AXELSCHE H COURANT F arkerfrg bij ahorfif>m<>n', Axel. r ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1949 63e JAARGANG No 94 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Modern Nieuw-Zeeland. WAAR ORDENING REGEL IS. De jonge Nieuw-Zeelandervraagt van het even voor alles 3 dingen hij wil uitblinken en de allernieuwste hervorming is de toe kenning van een algemeen ouderdoms pensioen (universal superanuation benefit) ongeacht de welstand van de betrokkenen. Met deze uitkering is „begonnen in 1940. een oppervlakte van iets meer dan 250.000 vierkante kilometer, is er overvloed van voedsel voor 33.000.000 schapen en vier- en-een half millioen stuks vee. Nieuw Zeeland dankt zijn trotse positie als grootste nog niet groot in Op de banken aantal. der genodigden vóór het kieedgebouw merkten wii o.a. ophet Dag. Bestuur onzer gemeente, de raadsleden, de heer A. Imarse, voorzitter d:r afdeling Zeeland van de KN.V.B. en bestuurslid van district IV van die Bond, ir. F. J. Denie, directeur der Z.V.TM. en bestuurslid der voetbalvereniging „Terneuzen", bestuurs leden der Axelse V V V., der Winkeliers vereniging „Axel Vooruit», Soortvereniging „O'ympia". Supporters-vereniging „ASV.", functionarissen der Z.V.T.M., kantoor Drie- schouwen, enz. Op het kieedgebouw prijkten de vlaggen in de clubkleuren van „Terneuzen* en „Axel", de offic'ële clubvlag der v.v. „Axel" en dé gemeentevlag van Axel. Vóór het gebouw stonden fraaie bloem stukken, geschonken door de Z.V.TM.. Garage „Cilo", Sportvereniging „Olympia" en Winkeliersvereniging „Axel Vooruit*. Ons is verzocht te vermelden, dat achter de granieten steen met de veelzeggende zin „Door eigen kracht tot stand gebracht" een oorkonde 'is ingemetseld, inhoudende de gegevens omtrent de totstandkoming van dit gebouw en namen diergenen, die daar aan met hun krachten hebben bijdragen. Inmiddels r.am het aantal bezoekers toe en steeg tot ongeveer 1500. De harmonie „Concordia" gaf ook hier acte de présence en zorgde voor een muzikale opluistering. De voorzitter der v.v. „Axel", dhr. C. van Bendegem zeide, dat zijn vereniging zeer verheugd was, dat hier het gemeente bestuur, een K.N.V.B.-official, de ZV-.TM., diverse organisaties uit onze gemeente en de. harmonie „Concordia" aanwezig waren. Hij gaf daarna het woord aan Burgemefster van Oeveren, die o.m. zeide, daf hem de eer te beurt viel bij de officiële opening het woord te mogen voerenhij vond echter, dat een der officials van de K.N.V.B, dit had moeten doen. Spr. meende dan te moeten beginnen met een woord van protest, naar aanleiding van een zinsnede In „Clava", dat de opening de hoofdzaak zou zijn. De hoofdzaak is het werk door de leden verricht, want daar door is de totstandkoming van dit gebouw mogelijk geworden en ziehier een bewijs van wat clubliefde en eensgezindheid ver mogen. De burgemeester wenste het bestuur der v.v. „Axel* en de Voetbalbond geluk met dit nieuwe gebouw, waardoor wordt bewezen, dat dit bestuur goed kan activeren en stimuleren. Uitvoerig schetste spr. de tegenstelling tussen „oud* en „nieuw ,wat kleedgelegenheid betreft. Het oude kleedlokaal was beter bekend als .het kotje*, maar het nieuwe gebouw is een kasteel. „Het kotje» heeft het met ere gedaan, toen de voetbalsport nog in de kinderschoenen stond. Het had veel geleden door de inundatie en was door de Duitsers als schietschijf gebruikt. De benodigde som voor de nieuwbouw werd verkregen door een verloting, de Schade-Erquète-Commissie werd in de arm genomen, terwijl f 500 werd geschonken uit een K.N.V.B.