AXELSCHE SRCOURANT F ankering bi} abonnement, Axel ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1949. 63e JAARGANG. No 89 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Wat brengt de komende Najaarsbeurs De Najaarsbeurs, die van 6—15 September le Utrecht zal worden gehouden, zal een oppervlakte beslaan van ca. 42 000 M2. en daarmede de grootste Najaarbeurs worden, die tot nu toe te Utrecht werd gehouden. De stands op het Vredenburg, het terrein waar de artikelen uit de dagelijkse huis houding zijn ondergebracht, zullen ongeveer 21.000 M2. beslaan. Voor de Technische Afdeling op het Croeselaanterrein zal een zelfde oppervlakte worden gereserveerd. Op deze Jaarbeurs zuilen artikelen uit niet minder dan 23 branches worden ge- exposeerd, waarvan een 3-tal een bijzondere inzending zal verzorgen, te weten de meu belgroep, de medische groep en de agrarische afdeling. De meubelgroep, die alleen aan de Najaarsbeurs deelneemt, zal op het parterre en de galerij van de ruime Beatrixhal een belangrijke expositie verzorgen van moderne en antieke stijlmeubelen, die de Nederlandse meubelindustrie op het ogenblik vermag te fabriceren op het gebied van huiskamer-, salon- en slaapkamerameublementen, in het bijzonder de galerij zal een aantrekkelijke aanblik geven; omdat hier onder leiding van een bekwaam architectenbureau door de grote fabrikanten modelkamers zullen worden ingericht. De medUche groep, die voor de eerste maal in collectief verband aan de Utrechtse Jaarbeurs zal deelnemen en de gehele lrenehal in beslag neemt voor de expositie van apparaten, toestellen* instrumenten op medisch, diathermisch en electrochirurgisch gebied, voorts van pharmaceutische artikelen zal in het bijzonder voor directies van ziekenhuizen, sanatoria, kloosters, voor medici, vee-artsen en tandartsen van groot belang moeten worden geacht. De Neder landse industrie heeft 4r. het laatste decen nium een belangrijke ontwikkeling op dit gebied getoond en verwacht mag dan ook worden, dat ook van buitenlandse 2ijde voor deze groep grote belangstelling zal worden getoond. De Agrarische Afdeling, welke is onder gebracht bij de Technische Afdeling op het terrein Croeselaan, zal eveneens veel inte ressants bieden. Te meer daar te Utrecht tezelfdertijd grote nationale vee- en paarden dagen worden gehouden op 7 en 8 Sep tember, die niet zullen nalaten tal van kopers uit binnen en buitenland te trekken. De Agrarische Afdeling, die een oppervlakte beslaat van ruim 10,000 M2., bevat onder meer een grote groep machines en werk tuigen voor de zuivelindustrie, welke voor de eerste maal collectief optreedt en een gemeenschappelijke inzending verzorgt in de hal Q, een voormalige Canadese vliegtuig- hangar met een oppervlakte van circa 2200 M2. Voorts moeten worden vermeld de machines, werktuigen en gereedschappen voor de akkerbouwbedrijven, die in grote getale in de hallen en op de open terrein vakken zullen worden gedemonstreerd. Machtige combines zullen hier broederlijk naast, landbouwmateriaal als maaibalken, rups- en wieltractoren, ploegen, landbouw- wagens e d. staan. Ook de tuinbouw heeft haar eigen afdeling waar grondfraizen, tuinbouwtiekkers en ploegen, spuit- en sproei-insiallaties e.d. in diverse typen en afmetingen zullen worden aangetroffen. De buitenlandse industrie zal Ier beurze wederom goed vertegenwoordigd zijn. Behalve in de vorm van individuele inzendingen neemt deze ook met talrijke collectieve inzendingen aan de Internationale Jaarbeurs deel. In het Internationale Paviljoen op het Vredenburg zullen België, Marokko, Zuid-Afrika, Hongarije en Zwitserland met een dergelijke collectieve inzending en Groot-Brittannië met een voorlichtingsstand georganiseerd door de Board of Trade deelnemen. Bovendien zullen België en Hongarije ook op het Croeselaanterrein nog een officiële stand met machines inrichten. De komende Najaarsbeurs zal bovendien op het gebied van de vorkheftrucks zeer zeker een nouveauté brengen en wel de kleinste vorkheftruck ter wereld. Door hun bijzondere eigenschappen hebben de vorkheftrucks na de oorlog een grote populariteit verworven. Zij zijn eenvoudig te bedienen, hebben een grote capaciteit en kunnen zowel voor trekkracht als voor het verplaatsen en opstapelen