Voor Uw ontsponningslectuur Fa. J. C. VINK Boekhandel Markt 12 - Axel Firm Firma J. tijdschriften, detectiveromans, Pocket Books, etc. Noords Draagt g maar dra Markt 12 Fa. C. J. Schier Verkrijgbaar Hebt U al ke maakt met de i Reynolds Bab] met het b< Reynolds Inkt| Wij bieden uit 4 brillante 1 Onze zaak is en met 25 Al wegens va QESLOT Noordstraat 18 A X E1 Biedt zich aar werkster voor A week. Te bev v.d. blad. DE FEESTPLANNEN. Ingevolge de gedane oproep werd Vrijdag avond ten stadhuize een vergadering gehou den van het feest-comité voor de bevrij- dings-herdenking op 19 Sopt. a.s., met vertegenwoordigers van verenigingen en buurtcommiisie's, enz., ter bespreking van de voorlopige plannen voor deze feestviering. De raadzaal was geheel gevuld vele afgevaardigden van verenigingen uit alle gezindten, vertegenwoordtgers(sters) van jeugd- en sport-organisaties waren aanwezig. Deze inderdaad flinke opkomst zowel van kombewoners als van mensen uit de buitenwijken bleek wel een bewijs, dat bedoelde feestplannen de instemming der bevolking hebben. De voorzitter van het herdenkings-comilé, dhr. A. H. v.d. Lee, memoreerde de heug lijke gebeurtenissen, die aan de feestelijke viering van 19 September ten grondslag liggen en wees ook op het feit, dat dit het laatste bezoek zal zijn, dat Col. dr- Szyd- lowski aan Axel brengt, in verband met zijn emigratie naar Canada. Dhr. v.d. Lee zeide verder, dat voor zo'n dag veel nodig Is, zowel op organisatorisch als op financieel gebied. De bedoe'ng is niet om uitbundig feest te vieren, dit past ook niet bjj het karakter van deze dag. Vervolgens stelde dhr. v.d. Lee de gedachter.wisseling omtrent het ontwerp programma aan de orde, zoals dit in ons vorig nummer is afgedrukt. Spr. stelde nadrukkelijk vast, dat dit plan alleen kan verwezenlijkt worden, wanneer de col lecte slaagt. Mocht het comité onverhoopt in dezen teleurgesteld worden, dan zullen verschillende punten van het programma moeten wprden afgevoerd, Men bedenke ook, dat bepaalde uitgaven onvermijdelijk zijn, zoals b v. de ontvangst der Poolse gasten en Nederlandse militairen. Mogelijk komen een aantal Polen uit Breda en Vlissingen op 19 Sept. naar Axel er is opgave gevraagd voor hun huisvesting. Ook voor de Militaire Kapel zullen 50 nachtverblijven worden aangevraagd. Op een vraag aan de afgevaardigde der winkeliers-vereniging of men ook van die zijde op 19 Sept. wat wenste te doen, werd bevestigend geantwoord. Door deze vere niging wordt getracht die feestdag iets anders te geven dan normaal. Oraag zou zij zienetalage-verlichting in de Poolse kleurer. Ten aanzien van de lichtsfoet drong de voorzitter er bij de vertegenwoordigers van verenigingen op aan dit programma-punt zo spoedig mogefijk met hun organisatie te bespreken, zulks met het oog op de korte tijd van voorbereiding. Uit de boezem der vergadering kwam de vraag naar voren die dag te collecteren voor het Poolse Rode Kruis. Daar zulks niet meer mogelijk is, zal men collecte houden voor Poolse combattanten-vereni gingen. De kinderspelen zullen op ten minste twee plaatsen in de gemeente worden gehouden. Nader vernemen wij, dat men hierbij o.a. denkt aan een voetbal-competitie om het kampioenschap van Axel. Het programma heeft men reeds gewij zigd en punt 4 (kranslegging) een half uur verlaat. De tijd van 9 30—10 30 wordt da« voorbehouden voor kerkdiensten. De rondrit met de Poolse militairen vervalt. Daar men in grote lijnen met de plannen van het comilé instemde, werd