Uw RADIO defect? Bel op no. 230 Radio-Service „GERRIT DE JONGE" Axel Oranjestraat 2 (bij het gedenkteken.) kunnen klaarmaken. Dit zal onderzocht worden. Aangezien deze zitting de laatste was van de raad in zijn oude samenstelling, dankt de voorzitter de leden voor de goede samenwerking in de thans verlopen zittings periode. De besprekingen werden steeds gevoerd in een sfeer zoals men die maar kan wensen. Het behoeft zeker wel geen betoog, dat dit van grote invloed is voor het houden van werkelijk vruchtdragende discussies. Spr. wijst op het vele werk door de raad verricht in de afgelopen periode. Het aangezicht van onze plaats begint te veranderen. Nieuwe wijken zijn in wording en wanneer de plannen werkelijkheid zullen worden, zal Axel in betekenis en aanzien winnen. Inzonderheid wendt spr. zich tot de scheidende raadsleden, de h.h. Dieleman en Fanoy, die ieder op hun eigen wijze de belangen der gemeente hebben voor gestaan. Als spr. hun houding moet karak teriseren, doet hij dat met het woord ernst. Dhr. Dieleman had steeds een serieuze opvatting van zijn taak. Wij hadden altijd de indruk, dat bij hem de belangen der gemeente veilig waren. Verder herinnert de voorzitter aan de vele waardevolle inlichtingen en adviezen, welke door dhr. Fanoy in de loop der jiren verstrekt zijn. Wel bleek hier het groot nut van een theoretisch-juridisch onderlegd man, die toch met beide benen in de werkelijk heid staat. De voorzitter dankt nogmaals de schei dende leden voor hetgeen zij deden in het belang van Axel. Dhr. Dieleman dankt voor de aangeaame samenwerking, die hij steeds heeft onder vonden. Dhr. Fanoy zegt het altijd als een genoe gen te hebben beschouwd, werkzaam te zijn voor Axel. Hij herinnert aan zijn inttede in de raad in 1935, toen hij nog betrekke lijk jong was en er tegen op zag een plaats tussen de oudere raadsleden in te nemen. Steeds heeft er een prettige sfeer geheerst en ondanks verschillen was er toch samen werking mogelijk en i3 er kans gezien veel op te bouwen. Als ik een vergadering als die van hedenavond bezie, dan zit er wel toekomstmuziek in, aldus spr. Hij hoopt, dat ook de andere vergaderingen steeds in dezelfde sfeer mogen worden gehouden in het belang van Axel. Hij dankt tenslotte ook de voorzitter en de secretaris benevens zijn staf van personeel voor hun medewer king. Hij hoopt dat Axel een goede toe komst tegemoet zal gaan en dat Ood het werk, in de raad gedaan, moge zegenen. De vergadering wordt gesloten. Uit onze omgeving. RADIO UITZENDING OVER ZEEUWSCH - VLAANDEREN. Maandagavond om 9 uur zal de N.C.R V. over Hilversum I een uitzending verzorgen over Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij o m. een interessante reportage wordt gegeven over de fabrieken van spiegelglas en securitglas te Sas van Gent. WEG DOOR D1JCKMEESTERPOLDER WORDT 7 SEPTEMBER GEOPEND. De officiële opening van de nieuwe weg door de Dijckmeesterpolder (gedeelte van de verbindingsweg tussen Oost en West Z. Vlaanderen), in tegenwoordigheid van Ged. Staten enz, is bepaald op 7 September a.s. GOED AFGELOPEN. Vorige week wandelde dhr. B. alhier met zijn kleinzoontjes "langs de Kanaalkade, toen het jongste knaapje, dat vier jaren telt, een flesje vond en dat aan zijn mond zette. Gelukkig proefde het knaapje slechts en slikte niet door. De inhoud van het flesje bleek nl. lysol te zijn! De kleine huilde van pijn en na geneeskundig onder zoek bleek opname in het hospitaalschip te Terneuzen noodzakelijk. De mond en het bovenste deel van de slokdarm bleken ernstige brandwonden te hebben, zodat kunstmatige voeding moest worden toege past. Het levensgevaar was gelukkig na enkele dagen geweken en de kleine maakt het naar omstandigheden wel. