Voor Uw ontspanningslectuur Fa. J. C. VINK Boekhandel Markt 12 Axel Chr. Nat. tijdschriften, detectiveromans, Pocket Books, etc. Het Centrum A. H. van i Bezoekt De Ronde Tafel-Conferentie achter een gordijn van zwijgen. WILLY FAAS Marva-Offlcier 2e klasse en HANS FROHN Lult. ter Ze geven, mede nan zijdse ouders, I hun voorgenome waarvan de volt plaats vinden c.. tember a.s. te Toekomstig adr Marva-Detai Soerabaia K WAAR gifthoudende mi U de grootste ge zoals ons die in geschonken wc krijgen 25-j. e ongelooflijke t f 3.75 p. pak 2( Bij bestell ziektt Inl. en brochure Kruidenhuis W. singel 40, CONCERT- EN BIOSCOOPGEBOUW Zeestraat 31—33 AXEL De jonge even voor T a n d a Walstraat 2 A f w e Vrijdag 2 en 3 September. Vanaf heden nee alle n a a i w Mej. J. HL Qedipl. Cot Nieuwstraat hedenavonc van de wei AXEL TER het BAL Chi op het terr V.V. ,AXE1 Aangezien de heden in het sch niet tijdig gerei zijn, zullen de 1 vangen op 12 J. J DE I De Notarissen te Axel en G. t te Wachtebeke, nemens op Do September 1949, in het Hotel D aan de Noords Axel, ten verzot Erven E. Verbru bliek te verkop KOOP 1. 3: bouwland te Ax tenblijbewestenpi sectie E no's 8 88 en 89. Vei G. Koekkoek voi per jaar. KOOP 2. li bouwland aldaar, E no. 507. Ver H. Onghenae voc per jaar. KOOP 3 +2 bouwland te Koet Beoostenblijpolde sectie D no's. 186, 193 en 194. aan A. P. F. voor f 175.pel Betaling: onkos 6 dagen, koopsom lijk 15 October 1 Aanvaarding pacht bij betalin vanaf 1 October (Van onze speciale verslaggever ter R. T. C.) Na de plechtige opening van de Ronde Tafel-Confereatie op een dag dat de kraaien uit de bomen vielen, is er voor de pers mensen, die als bijen daar rondom zwermen, weinig anders te doen geweest dan de officiële ontvangst, door de Regering op touw gezet, waarbij het echter helemaal niet officiëel toeging, waarbij iedereen iedereen kon spreken en alles wat met de R.T.C. te maken had, zich vrijelijk dooreen- mengde. Nu zwijgen de kranten. Men ziet plaatjes van Indonesische afgevaardigden, gearmd met Marker meisjes, men hoort van diners en excursies, en wellicht denken velen: geen beter leven dan een goed levenhet Congres danst 1 Al die lommerrijke zijpaadjes, die schij nen af te dwalen van de harde rechte weg der Conferentie, voeren echter uiteindelijk tot hetzelfde doel: Vóór alles een goede verstandhouding te verkrijgen. Gelukt dit niet, dan mislukt ook de Conferentie. En het verkrijgen van die verstandhou ding is geen eenvoudige zaak. „Oost is Oost en West is West en nimmer zullen die twee zullen elkaar ontmoeten', heeft Kipling gezegddie dit ook maar van „horen zeggen" wist. Het is maar niet alleen vriendelijk met elkaar omgaan, handjes geven, samen eten en drinken, maar het komt er op aar, elkander te begrijpen. Hoe moeilijk dat is, bemerkt men reeds in het Perscentrum, dat gevestigd is in de eeuwenoude burcht, waarvan de Ridderzaal het centrum uitmaakt. Waarschijnlijk is het de vroegere „wachtkamer" geweest waar geharnaste krijgers, belast met de bewaking van bewoners en eventuele gevangennen, hun potten bier dronken en de dobbelste nen lieten rollen. Nu zitten er journalisten uit allerlei landen broederlijk bijeen, lezen de kranten, maken notities en.... praten bovenal. Bij dat praten bemerkt men iets van de diepe kloof die er gaapt tussen ons Wes terss culturele leven en geestesgesteldheid en die van het Oosten. Dan ervaart men bij voorkeur bij z'n toevallig gesprek met jour nalisten van over de evenaar, dat er hier bij velen totaal niets bekend is van het feit, dat ook in Indonesië muziek wordt gecomponeerd, die door een Westers orkest zou kunnen worden uitgevoerd. Wij zitten te luisteren naar ersatz als „Sarina" en zin gen van de hoge klapperboom.... daarmee houdt onze kennis van de Indische muziek op. Wie geen muziekliefhebber is, zal zoiets onbelangrijk vinden, naar ook op andere terreinen vindt men diezelfde onbekendheid