AXELSCHE «K COURANT F srkerlrg bi} ahornetti<'n,1 Axel. ZATERDAG 10 SFPTEMBER 1949 63e JAARGANG No 94 fN NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Modern Nieuw-Zeeland. WAAR ORDENING REGEL IS. De jonge Nieuw-Zeelander vraagt van het leven voor alles 3 dingen hij wil uitblinken ils rugby-voetbailer, hij wil geld hebben ip de spaarbank, en hij hoopt, voor de dagelijkse plichten hem te zeer binden, Eenmaal de gelegenheid te hebben het taoederland te zien. Ziedaar in het kort te meest typische eigenschappen van dit pnge volkgeestdriftige samenwerking met |aderen, aangeboren spaarzaamheid, en een diepgeworteld verlangen naar het land van lijn oorsprong. Wat dit gevoel van saamhorigheid betreft leeft Nieuw-Zeeland veel op de andere ijksdelen voor. Anders dan Canada heeft et door de zorg van het voorgeslacht een lijna volkomen homogene bevolking. An- lers dan Zuid-Afrika heeft het geen moei- ijk naturellenvraagstuk. In tegenstelling iet Australië is het geen bondsstaat naar heeft een enkele regering, en heeft. :ijn economisch'leven zich zonder ernstige chokken ontwikkeld. Zo.ider twijfel heeft 10k Nieuw-Zeeland zijn moeilijkheden, maar n het algemeen gesproken heeft de bevol- ling, gaaf en eendrachtig als ze is, in de oop van haar meer dan honderdjarige reschiedenis en geholpen door ongewoon ijke bodemschatten, wonderen verricht, en zij erin geslaagd van dit lieflijke, vrucht je land met zijn gematigd klimaat het jezondste ter wereld te maken, een raar lerhoudlng grote in. en uitvoerhandel op te jouwen dan enig ander land, een vaderlijk ilaatssocialisme tot ontwikkeling te brengen iat reeds ver over het experimentele stadium een is, en tevens een Rutherford en een atherine Mansfield voor te brengen. De zuiver socialistische staat. Meer nog dan door zijn productiviteit derscheidt Nieuw-Zeeland zich van andere inden door zijn vooruitstrevendheid, venals Zweden aan de andere kant van Je aarde legt het zich consequent en paar het oordeel van sommigen met roeke loze ijver toe op de verbetering van Irbeidsvoorwaarden en levensomstandighe- irfen. Een verlichte sociale en industriële 'etgeving, is reeds lang een nationale aditie, waarvoor als regel zowel de rechtse Is de linkse partijen de verantwoordelijk- leid aa vaarden. Ouderdomspensioenen ,v., dateren hier al van 1898, en de wtt Ep de industriële arbitrage is van 1894. Maar een volledig stelsel van sociale zorg vaarvoor van elke staatsburger een bijdrage vordt gevorderd, is toch pas ingevoerd nadat de conservatieve regering tijdens de ;dsis in 1935 met behulp van de Schotse in Ierse bootwerkers en mijnwerkers ten ral was gebracht, en een nieuw kabinet mder leiding van de vakverenigingsman Michael Joseph Savage het bewind had ivergenomen. De nieuwe regering, bestaan- le uit practische democraten meer dan lolitieke theoretici, voerde daarna met lekwame spoed de ene sociale maatregel ia de andere in. In tien jaar tijd, zonder ten al te gewaagd financieel beleid, en londer de Londense bankiers, die op een legeven ogenblik probeerden haar de voet Iwars te zetten, te zeer van zich te ver leemden, is zij erin geslaagd van Nieuw- leeland een vrijwel zuiver socialistische Haat te maken, met al de voordelen, en evens met al de remmende bepalingen en il de ontmoediging, die daaraan onalschei- lelijk zijn verbonden. De conservatieve iartij strijdt op het ogenblik meer voor de lerziening van de hervormingen dan voor Je' afschaffing daarvan. Aan terugtreden denkt niemand. De ingrijpendste hervorming afgezien van hogere uitkeringen op grotere schaal krachtens de bestaande wetten was de schepping van een enkel allen omvattend systeem van regeringssteun met contributie door de belanghebbenden, in plaats van het oude pensioenstelsel, waarvoor niets werd bijgedragen en dat aanleiding gaf.tot allerlei onbillijkheden. Bovendien werd een nieuwe ïiekteverzekering ingevoerd. De kosten werden in hoofdzaak bestreden door een beffing van 7,5 pet. op alle lonen, salarissen en andere inkomsten vanaf het eerste pond. In de laatste vier jaar is de opbrengst van deze belasting bijna voldoende gebleken om de uitgaven te dekken. Ouderdoms pensioen, gezinstoelagen en uitkeringen bij invaliditeit, die kunnen stijgen tot 105 