-fonds. Burgemeester van Oeveren wijdde dan uitvoerig uit over het interieur van het nieuwe gebouw en zeide dat de v.v „Axel zin heeft voor traditie in de goede bete kenis van het woord. Zij bouwden het oude kleedlokaal en nu ook het nieuwe; hieruit blijkt de saamhorigheid en de optimisten hebben gewonnen. Spr. wees tenslotte de spelers op de uitdrukking „noblesse oblige (adel verplicht). „Gij bezit nu wel eert mooi kleedgebouw, doch vergeet niet, dat voetbal op het groene veld wordt gespeeld Spr. spoorde de jongens aan steeds fair en enthousiast te spelen, meteen goede training als basis en sprak de hoop uit, dat de v.v. Axel" de goede naam, die zij op de Z. Vlaamse voetbalvelden heeft, zal mogen behouden. Hij zeide grote waarde te hech ten aan de sport en wasr het in zijn ver mogen lag, de v.v. „Ax*l" gaarne van dienst te willen zijn. Burgemeester van Oeveren verklaarde daarna het kleedgebouw offi cial voor geopend. De harmonie het „Wilhelmus" de ingang van geheschen. Met de club-kleuren „Concordia* bracht hierna ten gehore de vlag vóór het gebouw werd omhoog een sleutel, versiefd met en aangeboden op een kussen met Axels wapen door twee juioren opende de burgemeester de deuren., De genodigden maakten hierna een rondgang door het gebouw. Nédat door de dames der bestuursleden de ere-wijn was aangeboden, nam dhr. A. Imanse uit Middelburg als official van de K N.V.B. het woord legde de nadruk op het feit, dat dit zonder steun van overheids wege, maar met eigen middelen is tot stand gebracht. Spr. wenste „Axel" geluk met dit kleedgebouw, maar meer nog met de geest onder de leden, waardoor de totstand koming mogelijk was van dit gebouw, zoals spr. in 20-jarige voetballoopbaan nog geen ander had gezien. Hieruit spreekt niet het vele geld, het ruim in de middelen zitten, maar liefde voor de sport. De sport geeft wel eens ergernis, maar ook heerlijke ogenblikken, zoals bij de opening van dit gebouw, dat de burgemeester een kasteel noemde, maar spr. noemt het een paleis. Dhr. Imanse hoopte, dat dit nieuwe kleedr gebouw een aansporing zou zijn voor andere clubs, om die „kotjes, waar men zich wast in een roestig blikje", af te schaffen. Spr. zeide namens de KN.V.B, district IV van de K.N.V.B. en Onderafdeling Zeeland van de KN.V.B. hartelijk dank. „Ik weet nu aldus eindigde dhr. Imanse „dat „Axel" ook in de toekomst steeds aan de kop zal staan." Namens de v.v. „Terneuzen" sprak dhr. ir. J. F. Denie, die zeide, dat het deze vereniging een genoegen deed om bij deze officiële opening de wedstrijd te mogen spelen en complimenteerde de v.v. „Axel" met dit moderne gebouw. Dit is geen luxe, maar een gebouw, zoals elk sportliefhebber dit mag eisen. Ook de v.v. „Terneuzen", zal haar uiterste best doen om te zijner tijd de clubs zo goed mogelijk te ontvangen. Moge „Axej" nog vele jaren van dit kleedlokaal gebruik maken en haar spel zich in opgaande lijn bewegen. Ook namens de Z.V.T.M. sprak ir. Denie gelukwensen uit. Als laatste spreker nam voorzitter van Bendegem het woord en zeide van veel organisaties deel uit te maken, maar er geen te kennen, waar zoveel liefde en gezonde clubgeeest heerst als in de voet balvereniging. Dhr. van Bendegem sprak daarna woor den van grote dankbaarheie tot architect M. J. van den Berg, die belangeloos voor de plannen zorgdetot de P.Z.E M. en de Z.