De schijn gered. Gemeenteraad van Axel. ZITTINO VAN 30 AUGUSTUS 1949. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor- dan onveranderd vastgesteld. Een aantal ingekomen stukken en mede- dalingen werd voor kennisgeving aange- .omen. Een verzoek van de afd. Zeeland van de Vereniging van Ned. Gemeenten om een bidrag beschikbaar te stellen van f 20 voor uet schenken van een gemeentewapen in tigelvorm, teneinde dit met die van de o/erige gemeenten te laten aanbreng n in de Statenzaal van het Abdijcomplex te Mid delburg, wordt z.h.s. aangenomen. Het verzoek van het Verbond voor Veilig Verkeer om een bedrag op de begroting 1950 te plaatsen voor de te houden ver- xeers-actie in dat jaar, zal bij de begroting worden behandeld. De Bond tegen het Schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam vraagt een geldelijke bijdrage voor zijn actie. B. en W. menen op dit verzoek afwijzend te moeten beschikken, aangezien van Over heidswege richtlijnen zijn aangegeven om d: subsidies zoveel mogelijk te beperken. Dhr. v.d. B;rg meent dat het wel goed zou zijn om aan deze nuttige bond een kleine subsidie te verlenen. Dhr. Pijpelink is er ook voor. Hij wil dit zien los van andere subsidie-aanvragen. Dhr. Wondergem is voorstander van een kleine subsidie. Besloten wordt dit punt aan te houden tot de begroting. Van het Bestuur van de Provinciale Bond „Het Zeeuwse Wit Gele Kruis" was een zerzoek ingekomen om eeu bijdrage uit de /.emeentekas te willen verlenen van f 100 t:n behoeve van het instituut van K<-aam- /arzorgsters in de Provincie, waarvoor een gebouw zal motten worden ingericht. B. en W. menen op grond van de van o/erheidswege aangegeven richtlijnen geen subsidie te moeten verlenen. Dhr. Kesbeke geeft hierbij een toelichting en zegt dat het niet om een subsidie gaat. Ook in Axel verricht dit Kraamcentrum nuttig werk ten dienste van volksgezond heid en familieleven. Bedoelde bond wil door dit kraamcentrum bij bevalling de - moeders niet naar de ziekenhuizen zenden, doch in eigen gezin verplegen. Spr. meent dat dit werk moet worden gestimuleerd en zou gaarne deze f 100 zien gevoteerd. Dhr, v.d. Berg sluit zich hierbij aan. De voorzitter zegt dal uit de formulering van het schrijven is af te leiden dat bedoeld wordteen subsidie. Dhr. Kesbeke meent, dat het is voor een nieuw in te richten tehuis, zoals ook in de toelichting staat vermeld. Dhr. C. van Bendfgem meende ook, dat het om een jjaarlijkse bijdrage ging en is daar voorstander van. Dhr. Fancy zegt, dat „Het Groene Kruis ook zijn eigen boontjes moet doppen en dat de contributie daar eveneens op de mensen gaat drukken. Besloten wordt dit punt aan te houden. De Vereniging „Axel—Polen" en het Feestcomité hebben een verzoek ingezonden om een blijvende herinnering aan Kolonel S'.ydlowski, door de Kanaalkade de naam van „Colonel Szydlowski-laan" te .villen geven, alsmede oe aan te leggen weg van de Kinderdijk naar de Buthdijk, FEU1LLETQN Naar het Frans van PIERRE FRONDA1E. 2) Zij noemde hem: „de man, die nooit lacht wanneer hij alleen i3". De kassierster zeide „de man met de Hispano". De mooie en geachte vrouw, men kende haar. Men wist lat Stéphane, de laatste afstammelinge van het geslacht der Coulevaïs was. En in het baskise en béarnse land stelde het geslacht der Coulevaïs zo iets als een regerend stamhuis voor. Zonder te ver terug te gaan bijv. tot de Groote Koning, onder wie een Coulevaï op de avond zelf van Lagos, in 1593, met één dobbelsteenworp een pijp won van Jean Bart kan men zeggen dat de geschie denis der Coulevaïs bij iedereen hekend was, sedert 1880. In dat jaar stierf Pascal Coulevaï. Zijn omhulsel ging door de don kere stad Oloron, waarvan elk huis een hovaardij aanzien heeft en met een hangslot gesloten is als een Bank. Men zag het voor- otj de ineenvioe)g dar bergstromen gaan; in de kerk van het heilige Kruis bad het ganse volk er voor. Deze éne keer was Oloron op straat. Deze sombere, stad, onder de zon als een tros blauwe druiven samengeperst, schjjnt bestemd om de heuvel te rijpen t zodat éen der voornaamste wegen, die Axel in de toekomst zal tellen, de naam van onze bevrijder zal dragen. B. en W. menen het ogenblik nog niet aanwezig om de Kanaalkade een andere naam te