pond sterling per jaar, vormen de hoofdschotel en de allernieuwste hervorming is de toe kenning van een algemeen ouderdoms pensioen (universal superanuation benefit) ongeacht de welstand van de betrokkenen. Met deze uitkering is .begonnen in 1940. Zij bedroeg toen 10 pond sterling per jaar stijft jaarlijks met een bedrag van 2 pond 10 sh. en zal in 1978 haar maximum van 105 pond sterling hebben bereikt. In April 1947 ontvingen 60.000 personen op een bevolking van 1.700.000 in dit verband een uitkering vaa 27 pond 10 sh. en zelfs ouden van dagen die beschikten over particuliere middelen en zich bitter hadden verzet tegen de huis inziens onzinnige geldverspilling vai de arbeidersregering, zien nu met dank baarheid hun driemaandelijkse uitkering tegemoet. Kosteloze gszondheidsdienst. In verband met de wet op de ziekte verzekering betaalt de staat bij opname in een ziekenhuis 9 s. per patiënt per dag. Tevoren hadden de openbare ziekenhuizen uit dien hoofde slechts recht op een uit kering van 3 s. Particuliere ziekenhuizen^ klinieken brengen dit bedrag van 9 s. in mindering van wat de verpleegde overigens verschuldigd is. De maatregel, die evenals elders de meeste stof heeft opgeworpen, is die, waarbij de ■particuliere doktoren bij de openbare medische dienst zijn ingeschakeld. Niemand in Nieuw Zeeland is verplicht een dokters rekening te betalen. Als regel ontvangt de arts uit het waarborgfonds een uitkering van 7 s 6 d. per visite cf consult. Het ver zet tegen deze regeling was eerst verwoed en goed georganiseerd. Nu evenwel schijnen de meeste dokters zich bij het hun opge drongen systeem te hebben neergelegd. De meest gegronde klacht, die steeds weer van de medici wordt vernomen, is dat ze nog meer dan vroeger overwerkt zijn, en verder, dat er geen rekening wordt gehouden met de bizondere bevoegdheden van de specia list, en de lust tot voortgezette studie op deze wijze wordt gedood. Meer en meer zal de medische wetenschap, naar men vreest, worden tot een gewoon ambacht. Financiële steun bij bevallingen met inbe grip van vrije voor- en nabehandeling van de moeder, kosteloze verstrekking van geneesmiddelen en chirurgische apparaten en vrije tandheelkundige behandeling voor kinderen en jeugdige personen, behoren eveneens tot de overheidszorg voor de volksgezondheid, die door de linkse politici in Nieuw Zeeland is ingevoerd. En ook nu zijn er nog plannen in de maak voor voor verdere uiibreiding. Staatsbemoeiing. En zo begint nu het bureau voor sociale verzorging overal in de onregelmatig ge bouwde Nieuw Zeelandse dorpen en steden naast het station en het postkantoor (meestal het fraaiste gebouw in de gemeente) zijn plaats in te nemen als factor in het gemeenschapsleven en wordt het invullen van eindeloze formulieren meer en meer het enigszins zielige amusement van allen. Reeds nu zijn er tekenen, dat deze toe nemende neiging om alle lasten op de staat af te wentelen bezig is de traditio nele energie van de bevolking te onder mijnen. Maar meer nog wordt gevreesd, dat deze energie op de duur een volko men overtollige weelde zal blijken in een land, waar men door de staat ter wereld wordt gebracht, door het leven wordt geleid en tenslotte netjes begraven wordt. Dit is een oud argument, dat evenwel in Nieuw Zeeland als gevolg van de snelheid, waar mee de nieuwe maatregelen elkaar opvol gen, krachtiger is dan tevoren. De zuivelindustrie. De ingrijpende sociale wetgeving wordt niet minder grondig toegepast bij de keuring en verkoop van voortbrengselen van land bouw en veeteelt, waarvan het economische leven en de welvaart van het land afhanke lijk zijn. Er bestaat inderdaad een beschei den aantal industriën, en daarom heen hebben zich ook kleine steden gevormd, maar met dat al is Nieuw Zeeland ook nu nog voor alles een agrarisch land met een merk waardig groot voedseloverschot vcor export. Vanaf de eenzame schapenfokkerijen in het heuvelland om de burgruggen en het vrucht bare bouw- en weiland in de dalen tot aan de dokken en moderne haveninstallaties toe, is alles gebaseerd op de productie en de verscheping van voedingsmiddelen. Op deze langgerekte, grillig gevormde eilanden, 1650 km. lang van noord naar zuid en met een oppervlakte van iets mper dan 250.000 