koewacht. Raadsvergadering. Aanwezig waren alle leden, behalve de heer J. Baert. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd overgegaan tot het in behandeling nemen van de geloofsbrief van de heer B. de Gronckel die in orde werd bevonden. Met het ontvangen schrijven van de Z.-Vl. Waterleiding Maatschappij betreffende het uitbreiden van het net van brandkranen in de gemeente, werd accoord gegaan. In het voorjaar van 1950 zal hiermede een aanvang worden genomen. Verzoeken tot ontheffing van hondenbelas ting werden goedgekeurd. Voor de P.Z.E.M. was een verzoek gericht tot het aanleggen van een verlichtingskabel in de wijk 't Zand, waarop afwijzend werd beschikt. Na het in behandeling nemen der begro tingswijziging 1948 en 1949, ging men °ver tot de wegsverbetering in de Schuttershof- weg, Wouterij en Schoolstraat. In verband met de vernieuwing zal hier een belangrijke verbetering plaats vinden, mede doordat de gevaarlijke en hinderlijke bochten grotendeels zijn weggenomen. Tevens werd besloten in de Schoolstraat riolering aan te brengen. Omtrent de ver nieuwing van de weg in de Nieuwstraat zullen onderhandelingen worden aange knoopt met de oetreffende instanties. In verband met de aankoop van een nieuw gemeentehuis zal worden overge gaan tot verkoop van het oude. Door de heer Aug. Suij werd ontslag ingediend als lid van de huisvestingscom missie. Het ontslag werd verleend. In verband met de laatst gehouden ver gadering van de oude raadsleden werd door de Burgemeester een woord van dank gesproken voor de prettige samenwerking tijdens hun zitting. Veel heeft U gedaan aldus de Burgemeester, voor de bloei van de gemeente waarbij ik o.a. aanhaal de woningbouw, aanleg van wegen, brandspuit, vlassersschool. uitbreiding waterleid ng, electriciteit enz. Verder werden nog woorden van dar.k gesproken door de heren Polspoel, Boddaert, Matthijs en v. d. Vijver, waarna de voor zitter de vergadering sloot. van ist uze nan nop ntte ijes leze ufr ïee :lda me am auw her we ne die Sin? een c in zaa ierd ord, nde- noer toe paar eend Qouden Jubilenm. Alhier vierde bet echtpaar Alfons van Mossevelde—Coralie Vlijminck zijn gouden iublileum. Dhr. van Mossevelde werd 19 Mei 1864 te Koewacht geboren en zijn echtgenote eveneens te Koewacht op 10 Oct. 1872. De oudjes zijn nog zeer kranig en kunnen nog alle dagelijkse bezigheden verrichten in keuken en tuin. Daar de oudjes liever een feest "hadden in de familiekring alleen werd zo goed al* geen buurtfeest gehouden. Cm 10 uur had een plechtige H. Mis plaats waar de echte; lieden en de familie natuurlijk vertegen woordigd waren. Na de H. Mis werd te 1 uur receptie gehouden waarvan velen buren en kennissen gebruik maakten om de oudjes en naaste familie te feliciteren. Ook namens het gemeentebestuur werd een geschenk aangeboden, wat hier reeds jaren gebruik is. Verder werden de oudjes over stelpt met geschenken, bloemen en geluks telegrammen. OVERSLA O. Wielerwedstrijd. Te Overslag werd een wielerwedstrijd verreden voor nieuwelingen om het Kam pioenschap der Grensstreek. Aan de"*ed" strüd namen 46 Nederlandse en Belgische renners deel. Hierbij waren vele der sterkste renners uit de streek om de kampioens titel te betwisten. Vanaf het begin was er een geweldig tempo, waarbij soms een snelheid van 45 km. per uur werd bereikt. Verschillende uitloop-pogingen werden onder- nomen doch steeds zonder succes tot op b km. van het einde, toen de kleine ronden in het dorp een aanvang namen en de Wulf een geweldige spurt inzette. De plaatse lijke favoriet de la Ruelle wist zich by de leider te voegen, doch moest na enkele ki'ometers weer lossen. De uitslag werd tenslotte 1. Victor de Wulf (Destelbergen). 2. de Meijer. 3. Eddy de Waal (Ned)., 4. Martens, 5' De* plaatselijke renner de la Ruelle wist de 8e plaats te bezetten en ontving de beker van het dagblad „Het Volk', Prijsschieting. Ter gelegenheid van het Benelux-feest te Overslag werd alhier een prijsschieting gegeven, waaraan 54 schutters deelnamen. De uitslag washoogvogel H. Jesoirens (Koewacht), zijvogel idem. 2e zijvogel A de Meij (Zuiddorpe). De prijsvogels werden niet allemaal afgeschoten en moesten wor den verloot. ZUIDDORPE. Gesneuveld. De alhier wonende vader en zusters van de militair J. van Overmaire (vroeger te Axel) ontvingen dezer dagen het droevig bericht dat hun zoon en broer in Indonesië voor het vaderland is gevallen. Prijsvlucht uit Moescroen. De uitslag van de prijsvlucht op 15 Aug. uit Moescroen was: le pr. H. Fermont. 