klinkt het voor de buitenlandse bezoekers niet zo vriende'ijk, het vreemdelingenverkeer is een voordelige zaak, zoals in het begin werd verteld. En daarom Is het zo jammer, dat het wel voorkomt, dat vreemdelingen hier worden „uitgebeend". Want het ligt voor de hand, dat men weinig geneigd zal zijn nogmaals naar een land te komen, hoe schoon en interessant ook, dat bewoond zou worden door mensen, die op financiëel gebied tegenover buitenlandse bezoekers niet de nodige égards in ach* nemen. De wereld is groot genoeg en er zijn altijd nog wel landen, waar men zijn eigen belang beter inzit. De nood van ons volk eist. dat uit het vreemdelingenverkeer alles gehaald wordt, wat mogelijk is. Maar niet door een buitenlandse gasten veel meer te berekenen dan aan landgenoten. Op deze wijze wordt een kip met gouden eieren geslacht. Er moet integendeel alles op worden gezet om het bezoek van buitenlanders te stimuleren. Er is voor Nederland nu een goede kans om steeds meer gasten te trekken, nu wij, in tegenstelling tot voor de oorlog, een der goedkoopste landen voor vreemdelingen zijn. Bovendien ligt ons land als deltagebied ten opzichte van zijn buurlanden gunstig. Naar achatting kan het vreemdelingenverkeer nog wel verdrievoudigd worden. Een der voorwaarden om dit te verwezen lijken is zeker, dat onze gasten ook op het gebied van prijzen coulant worden behan deld. Als zij ook op dit punt reden tot tevredenheid hebben, zullen zij volgende jaren terugkomen en enthousiaste verhalen thuis zullen familie, vrienden, kennissen en collega's bewegen ook eens hun vacantle door te gaan brengen in dat interessante land met die prettige bevolking. Uit statistische gegevens blijkt, dat de toename van het aantal buitenlandse gasten in 1948 in de gemeenten Amsterdam, Den Haag en Rotterdam respectievelijk 52 pet., 47 pet. en 37 pet. bedroeg ten opzichte van 1947. De stijging van het aantal overnach tingen van buitenlanders bedroeg in die gemeenten resp. 63 pet., 37 pet. en 25 pet. Het aantal overnachtingen van buitenlanders maakte in 1948 resp. 39 pet., 37 pet en 43 pet. uit van het totaal aantal. POOTGOEDPRIJZEN. De zgn. garantieprijzen of vergoedings- prijzen voor pootgoed zijn thans vastge steld. Deze vergoedingsprijzen, die worden uitgekeerd over de eventueel niet verkochte partijen welke zo mogelijk tijdig uit de markt zullen worden genomen zijn ongeveer gelijk aan de berekende kale kostprijzen. Het pootgoed brengt bij export echter een hogere prijs op. Daarom wordt over het verkochte pootgoed aan de telers boven de vergoedingsprijs nog een nabe taling uitgekeerd, zodat in de uiteindelijke prijs, behalve de kale kostprijs, ook een redelijk ondernemersinkomen zal zijn ver disconteerd. De Stichting v.d. Landbouw waarschuwt de telers daarom met klem geen enkele pootaardappel tegen de thans vastgestelde vergoedingsprijs te verkopen, aangezian via de B.E.A. een hogere prijs zal worden uit gekeerd. Men kan reeds thans deze aard appelen aan de B E.A. aanbieden. De nadere vaststelling van deze prijs;,kan men rustig afwachten. De volgende prijzen gelden resp. voor de klassen A, AB, B en C. Eersteling 28-35 f 1440 13.