vierkante kilometer, is er overvloed van voedsel voor 33.000.000 schapen en vier- en-een-half millioen stuks vee. Nieuw Zeeland dankt zijn trotse positie als grootste exporteur ter wereld van boter, kaas, schapen* en lamsvlees, en op twee na grootste exporteur van wol, aan de 16.0000 boeren en boerenarbeiders en een klein leger van arbeiders in de slachthuizen, koelinrichtingen en levensmiddelenfabrieken. De bereiding van boter en kaas is een tot in kleinigheden geregeld, wetenschappelijk bedrijf. Het gebruik van kunstmest voor de weidegronden, wat het verbouwen van vee voeder onnodig maakt, is nu algemeen en de electrische melkmachine is vrijwel overal regel. Alles wordt georganiseerd en gekana liseerd. Strenge regeringscontrole wordt uitgeoefend vanaf de koestal tot in de haven. Alles wordt van het begin tot het einde gekeurd en geclassificeerd. 105 boterfabrie- ken, 245 kaasfabrieken en 50 of meer die beide fabriceren, leveren een betrouwbaar, eenvormig product van goede, hoewel niet uit lemende kwaliteit. Grote vriesinrichtingen wachten op de kaden. Zuiveldistricten zijn precies afgebakend om dubbel werk te voorkomen. En dank zij het coöperatieve bezit van de fabrieken ontvangt de boer 81 pet. van de grossiersprijs van zijn boter en 70 pet. van de waarde van zijn kaas. Gegarandeerde pijzen. Het zal niemand verwonderen, dat de Nieuw-Zeelandse regering eveneens de ver koop van deze producten in het groot aan zich heeft getrokken. Sedert de gegaran deerde prijs ii 1936 is ingevoerd, koopt de staat het gehele uitvoeroverschot aan zuivelproducten, betaalt de boer een vaste en vooruit aangekondigde prijs, die hem „een redelijk bestaan* verzekert, en brengt daarna alles voor eigen rekening aan de markt. Men denkt of hoopt althans erin te zullen slagen op deze wijze de goede tegen de slechte jaren te doen opwegen. Onafhankelijke schapenboeren. Het systeem \an de gegarandeerd prijzen is niet uitgebreid tot de vleesindustrie. Het is trouwens allerminst waarschijnlijk, dat de bij uitstek individualistische schapenboeren, de middenstand van Nieuw Zeeland, er vrijwillig in zouden toestemmen hun wol en vlees over te leveren aan een politiek, die zij als klasse veroordelen. De schapen fokkerij in Nieuw Zeeland is nog niet het grootbedrijf, dat in Australië nog regel is. Als maatstaf van succes geldt hier kwaliteit meer dan kwantiteit. Uitputting van de weidegronden in het heuvelterrein als ge volg van te grote kudden is op het ogen blik een van de ernstigste problemen, zowel als de toenemende tegenzin van de jonge Australiërs om het zware werk te verrichten, dat voor de bescherming en het bijeendrijven der kudden nodig is. De exportslagerijen, vanwaar het schaaps- en lamsvlees in de koelkamers van Britse schepen wordt geladen, zijn de grootste industriële ondernemingen in Nieuw Zee land en evenals de zuivelfabrieken uiterst doelmatig en volgens een vast model inge richt. 35 van deze slachthuizen verwerken per jaar 300 millioen kilogram vlees. Stoff ilijka rijkdom. Eén op de vijf Nieuw Zeelanders bezit een auto en bereikt daarmee zonder moeite en langs goede wegen de talrijke bad plaatsjes, bergen, gletschers, geisers, warme en koude meren, wouden, fjorden, viswaters en renbanen. 85 pet. der bevolking heeft een radio-toestel. Al wat het leven veraan genaamt, van parken tot badkamers in de particuliere woningen, is in orde. Dank zij de hoge bergruggen heeft 93 pet. van de bevolking electrisch licht. De lonen zijn er betrekkelijk hoog het minimum voor een arbeider is 5,5 pond sterling per week en de stijging van de kosten van levens onderhoud sedert de oorlog wordt geschat op ten hoogste 50 pet. Het sterfte cijfer, 9,7 per duizend, is lager dan in de meeste landen, en de kindersterfte, 25,36 per 1000 levendgeboren, is het laagste ter wereld, hoofdzakelijk als gevolg van de moeder en zuigelingenverpleging volgens het systeem van Dr. Truby King, da) door 70 pet. van de bevolking wordt toegepast. Geestelijke armoede. Als onvermijdelijk gevolg van zijn geïso leerde ligging en kleine bevolking schiet Nieuw Zeeland In geestelijke ontwikkeling tekort. Met mogelijke uitzondering van de litteratuur en de alom tegenwoordige Engels-Amerikaanse cinema komt de Nieuw