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. Hoogendam van Oldambt en nam. 2.30 uur Ds. Pennings (H. Doop.) Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) Voorm. 10 uur en nam. 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. Voorm. 10 uur en nam. 2 30 uur Leesdienst. ZUIDDORP E. De raad voor behoud der vrije veren. In de gehouden raadszitting ging men na voorlezing der notulen over rot het ver lenen van enkele ontheffingen van honden- en wegenbelasting, waarna ter sprake kwam een subsidie-aanvrage van f 50 voor de opleiding van Kraamverzorgsters vanwege „Het Wit Gele Kruis". Deze zaak werd goed verdedigd door het scheidende raads lid dhr. Roemburg, doch de vergadering was het er niet eenstemmig mee eens en vond het bedrag te hoog, waarna dhr. Roemburg een voorstel deed om f 25 toe te staan, waarmee de vergadering accoord ging. Hierna keurde de raad de adhaesie- betuiging goed, welke gevraagd was door de gemeenten Hontenisse, Philippine en St. Jansteen voor het behoud der vrije veren. Nadat nog enkele begrotingsstukken en een accountantsverslag van de Ver. van Ned. Gemeenten ter sprake was gekomen, wa3 de rondvraag aan de beurt, Dhr. van Dongen vroeg om de bank nog vóór 16 September te doen plaatsen. Dhr. Roemburg deed een voorstel om de dorpsgenoten aan te sporen de bevrijding jaarlijks op 16 September te herdenken. Nadat de voorzit ter de scheidende raadsleden met een dank woord voor de prettige samenwerking had toegesproken, sloot hij de vergadering. Duivensport- De uitslag van de alhier gehouden duiven vlucht uit Breteuil (waar de dieren door slecht weer eerst Maandag zijn gelost) luidt als volgt: 1. C. de la Ruelle, Overslag; 2. R. Dankaert, Zuiddorpe 3. Gebr. van Damme, Koewacht; 4. J. David, Koewacht; 5. Jos. Belaert, Zuiddorpe6. A. v. Nieulande, Axel; 7. R. Dankaert vnd., 8. Jos. David vnd-, 9. R. Dankaert vnd, 10. M. Scholters, Koewacht. De duif die de eerste prijs won, vloog 1065,8 m. per minuut. 63 duiven waren ingekorfd. BENOEMINGEN. De heer E. Lansu, hoofd der R.K.-school te Zuiddorpe is benoemd tot directeur van de Lagere Landbouwschool te Aardenburg. De heer J. Ph. Salomé, technisch ambte naar Provinciale Waterstaat in West- Zeeuwsch Vlaanderen te Terneuzen, is be noemd tot ingenieur van het Hoogheem raadschap Schieland te Rotterdam. VERDRONKEN. Woensdagmiddag waren 4 meisjes te Biervliet in de Schelde aan het baden, toen de twee nichtjes Buijsse, elfen 13 jaar oud, door de stroom werden gegrepen. Hoewel op hun hulp geroep de heer H. Dupuy toesnelde en de meisjes trachtte te redden, mocht hem dit helaas niet gelukken en de twee kleine meisjes afkomslig uit Biervliet en IJzendijke kwamen jammerlijk om het levan. ZEEUWEN NAAR NIEUW-ZEELAND. Met een toestel van de K.L.M. zijn Don derdag gedemobiliseerden uit Zeeland naar Nieuw-Zeeland vertrokken om aldaar een toekomst op te bouwen. Het gemeente-bestuur van Middelburg heeft gemeend groeten over te brengen van het oude Zeeland naar de hoofdstad Aock- land van het Nieuwe Zeeland. Daarbij werd het gemeentebestuur van Aockiand met een officieel schrijven een ets aange boden voorstellende het oude stadhuis van .Middelburg van de schilder L. Heymans. NOG TWEE ZONDAGEN AUTO RIJDEN. Teneinde tegemoet te komen aan de vele verzoeken, die hem hebben bereikt, verleent de Minister van Verkeer en Waterstaat ont heffing van het Zondagsrijverbod op de Zondagen 11 September en 2 October a.s. Een afdoende contröle op naleving van het Zordagsrijverbod zai op de overige Zondagen worden gehandhaafd. 