— 11.70 11.50 35-50 10 70 9 70 9,— 8.50 Bintje 28—35 14 40 12 80 11 30 10, 3545 10,30 9,80 7,40 7,20 45—50 8,60 7.90 6,30 6.20 Voor Erdgold gelden dezelfde prijzen als voor Bintje. Record 28-35 14,40 12,80 9,70 9 30 35-45 10,30 9,80 7.10 670 45-50 8,30 7,50 5,50 5,30 Industrie 28-35 15,20 14,20 12 80 1 80 35—45 12,- 10,10 8— 7,30 45-60 9,70 7,60 6,20 6,10 Voor Alpha en Furore gelden dezelfde prijzen als voor Industrie. Bevelander 28—35 13,90 12,— 10 50 9,30 35—45 9,90 9,10 6,90 6,70 45-50" 8.30 7.40 5,90 5,80 Voor Beteka, Blauwe Eigenheimer, Geel- blnm, Gloria, Noordeling, Orion, Populair, Rode Star en Souvenir gelden dezelfde prijzen als voor Bevelander. NEDERLANDSE EMIGRANTEN IN FRANKRIJK IN MOEILIJKHEDEN. De Stichting Landverhuizing heeft in de voornaamste landen, waarheen de trek van emigranten zich richt, haar vertegenwoor digers, die regelend en bemiddelend voor onze landgenoten optreden. Zo is er in Frankrijk een emigratie-attaché, verbonden aan onze Ambassade in Parijs. Maar Frankrijk is zo dichtbij de deur en men komt er ook wel zonder visum in zijn paspoort en zonder een tevoren door de overheden goedgekeurde arbeidsovereen komst met een werkgever. Daardoor ge beurt telkens dat landarbeiders enboeren- zoons zich laten overhalen door de een of andere totaal onbevoegde particuliere be middelaar, veelal een in Fra.ikrijk wonende Nederlander. Soms loopt dat goed af. maar dikwijls spruit er allerlei narigheid voor de betrok kenen uit voortte laag loo^, slechte behuizing, een onaangename werkgever, niet-nakomjng van gemaakte afspraken, enz. Ook nu weer meldt de emigratfe-attaché dat zes Nederlanders het slachtoffer zijn geworden van een gewetenloze bemidde laar. Men zij dus gewaarschuwd. Men wende zich, zo men naar Frankrijk wil emigreren, uitsluitend tol de Geweste lijke Arbeidsbureaux of hun bijkantcrer, of zo men georganiseerd landbouwer is, tot zijn organisatie. Al deze bureaux beschik ken over uitgebreide gegevens over tewerk stelling in de landbouw in Frankrijk, hun verschaft door de Stichting Landverhuizing, met welke zij ten nauwste samenwerken. BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW. Uitkering van achterstallige pensioenen. Toen enige jaren geleden plannen werden gemaakt om te komen tot een pensioenre geling voor het landbouwbedrijf, lag het in de bedoeling de regeling op 1 Mei 1947 te doen ingaan. Door verschillende omstan digheden moest de datum van de in wer king treding naar een later tijdstip worden verschoven en het is tenslotte 1 Mei 1949 geworden vóór de zaak in kannen en krui ken was. Van de latere ingangsdatum dreigden verschillende landarbeiders de dupe te worden. We denken hierbij bijvoorbeeld aan de arbeiders, die na 1 Mei 1947 65 jaar werden en dus bij een vroegere ingang der regeling ai lang pensioen zouden hebben gehad. Gelukkig wordt dit bezwaar door een bijzondere overgangsmaatregel opgehe ven. Dank zij deze maatregel k< ijgt iedere landarbeider, die pensioen zou hebben gehad als de regeling al op 1 Mei 1947 was ingegaan, dat pensioen nu achteraf toch. Hij krijgt bovendien de termijnen uitbetaald, die verstreken zijn sedert de datum, waarop zijn pensioen had mceten ingaan. Dat is voor velen dus een aardig sommetje. Om in het bezit van het pensioen te komen, moet thans een aanvrage ingediend worden bij de sociale verzekeringscommis sie. Er zijn drie groepen van „pensioen gerechtigden" le, de landarbeiders, die na 1 Mei 1947 hun 65e jaar hebben bereikt; 2e. de landarbeiders, die na 1 Mei 1947 invalide zijn geworden (deze zullen intussen al een invaliditeitsrenie ingevolge de Invali diteitswet hebben gekregen) en 3e. de weduwen en wezen van de landarbeiders, die na 1 Mei 1947 zijn overleden. Wie meent tot' één dezer groepen te behoren, kan zich aanmelden, waarna wordt onder zocht of de aanvrager inderdaad rechtheeft. De pensioenen