geven. Wat het verlengde van de Kanaalkade aangaat (vanaf de Zeestraat naar de Buthdijk) meent het College dat in de toekomst deze suggestie overwogen kan worden. Zij stellen voor om thans nog geen beslissing te nemen. Dhr. Kesbeke is verheugd, dat deze vere nigingen met dit idee is gekomen en d<;t B. en W. er sympathiek tegenover staan. Het feest dat wij tegemoet gaan, leent zich hiertoe bij uitstek. Kolonel Szydlowski za! dai voor de laatste maal in Axel zijn en spr. meent dat de Kolonel deze geste zeer op prijs zou stellen. En naar wij mogen verwachten, zal de Kansalkaie van aanzien veranderen, zodat de naam „laan" dan op zijn plaats is. De benaming „Kanaalkade" is op historische gronden niet te funderen. Spr. zou gaarne zier, dat in een raadszit ting op 19 September die naamsverarde- ring plaats vond in tegenwoordigheid van de Kolonel. Dhr. da Feijter mnent dat B. en W. mis schien nog in een volgende zilt ng met dit voorstel zouden kunnen komen. Hij zou graag die naam gewijzigd zien, zoals ver zocht is. Dhr. C. van Bendegem voelt niet veel voor wijziging van namen, die nu eenmaal reeds lang in de volksmond zijn, hoewel hij niet wil onderdoen in verering van Col. Szydlowsk'. Wij hebben de Armer.dijk ook veranderd in „Polenstraal". De voorzitter meent dat „Kanaa lkade straks niet meer past, dan is het inderdaad een laan. Het practische bezwaar is, dat haast niemand die raam kan schrijven. Dhr. de Feijter meent, dat wanneer de raad die naam wil veranderen, zulks dan nu of in een volgende zitting dient te geschieden. Dhr. Fanoy vraagt zich af of de Kolonel dit wel op prijs zou stellen. I r „Polenstraat" worden alle Polen vereerd. De voorzitterMisschien is het beter te vernemen, welk idee de Kolonel heeft t.o.v. de verbinding Kanaalkade—Buthdijk. Dhr. Fanoy herinnert aan een uitlating van Col. dr. Szydlowski, dat hij het ere burgerschap opvatte als een eer aan al zijn manschappan. Na stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen de h.h. Kesbeke, Scheele en de Feijter. B en W. delen m<=de, dat naar aanleiding van een vraag van dhr. A. Scheele over vervroegd vervoer van de schoolkinderen die meer dan 4 km. van de school ver wijderd wonen, per 1 September a.s., dat naar het oordeel van Ged. Staten deze kosten per leerling aan de hoge kint zijn, wat bij vervropging met een maand nog hcg't komt te liggen. M.t de eerste ondertekenaar van het destijds ingekomen adres is deze aange legenheid besproken en de vraag gesteld of er prijs op wordt gesteld per 1 September het vervoer te laten aanvangen, zo ja, dan zal automatisch het vervoer per 1 Maart moeten eindigen. Aangezien de maand Maart dooreen ge nomen veel slechter weer vertoont dan de maand September werd er van die zijde meer prijs gesteld om de dienst te laten lopen van 1 October tot en met ultimo Maar|g Aldus wordt besloten. Namens de commissie lol onderzoek van de geloofsbrieven van de heer Tollenaar, rapporteert de heer Fanoy alles in orde te hebben bevonden en adviseert tot toelating. Alzo wordt besloten. Voor de vacature van onderwijzeres aan de O L. school, wegens vertrek van mej. v.d. Klippe, hebben zich 2 sollicanten aan gemeld, n.l. mevr C. A. Stuffken en mej. E. L. Meert, beiden te Terneuzen. Mevr. Stuffken is in overleg met de Inspecteur van het L.O. te Goes als eerste op de voordracht geplaatst. Zij wordt met alg. stemmen benoemd per 1 September. Een voorstel om adhaesie te betuigen aan de ingekomen adressen van de gemeente raden van Sh Jansteen, Hontenisse en Philippine, gericht aan de regering, inzake het handhaven van de vrije veren op de Westerschelde, wordt z.h.s. aangenomen. Voorstel tot vaststelling van diverse besluiten, betrekking hebbende op het uitbreidingsplan. Dhr. C. van Bendegem zeg», dat na het vorige, thans herziene uitbreidingsplan, dit nooit meer in de bouwcommissie is geweest. Spr. vraagt of met de geuite opmerkingen erkening is gehouden. De voorz. zegt, dat voor zover hem bekend, zulks het geval is. Dhr. Fanoy zegt, dat vergeten was de verbreding van de „Hazardstraat" (School straat) uit het plan te schrappen, omdat dit weer een gevaarlijke haakse uitmonding zou betekenen juist op het smalste deel van de Noordstraat. Dan komt er nog een verkeersgevaar