- Waterleiding, die goed vonden, dat de aan leg van een en ander door de voetbalver eniging In eigen beheer kon geschieden tot de bestuursleden Peeters en L. v d. Berge voor hun toewijding en als zodanig ook tot dhr. Caessenstot dhr. Fr. Lensen, die zich met elke vezel aan de v.v. „Axel" verknocht voelt en zorgde voor de aanschaf bouwmaterialenaan de werkers, die avond aan avond zich gaven en waarvoor de voetbalvereniging hartelijk dank zegtaan de supporters-vereniging, waarvan de voet balvereniging veel steun heeft. Spr. roemde de activiteit van dhr. P. Deij, die penning meester en tevens de ziel van de suppor tersvereniging is en Zaterdag juist zijn 50e geboortedag herdacht. Namens de v.v. „Axel" dankte dhr. van Bendegem allen voor hun blijken van sympathie en de geuite geluk wensen Hij dankte ook het gemeente bestuur voor zijn aanwezigheid. inkopte (1—0). De roodzwarten antwoordden met enkele vinnige aanvallen, doch de resultaten bleven uit. Nadat de strijd zich enige tijd op het middenveld had afgespeeld werd het spelbeeld meer gelijkopgaand met wisselende kansen. Terneuzens linksbuiten knalde op de lat en Jonkmans schot kon door Rouw ternauwernood worden gestopt. Zo verstreek de tijd en kwam de rust met een 1-O-voorsprong, waarbjj wel niemand van de verrassendhoge score in de 2 e helft zal hebben durven dromen. De hervatting bracht spoedig Jonkman in het bezit van de balhij passeerde de rood zwarte verdediging en scoorde buiten bereik van Rouw (2—0). De gasten lieten zich niet onbetuigd, knalden over links op de lat en schoten rakelings naast. Terneuzen werd daarna danig in het defensief gedron gen en uit een hoekschop van rechts kopte P. Verpoorte in (3—0). Bij een hoekschop ontkwam Terneuzens veste nauwelijks aan een doorboring en nadat de Danschutter een gevaarlijk moment had getrotseerd, besloot Jonkman op succesvolle wijze een aanval door het Ieder in het verlaten doel te plaatsen (4—0). Na enige schermutselin gen dwongen de gasten een hoekschop af, doch .zonder resultaat en bij nieuwe Ter- neuzen-aanvallen kon de oranje-defensie de zaak meester blijven. Ondanks de reeds vrije hoge score bleef de wedstrijd aantrek kelijk, daar de rood-zwarte aanvalslinie met van Waes aan het hoofd zich terdege inspande om althans de eer nog te redden. Jonkman en v.d. Velde namen het Terneuzen- doel nog ettelijke malen onder vuurv.d. Velde maakte er 5—0 van en |onkman zorgde voor no. 6 en no. 7. Axel speelde een goede wedstrijd, waaruit bleek dat een gezond optimisme voor de a.s. competitie zeer zeker op zijn plaats is. De uitslag 7—0 is bepaald geflatteerd, daar de gasten wel enkele doelpunten verdiend hadden, doch voor doel met hun schieten bepaald pech hadden. De oranje-zege was onbetwistbaar ver diend, in de 2e helft waren de bezoekers absoluut de minderen. Axel heeft in deze ontmoeting bewezen aan kracht niets te hebben ingeboet. Moge dit ook in de compe titie blijken 11 Van de gelegenheid om na de wedstrijd het gebouw te bezichtigen, werd tot in de late uren een druk gebruik gemaakt. Een openluchtbal op het fraai vnrlichte hield de vele danslustigen nog ettelijke uren bijeer. litteratuur en de alom tegenwoordige Engels-Amerikaanse cinema komt de Nieuw Zeelander in dit opzicht ook het aller- nod'gste te kort. Het is tegenwoordig in Nieuw Zeeland mode neer ie zien op de rs, die zich inspireren kleuren van het eigen =er levenskrachtige en >rljzen van mannen als dichter uit de crisis- w. De techniek van de :hrijvers heeft ook in literatuur van andere Is en iets opwindends, rs is er wel geen vlotter ank Sargeson met zijn de trant van Saroya. vertuigender wijze het eel geschilderd van de dse plaatsjes met hun ingen, bier-drinkende jke