van het Bedrijfspensioen fonds staan geheel los van die ingevolge de Invaliditeitswet en worden dan ook naast deze genoten. Er moet nog even de aandacht op wor den gevestigd, dat alle aanvragen terdege moeten worden bekeken en dat het vaak nodig zal zijn een onderzoek in te stellen naar de juistheid van e n opgave. Dat kost lijd, temeer daar het niet om enkele geval len gaat, maar om enige tienduizenden. Het is heel goed te begrijpen, dat iemand, die weet of veronderstelt, dat hij recht heeft op een pensioen, graag gauw geld wil zien. Maar het is niet mogelijk, juist door de opeenhoping van aanvragen, die in het begin te verwachien is, de ene week een aanvrage in te dienen en de volgende week al de uitkering te krijgen. Het Bedrijfs pensioenfonds zal echter alles doen wat het kan om het tijdsverloop tussen aanvrage en uitkering zo kort mogelijk te doen zijn. Er zijn in de landbouw verschillende werkgevers, die voor hun personeel reeds pensioenvoorzieningen lopende hadden voor dat het Bedrijfspensioenfonds voor de Land bouw in werking trad. Wanneer de bestaande regeling aan bepaalde eisen vol doet, waarvan de voornaamste wel is, dat de pensioenvoorzieningen minstens even gunstig moeten zijn als die van het Fonds, kan vrijstelling worden verleend van de verplichting tot deelneming. Aanvragen om vrijstelling dienen zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 1 September a.s. te worden ingezonden aan het kantoor van het Bedrijfspensioenfonds voor de Land bouw, Zeekant 35, Scheveningen. Uit onze omgeving.- HOOG BEZOEK. Naar wij vernemen heeft de Burgemeester van onze gemeente bericht ontvangen van Col. Dr. Szydlowski D. S. O., de bekende en sympathieke bevrijder van onze gemeente in 1944, dat het in zijn bedoeling ligt Axel te bezoeken op de vijfde verjaardag van de bevrijding. De Kolonel schreef in zijn brief, dat hij er naar verlangde Axel en zijn Inwoners, die hem zo lief waren, nogeens te zien. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit wel de laatste maal zijn, dat de Kolonel in de gelegenheid is Axel te bezoeken in verband met zijn voorgenomen vertrek uit Engeland. Laten wij allen eraan medewerken, dat dit laatste bezoek van de Kolonel voor hem onvergetelijk wordt In dit verband veiwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende uitnodiging van de burgemeester tot bijwoning van de ver gadering op Donderdag 11 Augustus a.s. ter bespreking van de te organiseren fees telijkheden op 17 of 19 September 1949. De tijd van voorbereiding is reeds kort geworden, waarom spoed vereist is. Laten wij allen onze medewerking verle nen en de vergadering bijwonen, opdat de feestelijkheden zullen slagen. Dit laats'e feest in tegenwoordigheid van Col. Szydlowski moet een succes wor den. Benoemd tot tijd. onderwijzeres aan de Chr. Nat. School alhier mej. W. J Balkenende te Kapelle—Biezelinge. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 2,30 uur Ds. Penning» (H. Doop.) Geref. Kerk. Voorm 9 uur en nam. 2.30 uur Ds. Tollenaar v£n Den Helder. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1 Voorm. 10 uur en nam. 3 uur Ds. D. v.d. Meulen, van Aardenburg. Geref. Gemeente. Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Leesdienst. MUZIEKVERENIGING „TERNEUZEN" KREEG UNIFORMEN. Het was Donderdag een grote dag voor „De Verenigde Werklieden* te Terneuzen. Het oude vertrouwde corps, dat de laatste tijd weer een bloeiperiode meemaakt en ook met Hemelvaartsdag alhier, zo'n fraai succes boekte, kreeg prachtige nieuwe uniformen en een nieuwe neam. Nadat de harmonie eerst in het Concert gebouw voor een goed gevulde zaal met genodigden enkele nummers „in burger" ten gehore had gebracht, gaf ir. Denie, als bestuurslid van V.V.V. een overzicht van de periode aan deze uitreiking voorafgegaan. Treffend was hierbij de bijzonder snelle werkwijze van comité en leverancier en de grote offervaardigheid van de Terneuzense ingezetenen waar het de harmonie betreft. Werd op 17 Mei door de heer P. Standaert op een V.V.Vi vergadering voorgesteld de harmonie te uniformeren, thans nog geen 2 maanden nadat hiervoor het comité in het leven was geroepen, verschijnt de harmonie reeds in haar nieuwe kledij. Dat de burgerij wel iets voor de harmonie over heeft moge blijken uit het feit dat niet alleen 46 uniformen kostende ca. f 7000, konden worden aangeboden, doch tevens nog een kas voor het uniformenfonds van ca. f 4000. In enkele weken tijds offerde de Terneuzense bevolking derhalve f 11000, of wel ca. f 1 per inwoner 1 Ir. Denie deelde tenslotte nog mede dat de ptannen om de harmonie een nieuwe naam te geven d or deze uniformering waren verhaast, omdat op het uniform de naam der vereniging moest worden aange bracht. Nadat de harmonie in uniform ten tonele was verschenen, voerde ook burg. Tellegen en de voorzitter der harmonie dhr. Smit nog het woord, in het bijzonder het voorstel var, dhr. Standaert en de activiteit van de heren Standaert en Denie en de V.V.V. in dezen prijzend. Tot slot werd aan V.V.V. een door de dirigent, dhr. Schirris gecomponeerde mars mars „V.V.V. Terneuzen" aangeboden. Met een muzikale rondwandeling door enkele straten werd deze avond besloten. Al mnt el een mooi bewijs van medeleven van gemeente, diverse organisatle's en de bevolking met „de muziek*, waarop ver schillends andere verenigingen jaloers zul len zijn. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Zitting van Dinsdag 2 Augustus 1949. Afwezig weth. P. J. van Bendegem en dhr. P. A. Wondergem. De notulen der vorige vergadering wor den ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. Op een adres van het Kringbestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij waarbij wordt medegedeeld, dat veel schade wordt gedaan aan de te velde staande gewassen (speciaal erwten) door postduiven, en de adressanten vragen maatregelen te willen nemen om die schade te voorkomen, willen B. en W. met de betrokken Commissie van strafverordeningen deze aangelegenheid bespreken en zal in een volgende vergade ring op dit adres worden teruggekomen. Aan de heer A. Scheele wordt medege deeld, dat geen beslissing is genomen over het vervoer van de schoolkinderen per bus, die meer dan 4 K.M. van de school ver wijderd wonen, per 1 September 1949. B. en W. hopen eerstvolgende vergadering van de Raad hierover nadere mededelingen te kunnen doen. Aan mej. J. J. van der Klippe, onderwij zeres aan de Openbare Lagere School zal op haar verzoek eervol ontslag worden verleend, wegens benoeming in een gelijke functie te Heinkenszand, zulks per 15 Oct. of zoveel eerder als haar opvolgster hier in functie kan treden. Op een verzoek van het bestuur der Kleuterschool te Sluiskil om voor de vijf kinderen uit onze gemeente, die deze school bezoeken een subsidie te verlenen wordt gunstig beschikt. Aan deze school zai een subsidie van f 50.per jaar worden ver leend. De vergoeding over 1948 voor de bjjzon- dere scholen, a. als bedoeld in artikel 101 der L.O.