AXELSCHE15 COURANT AXELSCHE M COURANT m Polen tien jaar onder vreemde overheersino. F ankering bij abonnement, Axel. S ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1949. 63e JAARGANG. No 89 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Wat brengt de komende Najaarsbeurs De Najaarsbeurs, die van 6—15 September te Utrecht zal worden cehouden. zal een vullen zij een onmisbare funcfie. Een Engelse firma is er in geslaagd de afmetingen van de trucks sterk te reduceren zonder dat de capaciteit belangrijk is gedaald. De kleine truck, die een eigen gewicht heeft homogene, doelbewuste en daarom zeer invloedrijke minderheid. Vrij algemeen wordt gedacht, dat de Canadezen van Franse oorsprong hoofd zakelijk houthakkers, boeren en vissers zijn. Faikerlng bij abonnement, Axel. WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1949. 63e JAARGANG. No 88 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administrqjje AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Op 1 September herdenken we het feit, dat tien jaar geleden de Tweede Wereld oorlog in Polen uitbrak. Het is dus goed, dat wij enige belangrijke gebeurtenissen uit Polen's geschiedenis aan het licht brengen. De Polen in het buitenland bestaan heden tea dage grotendeels uit politieke emigran ten, die zich de strijd om Polens onaf hankelijkheid tot doel hebben gesteld. Zij hebben zich voorgenomen om dan naar Polen terug te keren, wanneer het zal zijn bevrijd van het Russische juk. Het werkelijke begin van de Tweede Wereldoorlog was het misdadige pact tus sen Duitsland en Sovjet-Rusland, de over eenkomst tussen Von Ribbentrop en Molo- tow, om tot verdeling van Polen over te gaan. De reden, waarom deze oorlog uitbrak, was het besluit van Polen, z'ch met hand en tand te verzetten tegen het streven van Hitier om Europa te veroveren en de wereldmacht te verkrijgen. Polen was het eerste land, dat zich hier tegen kantte. Het grootste deel van de Poolse emigranten heeft hun vaderland niet verlaten om daardoor de oorlogsellende te ontgaan, maar juist om aan deze oorlog deel te nemen. De Poolse regering, die in Londen zetelt, is er in geslaagd in het buitenland een leger op te richten dat door zijn grootte kon worden gelijk gesteld aan dai van 1939. De Kroniek der Poolse Legioenen van de laatste oorlog is vol van roemrijke gebeur tenissen. De Poolse Luchtmacht heeft een belang rijk aandeel in de overwinning van de Battle of Britain. De Poolse strijdkrachten, onder het com mando van generaal Anders hebben door de overwinning van Monte Cassino de weg naar Rome viijgemaakt en daardoor over de gang der Italiaanse campagne beslist. Narwik, Tobroek, Piedimonte, Ancona, Bologne, Falaise, Potigny, Arnhem, Axel en Breda zijn slechts enkele namen. De kleine Poolse Marine had deel aan het tot zinken brengen van de „Bismarck". En dan de opstand in Warschau in 1944, die de wereld verbaasd deed staan. De deelneming van Polen aan de Tweede Wereldoorlog was groot en de offers die het Poolse volk bracht, tellen millioenen. Polen was het enige land onder de Duitse bezetting dat geen Quisling heeft opgele verd. Doch dit feit betaalt Polen thans ook met veel grotere offers dan enig ander land, dat aan de oorlog heeft deelgenomen. Toch bereikten de offers en het deelnemen aan de oorlog hun doel niet; als gevolg van de kortzichtige politiek van de Wes terse machten tegenover Sovjet-Rusland. Polen heeft zijn vrijheid en onafhankelijk heid, waarvoor het zo bloedig heeft ge vochten, niet gekregen. De misdadige conferentie in jalta stortte Polen in een nieuwe slavernij: die van Sovjet-Rusland. Samen met Polen verloren alle landen van Middel-Oost Europa hun vrijheid. Ondanks dit compromis is de vrede niet bereikt. Wij leven Immers in een tijd van de z.g. zenuwoorlog. Aan deze zenuwoorlog neemt het Poolse volk deel benevens alle andere volken van Midden-Oost-Europa de zijde van het Westen. de Poolse natie om het Christelijk geloof en de Westerse cultuur. De strijd gaat voort in deze tragische omstandigheden, veroorzaakt door de z.g. „nieuwe werkelijkheid". De Poolse regering in het buitenland en de gehele Poolse emigratie, verwerpen de „nieuwe werkelijk heid" en alle internationale conferenties, die haar eerst een uitzicht gaven. De Poolse emigranten vertegenwoordigen het recht en de wil van het onderdrukte Poolse volk. Zij stellen zich