van goederen worden gebruikt, in vele bedrijven ver vullen zij een onmisbare funcfie. Een Engelse firma is er in geslaagd de afmetingen van de trucks sterk te reduceren zonder dat de capaciteit belangrijk is gedaald. De kleine truck, die een eigen gewicht heelt van slechts 1700 kg. kan een last van 1250 kg. in 15 seconden tijds 2,75 m. opheffen en met een snelheid van 6 Engelse mijlen per uur verplaatsen. Bovendien kan de bestuurder met deze nieuwe truck zeer gemakkelijk manoeuvreren omdat het een driewielig voertuig is, uitge rust met speciale banden, die een drsaistraal van slechts 1.51 m. hebben. De nieuwe truck is bij uitstek geschikt voor het ver plaatsen van goederen op een kleine opper vlakte, b.v. in spoorwegwagons. Al met al zal de 53® Utrechtse Najaars beurs dus op velerlei gebied, zowel voor binnen- als voor buitenlandse zakenlieden, tal van interessante aspecten bieden. Gelukkig Canada. „Zijt gij gelukkig?" Dat was de vraag, die door het Amerikaanse Gallup-instituut verleden jaar October gesteld werd aan de bevolking van Canada. Slechts 13 pet. van de ingekomen antwoorden luidde ontkennend. En de conclusie ligt daarom voor de hand, dat meer dan 10 millioen van de 12millioen inwoners, die Canada telt, zich gelukkig achten. Deze eenstemmigheid is des te merkwaardiger, omdat er in het land diepe verdeeldheid heerst op het gebied van afkomst, taal, godsdienst en politiek. Vier millioen Canadezen van Franse origine, zes millioen van Britse afkomst en twee millioen uit Scandinavische, Germaanse en Slavische landen ziedaar in ronde getallen de huidige samenstelling van de bevolking. Ieder dezer groepen neemt ge stadig in aantal toe, maar niet in gelijke mate. In de loop van de Uiatste tien jaar is de Franse bevolking toegenomen met bijna 19 pet., de Britse met 6,2 pet. en de overige groepen met bijna 12 pet. Zoals een Engels-Canadees schreef: .De godsdienstige overtuiging van onze Frans sprekende medeburgers maakt het onver mijdelijk, dat het Franse element binnen weinige tientallen jaren alle andere zal overheersen." Deze overwinning van de wieg", zoals ze in Canada genoemd wordt, zal tot op zekere hoogte worden vertraagd door de immigratie, waaraan het land zozeer behoefte heeft. Canada is een van de uitgestrektte en dunst bevolkte gebieden ter wereld. Met een oppervlakte zo groot als de Ver enigde Staten telt het minder inwoners dan de staat New York alleen. In de eerste dertig jaar van deze eeuw hebben vijf mil lioen Europeanen gehoor gegeven aan de wekroep van de wijde ruimte, maar drie en een half millioen hunner zijn later naar de Verenigde Staten doorgereisd. Sedert 1930 beperkte Canada de immigratie ter be scherming van de loonstandaard, die na de crisistijd is bedongen en gedurende de oorlog waren de grenzen vrijwel gesloten. In het midden van 1946 bracht een commissie uit de Senaat een rapport aan de regering uit, waarin werd aangedrongen op een krachtige campagne ter bevordering van de immigratie met inachtneming van de traditionele quota's". Er hebben in Canada ten opzichte van deze materie alljjd zekere principes gegolden zekere landen, zoals Frankrijk, België, Nederland, Groot-Brittannië en de Scandinavische landen worden als de „meest begunstigde naties" behandeld. Verder heeft men liever plattelanders dan stedelingen en moeten de aanstaande immigranten goed gezond zijn, een vak kennen en over enige middelen beschikken. In politiek opzicht moeten zij even ver afstaan van het communisme als van het fascisme De Canadese regering heeft toen 45 000 echtgenoten van Canadese oud-strijders toegelaten, 10.000 verwanten van Canadese burgers en 4000 Polen, die gediend hebben onder generaal Anders. Het kabinet moest een middenweg kiezen tussen de behoefte aan arbeidskrachten en de vrees van de vakbonden, dat immigratie de lonen zal drukken, teiwijl de Frans-Canadezen niet gaarne zouden zien, dat het land overstroomd werd door immigranten die vreemd zijn aan hun eigen stam. Van deze beide invloeden is die van de vakbeweging het zwakst. Zij is geaffilieerd aan de C l.O. en de A F L. in de Verenigde Staten en speelt in het politieke leven een ondergeschikte ro). De Frans-Canadezen daarentegen vormen een homogene, doelbewuste en daarom zeer