bij en die hebben we al genoeg. Verder vraagt spr. of er aandacht was besteed aan zijn destijds gedane suggestie» omtrent de standplaats van de bussen, omdat er in het plan niet over wordt gerept. Spr. had destijds voorgesteld de Kaaiwal te verbreden en daar een stand plaats voor de bussen te maken. Hij heeft geen hinder van de wachtende mensen, doch meent dat er een betere plaats voor dé bushalte is dan zoals thans in de winkelstraat. De besluiten worden hierna aangenomen overeenkomstig het voorstel van B. en W. Van de zijde der patates fritesbedrijven is een verzoek ingekomen om daarvoor een gereduceerd gastarief vast te steller- Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt het volgende tarief vastgesteld vcior bedrijven welke in eigen perceel worden uitgeof fend tot 50 m* per 2 maanden 17 ct. p. nr 51 tot 100 14 ct. p. m® 101 300 ll1/, P-m 300 m' en meer 9 /8 p. m Voor patates friteszaken, die het bedrijf niet aan huis hebben bedraagt het tarief: 1 tot 200 m8 per 2 maanden ll1/, ct. p. m' 201 m' en meer 91/, ct. p. ms Het voorstel op het verzoek van de Provinciale Planologische Dienst om een bedrag beschikbaar te stellen voor bodem- kartering in de gemeente, wordt terug genomen voor een nader onderzoek. Voorstel tot het omleggen van het kanaal Axel—Hulst, vanaf de le Verkorting. Met het cop op de volksgezondheid ter plaatse werden plannen overwogen teneinde de onhoudbare toestand aan de Kanaalkade te verbeteren. Vanwege de Rijkswaterstaat kan ni t worden toegestaan, dat dit gedeelte wordt gerioleerd en daarna gedempt. Er mo t een afvoergelegenheid blijven om het even tuele overtollige water vanuit België af h voeren. Met het Ingenieursbureau Drok le Ter- neuzen is dit plan in studie genomen m°t het resultaat dat vanaf de le Verkorting een nieuwe afvoerleiding wordt gelegd met een bocht naar de N.O.-hoek van h t concoursterrein, om dan met een kleinere hoek en een splitsing in de Kreek te kome Met de Dienst Uitvoering Werken is dit plan besproken. Het resultaat is dat h t Rijk 85 pet. van de te verionen bedragen bijdraagt, wanneer het met D U.W -arbe - ders wordt uitgevoerd. Overigens zal het werk bij openbare aanbesteding aan ee i particuliere aannemer moeten worden opg - dragen. Met de omlegging van het kanaal zal het oude Kanaal worden gedempt en zal er een groene strook met lage struiken worden aangebracht, wat de omgeving ten zeerste zal verbeteren. Dhr. Kesbeke wenst het College gelu'< met dit plan en uit zijn beste wensen voor de uitvoering in de toekomst. Op een vraag van dhr. Pijpelink antwoordt de voorzitter, dat dit werk zoveel moge lijk zal worden uitgevoerd door de Axelse arbeiders, die bij het gemeentelij arbeidsbureau zijn ingeschreven. Het voor stel wordt z.h.s. aangenomen. Een voorstel tot het in principe besluite i tot het aankopen van enige percelen bouw grond voor het bouwen van 18 duplex- woningen, aangezien de bouwgrond waa - over de gemeente beschikt is uitgepu', wordt z.h.s. aangenomen. Het College heeft het oog laten valle i op het terrein, gelegen binnen het nog te graven kanaal dat zeer gunstig gelegen is en voor de uitbreiding der gemeente en voor alle typen woningen geschikt is. Met de bouwcommissie is deze uitbreiding besproken, welk orgaan met de plannen kon Instemmen, daar bij gebrek aan bouw terrein in de toekomst nieuwe perspectieve i verloren kunnen gaan. Daarom deden B. en W. het voorstel tot dit prindpe-beslu t. tot aankoop of onteigening van deze per celen bouwland. In een der volgende ver gaderingen zal rapport worden gedaan en de de nodige ontwerp-besluiten ter vaststelling worden aangeboden. Een voorstel om een bedrag van i 100 beschikbaar te stellen voor het ontwerpen van plannen voor beplanting van groen stroken in de kom dar gemeente, wordt z.h.s. aangenomen. B en W. vermelden daarbij het volgende Bij een dezer dagen gehouden onderhoud mat de Directie van het Staatsbosbeheer kwam in bespreking de aanleg en beplan ting van de groenstroken in de gemeente, welke riet hoog in aantal zijn. Van hui zijde werij naar voren gebracht, dat op eenvoudige en niet kostbare wijze deze stroken kunnen worden versierd, wat eei aantrekkelijkheid kan zijn voor de wande laar en voor de bewoners in de omgeving. Voor een bedrag van f 100 zal Staats bosbeheer hiervoor enige schetsen en ont werpen samenstellen. Rondvraag. Dhr. v.d. Berg vraagt of het niet mogelijk is, dat de bewoners van Drieschouwe i beter gas krijgen, daar zij hun potje niet zonder door de eeuwen geplukt te zijn. De geslachten velgen elkaar, op de wijze der populieren, zo volkomen gelijk op de wegen dat men ze uit de verte niet zou kunnen ondersch. 