Commissaris der Koningin heeft de Winterzittlng der Staten uitgeschreven tegen 13 Dec. en 17 Jan a.s. De bijeenkomst wordt wederom gehouden in de Concertzaal te Middelburg. De werkloosheidswet. Nu de Werkloosheidswet (Wet van 9 September 1949 tot verplichte verzekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid) in het Staatsblad (J 423) is verschenen en de invoering binnen afzienbare tijd is te ver wachten, is het een geschikt moment om de inhoud van deze wet, welke voor de werknemers weer een grote stap vooruit betekent op d» weg naar grotere sociale zekerheid, nog eens in hel kort samen te vatten. De wet onderscheidt tweeërlei verzekering, n.l. een wachtgeldverzekering en een daarop a.nsluitende werkloosheidsverzekering. De wachtgeldverzekering veronderstelt nog een zekere baad van de werkloze werknemer met een bepaalde tak van bedrijf of beroep en is bestemd voor de arbeidsreserve daar van. Is de werkloosheid van de werknemer echter van langere duur, dan wordt een band met een bepaalde tak van bedrijf of beroep niet meer aanwezig geacht en wordt de werkloze tot de algemene arb*idsr*serve gerekend. Voor deze aigem'rp arbeids reserve is de werkloosheidsveiztkering bestemd. Onder de werking van de wet vallen in het algfnven allen, die b'nnen het Rijk in loondienst werkzaam zijn. Uitgezonderd zijn echter enkele calegorirën van werkne mers, zoals amb'enaren, huispersoneel, per sonen met een vast loon van me»r dan f 6 000.— per jaar en personen va 65 jaar en ouder. De verzekeringen zullen worden uitge voerd door bedrijfsverenigingen, waarvan de besturen paritair zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van werkgevers en werk- glimlachte nog steeds, de hand uitgestrekt. Dewalter stond -beleefd op. Hij zeide om iets te zeggen N emt u me niet kwalijk, ik was er zo weinig op bedacht.... Ik ook, antwoordde Otwill. U staat Iop, dat ik bij u kom zitten Graag. De bar man bracht de diank. Oswill legde uit. Dat is mijn jenever... Hij was gaan zitten en vervolgde joviaal: Welnu, ge moet op uw grootvader iijken Ik kett hem niet. Maar ik verbeeld me, dat hij een Fransman was zoals gij en dat hij niet de kunst van reizen verstond. Wanneer ik dan aan ons gesprek denk en u dan hier zie... U is dus een bluffer? Ik verbaas me, want ik zou het niet gedacht hebben. Ik ben geen bluffer, sprak Dewalter scherp. Ik vertrek werkelijk naar Senegal. Oswiil glimlachte Des te beter wa--f ik herinner me. U had mij zeer interessanti dingen gezegd en die mij, ik kan het zegge",... geboeid hadden, En. daar ik nooit gehoefd ben, zou ik het vervelend vinden want eer het deze ene keer voor niets was geweest. Ge ver trekt raar Senegal?,.. Het is een grappige weg Wordt vervolgd. 2 v VI

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2