invloedrijke minderheid. Vrij algemeen wordt gedacht, dat de Canadezen van Frame oorsprong hoofd zakelijk houthakkers, boeren en vissers zijn. Maar in de provincie Quebec alleen wonen anderhalf millioen van hen in de steden. Montreal, met haar 1.200.000 inwoners, is op het ogenblik de twede Franse stad ter wereld. Montreal, vanwaar Marquette, La Salie, Du Luth en Joliet de wildernis gingen verkennen en Indianen bekeren, bewaart nog heden met haar altijd volle kerken en naar heiligen genoemde straten het karakter ener „heilige stad*. De invloed der R K. Kerk op de Frans- Canadezen heett de ontwrichtende uitwerking van de twede wereldoorlog glansrijk door staan. Deze invloed stamt uit de eerste dagen der immigratie. In 1609 was Mgr. Laval voor de Canadezen niet alleen een groot kerkvorst, maar tevens de vertegen woordiger van het wereldlijk gezag. In de 17e eeuw en de eerste helft van de 18e eeuw hebben de Canadese bisschoppen deze traditie steeds hoog gehouden. In de dorpen was de priester zieleherder en politiek raadsman tegelijk. Na de Vrede van Parijs vormde de geestelijkheid de enige hechte organisatie in het land en de Britse regering toonde zich daarvan zo goed bewust, dat bij de Acte van Quebec voor de Franse bevolktng niet alleen vrij heid van godsdienst, taal en civiele rechts vordering gewaarborgd werden, maar ook de kerkelijke tienden gehandhaafd bleven, hoezeer deze tegen de Britse en Amerikaanse tradities indruisten. Sedert de Franse revo lutie de geestelijke banden met Frankrijk heeft verbroken, zoals dit door de Vrede van Parijs reeds met de politieke was geschied, ontleent de Frans-Canadese be volking aan de kerk alleen haar gevoel van saamhorigheid en de drang naar autonomie. Maar Montreal is niet a'leen een heilige stad, Zij heeft ook een zeer wereldse kant* Men eet en amuseert er zich ais nergens anders in Amerika en de twee steden leven naast elkander voort zonder elkaar te hinderen. In een straat, genoemd naar de H. Gregorius, bevindt zich een van de gezochtste restaurants. Frans Canada ge hoorzaamt gewillig en humaan aan de regeringsvoorschriften ter bestrijding van onzedelijkheid en dronkenschap. De ver koop van alcohol is een provinciaal mono polie. Het debiet mag op geen enkele wijze worden bevorderd, de koper kiest aan de hand van een prijscourant en de fles wordt verpakt verkocht. De inhoud mag alleen thuis en niet in het openbaar worden gedronken. Evenals Quebec is Montreal in de laatste jaren uitgegroeid tot een fabrlekscentrum. De arbeiders zijn Frans-Caradezen, het kapitaal wordt gewoonlijk van Angel saksische zijde geleverd. De Frans-Cana dees is als regel arm. Zonder kapitaal begonnen schept hij zich al spoedig een talrijk gezin, een voorbeeld van de socio logische wet, dat de minst bedeelde klassen steeds het vruchtbaarst zijn. Het grote kindertal maakt het voor de ouders onmo gelijk te sparen. En zonder twijfel zal deze toesiand zich nog scherper gaan aftekenen, want niet alleen drijven zijn godsdienstige opvattingen de Frans-Cana dees tot het scheppen van een talrijk gezin, maar bovendien beseft hij, dat alleen een hoog geboortecijfer de autonomie van zijn ras kan beveiligen. Arm, godsdienstig en autonomist zie daar de Frans-Canadees, zoals hij in de zuiverste vorm op het land aangetroffen wordt. De strijd tegen een hard klimaat en een onvruchtbare bodem en een politiek milieu waarin hij weigert ten onder te gaan, schenken hem die matigheid, volharding en ijver, die het Franse ras steeds hebben gekenmerkt, maar die zijn Franse stam genoot onder de invloed van een rijke bodem en een gematigd klimaat wellicht enigzins heeft verloren. Na de laatste verkiezingen telde het Canadese House of Commons 125 liberalen, 67 progressief-conservatieven, 28 socialisten en 25 afgevaardigden van andere partij'jes. Hoe vreemd het ook moge schijnen, toch stemmen de Frans-Canadezen, hoewel zij in pnlitiek opzicht zonder twijfel het dichtst bij de conservatieven staan, steeds liberaal. De reden hiervoor is, dat de conservatieven grotere toenadering tot Engeland In hun partijprogramma hebben geschreven. De socialisten staan dichter bij de Scan dinavische socialisten dan bij de Britse Labour partij. Zij bepleiten de oprichting van landbouwcoöperaties