Voor Uw ontspanningslectuur Fa. J. C. VINK Boekhandel Markt 12 Axel Ja Voc Fs. J. Sch Fa. tijdschriften, detectiveromans, Pocket Books, etc. Sinrk hii RT TIF RATSJD l-riiot i I f Ge si van 1^ CONCERT- EN T1 J BIOSCOOPGEBOUW jtl€l iyCïltVUÏYl Zeestraat 3133 AXEL Telefoon 99 Zaterdag Zondag I 4 Zondag 1 Maurt C. J. Oon E. J. Wih C. H. A. C. J. Bom Dr. P. H. M. Dingei Carlsen- wegens Brallle-schrift even snel kon lezen als een ziende de letters van een normaal boek. Maar zijn collega's waren naijverig. „Hij heeft de demonstratie.stukken natuur lijk uit zijn hoofd geleerd" zeiden zij. Braille verzocht toen een demonstratie te mogen geven voor de Academie francaise in de hoop, dat dit lichaam zijn invloed zou aanwenden om zijn systeem te doen invoeren op de scholen. Maar zijn verzoek werd afgewezen, omdat „de blinden vol doende scholing en ontwikkeling krijgen volgens het bestaande systeem". Maar de leerlingen van het instituut smeekten Braille hun in het geheim zijn schrift Ie leren. Hij deed dit niet alleen, maar hij bedacht ook combinaties voor cijfers en mathematische tekens en wees hun, hoe zij vermenigvuldigingen konden uitvoeren. Vervolgens werkte hij een Braille-systeem uit voor muziek en werd zelf een geschoold organist. Doch pas tijdens de ziekte, die hem op zijn 43ste jaar in het graf zou brengen, ervoer hij, dat zijn systeem ten laatste ingang had gevonden. Een van zijn leer lingen, een meisje, gaf een piano-concert ten aanhore van een select Frans publiek. - Aan het einde van het concert, terwijl zij haar weg zocht naar de rand van het podi um. hielden de toehoorders niet op met applaudiseren. Bezwerend hief zij haar hand op. „Mesdames et messieurs, staat U mij één woord toe. Uw applaus mag niet mij gel den, dat komt een man toe, die op sterven ligt Daarop vertelde zij, hoe Braille haar zijn methode om boeken en muziek te lezen had geleerd. „Hij heeft de blinden van onze aarde niet alleen vensters gegeven, doch ook muziek om bij te wenen" zei zij, zelf wenend, Zij zette uiteen, hoe men zijn systeem uit afgunst en uit angst voor con currentie probeerde te weren. Toen de Franse pers zich met de zaak ging bezig houden, capituleerden de leiders van het instituut voor de publieke veront waardiging en kwamen vrienden naar Brail les ziekbed om hem te vertellen, wat er gebeurd was. „Dit is de derde Jceer in mijn leven, dat ik mijn tranen de vrije loop laat zo zei Lij De eerste keer was het, toen ik blind werd. De tweede keer, toen ik hoorde van het „nacht-schrijven". En thans, omdat ik weet, dat mijn leven geen mislukking is geweest." Hij stierf enkele dagen later. Brailles systeem werd zozeer deel van de opleiding van blinden, dat men reeds in 1895 braiilesysteem schreef zonder hoofd letters, want het was een begrip geworden. Het is zelfs geschikt gemaakt voor het Chinees en maandelijks verschijnt een aan tal tijdschriften in braille. Voor de zadelmakerij in Coupvray is een monument opgericht ter eie van Louis Braille. De meeste standbeelden hebben dode ogen, maar dit heeft de goedertieren ogen van een Franciscus van Assisi. QESNEUVELDE FRANSE SOLDATEN TERUO NAAR VADERLANDSE BODEM. Hoge diplomatieke en militaire vertegen woordigers van alle in de jongste wereld oorlog geallieerde landen, brachten te Roosendaal de laatste eer aan de stoffelijke resten van 120 gedurende de jaren 1940 tot en met 1945 in Nederland gesneuvelde Franse militairen, die Zaterdag naar hun vaderland werden overgebracht. Na dit eerste convooi volgen in de komende weken meer transporten van deze