Gwee iïïensen om „Drie mensen" Bij het jubileum van de „Coöperatief." II. HET ONTSTAAN DER FABRIEK Op ullno liging van enige landbouwers had op Woinsdag 16 Januari 1889 te Ter- neuzen eea vergadering piaals van land bouwers en belanghebbenden bij de bleten- verbouw. Het resultaat van deze vergade ring was een vereniging van bietenver bouwers spoedig volgden meerdere van deze verenigingen te Axel, Zaams'ag en Hontenisse. In 1891 werden door de fabrieken der mate bezwarende bepalingen in hun con tracten opgenomen, dat deze verenigingen waarschuwden tegen het contraderen op deze voorwaarden. De eensgezindheid onder de landbouwers bleek evenwel nog niet bijster groot en de fabrieken wisten ook nu nog hun zin door te drijven. In Maart 1892 gaf de heer K. J. A. Q. baron Collot d'Escury op een vergadering te Terneuzen een toelichting op de vraag of een coöpe ratieve fabriek al dan niet wenselijk zou zijn. Men besloot op deze vergadering een com missie in te stellen om de mogelijkheid van een coöperatieve fabriek verder te onder zoeken en zo was dus de eerste stap gezet om tot de oprichting Ie komen. Commissifc's schijnen in die tijd evenwel al dezelfde eigenschappen te hebben gehad als tegenwoordig; 3 jaar werd zoek ge bracht met onderzoekingen en benoemingen zonder positief resultaat. De fabrieken probeerden evenwel steeds gunstiger condities voor zichzelf te bedingen en zo werd in 1897 door de heer K. A. Q. baron Collot d'Escury voorgesteld zelf voorwaarden voor de levering van de bieten vast te stellen, mits de Virbouwers van minslens 10000 H A. bieten zich hierbij zouden aansluiten. Ook dhr. Q. A Vorster- man van Oyen, algem ie.i secretaris der Z L M., deed het mogelijke om deze opzet te doen slagen, maar ook dit pian liep nog voor een groot deel op niets uit en de fabrie ken kregen in het najaar toch weer hun bleten. In Maart 1898 kwam de commissie van onderzoek, destijds te Terneuzen ingesteld, op een vergadering te Axel met een open baar verslag. De conclusie was dat een goed ingerichte fabriek, gelegen aan het kanaal van Gent in alle opzichten levens vatbaarheid bezat. Enkele landbouwers tra den nu nog toe en de kansen voor oprich ting werden steeds groter. Vanzelfsprekend zagen de bestaande fabrieken deze ontwikkeling met lede ogen aan en zij deden dan ook het mogelijke om oprichting van een coöperatieve fabriek te voorkomen. Te lang maakten zij echter mis bruik van hun machtspositie, de stichting van een eigen fabriek kon nog wel iets vertraagd worden, maar zij was niet meer te stuiten. Op 27 Juli 1899 werd te Axel het definitieve besluit tot oprichting van een coöperatieve beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent genomen, terwijl het beno digde kapitaal voitekend was. De bouw van de fabriek. Nu eindelijk het gewichtige besluit ge vallen was, werd hard doorgewerktmen wilde voor de campagne van 1900, dus binnen ca. 15 maa iden gereed zijn om de fabriek in bediijf te stellen. FEUILLETON door: HUGO BETTAUER. 