AXELSCHE rv COURANT i AXELSCHE HCOURANT Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAQ 13 AUGUSTUS 1949. 63? JAARGANO. No 87 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM s President van de Verenigde Staten. Het presidentschap in de Verenigde Staten is een ambt van uitzonderlijk gezag, morele George VI, maar ook Attlee is. Hij begroet belangrijke bezoekers, legt kransen op het graf van de onbekende soldaat, reikt onderscheidingen uit, koopt het eerste speldje voor de U.N.A.C. en stopt een zijn woorden geschiedenis maken, zoals Churchill dat in 1940 en 1941 deed. Als alle gebeurtenissen uit 1933 al lang in de vergetelheid zijn geraakt, zullen de Amerikanen zich nog het woord herinneren Frankering bij abonnement, Axel. S WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1949. 63e JAAROANQ. No 8 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Radium. Als men vijftig jaar geleden aan iemand had gevraagd wat de duurste stof ter wereld was, dan zou het antwoord heoben moeten luiden «platina". Stel deze vraag vandaag aan den dag aan de eerste de beste HB.S.-leerling en hij zal U zeggen, dat radium de duurste stof is, die de mens kent. Radium 1 Het is een magisch woord. Een halve eeuw geleden had het nog voor niemand betekenis en thans vertegenwoor digt het een ontzagwekkend begrip voor onze gehele beschaving. Het woord kan ieder ogenblik opklinken uit de woestijnen van Colorado, uit de lome sferen van de Congo of van de ijzige kusten van het Canadese poolgebied. Want op vele plaat sen ter wereld zoekt men ingespannen naar ertsen, die radium bevatten. En geen won der, want het radium is zoveel als een toverstaf in de handen der wetenschap. Voor bedlegerige kankerpatiënten wekt het een glimp van hoop op nieuw leven, voor de geleerden, chemici zowel als physici bete kent radium een sleutel tot een toekomst van nog ongekende mogelijkheden. Men overdrijft niet, als men zegt dat het radium een der voornaamste stoffen van het huidige wetenschappelijk aera is. De prijs van deze geheimzinnige stof gaat het voorstellingsvermogan van de meeste mensen te boven. Eén ounce (31.01 gr.) goud kostte voor de oorlog in de Verenigde Staten ongeveer 35 dollar, terwijl dezelfde hoeveelheid radium, als het mogelijk zou zijn geweest zulk een kwantum te kopen, anderhalf millioen dollar gekost zou hebben, let welvóór de oorlog. In die tijd heeft men voor één gram radium op de wereld markt wel eens 70.000 dollar beta«ild. Het «zonderlinge" element. Men weet, dat onze aarde is opgebouwd uit enkelvoudige stoffen, elementen genaamd. Geen enkel element is zo moeilijk te isole ren als radium. Het beste woord om het te beschrijven is «zonderling". Op zonder linge wijze maakte het negen en veertig jaar geleden zijn opwachting in onze samen leving. Zijn hele gedrag is zo merkwaar dig, dat het temidden van de overige ele menten een volkomen aparte plaats inneemt. Nadat het ten koste van heel veel moeite door de mens verworven is, volbrengt het radium een der zonderlingste krachttoeren waartoe ooit een element in staat kan zijn, namelijk, het zet zichzelf om in een ander element, te weten lood. Is het wonder, dat de mensheid zich omtrent het element radium enige zonderlinge opvattingen heeft eigen gemaakt De wereld der wetenschap is nog steeds niet helemaal bekomen van de schok, die teweeg werd gebracht toen het radium ten tonele verscheen. Dat was aan het eind van de vorige eeuw. De wereld van 1895 was toen zelfvoldaner dan ooit. Electrisch licht, telefoon, tele graaf en tientallen andere uitvindingen waren toen reeds lang genoeg in gebruik om de mensheid te bewijzen, dat de natuurkundigen en chemici dingen kunnen scheppen, die in het dagelijks leven bruikbaar zijn en die een zekere mate van comfort vertegen woordigen. Door de spectaculaire uitvin dingen van die tijd was de wetenschap in de achting der wereld gestegen. De geleerde zelf werd niet meer als een sjofele rare pisang beschouwd, die urenlang in vieze mengsels staat te roeren of er met een vlindernetje op uittrekt, terwijl alle fatsoenlijke stervelingen aan het werk zijn. Integendeel. De dragers der wetenschap vonden steeds meer erkenning voor hun verdiensten. Hun pad ging als het ware over rozen, hun laboratoria werden gefinan cierd door industriëlen, die op het vinken touw zaten voor alle nieuwe uitvindingen en ontdekkingen en zij trokken zich in «splendid isolation" terug