2e J. Belaert, 3e R. Dankaert, 4e J. Belaert, 5e A. Thiron. De duif van de eerste prijs winnaar deed plm. 1200 m. per minuut. Palingbolling. Aan de palingbolling bij Arth. de Block namen 30 bolders deel. Uitslag: le prijs R. Eggermont en D. Teirlinck, 2e Arth. de Block en R, de Block, 3; A. Meij en Em. Cronenberg. POLDERS EN WATERSCHAPPEN. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot plaats vervanger van de dijkgraaf van de Kleine Molenpolder de heer J. J. Cornelissen te Hontenisse; met ingang van 1 Augustus jl. tot gezworene van de Kanaalpolder de heer D. den Hooglander te Hoek; met ingang van 16 November a.s. tot dijkgraaf van het Waterschap Loven- en Willemskerke de heer C. Dekker te Hoek. BIJZONDERE POLITIERECHTER d.d. 16 Augustus 1949. A. V., een 43-jar'ge scheepsbevrachter uit Zelzaete (B), is ten laste gelegd het uitvoeren van borstelwerk in 1948 en 1949. Telkens vervoerde hij dit per rijwiel vanaf de woning van zijn tante in Sas var» Gent naar Zel zaete (B). Hij bracht ook wat terug naar Sas van Gent. Voor de Nederlandse Rijn vaartvereniging te Rotterdam voerde hij een rolketting in. Deze dient om de kracht van de motor bij het ophalen van het anker op het anker over te brengen. Men had 100 meter bij hem besteld, vertelde hij. Hij was scheepsbevrachter en was o.a. aange steld om de kapiteins of stuurlieden van zeeschepen naar en van de Belgische douane te brengen per roeiboot. Omdat er geen schepen van de Nederlandse vaartvereniging op dat ogenblik in België kwamen, bracht hij bedoelde ketting zelf in kleine partijtjes naar Sas van Gent. Van daar werd de ketting per van Gend en Loos naar Rotterdam vervoerd. Ook in Rotterdam was men dus in overtreding. De tante uit Sas van Gent, waarvan hierboven sprake is, moet eveneens terecht staan. Haar is nog ten latste gelegd het verrichten van betalingen ten behoeve van verd. V. in Nederland en wel tot een bedrag van ongeveer f 2000—. Verd. V. werd veroordeeld tot f 1200,— boete subs. 4 maanden hechtenis. De eis was f 1500.— bs. 5 maanden hechtenis. De tante, zekere E. F. d'H uit Sas van Gent kostte dit nog een geldboete van f 150.— subs. 30 dagen hechtenis en verbeurd verklaring. De eis was f 250. bs. 1 mnd. hechtenis en verbeurdverklaring. R. Th. P., een 32-jarige landbouwer uit Nieuw Namen had veranderingen in zijn veeboekje aangebracht. Verd. had een zeug, die verschillende biggen had gewor pen waarvan hij er 4 doodbeet volgens verdachte. Eén bleef er toen nog over. In z' n veeboekje had hij 5 biggen ingevuld. Na de dood van de 4 biggen, had hij de 5 in een 1 willen veranderen. Daarbij was echter de inkt doorgelopen en verd. had toen opnieuw 1 big als geboren vermeld. Verd. ontkende dat hij van de vijf geboren biggen er enkele naar België verkocht zou hebben, waar het hier toch in feite ook om 8iTDe eis luidde f 250.- bs- 2 maanden hechtenis. Uitspraak f 150.— bs. 30 dagen hechtenis kopen van en op andere plaatsen verkopen van ongeveer 240 U.S.A.-dollars. 2e. het niet tijdig inleveren van by het beëindigen van buitenlandse reizen overge houden reisdeviezen t.w. 1 cheque ter waarde van 250 Zweedse Kronen, 365 Deense Kronen, 22270 Franse francs en 500 Italiaanse lires, zulks nadat verd. voor 13 Maart 1949 was teruggekeerd van een reis naar Zwe den, Denemarken, Frankrijk en Italië. De zwarte handel in dollarbiljetten acht de Officier van Justitie een zeer ernstig feit, temeer daar D. in 1946 reeds enige malen voor overtredingen van het deviezenbesluit werd geverbaliseerd. Eis f 750. bs. 3 maanden hechtenis met teruggave van het inbeslaggenomene. Uitspraak f 250. bs. 1 mnd. hechtenis met teruggave van het inbeslaggenomene. L. J. de B. uit Maldeghem (B) werd op een afstand van ongeveer 500 meter van de Nederl. Belg. grens aangehouden, terwijl hij in het bezit was van een vaarskalf. Verd. bekende dit kalf in opdracht van 2 onbe kenden naar België uit te voeren. Als be loning zou de B. 100 B. francs ontvangen. Conform de eis wordt verdachte veroordeeld tot f 75.