ter bevordering van een betere verdeling der producten, ze zijn voor exploitatie van de grootindustrie, het bankwezen en de grote verzekerings maatschappijen door de staat, de provincie of de gemeente, maar staan vijandig tegen over het particuliere bedrijf, mits dit binnen zekere perken wordt gehouden. De socialisten zijn trouwe medestanders van het kabinet, vooral met het oog op de door deze regering genomen sociale maat regelen. De meest geslaagde daarvan is de gezinstoelage, die toeneemt met het aantal kinderenzij wordt uitbetaald aan gezins hoofden, wier inkomen beneden een zeker gemiddelde blijft. Deze maatregel is door de kiezers met algemene instemming begroet. De eerste uitkering van deze toelage had plaats in Juni 1945. Het aantal bevoor deelde gezinnen bedroeg anderhalf millioen met een kinderaantal van drie en een half millioen. De betaling is gebonden aan een leerplicht van zes tot zestien jaar en als gevolg is er bij het begin van de nieuwe cursus een grote toename van leerlingen geconstateerd. Het gebruik van melk is in aile provincies toegenomen. Naar gelang van het kindertal stijgt de uitkering van 4 tot 14 dollar per kind en per maand. Meer dan 4440 gezinnen ontvangen een uitkering voor meer dan 10 kinderen. Gezinnen met meer dan 4 en minder dan 9 kinderen ver tegenwoordigen 18,2 pet. van het geheel. Door de tweede wereldoorlog hebben zich de economische verhoudingen in Canada grondig gewijzigd. In 1939 was het land nog een reusachtig reservoir van grondstoffen voor de Britse en Amerikaanse industrie. In 1946 was Canada weliswaar niet economisch onafhankelijk, maar het was nu een groot industrieland, waarin de industrie een even grote rol speelde ais landbouw, visserij en mijnwezen te zamen. Deze verandering is het gevolg van de omzetting van de oorlogsindustrie voor vredesdoeleinden. Op zichzelf schuilt er in dit feit een element van economische kracht. Maar tevens een bron van grote zwakte, want Canada kan niet langer bestaan zonder te exporteren. Hoewel het op het ogenblik zijn ongun stige handelsbalans met Amerika door een gunstige handelsbalans met Groot-Brittannië compenseert, loopt het niettemin gevaar geen afzetgebied voor zijn producten te kunnen vinden. Noch Groot Brittannië, noch a fortiori de V.S., zullen in Canada afge werkte producten kopen. Canada, dat in de jaren 1939—1946 een groot arsenaal is geweest, loopt nu de kans zelf het slacht offer te worden van de geweldige ont wikkeling van zijn economisch leven. Canada heeft voor de geallieerde zaak even edelmoedig van zijn kapitaal en van de voortbrengselen van zijn bodem en industrie geofferd, als zijn soldaten hun bloed hebben vergoten bij El Aiamein, Dieppe en Nijmegen. 3.500.000 dollars in natura geschonken aan de Unnra, 1 250.000 dollars geleend aan Engeland en 750.OCO.000 aan andere Europese landen, waarvan 242.500.000 dollars aan Frankrijk ziedaar wat Canada tot de leniging van de na oorlogse nood heeft bijgedragen. Ten opzichte van de buitenlandse handel is de toestand bij uitstek gunstig, maar het economisch evenwicht hangt af van de vraag, of Canada er in slagen zal zich een afzetgebied in het buitenland te verzekeren. Door sommigen is de afschaffing van de loonbelasting toegeschreven aan de vrees voor deflatie. Tevens staat wel vast, dat Canada doende is de banden met de V.S. nauwer aan te halen. Een andere tedere kwestie is de vestiging van Amerikaans-Canadese militaire bases in het hoge noorden van Canada. De ontdekking van uranium in dit gebied en de opening van een luchtroute over de Fooi van Amerika naar de oude wereld hebben de belangrijkheid ervan in economisch en strategisch opzicht nog doen toenemen. Geen der problemen, die de overige wereld beroeren, mist zijn uitwerking op Canada. Waar tot voor kort pelsjagers rondzwierven en de houthakker in eenzaam heid zwoegde, wordt nu het uranium gedolven, dat met moderne verkeersmiddelen wordt vervoerd naar laboratoria en fabrieken, die het gebruiken voor het opwekken van de atoomkracht. Meer dan enig land op aarde is Canada als gevolg van de gebeur tenissen der laatste jaren tot rijpheid gekomen. ii Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiên (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1