op de bres voor een vrij Polen. Zij verzamelen alle krachten en houden rekening met alle mogelijkheden, die tot dit doel voeren. De gehele Poolse emigratie staat met hart en ziel aan dp zijde van het Westen. Billy Strenk. aan In volk Polen strijdt het tegen de bezetter onderdrukte Poolse om het bestaan van LOUIS BRAILLE: De uitvinder van het blindenschrift. In het jaar 1812 speelde een kleine jon gen met glinsterende bruine ogen in de zadelmakerij van zijn vader in het Franse dorpje Coupvrayineens pakte hij twee scherpe priemen en liep daar triomfantelijk mee naar buiten. Toen struikelde hijbij dat ongeluk verloor het kind één oog en niet lang daarna was hij volkomen blind. De dorpelingen waren vriendelijk. „Daar komt de kleine Louis" plachten zij te zeggen, als zij het tikken van zijn korte stok hoorden. Zoveel tikken tot aan de dikke boom, waar hij kon gaan zitten uitrusten zoveel tot aan de vijver, waar hij kon horen hoe zijn vriendjes aan het spelen waren. Vele jaren later, zou Braille zijn blinden schrift noemen „bevroren tikken". Op zijn tiende jaar ging Louis naar het Parijse Institution des jeunes aveugles. Valentin Hauy, de stichter ervan een veel te weinig bekende pionier op het gebied van het blinden onderwijs leerde Louis het alphabet door zijn vingers te leiden langs de 26 letters, gevormd uit takjes. De volgende stap vormde de boeken» die Hauy moeizaam had gemaakt met letters van dikke stof, die op papier werden geplakt. Elke letter was een centimeter of acht hoog en vijf breed, een ontzaglijk onhandelbaar systeem. De fabel van Reinaard de Vos b.v. besloeg zeven dikke boeken, elk met een gewicht van een pond of acht. Toen Louis veertien jaar was, voelde een andere leerling de ribbels op een gedrukte kaart, waarin het zetlood te diep was door gedrongen. „Meneer, meneer!" liep hij naar Hauy toe. „Meneer" onderkende onmiddellijk de mogelijkheden en begon relief letters fe drukken. Maar die letters moesten minstens 21/a cm. hoog zijn, en „boek" was nog altijd een geweldig gevaarte en tergend lastig te lezen. Het was verschrikkelijk voor Louis, die dolgraag wilde leren, maar op deze manier zou hem zeker vijf jaar kosten, wat een normaal kind in drie maanden onder de knie kreeg. Naarmate Louis, ouder werd, werd zijn ongeduld over zijn „onwetendheid" groter. Op een keer zei hij tegen zijn vader; „De blinden zijn de eenzaamste mensen ter wereld. Zeker, ik kan de vogels onderschei den aan hun geluidik kan de drempel van het huis voelen. Maar zal ik dan nooit kunnen weten, wat je riet kunt voelen of horen? Alleen boeken kunnen de blinde bevrijden. Maar er zijn geen boeken voor blinden, die maar enigszinsde mo eite waard zijn. v. Op een dag kreeg hij een groots idee. Hij zou een code samenstellen met tekens voor woorden en zinnen.' Misschien zouden de blinden dan zelfs kunnen leren schrijven. De gehele zomer door zat hij te snijden aan stukjes leer, die zijn vader hem gaf, tot zijn handen er stuk van waren. Hij expirl- menteerde met codes gebaseerd op driehoe ken, vierkanten en cirkels, die alle verschil lende letters moesten voorstellen, maar geen was practisch uitvoerbaar. Op een dag zat Louis, die nu leraar was geworden aan het Institution des jeunes aveugles in een café, terwijl een vriend hem de krant voorlas. Lusteloos luisterde hij, totdat de vriend aan een bericht kwam over een Franse kapitein, die een systeem had uitgebracht van punten en streepjes in relief dat je in het donker kon gebruiken. De krant deelde mede, hoe je zulk een boot schap 's nachts kon lezen, zonder een kaars te gebruiken. Toen Braille de betekenis van dit bericht begreep, sprong hij op en begon te roepen en op de tafel te slaan. De eigenaar kwam aanhollen „Meneer Braille, meneer Braille. Bedaar toch, denk toch aan mijn gasten Braille zei bedeesd „Vergeef me heren, maar ik heb het ondoor. grondelijke probleem voor de blinde opge lost. Ik heb hun eeuwenlange, dodelijke ver latenheid doorbroken". De volgende dag ging hij in gezelschap van een vriend naar kapitein Charles Barbier „Zoudt u mij misschien uw methode nacht-lezen kunnen uitleggen? vroeg hij de kapitein De blinden van alle tijden ztillen er u dankbaar voor zijn." Braille vertelde, hoe de blinden ook het licht ontbeerden, dat boeken hun zouden kunnen geven, hij sprak over de zegeningen die het lezen zou brengen in een lichtloze