in waardige genootschappen, alwaar zij gezapige discu teerden over de verworvenheden hunner faculteiten. Als men zulk een geleerde vroeg naar zijn opvatting omtrent de toekomst der wetenschap, dan kreeg men steevast een uiteenzetting te horen die begon met de atoomtheorie. De wereld immers bestaat uit atomen, die in werkelijkheid de bouw stenen zijn van alles wat wij zien en voelen. Met het merendeel van deze bouwstenen was onze geleerde goed vertrouwd. De paar, die nog niet ontdekt zijn, zullen alleen maar nieuw koren op zijn molen leveren, als ze arriveren. Zo denkt In die jaren de man der wetenschap. Eenvoudig door de sloffen ie splitsen en ze dan weer op te bouwen op een wijze, die volkomen ver schilde van die, welke de natuur toepaste, was volgens hem de wetenschap bezig de voedstermoeder te worden van de industrie en de schepster van een kunstmatige wereld, geheel en al verschillend van die, welke tot dusver had bestaan. Het was het tijd perk der synthetische stoffen. Er werd hard gewerkt in de laboratoria, en onder gunstiger omstandigheden dan ooit maar toch was alles pais en vree. Men wist wat men wist en had de wetenschap eenvoudig in zijn zak. Toch was dit maar alleen de stilte, die voorafging aan een ontzaglijke storm. De storm woedt thans nog, en het heeft er niet de schijn van, dat wij het zullen meemaken, dat hij uitgeraasd is. Dat kan nog tientallen jaren ja zelfs nog eeuwen duren. Een sensationele mededeling. Het was op 4 Januari 1896, dat een ern stig uitziende Duitse geleerde in een bijeen komst van de Berlijnse Natuurkundige Vereniging zich van zijn zetel verhief om een belangwekkende mededeling te doen Wilhelm Conrad Röntgen had de radio activiteit ontdekt 1 Zo nieuw en verbluffend was dit nieuwe begrip, dat hij als een hand granaat in de tuin der wetenschap slingerde dat men er voorlopig geen woord voor wist te vinden. Men sprak voorlopig maar over „X-stralen". Nog voor de zitting van het genootschap geëindigd was, was alle gezapigheid in de geleerde wereld verdwenen als sneeuw in de hondsdagen. Wat als een heilig dogma beschouwd was, werd eensklaps onhoudbare ketterij. Absolute zekerheden veranderde in een seconde in volkomen dubieuze onzekerheden. Hier stond men van aangezicht tot aange zicht met een ontdekking, die men neit door grafische voorstellingen of door de stoutste fantasie had kunnen voorspellen. En toch betekende dit alles nog maar heel weinig in verhouding tot de enorme ont dekkingen die op komst waren. Natuurlijk moest er enige tijd verlopen tussen de dag waarop Röntgen in het dra ma der moderne wetenschap de rol van beeldenstormer had gespeeld en het ogen blik, waarop men tot de overtuiging kwam dat de wetenschap haar gedragslijn diende te veranderen. Verschillende ontdekkingen werden er intussen gedaan. De belangrijkste daarvan was wel, dat er in de natuur een vorm van radio-activiteit bestaat, die in sommige opzichten afwijkt en in andere overeenstemt met die, welke Röntgen langs kunstmatige weg in zijn toverbuis had opgewekt. Becquerel en Madame Curie Omdat hij het te druk had met andere dingen om radium te kunnen ontdekken, heeft Antoine Henri Becqeurel de kans gemist om zich een plaats in de historie te veroveren. Laat ons hem dat vergeven, want dank zij hem viel deze eer te beurt aan een der liefste figuren, die de wetenschap ooit heeft gekend aan Madame Marie Curie. Becquerel aanschouwde het levenslicht in 1852, als telg van een befaamd geslacht van geleerden. Niets was natuurlijker dan dat hij ging studeren en expirimenteren. Zo gebeurt het op een dag dat hij achteloos een stuk uranium.erts in de lade van zijn laboratoriumtafel wegsluit omdat hij ruimte nodig had voor zijn proeven op het gebied van het phosphoresceren. Veertien dagen verlopen en op een ochtend herinnert hij zich dat hij nog een gevoelige plaat, die hij zolang had opgeborgen, moet laten ont wikkelen. Hij grabbelt in de lade, duwt het stuk erts opzij en overhandigt de plaat aan een assistent. De volgende morgen maakte de assistent wel duizend excuses. Hij heeft de plaat zorgvuldig en geheel volgens de regelen der kunst ontwikkeld en desondanks is er middenin een grote plek licht te zien. Als Becquerel niet zo goed op de hoogte was geweest van de fotografie, dan zou hij zijn assistent waarschijnlijk een uitbrander hebben gegeven en een nieuwe opname hebben gemaakt. Maar hij wist, dat gevoe lige platen