45 NIEUWE TEXTIELPUNTEN GELDIG. Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 1 Septem ber 1949, van de textielkaart VA 905 geldig worden, de bonnen gemerkt „U één punt", „V één punt", „U vijf punten", „V vijf punten", „U reserve* ter waarde van 10 punten en „V reserve" ter waarde van 15 punten. Ingezonden stukken. POLEN'S LIJDENSWEG. Nog vijftig jaar geleden wist men in het Westen niet veel, bijna niets van Polen en men wilde er ook door het opzettelijke dralen van de toenmalige bezetters (Duits land, Oostenrijk en Rusland) meestal niet veel van weten. Toch kwam men na de Eerste Wereld oorlog Polen dat immers „one of the branches of Latin civilisation" is te hulp. De meeste hulp en vriendschap onder vond Polen van Frankrijk, het Frankrijk van Poincaré, Clemenceau en Foch. Zeer ten goede kwam Polen de van puriteinse gerechtigheid doordrongen politiek van pre sident Wilson. En ook Engeland bleef ten slotte staan op de grond van het feit (zo ongelofelijk wat de Britse mentaliteit aan gaat) der wederopstanding van Polen na ruim honderdvijftig jaren van slavernij. Heden is er in het Westen, rondom de naam van Polen een gewirwar van begrippen ontstaan. De zelfde Westerse staatslieden, die zich een paar jaar geleden in Jalta niet wilden belasten met de Poolse kwestie en het graag opofferden voor het misleidende ver zoek om vriendschap en samenwerking met Sovjet-Rusland, dezelfde staatslieden zijn heden getuige, hoe datzelfde Rusland heden speelt met de naam van Polen tegen de belangen van het Westen in. De naam van Polen zal nimmer voor lange tijd verdwijnen van het forum der wereld-opinie. „Polen steht und fallt mit der Kultur des Abendlandes". In naam van Polen is in 1939 de Tweede Wereldoorlog begonnen. Men noemde Polen in de bange oorlogsjaren de „inspiratie van de wereld" en zelfs het „geweten van de wereld" zoals president Roosevelt het placht te zeggen. Toch werd het doel, waarvoor de oorlog uitbrak, niet bereikt. Op de vernederende en misdadige conferentie te Jalia werd Polen aan zijn tweede doodsvijand Sovjet- Rusland verkocht. Na de nazi-overheersing is de Sovjet-overheersing gekomen. De kranten brengen heden verslagen uit van de Poolse economie, van haar doei in Europa, van export van Poolse kolen, van handelsbetrekkingen tussen Polen en West- Europa. De pers bericht tevens van het optreden van de zg. „Poolse diplomaten", van „vredes congressen", georganiseerd door „Poolse" intellectuelen, van de rol welke de Poolse zeelijnen spelen in de internationale com munistische spionnage-actie, enz. Maar buiten dit alles komen er van achter het „ijzeren gordijn" berichten binnen van onderdrukking en geloofsvervolging, die door het wrede en onmenselijke karakter dat zij dragen, de Westerling verstomd doen staan. Duizenden vluchtelingen uit Polen, Tsjecho- Slowakije en andere landen van achter het „ijzeren gordijn" vertellen, dat zelfs de Duitsers niet zulke wrede en medogenloze achtervolgers waren als de Russen thans zijn. Na de Duitse bezetting kwam in Polen een ander totalisme met zijn fanatieke ideeën, dierlijke verhoudingen tot de mens en met een zeer uitgebreide politiedienst. De mensen worden tot lange gevangenis straffen of ter dood veroordeeld, of worden in het geheim gefusilleerd, alleen omdat zij God en hun vaderland liefhebben. Naïeve mensen wordt alles voorgesteld als het ontstaan van een nieuw volmaakt tijdperk van menselijk geluk. Tegelijkertijd tracht men het