overgegaan tot het uitreiken der collecte-lijsten aan afgevaardigden van de buurten. Ook meld den verschillende personen zich voor col lecte in bepaalde delen der gemeente. Men hoopt de lijsten deze week weer in ont vangst te kunnen nemen. Wanneer alsdan de financiële mogelijkheden bekend zijn, zal op 29 Augustus een definitieve beslissing t.o.v. de feestplannen worden genomen. De collectanten kloppen dus deze week bQ iedere woning aan om een milde bijdrage. Van hun goede resultaten hangt de viering van het eerste lustrum onzer bevrijding af. OP DE THUISREIS. Aan boord van het troepentransportschip „Waterman" dat vermoedelijk op 7 Sept. te Rotterdam zal arriveren, bevinden zich de volgende Zeeuws-Vlamingen: A. J. Bolleman Axel, van deWalle Hulst, E. E. Allefs St. Jansteen, A. A. Smollenaars en J. P. A. de Blok Terneuzen. Van militaire zijde wordt gemeld, dat zich op de „Waterman" 2 gevallen van pokken hebben voorgedaan. De patiënten worden te Aden ontscheept en opgenomen in een hospitaal aldaar. De betrokken families zijn ingelicht. MILITAIRE TOCHT DOOR ZEELAND. Troepen van het wapen der luchtdoel artillerie maken deze week een tocht door Zeeland, waarbij op verschillende plaatsen demonstrati es worden gegeven met een oefenbatterij van de luchtdoelartillerie. Maandag is de colonne in Zeeland gear riveerd. Gisteren werd een tocht door Zuid- Beveland gemaakt en vandaag door Wal cheren. Donderdag trekt de colonne vanuit Bres- kens langs de gemeenten Groede, Cadzar.d, Retrar.chement, Sluis, Aardenburg, Oostburg, Schoor.dijke, Ijzen- dijk?, Ph lippine, Terneuzen. Op Vrijdag 26 Augustus vanuit Terneuzen langs de gemeenten Sas van Gent, Westdorpe, Axel, Zuid- dorpe, Koewacht, St. Jansteer, Clinge, Hu'st, Zaamslag en Klooiterzande. De colonne zal te Axel arriveren om 10.30 uur v,m. Ds. VAN MOORSEL NAM AFSCHEID VAN SLUISKIL. Zondagavond ram Ds. G. van Moorsel afscheid van de Ned. Hervormde gemeente van Sluiskil, met als afscheidstrkst Open baringen 2, vers 10b. „Wees getrouw tot den dood, zoo zal ik U geven de Kroon des levens". Ds. Fournier voerde na de dienst het woord, namens de .classis IJzendijke, terwijl Ds. Hermanides uit Hulst sprak als praetor, namens de ring Axel. Ook alle overige predikanten van de ring Axel waren bij het afscheid tegenwoordig, benevens enige kerkeraadsledeh van Zaam slag en Hoek Tot slot «prak ouderling Platteeuw woor- dpn van dank tot de scheidende voorganger. Nadat Ds. van Moorsel met een kort woord wederkerig dank had betuigd, werd door de gemeente nog gezongen Ps. 121, vers 4. Van de gelegenheid, om nog met een handdruk afscheid te nemen van Ds. en Mevrouw van Moorsel, werd druk gebruik gemaakt. WESTDORPE. Katholiek Thuisfront De speldjescollecte alhier gehouden ten bate van Katholiek Thuisfront bracht f 45,28 op. Wielrennen Niettegenstaande pech en dank zij zijn moedig volhouden wist onze jonge West- dorpse renner F. Roegiers bij de wielerkoers voor beginnelingen te Zelzaeie de negende prijs te behalen. DODELIJK ONGEVAL TE KAPELLEBRUG. Vrijdag geraakte het 3-jarig jongentje Leon van Dorsselaer aan de Hennestraat te Kapellebrug, toen het-de rijweg wilde over steken om de ouderlijke woning te bereiken, onder de achterwielen van een passerende Belgische vrachtauto, van de vlasser van Hoey uit Kemseke. Na aankomst In het ziekenhuis te Hulst overleed het knaapje spoedig. De chauffeur treft geen schuld. TENTOONSTELLING JEUGD VAN NEDERLAND". Vrijdag heeft H. M. Koningin Juliana de tentoonstelling