wel eens meer licht vertoonden, als gevolg van een lek in de camera, maar dan altijd aan de kantenlichte plekken had hij nog nooit «per ongeluk" zien ont staan. Hij ging zitten piekeren en voor zijn scherpe denkvermogen was het niet moei lijk een verband te leggen tussen de plaat en het stuk erts, dat er op had gelegen. Het uranium-erts zond onzichtbare stralen uit 1 Hoe opmerkelijk deze ontdekking ook was, Becquerel was teveel wetenschapsmens om zich aan voorbarige conclusies te wagen. Hij tekende het verschijnsel op in zijn log boek en nam zich voor het experiment nog eens rustig te herhalen. Aanvankelijk was hij van mening, dat het uranium zelf de oorzaak van deze stralen was, doch uit andere proeven bleek hem, dat sommige andere ertsen ook stralen uitzonden, zei het met verschillende intensiteit. Pekblende uit Bohemen bijvoorbeeld registreerde de uit gezonden energie in verhouding tot het uraniumgehalte op een veel te krachtige wijze, dan dat uranium er de uitsluitende oorzaak van had kunnen zijn. Er was maar één conclusie mogelijk: uranium bevatte een ander element van grotere potentie. Becquerel wist genoeg van metallurgie af, om in te zien, dat de jacht op dit verbor gen element een uiterst tijdrovend werk zou zijn. Hij moest er iemand anders voor vin den, want zijn eigen werk liet niet toe, dat hij er van werd afgeleid. Zo miste deze man dus de kans van zijn leven. Becquerel koos voor het tijdrovende werk Marie Curie, die samen met haar man aan het werk toog. In een schuur verwerkten zij een ton pekblende uit Bohemen, zoekend naar een speld in een hooiberg en zonder zich zelfs in de verste verte te kunnen voorstellen, hoe die speld er uit zou zien. Tenslotte hield ze een handvol bismuth over, dat een grote mate van activiteit bleek te bevatten. net die dag werd een belangrijke voetbal wedstrijd gespeeld. De eigenaar en de kapitein wilden van geen uitstel horen. Toen had een van de leden een helder ogenblik. Hij zette een speelgoed-konijntje neer in de Wat de «ouwe" zei, is niet met woorden de list slaagde. Hij te kiezen en de beman- d. I van bepaalde woor- an bepaalde mensen zijn ran schippers-bijgeloof e Foula b.v. voor de iand gelooft men, dat te invloed op de vangst lie zal uitvaren loopt )meter om dan dat hij egen te komen. Aan de ran de reis terugkeert tt en dan een vrouw haar belonen met een Wie een vrouw aan )u zich een oegeluk op ijdens het vissen mag niet gebruikt worden, enwerk en het woord chap opwekken van de lere woorden die men i zijn: lichf, dominee, Zo nodig gebruikt men b. v. zij die bij nacht g voor de maan. lere reden verheugen in de gunst van de gevallen bekend, waarin e naar zijn schip te gaan i een dominee zijn pad el eens geopperd, dat in de geschiedenis van Er zijn mensen die el elk schip, dat een heeft, zal doen zinken dominee te krijgen, i dokte een schip ineen I. De bemanning verliet le terug te keren, want i een dominee had er gemaakt. Sinds die aan was alles mis gegaan. an bijgeloof gaf aan tak in Londen. De kapi- schip werd gedagvaard, p in de haven van Lon- okkeld, dat in de ver weest. Het dier was de i door de bemanning en de bemanning was gesteld. Ongelukkiger ït overboord gestoten, de steven gewend en hadden ze het beest as zo uitgeput, dat men het niet zou blijven erechter werd verklaard in het schip vond, dat mocht worden afge- eloof wilde, dat datgene zee viste, niet mocht 'e zaak werd gesepo- kapitein beboet was, e boete voor hem heb- zal fluiten, als het an roept hij de wind, oral niet te hard, want el eens kunnen gaan log zeilschepen waren bij een lange periode ms een kat over boord rns zeggen zit er storm tt kat. Maar men zou zwarte kat gebruiken, arengen op zee geluk, rste wereldoorlog was lag naar zwarte katten i het bijgeloof van de erger dan dat van de heeft een felle afkeer Zelfs oceaan-reuzen f minuten over twaalf, dag de 13e Uitvaren, rijdag ongeluk brengt, (odsdienstige oorzaken in het verleden was er ie reden voor. Vrijdag en de bemanning van ie dag wilde uitvaren, ste kans «er eentje te afloop". En dat was je, vaak eentonige en toch wel wenselijk, lostkust van Engeland Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. l/canht Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom tt 1.25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlë fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regelt) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1