toch niet Ie ontkennen feit voor hen te verbergen, dat dit communisme, dat reeds dertig jaren duurt, door de schaduw van de dood wordt vergezeld. Communistische agenten, die nu het ongelukkige Polen regeren, hebben zich de gevangenneming en het doden van de ziel tot doel gesteld. Voor deze ziel van Polen strijden de Polen in de huidige tragische omstandigheden in hun vaderland, meestal door middel van het zwijgen, tegen de communistische leugens over Polen, zijn politiek verleden en zijn cultuur. Allen, die het denkende leven van onze tijd meeleven, weten, dat het communisme, dat het meest predikt over vrijheid en geluk, in werkelijkheid onderdrukking, terreur, slavernij en dood met zich brengt. De dood is het symbool van dit systeem. Polen ligt thans ver achter het „ijzeren gordijn", gemarteld en gedoemd tot balling schap, zoals in zo menige episode van zijn lange geschiedenis. Het eeuwenoude leed der altijd weer tot ballingschap gedoemde ziel de Poolse tragedie duurt voort. Nu wij 1 September herdachten, dat tien jaar geleden de oorlog uitbrak, moet zich de Westerse wereld bezinnen, dat het doel waarvoor de oorlog is uitgebroken, niet bereikt werd Dat de beroemde vier vrijheden van Roosevelt slechts genoten worden in een deel der wereld. Dat de marionetten regeringen die bestuurd worden uit Moskou meester zijnè£over veertien onderdrukte volkeren. Talrijk zijn de jammerlijke lotgevallen van de Baltische landen, van Tsjecho-Slowakije, van de Bilkanstaten, van wat niet al, maar de Poolse tragedie gaat die nog altijd te boven, omdat zij een eeuwenoud leed is en omdat wij geloven, dat achter „het ijzeren gordijn" immer in leven blijft het: „nog is Polen niet verloren!" Billy Strenk. Rechtszaken. UITSPRAKEN RECHTBANKZITTING 19 Aug. 1949 d.d. 31 Aug. 1949. Wegens diefstal van f 2645,— werd de 24-jarige slager H. P. Q. uit Zaamslag, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, tegen wie op 19 Augustus 1 jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van de Reclasse ring was geëist, thans conform veroordeeld. Bekendmakingen. De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat ter gelegenheid van de herdenking der bevrijding in de nacht van 19 op 20 Sept. a.s. een tachtigtal miliUiiren moeten worden ondergebracht. Hij roept de medewerking in van de inwoners der gemeente om aaneen of meer militairen logies te verschaffen. Opgaven worden ingewacht ter gemeente secretarie vóór 11 September a.s. Axel, 30 Augustes 1949. De Burgemeester voornoemd. Van Oeveren. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat de cursus MACHINE- SCHRIJVEN weer begint op Woensdag 7 September a.s. des namiddags half 3 in de O.L. Schoo', Kerkdreef. Tevens bestaat er op deze datum tussen half 3 en 10 uur n.m. gelegenheid om inlichtfngen te vragen over de cursussen machineschrijven en stenografie. Axel, 30 Augustus 1949. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, Maris. Van Oeveren. GEMEENTELIJKE BEERRUIMINGSD1ENST Burgemeester en Wethouders van Axel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat wegens werkzaamheden aan de Beer- ruimingsinstallatie deze dienst gedurende de maand OCTOBER niet zal functionneren. Belanghebbenden worden in hun eigen belang aangeraden vóór die datum zich te vergewissen of zij binnen dien tijd van deze dienst wensen gebruik te maken en dit alsdan tijdig ten kantore van de gemeente ontvanger op te geven. Axel, 30 Augustus 1949. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, Maris. Van Oeveren.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3