Jeugd van Nederland, die tot 18 September in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, geopend. De Koningin sprak daarbij de volgende rede uit „Het is goed te midden van de andere grote en brandende vraagstukken, dat onze volle aandacht wordt opgeëist door de tentoonstelling Jeugd van Nederland". Alle plannen voor de toekomst staan of vallen immers met de geestkracht van onze jeugd. Haar ontwikkeling de beste kansen te geven, behoort tot de aller.erste verantwoordelijkheid waarvoor wij staan. De geestelijke afbraak van de oorlog moet tot iedere prijs in opbouw veranderen en tegen de chronische bedreiging van de ondermijning door de sleur moet met steeds open oog en oor wórden gewaakt. De Koningin vervolgdede vele en veel soortige medewerkers hebben naar ik meen voortreffelijk werk verricht en hier een over zicht samengesteld, waardoor oudere en rijpere jeugd zich uitstekend van dit alles rekenschap kan geven. De Koningin besloot haar rede met de woorden: Moge deze tentoonstelling ver helderend werken in ieder opzicht en er toe bijdragen de jongste generaties te helpen en te doen opgroeien tot goede men sen met verantwoordelijkheidsbesef. Zij ver klaarde hierna de expositie voor geopend en was de eerste bezoekster, die na deze plechtigheid een rondgang maakte. Alle afdelingen trokken Haar volle aan dacht. Ruim drie uur bracht H.M, op de tentoonstelling door. WIJZIGING ABONNEMENT RADIODISTRIBUTIE. Met ingang van 1 October a.s. wordt het abonnement op de radiodistributie in over eenstemming met het vooroorlogse peil van f 2,— per maand gebracht. Dit betekent, dat met inbegrip van de luisterbijdrage f 3,— per maand zal moeten worden betaald. Deze maatregel moest worden genomen, omdat de zeer sterk gestegen exploitatie kosten door de ontvangsten niet kon worden gedekt. Hoewel het peil van deze ko3ten thans aanmerkelijk boven het vooroorlogse niveau ligt, beperkt de wijziging in het abonnement zich tot het herstel van de oude toestand. Voor de aangeslotenen op een radiodls- tridutienef, dat nog niet over een ontvangst mogelijkheid voor de 2 binnenlandse om roepprogramma's beschikt, blijft het abonne ment f 1,25 plus f 1,— luisterbijdrage is f 2,25 per maand. EEN NIEUWE BOORMACHINE. De combinatie van intellect en technische kennis maakte het in Nederland mogelijk een nieuwe electrische boormachine te construeren, die uniek in zijn soort kan worden genoemd Deze machine stelt de werkman in staat, dank zij de constructie van een speciaal voetstuk, in elke stand in een frame zuiver haakse gaten te boren. Hierdoor is het mogelijk dikke balken van 2 zijden uit te boren, iets, wat vroeger op grote bezwaren stuitte. Ook schuine gaten kunnen met het nieuwe werktuig worden geboord. De machine wordt dan in verstek gezet en op een bepaalde hoek ingesteld, waarna alle gaten onder dezelfde hoek kunnen worden aan gebracht. Voorts is aan het voetstuk een geleider bevestigd, met behulp waarvan de gaten op vaste afstanden van elkaar kunnen worden geboord zonder dat de plaats van de boor gaten behoeft te worden uitgerekend en afgetekend. Aangezien dit apparaat, dal voor de eerste maal in Utrecht op de Najaarsbeurs (6-15 September) zal worden gedemonstreerd, een belangrijke besparing aan arbeid, tijd en kracht mogelijk maakt, zal het ongetwijfeld belangstelling trekken van vele binnen- en buitenlandse zakenlieden. N RESERVE RE IN KT PA TROK l REYNOLDS f i«fe W; ff

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2