terug. Waarschijnlijk w^et men in het Oosten meer van"ons dan wij van hen, misschien omdat onze communicatie- en reproductiemiddelen meer geperfectioneerd zijn. Zo steekt men daar in de regionen van de pers de voelhorens naar elkander uit, en datzelfde gebeurt ter Conferentie, waar men gerust mag aannemen, het belangrijkste informeel geschiedt, en aan de met damast gedekte tafel meer wordt bekokstoofd dan aan de met het klassieke, saaie groen beklede ronde tafel ter conferentie. Een onzer dagbladen schreef onlangs met een ontstellend gebrek aan tact over het gevaar van de vriendschappelijke verhouding en duidde dit gevaar als een „addertje" aan. Waarschijnlijk heeft men dit za scherp niet bedoeld en willen uitspreken, dat men de beginselen niet moet verdoezelen onder de sluier van persoonlijke symphatieën. Inder- daad is dit gevaar niet denkbeeldig: het is de vloek van zo vele conferenties op aller lei gebied, dat men zich gevangen geeft in de sfeer van verbroedering en wederzijds begrip, schone woorden spreekt en hoog dravende resoluties aanneemt, waarvan in de praktijk niets terecht komt omdat men aan de oppervlakte is blijven steken en niet de kern der dingen heeft beroerd. Verwacht mag worden dat ter Ronde Tafel Conferentie, waar het om de hoogste belangen van twee millioenenvolken gaat, dit gevaar onder de ogen wordt gezien en deze hinderlaag zal worden vermeden, geschiedt dit, dan is alles, wat er op het ogenblik op die zijpaadjes wordt gewan deld, gekout, gepicnict en gelachen, alleen maar winst. Het schept de zo noodzakelijke sfeer van goede verstandhouding, die maakt dat achter woorden en besluiten ook de wil staat om uit te voeren. Achter het gbr- dijn van zwijgen, dat de werkzaamheden ter Ronde Tafel Conferentie voor de buiten wereld verbergt, wordt op velerlei wijze hard gewerkt. Trots grauw en zwijgzaam rijst het massate gebouw, de Burcht der Hollandse graven, op het Binnenhof en wacht tot de tijd daar is, dat men zich opnieuw om de Ronde Tafel zetten zal, onder het Oog der Wereld. En tot zolang drinken de persmensen in de voormalige wachtkamers rustig hun kleintje koffie. Uit onze omgeving. DE FEESTPLANNEN. Hieronder laten wij thans het officiële programma volgen, zoals dat op de verga dering van Maandagavond kon worden vastgesteld. De kinderspelen zijn verschoven naar Zaterdagmiddag 17 Sept., omdat het voor lopig opgestelde programma te weinig tijd bood daarvoor. Zaterdagmiddag 17 Sept., aanvang 2 uur Kinderspelen. Maandag 19 Sept. 8 uur Klokgelui, Rondwandeling der „Oranjeruiters" in samen werking met alle Axelse Padvinders. 8 30 Ontvangst van de Poolse oud strijders op het Gemeentebuis. 9 15—10.15 Kerkdiensten. 10.30 Kranslegging op de Alg. Begraaf plaats, op de graven van de gesneuvelde Polen. 11.— Bloemlegging bij het Monument a.d. Zeestraat. De deelnemers hieraan stel len zich op in 'de KoestraatrouteKerk- dreef, Oranjestraat via Zeestraat naar de Markt, waar Col. Dr. Szydlowski gehuldigd word', bij welke plechtigheid aanwezig zal zijn de Hoogedelgestr. Heer de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot. 12.— Openbare Raadsvergadering, die tevens via de luidspreker op de Markt kan worden beluisterd. door de 12.30 Koffietafel aangeboden Poolse gasten. 13.30 Militaire demonstratie aan de Grote en Kleine Kreek, welke door het publiek zowel op de Kinderdijk als op de Buthdijk kan worden gadegeslagen. Na afloop dezer demonstratie volgt een militair défilé, waarvan de route als volgt is samen gesteld Buthdijk, Pr. Hendrikstr.i Station straat, Noordstraat, Weststraat, Markt, Walstraat en De Ruyterslraat. Aan deze demonstratie wordt door plm. 700 militairen deelgenomen (het onderdeel is bij het comité niet bekend). 16.Behendigheids-wedstrijden voor Motorrijders op het terrein der V.y.Z.F. bij de Watertoren (zie advertentie). I9_ Aankomst van de Estafette uit Eindhoven met het bevrijdingsvuur. Bij het Monument zal Col. Dr. Szydlowski dit vuur in ontvangst nemen. 