— bs. 30 dg. hechtenis met ver beurdverklaring. De 41-jarige onderwijzeres G. M. R. uit Hamme (B) trachtte op 27 November 1948 te Clinge f 62— en 430 Belg. fr. uit te voeren en bij dit vervoer was zij tevens in het bezit van 2 boeken, welke eveneens voor uitvoer waren bestemd. Inbeslagname volgde en thans tevens een boete van f~U subs. 10 dagen hechtenis. De eis was f 50.— bs. 20 dagen hechtenis met ver beurdverklaring. worpen apparaten voor het opnemen van z.g. gesproken brieven ten behoeve van in Nederland verblijvende familieleden. HOTELKOSTEN VAN HET M.G. Uit het verslag van de Alg. Rekenkamer over de financien van het voormalig Militair Gezag zijn nog meer frappante cijfers te halen. Het Provinciaal Commissariaat te Amster dam maakte bijv. voor de legering en voe- ding van zijn personeel gebruik van het American Hotel. Het betaalde voor het legeren (waaronder f 5287.25 voor het reserveren van kamers die niet werden gebruikt), voor het bereiden vae maaltijden en bediening f 35.700. Het Districtscom missariaat te Amsterdam heeft voor het verstrekken van nachtverblijf de beschikking gehad over het Victoriaholel. De kosten hiervoor bedroegen f 26.C00 (13 079 voor onbezette kamers). Te Eindhoven zijn 1152 buiten- en 511 binnenbanden aan verantwoording ontsnapt. Ook bij andere commissariaten, aldus de Algemene Rekenkamer, vormt het beheer van auto's en onderdelen een zwak punt, NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING- Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 17 en L 17 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 17 kan men kopenEen overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 17 kan men kopenEen werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas De bonnen H 13 tot en met H 16 en L 13 t.e.m. L 16 blijven voorlopig geldig. ABONNEMENTSTARIEVEN SPOORWEGEN WEER HOGER. FRUIT-EXPORT PER VLIEGTUIG. De Olie-Scheepvaart- en Bevrachtingr- maatschappij N.V. te Rotterdam heeft een contract afgesloten voor veertig vluchten met Dakota-vliegtuigen, telkens met een lading van 3000 kilogram Westlandse drui ven van Schiphol naar Londen (Noriholt). Het contract is afgesloten voor 65 Eng. ponden per vlucht. De druiven worden uit gevoerd door een der grote fruit-expoiteurs uit Naaldwijk. Behalve deze veertig vluchten is er nog een optie gecontracteerd voor 20 andere vluchten. In bevoegde kringen ver wacht men, dat de uitvoer van druiven, tomaten en komkommers naar Engeland tot Januari a.s. zal voortgaan. TERUGVERKRIJGEN VAN HET NEDERLANDERSCHAP. Voor vrouwen, die door of tengevolge van haar huwelijk de Nederlandse nationali teit hebben verloren en wier huwelijk op of na 1 September 1937 is ontbonden, be staat thans de mogelijkheid, om de Neder landse nationaliteit te herkrijgen. Zij kunnen zich namelijk ingevolge de wet van 6 Augustus 1949, Staatsblad no. J 359, tot het doen van de kennisgeving, bedoeld in artikel 8 van de wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap, wenden tot de burgemeester van hun woon plaats in Nederland of, indi n zij in het buitenland woonachtig zijn, tot de Neder landse gezant of consulaire ambtenaar bin nen het ressort van hun woonplaats. ADRESSERING VAN BRIEVEN VOOR MARINEPERSONEEL. L. d. F., een 40-jarige aardappelkoopman uit Tilburg werd aan het veer Kruiningen aangesproken of hij met zijn auto tapijten wilde vervoeren naar Rijswijk. Hij bezwerk voor de geldelijke beloning en tussen een lading aardappelen verstopte hij de tapijten. AUes ging goed. Enige tijd later ontmoette hij dezelfde persoon weer in Kruiningen. De eerste keer herhaalde zich, maar nu ging het niet goed. Een ander persoon deed hetzelfde, maar met dit verschil dat hij zelf de bijverdienste ging zoeken. Dit was de 49 jarig? aardappelhandelaar uit Rotterdam C. V Hij hoorde dat in tapijten zo het een en ander te verdienen was en besloot met de smokkel daarvan zich de nodige ge den te verschaffen. Deze twee personen staan nu heden terecht. L. de. F. wordt veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek preventief. De eis was 3 maan den met aftrek (hij heeft