27) Deedele taal, de meesterlijke opbouw, de vermetelheid van het probleem, dat alles bracht hef drama een ongekend en onge ëvenaard succes, Reeds na het eerste bedrijf dreunden de bijvalsbetuigingen door de zaal, na het tweede zwegen de toehoorders in diepe eerbied om eerst na enkele minuten in een storm van enthousiasme los te bar sten en aan het slot werd zolang geapplau disseerd tot directeur Hohlbaum het toneel betrad en een korte rede hield. De ongelukkige auteur kan helaas de bekroning van zijn levenswerk niet bij wonen. Tussen de gevangenismuren boet hij voor een ontzettende misdaad, welke wij, die het voorrecht hebben zijn drama te kennen, minder dan oo't te voren kunnen begrijpen. Een zeldzame, tragische vereni ging van genie en waanzin heeft zich in deze begaafde man geopenbaard en wij kunnen niets anders doen dan de aardse en hemelse gerechtigheid smeeken niet te streng te zijn in haar oordeel, opdat Tho mas Hartwig. wiens naam niet meer uit de Duitse letteratuur zal verdwijnen, in een sanatorium volledig herstel zal vinden en aan het leven zal worden teruggegeven. 26 October 1899 werde Je funderings werken aanbesteed en 22 D'cember de bovenbouw. Eindresultaat was dat de gehele fabriek, de machinale inrichting, de los- kade en de spooraansluiting tijdig klaar kwamen en op 8 October 1900 de eerste campagne kon beginnen. De groei van het bedrijf. Vanaf het eerste moment voldeed de fabriek. Het bedrijf was ingesteld op een verwerking van 400.000 kg. bieten per etmaal, maar aan het einde van het eerste seizoen verwerkte men al 500 ton in deze tijdsduur. In totaal verwerkte men dit eerste jaar 28.600000 kg. bieten. Het financiële resu'taat was eveneens zeer bevredigend en als gevolg van dat alles kwamen voort durend nieuwe aanvragen voor deelname binnen. B'sloten werd daarom de capaci teit van 400 000 kg. te vergroten tot 700.000 kg. Ook de Iweede campagre verliep vlot totale verwerking 44.000.000 kg., grootste verwerking per dag 752.000 kg. Door een belangrijke prijsdaling van de suiker die zelfs de ondergang van ver scheidene fabrieken veroorzaakte was het financiële resultaat alles behalve roos kleurig. Het is aan de toenmalige bestuurs leden, die met hun vermogen borg bleven, te danken dat alles toen nog goed terecht is gekomen. De derde campagne was weer beter en zo kon het jonge bedrijf zich in enkele jaren weer van deze s'ag herstellen. In de achtste campagne werd een nieuw procélé ingevoerd, waardoor de productie toenam tot 1.000 000 kg. per etmaal, in de 12e campagne werd dit nog eens onge voerd tot 1.200.000 kg. dus reeds het drie voud van de aanvankelijke capaciteit. De eerste wereldoorlog bracht vanzelf sprekend enkele moeilijke jaren, maar de prijzen waren bevredigend. Dat de Zeeuw'- Vlamingen met de oprichting van deze fabriek een wijs besluit hedd n genomen i3 uit de stage groei wel gemakkelijk af te lezen. En tot op de huidige dag groeit hef bedrijf nog steeds verder uit. Werd in 1899 begonnen met 173 leden, thans telt deze coöperatie 760 leden. De aanvankelijke dagproductie van 400.000 kg. is ru uitgegroeid tot 1 800 000 a 200 000 kg, terwijl de jaarproductie thans circa 120.000 000 kg. bedraagt. De Zeeuws-Vlaamse landbouwers, die de eerste in den lande geweest zijn om tot stichting van een coöperatieve suikerfabriek over te gaan, is een voorbeeld, dat later door velen is gevolgd Ruim 20 pet, van de Nederlandse bietenverbouw wordt in coöperatieve fabrieken verwerkt. De stich ters hebben hiermede or,s gewest zeker een grote dienst bewezen en de 50-jarige her denking van hun gewichtig besluit op 27 dezer verdient zeker de feestelijke viering, zoals die