-wet 1920 en b. wat betreft het vak-onderwijs op die scholen, wordt over eenkomstig het ontwerp vastgesteld. Besloten wordt een geldlening, groot f 54 000 aan te gaan ten behoeve van de reeds gebouwde woningen in de B«nckeii- straat. Eveneens wordt besloten een geldlening aan te gaar, groot f 880 000 voor de bouw van 75 woningwetwoningen (montage). Over deze bouw zeggen B. en W. in het prae-advies De Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft via Ged. Staten medege deeld, dat hij het woningcontigent 1949 voor dit gewest met 300 woningen heeft verhoogd. Ged. Staten hebben gemeend deze montage woningen in dier voege te moeten verdelen, dat daarvan aan onze gemeente 75 woningen komen ter vermindering van de woningbe hoefte der industrie. Ged. Staten stellen zich voor in de toekomst bij het toewijzen van woningen een termijn te stellen, waarbinnen die toewijzing moet worden gerealiseerd, terwijl, indien dit niet zal zijn geschied, de toewijzing wordt teruggenomen en ten bate van andere gemeenten zal komen. Op grond dat de lijst van woningzoeken den nog 256 aanvragers bevat en volgens de bevolkingsgegevens nog 111 inwonende gezinnen plus de 125 alleenstaande inwo nende personen in deze gemeente zijn, stellen B. en W. voor deze extra toewijzing van 75 woningwetwoningen te accepteren. Onderzoek Geloofsbrieven. Hierbii was blijkens het voorstel van B. en W. een moeilijkheid ontstaan betref fende de geloofsbrief van dhr. Iz. de Feijter, die in zijn kwaliteit van Lid-Penningmeester van het BA. een met het Lidmaatschap van de Raad onverenigbare betrekking zou bekleden. Ter plaatse bestond hierover verschil van mening. Teneinde de juiste mening U te kunnen voorleggen, hebben B. en W. zich in verbinding gesteld met de Ver. van Nederl. Gemeenten. Volgens dat oordeel en ook van anderen is dit een onverenigbare functie en betrok kene is aan te merken als „Ambtenaar" en rekeningplichtig aan een „aan het Gemeen tebestuur onderschikte administratie". Het Burgerlijk Armbestuur is als zodanig aan te meikcn. Dit probleem had zich zelve reeds opge lost, doordat dhr. de Feijter een schrijven tot B. en W. had gericht, waarin hij mede deelt, bij nadere overweging besloten te hebben zijn lidmaatschap niet te aanvaarden. De voorzitter benoemt de heren Fancy, Kesbeke en Tollenaar als commissie van onderzoek naar de stukken der nieuw geko zen raadsleden. Bij monde van dhr. Kesbeke rapporteert de commissie, dat bedoelde stukken zijn nagezien en in orde bevonden. Dhr. C. van Bendegem merkt hierbij op, dat deze kwestie hem heeft beziggehouden en daarom diverse bezoeken aan de secre tarie heeft gebracht. Hij brengt hulde aan de ambtenaren voor hun grote ijver en accuratesse, waarmede zij de inlichtingen verstrekten, inzonderheid de gemeente-secre taris. Tenslotte worden nog behandeld twee punten welke te laat waren binnengekomen om nog op de agenda te worden geplaatst, n 1. le: verkoop van grond, gelegen aan de Buthdijk overeenkomstig Raadsbesluit van 28 Juni, tegen een prijs van f 0,90 per m2. Van het prijzenbureau voor onroerende zaken is bericht ontvangen, dat de prijs hoogstens f 0,60 per mmag bedragen. Besloten wordt de grond te verkopen voor deze prijs. 2e de N.V. Waterleiding Mij. Zeeuwsch Vlaanderen vraagt garantie-bedragen voor de aanleg van waterleiding, voor te bouwen woningen in de nieuwe woonwijken. Beslo ten wordt voor de Bylocquestraat een garantie te verlenen van f 600,— per jaar en voor plan Oost een garantie van f 1000,— per jaar. I

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3