Zeelander in dit opzicht ook het aller- nod'gste te kort. Het is tegenwoordig in Nieuw Zeeland mode neer le zien op de sentimentele schrijvers, die zich inspireren op de bloemen en kleuren van het eigen landschap en de meer levenskrachtige en ernstige poëzie te prijzen van mannen als Fairburn, de heftige dichter uit de crisis jaren, en Alan Curnow. De techniek van de Nieuw Zeelandse schrijvers heeft ook in vergelijking met de literatuur van andere landen iets prikkelends en iets opwindends. Van de prozaschrijvers is er wel geen vlotter en oprechter dan Frank Sargeson met zijn sobere verhalen in de trant van Saroya. Niemand heeft op overtuigender wijze het wrange, stoffige toneel geschilderd van de kleine Nieuw-Zeelandse plaatsjes met hun lelijke planken woningen, bier-drinkende bevolking en gruwelijke platvloersheid. De schilderkunst in Nieuw Zeeland be paalt zich vrijwel geheel tot het op aan trekkelijke wijze weergeven van het eigen landschap en traditionele, flatteuse portretten. In beide genres is reeds zeer behoorlijk werk geleverd. Onder de kunstenaars die hoger grijpen zijn er slechts weinige van werkelijke aanleg en distinctie. Evenals andere kunstenaars kan ook de schilder slechts een gedeelte van zijn tijd besteden aan de uitoefening van zijn kunst. In een omgeving, waai^ materieel succes altijd de doorslag geeft, moet hij het weinige, wat er met de kunst te verdienen valt, wel aan vullen door het geven van onderwijs en het maken van commerciële ontwerpen. Juist zoals een studiebenrs voor Oxford of Cam bridge ook nu nog de climax vormt van het kosteloze openbare onderwijs, verlaten ook de beste intellectuele en artistieke talenten hun vaderland en vestigen zich in Engeland. Blank en bruin. Na het eerste koloniale tijdperk waren er van de oorspronkelijke bewoners de vro lijke, van zang en dans houdende Maori's nog maar 40.000 over en hun aantal slonk snel als gevolg van ziekte en melan cholie. Sedert echter is ingegrepen met een intelligentie en goede wil, die de bewon dering hebben gewekt van de antropologen np de gehele beschaafde wereld. Lang zamerhand zijn aan de Maori's alle burger rechten verleend, nadat hun vertegenwoor digers reeds in 1867 tot het parlement waren toeglaten. Zij worden nu vrijwel geheel op voet van gelijkheid behandeld wat betreft arbeidsvoorwaarden, onderwijs, maatschappelijk verkeer, en zelfs ten opzichte van de huwelijkswetgeving. Op het ogenöllk bedraagt het aantal Maori's in Nieuw Zeeland iets minder dan 100.000, dat is één op de zestien blanken en het reeds hoge geboortecijfer blijft stijgen. Meer en meer Maori's vinden werk naast hun blaike landgenoten in de steden en de industrie buiten het eigen stamverband. In de laatste jaren zijn er maatregelen getroffen om het particulier grondbezit der Maori's tot grotere eenheden samen te voe gen, waar met steun en voorlichting van de regering het boerenbedrijf collectief wordt uitgeoefend, waardoor aan talrijke inheemse gezinnen de gelegenheid wordt geboden zich een onafhankelijke positie te verzekeren en het stamverband tot op zekere hoogte te herstellen, wat hun gevoel van eigenwaarde zeer ten goede komt. Baan brekend werk is daarbij verricht door Sir Apirana Ngata, advocaat en politicus en zelf volbloed Maori, de resultaten van wiens arbeid ook de ongelovigste Europeanen beschaamd hebben doen staan. Tevoren werden de Maori's maar al te vaak aange gaapt als „nobele wilden*. Mannen als Ngata hebben hun de hun toekomende plaats in de gemeenschap teruggegeven. In twee wereldoorlogen hebben de Maori's wat moed en discipline betreft hun waarde als infanteriesoldaten bewezen. Het is mis schien goed hierbij op te merken, dat Nieuw Zeeland in de tweede wereldoorlog in verhouding tot enig ander deel van het Britse rijk de zwaarste verliezen heeft gele den. Vanaf El Alamein tot Cassino stond de Nieuw-Zeelandse infanterie altijd vrijwillig voor de heetste vuren. Politieke hartstochten. De ironie van het lol heeft gewild, dat de Maori's met hun vier parlementszetels sedert 1946 in politiek opzicht de doorslag geven. Het kabinet-Fraser, dat nu elf jaar aan het Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland il. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1