VEILIG VERKEER-EXAMENS. Vorige week Maandag en Dinsdag zag men in Axel plotseling op vrijwel alie straathoeken verkeersborden verschijnen, terwijl ieder bord of stel borden werd bewaakt door een agent- Qelukkig, dat deze niet iedere verkeers-overtreding met een proces-verbaal honoreerden, doch hun aan dacht concentreerden op de rondfietsende schooljeugd. De beide hoogste klassen der lagere scholen werden nl. In het kader van de alom in de lande gevoerde Veilig Ver keer-actie aan de tand gevoeld wat betreft hun kennis van de verkeersregels. Het gemeentebestuur was nl. van mening, dat men deze actie het best zou kunnen voeren door op de scholen enkele lesuren te wijden aan de verkeersregelseen plan waaraan de verkeersgroep van de Rijks politie onder leiding van opperwachtmeester Boogaard te Terneuzen direct hun mede- werking verleende. Het resuKait van dit onderwijs werd nu Maindag en Dinsdag in de practijk getest en gisteren volgde op de raadzaal de diploma uitreiking aan diegenen, die althans zonder al te veel fouten te hebben gemaakt, hun rondrit volbrachten, Bij deze uitreiking, die geschiedde door waarn. burgemeester C. de Putter, waren o.a. aanwezig Kapt. Stoorvogel, de Opper wachtmeesters Fokker en Boogaard en de hoofden der scholen. De jeugd werd hierbij nogmaals gewezen op de vele ongelukken die nog steeds voorkomen, voor een groot gedeelte door onvoorzichtigheie en roekeloosheid. Denk er steeds aan, dat het verkeer bittere ernst is en onvoorzichtigheid je voor het leven lang ongelukkig kan maken. Een bijzonder woord van lof kreeg Cor Vinke, die met slechts één strafpunt het beste resultaat van dit examen behaalde. Nadat allen hun diploma hadden gekregen feliciteerde kapitein Stoorvogel de jeugd met het resultaat. Axel heeft nu een schooljeugd, die de verkeersregels kent, zorg dat je ze nu steeds toepast en vertel ze ook aan je vriendjes en vriendinnetjes. De diploma's, en voor de leerlingen van de hoogste klas die slechts weinig strafpunten hadden de insignes, werden uitgereikt aan Openbare Lagere School. Diploma en insigne verkregen: Jan Lenser, David van Broekhoven, Rinus Boerman en Jan Dieleman. Diploma verkregen: Joan Tiersen, Roger Heijnsdijk, Kitty van Meurs, Coby Legrand, Janny van Hoorn, Betsie van Doorn en Cecile Heijnsdijk. Bijzondere Lagere School Spui. Dip'oma en insigne verkregen Jan Hamelink, Herman Verhoef en David Dieleman. Diploma verkregen David Witte, Cor de Bruijne, Henk van Ham, Leentje de Visser, Lena Dieleman, Fina Reminsen, Leentje Boeij', Dikkie de Vos en lna Brandts. Rooms Katholieke Lagere School. Diploma en insigne verkregen Piet Moorthamer Or. en Leen de Munter. Diploma verkregen Dona Anlheunis, Anr.y v. d. Bos, Marga- relha de Brouwer, Erna van Hecke, Ria de Kort, José Lacourt/ Norma de Ridder, Jo den Doelder, Maria de Kort, Diana Adam, Anny v. d. Bilt, Anita Kesbeke, Maria Moort hamer, Dina Tangelder, Dina Vermeulen, Dag Antheunis, Walter Maas, Gustaaf de Moor, Piet Moorthamer Jz., Antoine van Nieulande, George van Heese en Johan Strijdork. Chr. Nat. School Nieuwstraat, Diploma en insigne verkregen Jan de Feijter, Leen Koster, Piet Meermans, Piet Pijpelink, Free de Pooter, Rinus Meijer, Jannie Bakker, Beppie Haak, Corrie Mieras, Catrien Wieles, Jo Meesen, Cornelis Vinke en Nico Bakker. Diploma verkregen Martin Quaak, Saar van Cadsand, Tiny Scheele, Adri Hamelink, Chris Hollebek, Rinus de Koeijer, Ja3p Murre, Janny Ver- Schelling, Betsie Geensen, Tanny Koekkoek, Leentje de Kraker, Maarten Srhultvlot, Wim Deij, Adri van Drongelen, Rinus Kool en Bram de Feijter. Van de Openbare Lagere School namen 11 leerlingen deel aan dit etfamen. Alle 11 verwierven het diploma, waarvan 