wereld. „Natuurlijk zei de kapitein ik had daar nooit aan gedacht," Daarop legde hij uit, hoe hij met een stompe priem puntjes drukte in dik papier, zodat je de bultjes aan de andere kant kon voelen. Hij had een eenvoudige leger-code opgesteld één punt betekende vooruittwee punten oete- kendeachterwaarts enz. „Op dit systeem zou je een code kunnen opbouwen voor de hele taal. Dat moet mogelijk zijn." „Het is mogelijk riep Braille uit. Laat mij de eerste blinde zijn, die u dankt." Van die dag af had Braille geen rust meer, voor vijf jaar later het eerste boek, waarvoor het Braille-systeem was toegepast het licht zag. De ironie wilde, dat hij voor zijn systeem hetzelfde instrument gebruikte waardoor hij blind was geworden de priem. Na vijf jaar proberen en experimenteren was het systeem geperfectionneerd. Met behulp van een sleutel van 6 puntjes in een siaande rechthoek, ontwikkelde Braille 63 mogelijke combinaties, die niet alleen de letters van het alphabet weergaven, maar ook leestekens, afkortingen en korte woor den zoals „en" en „van". In 1836, teen hij 27 jaar oud was, zette Braille gedeelten van John Milton over in zijn schrift: „Het is niet meer dan behoor lijk, dat het eerste werk, dat ik voor blin den leesbaar maak, het gedicht is van de grote blinde dichter." In een uiteenzetting van zijn systeem tijdens «een bijeenkomst met leerlingen van het instituut en docenten van vele scholen en universiteiten, liet hij zien, hoe hij hetgeen hem werd voorgelezen vrijwel gelijktijdig in Braille-schrift kon overbrengen. Ook liet hij horen, hoe hfl Labour partij. Zij bepleiten de oprichting van landbouwcoöperaties ter bevordering van een betere verdeling der producten, ze zijn voor exploitatie van de grootindustrie, bet bankwezen en de grote verzekerings- maaUrhannijpn rinct de Staat, de provincie tar staan vijandig tegen- bedrijf, mits dit binnen lt gehouden, jn trouwe medestanders toral met het oog op de genomen sociale maat- geslaagde daarvan is de toeneemt met het aantal It uitbetaald aan gezins- imen beneden een zeker Deze maatregel is door nene instemming begroet, ng van deze toelage had 15. Het aantal bevoor- droeg anderhalf millioen ital van drie en een half ing is gebonden aan een tot zestien jaar en als et begin van de nieuwe toename van leerlingen gebruik van melk is in ogenomen. Naar gelang stijgt de uitkering van 4 ind en per maand. Meer ontvangen een uitkering kinderen. Gezinnen met ider dan 9 kinderen ver- ,2 pet. van het geheel, e wereldoorlog hebben ische verhoudingen in ;ewijzigd. In 1939 was reusachtig reservoir van Ie Britse en Amerikaanse was Canada weliswaar onafhankelijk, maar bet industrieland, waarin de i grote rol speelde als en mijnwezen te zamen. is het gevolg van de oorlogsindustrie voor uilt er in dit feit een lomische kracht. Maar van grote zwakte, want langer bestaan zonder te het ogenblik zijn ongun- s met Amerika door een lans met Groot-Brittanuië t het niettemin gevaar voor zijn producten te >ch Groot Brittannië, noch zullen in Canada afge- kopen. Canada, dat in 46 een groot arsenaal is de kans zelf het slacht en de geweldige ont- economisch leven, oor de geallieerde zaak van zijn kapitaal en van n van zijn bodem en als zijn soldaten hun rgoten by El Aiamein, ;en. 3.500 000 dollars in aan de Unnra, 1 250.000 Engeland en 750.OCO.000 ipese landen, waarvan i aan Frankrijk ziedaar ie leniging van de na- ft bygedragen. n de buitenlandse handel uitstek gunstig, maar het vicht hangt af van de :r in slagen zal zich een buitenland te verzekeren. i de afschaffing van de eschreven aan de vrees rens staat wei vast, dat de banden met de V.S. :n. re kwestie is de vestiging anadese militaire bases >rden van Canada. De ranium in dit gebied en a luchtroute over de Rooi de oude wereld hebben ervan in economisch en t nog doen toenemen. 3lemen, die de overige mist zijn uitwerking op it voor kort pelsjagers e houthakker in eenzaam- vordt nu het uranium noderne verkeersmiddelen ir laboratoria en fabrieken, voor het opwekken van Meer dan enig land op Is gevolg van de gebeur- tste jaren tot rijpheid Abonnements prijs Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. van slochta 1700 Ira Iran eon laat van lro Maar in Ha nrnvincie Onehec alleen wonen N Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiö fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1