n.l. eerder voor deze feiten enige tijd gedetineerd gezeten), evenals C. V. die 6 maanden met aftrek tegen zich hoorde eisen. De Bijzondere Politierechter zal in deze zaak nader schrif telijk vonnis wijzen. P. D., een 38-jarige handelaar in fokvee te Axel, staat terecht voor een tweetal overtredingen der deviezenvoorschriften. le. het in 's-Gravenhage in het établis sement „The Home of Lards' tegen een gedecipriceerde guldenkoers zonder ver gunning van de Ned. Bank te Amsterdam Met ingang van 1 Januari 1948 hebben de abonnementstarieven der N. S. een tijdelijke verlaging ondergaan van 15 pet. Nu met deze maatregel geruime tijd ervaring is opgedaan, wordt het meer en meer dui delijk, dat hierdoor een verstoring van de samenhang tussen de v.rschillende tarief- vormen is opgetieden, die een herziening wenselijk maakt. Daarbij komt. dat sinds bovengenoemde datum het dienstbetoon der Nederlandse Spoorwegen aanmerkelijke verbeteringen heeft ondergaan, met name op 15 Mei 1.1. bij de invoering van de geldende zomerdienst en dat verdere verbe teringen zullen volgen. Daarom hebben de Ned Spoorwegen zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het ver zoek per 1 September a.s. de oude abon nementstarieven weer te mogen invoeren, welk verzoek is toegestaan. PRINS BERNHARD NAAR KNOCKE. Van 24 tot en met 28 Augustus wordt te Le Zoute een groot internaiionaal Concours Hippique gehouden, waaraan een grote Nederlandse equipe zal deelnemen. Prins Bernhard is ingeschreven als indi viduele deelnemer met de paarden Torero, Agenda, The Priest en Cool Star. 130 RIMBOEKISTEN NAAR INDONESIË. Met het m.s. „Zuiderkruis* dat Woensdag uit Rotterdam naar Indonesië is vertrokken, verzond de Niwin 130 rimboekisten voor de militairen benevens de twaalf speciaal ont- Het komt meermalen voor, dat corres pondentie, bestemd voor marinepersoneel in Indonesië door foutieve adressering vertra ging ondervindt of niet bestelbaar is. Cor respondentie, bestemd voor marinepersoneel, mariniers inbegrepen, in Indonesië, moet voorzien zijn van 1. Naam, kwaliteit en stamboeknummer van geadresseerde. 2. Naam van het schip, de inrichting of onderdeel, waarbij geadresseerde giplaatst is. 3. p/a Marinepostkantoor te Batavia (dus niet Soerabaja). AKTEN VAN OVERLIJDEN VAN VERMISTEN. In het Staatsblad van 16 Augustus is opgenomen een Kon. besluit van 9 Augus tus 1949 tot uitvoering van de wet van 2 Juni 1949, houdende voorzieningen betref fende het opmaken van akten van overlijden van vermisten. Ingesteld wordt een com missie tot het doen van aangifte van over lijden van vermisten in de zin van genoemde wet. Zij bestaat uit een lid-voorzitter, twee leden en ten hoogste drie plaatsvervangende leden. Voor het geven van bijstand aan de commissie kan een door de Minister van Justitie te bepalen aantal adviserende leden worden aangewezen. Voorts wordt ingesteld een centraal regis ter van akten van overlijden van vermisten. Bekendmakingen. AVOND -ONTWIKKELINGS- CURSUSSEN. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat het in de bedoeling ligt om omstreeks September as. de avor.d- ontwikkelings-cursussen voort te zetten. Zij, die wensen deel te nemen aan een of meer der cursussen: Franse taal voor beginners of gevor derden, Engelse taal voor beginners of gevorderden, Nederlandse taal voor be ginners of gevorderden, Boekhouden, Vaktekenen, Machineschrljven of Steno grafie, kunnen zich vóór 1 September 1949 opge ven ter gemeente-secretarie. Axel, 15 Augustus 1949. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, Maris. van Oeveren. De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat een collecte zal worden gehouden voor de viering van de herdenking op 19 Sep tember a.s. Nu Col. Dr. Szydlowski voor de laatste maal Axel bezoekt en daarna naar Canada emigreert, moet deze herdenking tevens een waardig afscheid van de Kolonel worden. Hij verzoekt allen MILD te geven, opdat deze herdenking een grootse uiting van dankbaarheid jegens Col. Szydlowski wordt, voor de bevrijding van Axel, welke onder zijn leiding heeft plaats gevonden. Axel, 18 Augustus 1949. De Burgemeester voornoemd, van Oeveren. lUW

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3