tha s is voorbereid. Uit onze omgeving. LEZING MEVR. ANTOINETTE VAN DIJK. Dinsdagavond sprak in de bovenzaal van «Het Centrum" alhier voor de afdeling Axel van de Bond var, Piatlelandsvrouwen, mevrouw Antoinette van Dijk, over het onderwerp „Omgang uret anderen." Het was mevrouw van der Hooft Jansen van Roiendaa', die reeds verschei- Verward, onzeker, ietwat verlegen, klapte het publiek in de handen om zijn bijval te betuigen met het door directeur Hohlbaum gesprokene. °Mtn had '2elfs graag leve Hartwig geroepen, maar dat ging dan toch niet. Een man die vijf vrouwen had vermoord. De critici spoedden z:ch naar de redactie- bureaux en schreven feuilletons, waarin de betekenis van het stuk ten volle werd erkend. Men had ten slotte niet altijd een zo gunstige gelegenheid precies zo te schrij ven als men er over dacht. Bij nog in le ven zijnde auteurs moest met verschillende dingen rekening worden gehouden, beden kingen, persoonlijke aangelegenheden, waar men niet zo gemakkelijk overheen kon komen. Saar Hartwig was dood, althans zo goed als dood Joachim von Dengern haastte zich, toen het scherm voor de laatste maal gevallen was. naar de vestiaire, welke bij de plaat sen van juffrouw Fiölich en mevrouw Lam- melein behoorde, drong door de menigte heen tot hij Lotte bereikt had en fluisterde haar snel enige woorden in het oor, welke het meisje aanleiding gaven van mevrouw Lammelein afscheid te nemen en met Von Dengern een wijirestaurant te bezoeken, waar zij tot middernacht bijeen bleven. De bom barst. De opening der terechtzitting was weer op tien uur vastgesteld, maar reeds een uur voor dien maakte een onafzienbare mensenmenigte voor het gerechtsgebouw. den:: jaren geleden contact had met mevrouw van Dijk, als verzorgster van het kinder uurtje van de A V R O., en nu het initiatief had genomen om deze begaafde spreekster en schrijfster te inviteren. Gezien de geringe belangstelling, die in onze gemeente gewoonlijk voor lezingen bestaat, was de ondomst bevredigend, hoe wel deze spreekeier een uitgebreider gehoor waardig is, De aanwezige dames hadden een genot volle avond en mevrouw de Feijter, die als voorzitster de spreekster hartelijk dankte voor het gebodene, vertolkte hiermede aller gevoelens. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Woensdag vierde het echtpaar WilL Scbeele in de Oo«terstraat alhier zijn gouden bruiloft. Natuurlijk ontbrak het de oudjes op deze dag niet aan belangstelling. Trr hunner ere hadden de buurtbewoners de vlaggen ontplooid, wat de straat een feeste lijk aanzien gaf. De buurtvereniging „Oos terstraat* zorgde reeds in de vroege morgen uren voor een ere-poortje en toebereidselen voor gevel-illuminatie. Het bestuur der buurtvereniging bracht het gouden p^areen bezoek. Beide oudjes ontvingen een ge- scher kde bruidegom werd een hengel overhandigd, waarvoor de geheide sport visser ontroerd dankte. De dag werd in feestelijk samenzijn doorgebracht en in de avonduren bracht de harmonie „Concordia" een serenade, waarbij de voorzitter, dhr. J. Blok, de jubilereude oudjes feliciteerde. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 2 30 uur Ds. Penning#. (Bed. H. Av.) Geref. Kerk. Voorm 10 uur en ram. 2.30 u. Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1 Voorm. 10 uur en nam. 3 uur Ds. D. J. Couvé-. Geref. Gemeente. Voorm. 