4 tevens nog het insigne. De Bijzondere School te Spui nam deel met 22 leerlingen, waarvan 12 het diploma verwierven, waaronder 3 tevens het insigne. Afgewezen 10. De R.K. School had 39 deelnemers, waarvan 25 werden gediplomeerd, waar onder 2 tevens het insigne verkregen. Afgewezen 14. De Chr. Nat. School in de Nieuwstraat nam met 38 leerlingen deel. Hiervan ver kregen er 29 het diploma, waaronder 13 met insigne. Afgewezen 9. De collecte van .Herwonnen Levens kracht" die gehouden is op Zaterdag 23 Juli, heeft opgebracht f 288,91. Het plaatselijk bestuur dankt allen die hebben medegewerkt voor het slagen van bovengenoemde collecte. EXAMEN LEERLING MONTEUR. Voor dit examen dat vorige week in de Ambachtschool te Terneuzen werd gehouden slaagden voor theorie en practijk O. Dehulsters, Sluiskil. P. Gelderland, Boschkapelle. D. P. de Jong en H. Klaassen Terneuzen. P. Knieriem en J. L. Schelleman, Axel. W. G. Rijckaert, Sluiskil. Th. P, C. Overmeeren, Boschkapelle en K. A. Agema, Zaamsiag. Alleen voor practijk slaagden A. Dees, Terneuzen. J. L. den Exter, Axel. J. L. van Kouteren, Sluiskil, J. Segers, Phillipine. Afgewezen 3. Na de bekendmaking van de uitslag waarbij o.m. ook aanwezig was de heer J. van Zijl, gecommitteerde van de B.O V.A G. richtte de voorzitter der examencommissie ir. A. P. Lindenbergh zich in een kort woord tot de deelnemers aan deze cursus, waarbij hij de geslaagden opwekte voort te gaan op de ingeslagen weg en zich door het volgen van de aoondenrsus verder in hun vak te bekwamen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. P. J. Pennings en nam. 2.30 uur Geref. Kerk. Voorm 10 uur en nam. 2.30 u. Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) Voorm. 10 uur en nam. 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. Voorm. 10 uur en nam. 2 30 uur Leesdienst. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Zaamsiag (toezegging) Ds. A. de Biuijn te Werkendam. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Opperdoes candidaat J. Couvée te Axel. ONTVANGER-GRIFFIER BENOEMD. De stemgerechtigde ingelanden van de Louisapolder te Sluiskil benoemden in hun vergadering tot ontvanger-griffier de heer H. H. de Caluwé. de vele diepe scheuren, die de grond vertoonde. Reeds voor de middag kwam de heer Langenhorst, vergezeld van dhr. Vercauteren, de leraar in Werktuigkunde aan zijn school te Hulst, het veld opstappen. We kunnen kort zijnde heren hadden zoiets nooit durven verwachten. Het oordeel van dhr. L. was, dat hier de volle 100 pet. waren bereikt. Hij prees als de grootste voordelen van de machine: de oer-eenvounige constructie, de daarmee verband houdende lage kost prijs, waardoor aanschaffing in het bereik van elk boerenbedrijf komt, de kleine omvSng van het geheel, waardoor het verplaatsen al heel gemakkeli k valt. Ook verschenen op het veid de heren ir. Dorst, directeur van de Keuringsdienst in Zeeland de N.A.K. en ir. J. Versteegb, anjunct directeur van de N.A.K. Ir. Dorst gaf zijn mening kort en krachtig Prima werkmensenhanden zijn niet in staat, het zo te doen. Ir. Versteegh maakte de nodige foto's voor de vakbladen. Het grote moment kwam. De staf bestond uit de heren Ir. Bouman. Waarnemend Rijks- landbouwconsulent in Zeeuws Vlaanderer, de heer Scheele, landbouwwerktuigkundige en de heer J. den Hamer, als deskundige van de Stichting van de Landbouw. De machine werd zeer minitueus onderzocht, terwijl Heyns een ander op zakelijke wijze toelichtte. Bij de demonstratie, die toen volgde, bewees de machine haar uitstekende kwaliteiten. De heer Kalverkamp aarzelde niet, te verklaren, dat deze machine alle andere in Nederland verre overtrof. Vooral het trek.apperraat had