platvloersheid, in Nieuw Zeeland be- ;eheel tot het op aan- ergeven van het eigen iele, flatteuse portretten, reeds zeer behoorlijk er de kunstenaars die ;r slechts weinige van :n distinctie. Evenals kan ook de schilder van zijn tijd besteden van zijn kunst. In een terieel succes altijd de t hij het weinige, wat erdienen valt, wel aan- n van onderwijs en het ciële ontwerpen, juist voor Oxford of Cam- de climax vormt van are onderwijs, verlaten llectuele en artistieke nd en vestigen zich in De wedstrijd Onder handgeklap „Axel" „Terr.euzer.". betraden de rivalen gelijktijdig het terrein; scheidsrechter P. v.d. Muren u|t Sluiskil liet aftrappen, waatbij „Axel" de zon in het gelaat had. Terneuzen bracht eerst het leder enkele malen in het Axelse doelgebied, waarna onze stadgenoten het spel wisten te ver plaatsen. Een reeks Axelse aanvallen volgde, een gruui waaruit spoedig linksbuiten Schelleman goed kan drukken, voorzette en rechtsbuiten Dieleman fraai Voorzichtigheid is in deze geboden. PRACTISCHE LESSEN OVER DE TABAKSTEELT. Deze maand zal de Rijkstuinbouwvoor- lichiingsdienst op de navolgende plaatsen en data practische lessen geven over de tabaksteelt Ktoosterzande: 8 September om 2 uur n.m. bij J. de Waal, Groenendijk 137. Axel8 September om 2.30 uur n.m. bij J. den Hamer-de Feijter, Koewacht, post Axel. Hoek8 September om 4.30 uur n.m. bij I. de Zwarte, Wijckhuizenpolder G 14. DE TARWEPR1JS. De Akkerbouwcommissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland vergaderde dezer dagen ter bespreking yan het prijs verloop van de tarwe. De commissie is van mening dat, alhoewel de tatweprijs de vorige week beslist onbe vredigend was, zulks geen aanleiding mag zijn om uit vrees, tegen alle mogelijke prijzen, spoedig af te leveren, temeer nu in de loop van September voor de handel de gelegenheid bestaat om, zo nodig, aan het A.V A. te leveren waardoor de telersprijs voor gemiddelde kwaliteit in September zal liggen cp f 21,70, terwijl deze bij latere levering geleidelijk oploopt tot f 23,50 per 100 Kg. De" Akkerbouwcommissie adviseert dan ook om in kalm tempo af te leveren, daar een groot aanbod de prijs in ernstige mate Blank en bruin, niale tijdperk waren er ke bewoners de vro- lans houdende Maori's i0 over en hun aantal van ziekte en melan- is ingegrepen met een Ie wil, die de bewon- <t van de antropologen haafde wereld. Lang- le Maori's alle burger dat hun vertegenwoor- 567 tot het parlement ij worden nu vrijwel gelijkheid behandeld oorwaarden, onderwijs, !er, en zelfs ten opzichte »eving. bedraagt het aantal geland iets minder dan op de zestien blanken joortecijfer blijft stijgen, iri's vinden werk naast ten in de steden en de eigen stamverband, n zijn er maatregelen rticulier grondbezit der ïnheden samen te voe- in en voorlichting van loerenbedrijf collectief waardoor aan talrijke de gelegenheid wordt nafhankelijke positie te imverband tot op zekere wat hun gevoel van in goede komt. Baan- aarbij verricht door Sir ocaat en politicus en de resultaten van wiens >elovigste Europeanen doen staan. Tevoren naar al te vaak aange- wilden*. Mannen als de hun toekomende ichap teruggegeven, ogen hebben de Maori's ne betreft hun waarde bewezen. Het is mis- op te merken, dat e tweede wereldoorlog lig ander deel van het te verliezen heeft gele- n tot Cassino stond de anterie altijd vrijwillig n. olitieke hartstochten, lol heeft gewild, dat de parlementszetels sedert cht de doorslag geven, lat nu elf jaar aan het Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3