10 uur en nam. 2 30 uur Leesdienst. LANDBOU WHUISHOUDSCHOOL TE TERNEUZEN Woensdagmiddag vond in „Pro Reg" te Terneuzen de diploma-uitreiking plaats aan de leerlingen van de twee jarige cursus van de landbouwhuishoudschool. De voorzitter van de Kring Axel der Z. L. AV, de heer A. Haak. verwelkomde in zijn openingswoord de vele belangstellender, en legde de nadruk op, dat propaganda dient te worden gemaakt, opdat ook de cursus voor het volgende schooljaar wordt volgeboekt, speciaal de avondkookcursus en de middag-naaicurses, waarvoor de inschrijving nog open staat. Hierna werden door mevr. De Koster m evr Teilegen was wegens ziekte verhinderd diploma's uitgerijkt aan de volgende leerlingen Johanne Bliek te Terneuzer Maria de Braai en Adriana Catharina Dieleman beiden te Hoek Etisabelh Dieleman te Oostburg; Wil'y Cornelia van Doorn en Adiiana Margaretha de Feijter beiden te Terneuzer, Catharina de Feijter en Johanna van der Gouwe, beiden te Hoek, Conna Harms, Adriana Maria Jansen, Dina Jansen Corne lia K'aasser, Helena Janna Kouwijzer, Adriar.a Maria Meeusen, Janneke de Mu', Pietje Maria Scheele, Johanna Stephanie van Al werd men dan niet in de zaal toegelaten dan kon men toch allicht probeien, door middel van de in- en uitgaande berichtge vers r f door de dienaren der wet, die voor een paar sigaren hun zwijgzaamheid gaarne prijs gaven, te weten te komen, wat zich daarb nnen afspeelde. Geheel Berlijn ver keerde immers in de grootste spanning, er werd maar over een onderwerp van gedach ten gewisseld, ja zelfs in de scholen oefende de heersende spannirg onder onderwijzers en leerlingen een adeligen invloed uit op het onderwijs. Zou Hartwig nu een volledige bekentenis afleggen Misschien zelfs een bekentenis van meer moorden dan hem ten laste waren gelegd Of zou het een onverwachte verrassing worden, zou wellicht blijken, dat niet Hartwig de moorderaar was. maar een aider die hij wilde redden De dolzinnigste gerugten deden de ronde. Hartwig zou in zijn cel zelfmoord hebben gepleegd I Neen hij leefde, maar zou tot razernij zijn vervall n. Plotseling ging het van mond tot mond De rijkskanselier komt de zitting bijwo-en om de moordenaar direct na het uitspreken van het vonnis te benadiger. Fraaie limousines en taxi's waarin de gelukkige bezitters van toegangskaarten reden voor. En steeds kwamen er meer autoriteiten, wien mm de toegang niet kon- weigeren, zodat achter de talloze zitplaatsen nog een inderhaast geïmproviseerde staan, tribune door tientallen nieuwsgierigen werd ingenomen. Zwaar gedecoreerde generaals, der Velden en Elly de Viught allen Terneuzen. Na de gebruikelijke felicitaties volgde' d pauze, tijdens weike gebak door de leerlir gen der school vervaardigd werd, verloo De middag werd besloten met een geze lig samenzijn, waarbij liedjes werden gezon gen, dansen uitgevoerd, oefeningen aan brug verricht en de heer J. J. Kam met ee veel fucces klucht„De geleende koekepan ten gehore werd gebracht. Tot slot werd gezamenlijk het Zeeuws Vlaamse Volkslied gezongen. OPENBAAR LYCEUM TERNEUZEN. Uitslag toelatlngs-examen en overgang aan' hel Openbaar Lyceum te Terneuzen. Na gehouden examen toegelaten tot d; lste klasse H.B S. G. Emmerik, Terneuzen, J. de Feij'er, Axel, L. Kostrr, Axel, Abr. van Luijk, Axel, P van Meerwijk, Terneuzen, Fr. de