10.30 Concert op de Markt door de kapel van de „Stoottroepen", welke uit plm. 35 leden bestaat. 21.— Lichtstoet. Voor het welslagen van dit laatste num mer en voor het defi'é rekent het comité op een flinke deelname, waarvan tijdige aanmelding zeer op prijs wordt gesteld. PRED1KBEUTREN. Gereformeerde Gemeente. Donderdag 8 September om 2.30 uur huwelijksbevestiging door Ds, F. J. Dieleman van Borssele en om 6.30 uur dezelfde. KOEWACHT. Diploma-uitreiking Vlassersschool. Maandag vond in het patronaat de diploma uitreiking plaats van de dagschool, zwingel- cursus, vervolgzwingelcursus en boekhoud- cursus. Behalve het bestuur van de school, de directeur en de leraren, troffen we hierbij tal van bekende personaliteiten aan, o.a. het lid van Ged. Staten, dhr. Lockefeer, de Zeereerw. H. Pastoor Ligthart, de secretaris van de Ondervakgroep dhr. Fruytier, dhr. Burm uit Hulst, raadslid Calon uit IJzendijke en verder afgevaardigden van diverse instellingen. De voorzitter, burgemeester Geirnaert van St. Jansteen, sprak een welkomstwoord. Verder spraken o.a. de aanwezige persona liteiten nog een kort woord. Namens de geslaagden voerde tenslotte dhr. Calon Jr. uit IJzendijke het woord. De geslaagden zijn DagschoolG. Calon en G. Goossens te IJzendijke. G. van Gremberghe, R. Martens, G. Schalkens, P. Goossens en M. Janssens te Koewacht en D. de Waele te Graauw. Vervolgzwingelcursus A. Cerpentier, A. Goossens, G. Baert, de Bouvré, E. Buijs, A. van Daele, A. Matthijs, G. van Regen mortel en A. en H. Drubbel te Koewacht. R. de Kind te Overslag. J. Strobant te St. Jansteen. Zwi igelcursus C. en J. Celie, A. Braem, E. Vermeire, A. Martens, A. Bonte, A. Seghers en R. Verhoeven te Koewacht. 1. de Keyser, R. Dankaert en C. Sturm te St. Jansteen. J. Koster te Axel. R. de Neve te Zuiddorpe en R. Lammens te Stekenr. Boekhoudcursus R Buijs, J. Verbraecken, A. de Masyer, Jos. de Schepper, F. Herman, A. van Puijenbroek, A. Hamerlinck, R. Buijs, G. janssens, Th. Herman, H. van Waes- berghe, M. van Gremberghe, A. de Coninck en Fr. van Pottelberghe te Koewacht. R. Beekman, E. .van Acker, G. Triest, R. Hes ters, L. Martinet, K. d'Hooghe, J. Paelinck, J. Dobbelaer en Th. de Keyser te St. Jansteen. G. van Dorselaer te Clinge. 1. Calle te Stekene en M. Neve te Zuiddorpe. ZUIDDORPE. De reis van de „Haka". Aan deze reis namen 26 leden uit onze gemeente deel, voornamelijk huismoeders. Kwart over 5 startte hier de trambus om de eerste boot te Perkpolder te kunnen halen. Na de overtocht ging het regelrecht naar Rotterdam, waar de eerste pleister plaats was. Van de Maasstad ging men Utrfcht, waar door de dames eveneens ge winkeld werd. Hierna zette men koers naar Rhener, waar Ouwehands Dierenpark werd bezichtigd. Ook de Grebbeberg werd be zocht, waarna het via Arnhem. Nijmegen en 's Hertogenbosch op Kruiningen aanging, waar een extra boot zorgde voor de over tocht van het gezelschap en de vier auto bussen. Omstreeks 12 uur arriveerde men zeer voldaan over de prachtige reis in eigen land weer in Zuiddorpe. EEN ONVERGETELIJKE DAG VOtlR DE V.V. „AXEL". De bekroning op het werk van voetbal lend en voetballievend Axel was zeker de ingebruikneming van het nieuwe kleed gebouw op Zaterdag jl. In de hierbij gehou den redevoeringen werden de loffelijke prestatie en het prachtige interieur nog eens geaccentueerd. De werkelijk sensatio nele 70-overwinning van „Axel" op „Ter- neuzen" is een blijvende herinnering aan deze dag, die zeker met gulden letteren in de Axelse voetbal-historie zal worden vermeld. Te half vier was de junioren-wedstrijd „Axel"—„Terneuzen" aangevangen. Met de rust hadden de jonge oranjebemden een 0—l-achtersiand, die na de rust werd vergroot tot 1—3. Inmiddels verzamelde zich het publiek reeds langs hel terrein, hoewel voorlopig Telefoon 99

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2