aard. In totaal zijn in ons land 600 Franse militairen begraven, 300 er van zullen worden toevertrouwd aan de schoot der aarde in eigen land. De oveiigen zijn niet geïdentificeerd of niet opgevraagd door hun familie. Zij zullen worden ter aarde besteld op een speciaal erekerkhof nabij Kapelle in Zeeland. De 120 kisten waren geplaatst geweest in een daarvoor speciaal ingerichte rouwkapel in het gebouw van de Boerenbond te Roosendaal. Vrijdag zijn zij overgebracht naar de Eigelbrecht van Nassaukazerne» waar de plechtigheid vol piëteit plaats had. Zaterdagmorgen precies 11 uur vertrok de rouwstoet bestaande uit 10 open legerauto's voorafgegaan door de drumband van de Koninklijke Militaire Kapel. Op alle kisten waren gladiolen gelegd namens het Oorlogs- gravencomité als laatste groet van het Nederlandse volk. Alle wagens waren gedekt met de Franse tricolore. Treur muziek spelend en gaande in langzaam tempo trok de stoet voorbij ongeveer 1000 opgestelde en het geweer presenterende Nederlandse troepenmariniers, matrozen, territoriale troepen en luchtstrijdkrachten. In de eerste wagen stonden slechts drie kisten als symbool van de drie wapens. Zij bevatten de stoffelijke resten van generaal Deslourens, die op Walcheren is gesneuveld, van de officier werktuigkundige van de Franse Marine Aufray en van de kapitein- vlieger Wiccaert. Tegenover de plaats waar de autoriteiten de laatste eer bewezen, werd halt gehouden. Bij het naderen van de stoet werden de Nederlandse en Franse vlaggen halfstok gehesen, waarna het Wilhelmus werd gespeeld. 14 grote kransen en bloem stukken werden vervolgens op de eersie twee wagens gelegd door de vertegen woordigers van Koningin Juliana, de Neder landse en Franse regering cn de geallieerde naties. Zeer plechtig was het moment waarop luitenant Baudeiot het dodenappèl hield, waarbij elke naam werd beantwoord dcor kapitein Wattremez met de woorden „mort pour le France". Nog eenmaal trokken de troepen langs de gesneuvelden en stelden zich daarna naast de rijweg op om met gepresenteerd geweer het convooi te laten passeren. Het trompetterkorps van het depot pantserwagens (huzaren van Borcel) speelde nog „de laatste post" en toen tenslotte de Marseillaise inzette, vertrokken de wagens met hun droeve last in de richting van de Belgische grens. De stoffelijke overschotten zouden met auto's naar Afrecht worden gebracht. Van deze plaats gaan ze naar de diverse arrondissementen, waar zij definitief ter aarde worden besteld. Uit onze Omgeving. AXEL. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Maandagavond zes uur reed ter hoogte van de oude Zaamslagse weg een Tuxe auto, die een wielrijder wilde ontwijken, tegen een boom. De auto werd zwaar beschadigd. Een der inzittenden liep verwondingen op aan hoofd en keel. Ooggetuigen waarschuwden dr. Salomé,' die de eerste geneeskundige hulp verleende. ELECTRISCHE STRAATVERLICHTING IN DE NIEUWSTE WIJKEN. Dezer dagen zijn in de De Ruyterstraat de palen geplaatst voor de electrische straatverlichting. Daar men tot nu toe in deze buurt van straatverlichting was ver stoken, zal deze aanwinst door de bewoners zeer zeker worden geapprecieerd. Wij ver nemen, daL ook de nieuwste wijken in het westelijkeWtadsdeel op deze wijze zullen worden verlicht. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat deze beslissing is ge nomen in de tijd, toen materiaal voor de straatverlichting met gas nog zeer schaars was. Tot electrische straatverlichting in de gehele gemeente kan niet worden overge gaan wegens de eorme kosten die aanleg enz. zouden vorderen. BRAND. Gistermiddag omstreeks 3 uur ontstond op de hofstede van de heer L. de Regt in Smitsscnorre, alhier. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, werden 2 stapels rogge een prooi der vlammen. GEVONDEN VOORWERPEN. Achtergebleven: Een damesfiets. Terug te bekomen Hoebé, Weststraat 10. Een zilveren broche, Wed. Jonkman. KOEWACHT. Welpen op kamp. Onder leidir.g van Akela en Raksha kam peerden onze Welpen dezer dagen te Bavel. Ze hadden het er zeer goed naar hun zin. Tegen een ook in de buurt van Bavel ver blijvende Welpengroep uit Haarlem speel den onze Welpjes een voetbalwedstrijd. Met een 6—0-zege traden zij van het veld. Thuisfrontnieuws. Het Comité Thuisfront Koewacht heeft besloten onze jongens in Indië een pakket aan te bieden. WESTDORP E. Geslaagd. Te Oostburg slaagde voor coupeuse onze dorpsgenote mej. Marcella Soethaert, Gesneuveld. Voor de op 14 Juli in Indonesië gesneu velde soldaat le kl. W. C. Vermeulen werd in de kerk van Onze Lieve Vrouw Visitatie alhier een plechtige uitvaartdienst met drie heren gecelebreerd, vanwege de plaatselijke organisatie van het Katholiek Thuisfront. Deze uitvaartdienst geschiedde met militaire eer, waarvoor een deputatie uit Bergen op Zoom was overgekomen. Uitstapje ouden van dagen. Honderdveertig ouden van dagen boven de 65 jaar hebben met het daartoe in het leven geroepen comité een reis gemaakt. Rond 8 uur in de morgen vertrokken aan de kerk 3 bussen en 7 luxewagens. De tocht ging over Philippine via IJzcndijke Schoondijke Oostburg—Sluis—Rdranche- ment—NieuwvlietGroede—Breskeus, waar de oudjes de reeds grotendeels herstelde verwoestingen in ogenschouw konden nemen. In B.eskens werd in Hotel de Milliano gelegenheid gegeven voor het nuttigen var? een boterham, waarna men om elf uur de boottocht naar Walcheren aanvaardde. Daar werden Vlissingen en Middelburg met een rondrit bekeken en ging het ovrr Zoute- lande naar Westkappelle. In laatstgenoemde plaats trok vooral de in de oorlog ver woeste zeedijk de aandacht. Hierna reed men naar Domburg, waar de oudjes een maaltijd werd aangeboden en het strand werd bezichtigd. Omstreeks half vier werd Domburg verlaten ^n na op Zuid-Beveland een verversing te hebben gebruikt, reed men door de schone landerijen naar Krui- ningen, waar de overtocht werd aanvaard naar Perkpolder. Vandaar uit reed men op huis aan en om half acht arriveerde de karavaan in Wesldorpe, waar de deelnemers werden opgewacht door het muziekgezel schap „Eikels worden Bomen", dat hen ver welkomde met een vrolijk stukje muziek. Nadat allen waren uitgestap', sprak tot slot burgemeester van Waes de oudjes toe. Van de ouden van dagen sprak de oudste van hen (dhr. Petrus Vervaeck, 86 jaar) namens allen een prachtig woord van dark aan allen, die hiertoe iets hadden bijgedragen. Stuk voor stuk waren de oudjes uiterst tevreden over de hun aar-geboden gratis reis. FESTIVAL TE SLUISKIL. Het buitengewoon fraaie zomerweer lokte Zaterdag zeer vele bezoekers naar Sluiskil,, waar verschillende feestelijkheden plaats vonden. Na afloop van de wielerkoers, stroomden de feestgangers naar de pkatsen, waar de aan het festival deelnemende gezelschappen zouden passeren, om zich te begeven naar de nieuwe kiosk in de Spoorstraat, waar de fanfare van Sluiskil als eerste een paar nummers ten gehore bracht. In Hotel Jacobs verzamelden zich intussen de besturen van de deelnemende corpsen en werd de erewijn aangeboden en de medailles uitgereikt, waarbij ramens het

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2