Pooler, Axel, Ferd. Spaas, Terneuzen. Bevorderd van de Voorbereidingsklasse naar klasse 1. P. Boltorg, Terneuzen, J. van Damme, Terneuzen, J. van Altena, Sluiskil, Ae. Aa. Bauwens, Sluiskil, C, A v. d. Berge. Axel, P. H. Eijsackers, Terneuzen, L H C. v. d. Hemel, Terneuzen, P. M. de Jonge, Axel, Ia. La Ea. Ta. Lncourl, Axel, K. P. Martens, Sas van Gent, Aa. |a. Mazure Terneuzen, Ja. Ma. de Mul, Zaamslag, Ma. Je. Orlebeke, Hoek, J. van de Ree, Terneuzen, P. Roose, Hoek en A. de Vries, Sluiskil. Bevorderd van klasse 1 naar klasse 2. A. J. Dieleman, Axel, Ea. Ga. Buter, Ter neuzen, M. J. N reteson, Klooiterzande, J.J, Ogge', Axel, J. P. A. Remerij, Terneuzen J. de Ruijter, Axel, A. M. Sampon, Sas van G°nt, H F. Spaas, Terneuzen, W. G. Tak, Sas van Gent, J. J. Torbijn, Terneuzen, P, de Visser, Zaamslag, M. Willemser, Zaam slag, W. van Overmeire, St. Jansteen. J. E. W. Bliek, Terneuzen, C. J Cysouw, Biervliet, D. W. Dres, Zaamslag, M. P, Dieleman, Sas van Gent, J. L. A van Di* hoorn, Walsoorden, J A D ok, Terneuzen, Ma. Aa. van Eclr, Terneuzen, Re. van de Eeckhout, Sas van Gent, W. J. Elzinga, Terneuzer, Aa. Aa. Groenenberg, Terneuzen, A L. de Groote, Hoek, J. M. Hrmerlinck, Terneuzen, W. F. J. de Jager, Terneuzen, J. C. Jansen Verplanke, Zaamslag, A. P, Kielman, Sluiskil, N. J M van der Moere, Axel, G. P. Rattinge, Biervliet, P.J.P. Vink, Terneuzen. Bevorderd van klasse 2 naar klasse 3. J. Boeije, Axel, H. A. van Leemput, Sas van Gent, A. A. Notschaele, Sas van Gent, P. E. R. Rhemrev, Zaamslag, Ga. L. J. Reinders, Terneuzen, E. A. Sar.drini, Sluis kil, J. J. Smit, Terneuzen, L. van de Veire, Philippine, J. Verberkmoes, Spui, A P. Vernimmen, Terneuzen, A. K. Verschelling Terneuzen, M. de Vries, Terneuzen, H van Vuuren, Terneuzen, Fa. S. J. van Wel Terneuzen. O. J. van Acker, Sas va-. Gent, Ha. Ja van A'tena, Sluiskil, Ca. Na. Aa. v. d. Borg, Hiek, L. W. de Bruijne, Ternpvren, E. A Colpa-rl, Sas van Gent, M. M. Elenbaas, Zaamslag, W. C. Fermort, Sas van Gent, W. de F ijter. Axel, P. Hamelink, Axel A. van Hm», Spui, Ca. Jansen Verplanke, Zaamslag, G. G. J. de Jonge, Ax<>l, E. C bekende politici, beroemde schrijvers, zij allen stonden zij aan zij. Op het allereerste ogenblik, klokke lien, werd inderdaad mede gedeeld, dat de rijkskanselier in gezelschap van de president van de Rijksdag in aan tocht was. Voor de beidt heren werden stoelen dicht raast de beklaagde geschoven. Nu traden de rechters de zaal binnen, ver zamelden zich de juryleden en werd ook de bek'a3gde binnengeleid. Allen zager bleek waren zichtbaar nerveus en opge wonden. Hartwig niet minder dan de pre sident, de officier en zijn verdediger. Zelfs de eendensnavel beefde over het gehele lichaam van opwinding en liet geen oog van de rijkskanselier af. Wat een eer, wat een belangrijke dag voor de stamtafel 1 Op hetzelfde ogenblik, dat de president de zitting voor geopend verklaarde, sprong Joachim von Dengern naar voren. De pre sident verleende hem het woord. Joachim von Dengern stond daar star en onbeweeglijk, de ogen half gesloten en begon met luide maar eentonige stem, welke de indruk vestigde dat betgeen hij had mede te delen al van zeer geringe betekenis was Ik heb gisteren gezegd, dat ik nog een belangrijk onderzoek had in te stellen. Wordt vervolgd. f

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2