zijn bijzondere belang, stelling. Het is absoluut origineel en werkt zo geperfectioneerd, dat onmiddelijk octrooi moet worden aangevraagd. Daarna verfilmde de heer Kalverkamp de werkende machine. Delen we nog mede, dat de octrooi, aanvrage door de heer Lagenhorst en zijn assistent de heer vercauteren zal worden verzorgd. Het moet de heer Langehorst wel goed gegaan hebben, vergooid als hij is met al wat Zeeuwsch Vlaming is, dat juist een eenvoudige jongen uit zijn streek zo'n skhitterende prestatie heeft geleverd ten nutte van onze Nederlandse landbouwers. KOEWACHT. Geslaagd. Voor het praktijk diploma broodbakken te Middelburg slaagden onze dorpsgenoten W. Boddaert en J. Warrens. Aan de St. Clara school slaagden voor Costunrère de dames E. Martens, M. van Gremberghe en M. van Hove. Voor Lingerie slaagden de dames A. Ferket, D. Janssens, P. Janssens, Coppie- ters, J. de Backer, J. v. d. Berg, L. v. Hove, J. de Schepper, S. Nauts, J. de Bock, M. Seghers, J. van Hooste, L. Janssens, J. Buijs, E. v. d. Berg, G. Suij, M. Janssens, H. de Vliegher en J. van Vlierberghe Benoemd. Tot Pastoor te Koewacht is benoemd de Zeereerw. Heer Ligthart, voorheen kapelaan te Steenbergen. Vlasmarkt. Strovlas: oud 8—16, nieuw 700—900 per hg. (geplukt). Vlaslint: dauwroot 80—160, putroot 90-170. Vlaslokkenruw 15—25, afgewerkte 45-65. Lijnzaad44—43. EEN ZEEUWSCH-VLAAMSE UITVINDING Demonstraües met Heyens looftrekker. Blijkens een bericht in „de Stem" is door de heer Heyens te Graauw een nieuw type looftrekker geconstrueerd, welke dezer dagen aan de autoriteiten werd gedemonstreerd. Het verslag van deze demonstratie laten wij hieronder volgen: De heer Heyens zou, dank zij de onmis bare medewerking van de heer Langenhorst, directeur der Landbouwwinterschooi te Hulst, mogen demonstreren voor onze hoogste landbouwdeskundigenWageningen zou komen. Heyens stelde zich zelf voor een zeer zware opgave door te willen demonstreren onder de meest ongunstigste omstandigheden. Hij koos nl. een perceel Alpha's uit van Al. Ferket in de Louisapolder onder Nieuw- Namen. Zwaardere kleigrond is niet denk baar hier. De partij was onaangeaard. De grond was kurkdroog en steenhard, getuige OOK OP 7 EN 14 AUGUSTUS GEEN RIJVERBOD. Naar de K.N.A.C. meldt, zal het Zondags rijverbod ook voor de Zondagen 7 en 14 Augustus niet gelden. OPTREDEN TEGEN COLORADOKEVER IS VERPLICHT. Tengevolge van de wa*me periode is de siluatie met betrekking tot het optreden van de coloradokevers thans zo ongunstig geworden, dat aantasting van het gewas op vele plaatsen ernstige vormen heeft aangenomen, zo deelt men van de zijde van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Gebleken is, dat ondanks de waarschu wingen veel aardappeltelers te weinig aan dacht schenken aan de verdelging van deze kevers. De Plantenziektekundige Dienst wijst er daarom nogmaals met nadruk op, dat ieder een verplicht is kevers of larven zo goed mogelijk te verdelgen. Tegen nalatige telers zal thans strenger worden opgetreden, in gevallen van ver waarlozing zal zonder voorafgaande waar schuwing worden overgegaan tot het opma ken van proces-verbaal. Indien nodig, zullen tevens op kosten van de teler de nodige verdelgingsmaatre gelen worden uitgevoerd. BUITENLANDSE AUTOMOBILISTEN EN HET ZONDAGSRIJVERBOD. Zoals bekend, kan de houder van een R-nummer, die door overlegging van zijn paspoort bewijst dat zijn domicilie in het buitenland is, een ontheffingsbewijs van het Zondagsrijverbod verkrijgen. Thans is, naar de K.N A C. meldt, nog een verdere uit breiding hieraan gegeven, n.l. in die vorm, dat een niet-ingezetene, die een auto te leen of in gebruik krijgt van een ingezetene op welke wagen zich dus