'd n. la Oloron volgen de eeuwen de ene na di andere en lijken op elkaar. Rijkdommen hopen zich op zonder uitgegeven te wor den. De bakkersvrouw heeft geld, de olie handelaar zou zonder ophouden zelf uitge- p*rst kunnen worden, de rentenier bezui nigt niet alleen zijn rente, maar de inkom sten zijner rente. De goed gebouwde huizen door trots en ouderdom melaats geworden, kunnen wat hun fortuin betreft, met de aanzienlijkste gebouwen van Amtwerpen of Hamburg wedij/eren. Op de warme daguren gaat niemand door de stille straten, en enkel dansen er enige slecht gevoede katten op de puntige straatstenen, en tussen een paar korte slaapjes door. s'Nacïts tekent het stadje zich groot en scherp tegen de heldere lucht af. Het béarnse wonder hult deze vesting van de gierigheid en de voor zichtigheid in een lachende bekoring. In een ander klimaat zou zij opstandig zijn tegen de hoogste leider. Maar zij heeft diepe d ugden, die de stervende vaders als more le sleutels van een onzichtbaar erfelijke sleutelring aan hun zoons overgeven. Op het ogenblik dat Pascal Coulevaï weer met zijn voorvaderen samen kwam, liet hij met spijt twintig millioen in handen van twee kinderen, die ze deelden. De oudste Martha Coulevaï stierf in godsdienstige vervoering en ongetrouwd. Het hele fortuin kwam toen aan zijn jor.gste kind, de greo'- vadrr van Stéphane. Hij had slechts i zcon. Deze zoon huwde tegen 1894 een Spaanse van Argentinië. Zij voegde bij het oude. verstandige bloed der Coulevaïs een grote mate van ridderlijkheid en overzeese avontuurlijkheid. Stéphane erfde zijn bemin nelijke edelmoedigheid en zijn smaak voor sentimentele dingen. Voor hij op zijn beurt stierf, en reeds sedert lang weduwnaar, huwelijkte haar vader haar uit, bijna zonder haar te raad plegen. De twintig millioen werden vijftig. Het was vier jaar geleden. Van haar hart en zinnen verwachtte Stéphane a'tijd een openbaring. Zij begon aan een ontzettende sentimentele dorst te lijden, een dorst, waar van men niet weet naar welke woestijn hij meesleept, want hij schept zinsbegooche lingen. Zij gingen de bakkerij van Miss Redge binnen, Zij droeg een grote hoed, een kap van buigzaam stroo, die haar stralend gelaat omlijste. Zij was grootelk van haar zeld zame bewegingen maakte haar mooier. Zij droeg volmaakte paarlen om haar hals, misschien waren zij wat groot. Een lichte geborduurde japon liet haar armen zien, welke de zon verguld had. Zij was een stralend wezen; wanneer zij lachte,zag men onder de zinnelijke lippen een bizon der licht spelen. Haar intieme. Pascaline Rareteyre, was bij haar, een brunette van hetzelfde land, van goede afkomst. Zonder twijfel troostte zij zich dikwijls, dat zij de heer Rareteyre ver toren hadmaar zij was onafhankelijk en had zoveel geest en goedheid, dat men haar vergevensgezind was. Niemand 1.... zeide ze, de eenzaam heid van de plaats keurend Hij zal komen, antwoordde Stéphane kalm. Hij moet evenals gisteren, bij de bloemist zijn. Hij kiest zelf de rozen uit. Zij voegde er met een glimlach bij, die reeds gelukkig was: En hij belast er zijn chauffeur niet mee om ze te dragen Het is een schitterend avontuur, riep mevrouw Rareteyre uit.Herinner je je de Shakespeare Julia komt binnen Romeo staat tegenover haar. Geen woord wordt gewisseld, en het is beklonken: de zelfde verenigde zei Een mooi verhaat, fluisterde Stéphane zacht. Zij keek naar buiten, ongeduldig naar zijn komstdoch zij zag niets dan het kleine zonnige plein. Op haar beurt zette zij zich bij haar vriendin, die haar plaagde Ik ben benieuwd hem te zien, d a Dewalter! Hoe is hij: de man, die slech s behoeft te verschijnen om verwoesting aan berichten, en dat in een hart van jou? Ik zou hem je niet kunnen beschrij ven, zeide zei, zelf enigszins vemaasd. Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2