een normaal provinciaal nummer bevindt ook een ontheffingsbewijs kan verkrijgen voor deze auto. Als regel zal de Rijksverkeersinspectie waar het betreffende verzoek wordt inge diend, de mede-gebruikersclausule op de bestaande rijvergunning van de eigenaar vermelden en de niet-ingezetene het ont heffingsbewijs uitreiken, dat dus uitsluitend door deze mag worden gebruikt. VRIJE PRIJS VOOR ZWARTE STROOP. Met ingang van 24 Juli 1949 wordt zoals blijkt uit een publicatie in het voed. selvoorzieningsblad van Zaterdag de maximumprijsregeling voor zwarte stroop d.i. rietsuikerstroop en glucosestroop op geheven. Voor prijsverhoging behoeft geen vrees te bestaan, zo voegt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening hier aan toe. 1 OCTOBER WELLICHT OPHEFFING VAN HET C. D. K. Maar ook dan nog niet alles van de bon. Er worden de laatste tijd nog al eens gissingen gemaakt wanneer nu ook laatste distributie-artiekelen van de bon zullen gaan. Vlees, kaas, koffie, rijst, textiel en brand stoffen. „Het Vrije Volk" zegt van bevoegde zijde vernomen te hebben, dat het in de bedoe ling ligt, dat het Centraal Distributiekantoor per 1 October a,s. wordt opgegeven. In elk geval zal ds distributie van textiel en brand stoffen nog wel voortduren, maar deze zou door de betreffende Rijksbureau kunnen worden behandeld. Verwacht wordt, dat koffie en rijst het eerst vrij komen en in het najaar wellicht ook kaas en vlees. Althans wanneer het weer en de internationale voederpositie geen roet in het eten gooien. PRACTISCHE LESSEN OVER DE TABAKSTEELT. Op de navolgende plaatsen in Oost Z. Vlaanderen zal de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst op de navolgende data practische lessen geven over de tabaksteelt: Kioosterzand^1 en 16 Augustus om 2 uur bij j. de Waal, Groenendijk 137. Axel: 1 en 16 Augustus om 2.30 uur bij J. den Hamer—de Feyter, Koewacht, post Axel, Hoek: 1 en 16 Aug. om 2 30 uur bij 1. de Zwarte, Wijckhuizenpolder G 14. MEER SCHAPENVLEES OP DE BON Varkenskluiven zonder bon Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat met ingang van 22 juli 1949 op de vleesbonnen per rantsoen (100 gram) vlees in plaats 100 gram vers schapenvlees, 150 gram vers schapenvlees verkrijgbaar zal zijn. Voorts wordt, eveneens met ingang van morgen, de rantsoenering van varkenskluiven en staart van runderen en kalveren beëin digd. 'n pakje Nieuwe bonnen. Voor het tijdvak van 31 Juli tot en met 13 Augustus 1949. Voedingsmiddelenkaarten 909. 241 Vlees A B D 100 gram vlees 242 AB 300 gram vlees 243 D 244 Alg. A B D 250 gram rijst 254 100 gram vlees nou 250 gram rijst A B 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas D 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH 909 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen met de letter T. De niet aangewezen bonnen 224, 225, 228, 229, 230, 231, 233, 235, 236, 237, 238 en 239 van de bonkaaarten 905 kunnen vernietigd worden. Sportnieuws. AXELSE TIPPELAARS IN DE INTERNATIONALE VIERDAAGSE. De Axelse groep van 12 personen, die als eerste Zeeuwse afdeling onder leiding van dhr. Lourens deelnam aan de gisteren geëindigde vier-daagse te Nijmegen, kan op een goede prestatie terugzien. Hoewel het de eerste maal was, dat zij aan deze zware trajecten deelnamen, waren er by onze stadgenoten geen uitvallers. De hoge temperatuur en het heuvelachtige ter rein vergden evenwel veel van hun physieke kracht. Van de plm. 7500 tippelaars is onze stadgenoot, de jongeheer Th. van Damme, een der jongste deelnemers. Heden worden de thuisgekomen wandelaars door „Olympia" officieel ontvangen. u iuu gram 246 A R 9fin aram

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3