AXELSCHE m COURANT AXELSCHE E COURANT V. Frarkerfng bij abonnement, Ax*'. /T ZATÜRDAO 23 JULI 1949. 63e JAARGANG Nu 82 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM De aardappel vardaag en morgen. De grote voedingswaarde van de aard appel is een ieder bekend. Een nieuwe chemische analyse het ft asng toond, dat de greerde een even groot aantal binnen de volgende twee jaren. Zelden heeft de ge schiedenis een dergelijke ramp gekend, die uitsluitend te wijten was aan de misdadige kortzichtigheid om de voedselvoorziening van een geheel volk te laten afhangen van Er zijn zowel in warme als in koude streken nieuws soorten gevonden, die ons in staal zullen stellen nieuwe variëteiten te winnen, die op elke geografische breedte kunnen gedijen. Sommige van de wilde soorten maken geen rustoeriode dnnr d.w Een warme zomer. EN DE SMAAK VAN ONS BIER. Het is nog maar een paar honderd jaar geleden dat, bij het overwegen van de mogelijkheid om ieder Nederlands burger ia doen betalen, waar- 'rij bier zou kunnen van bier per jaar werd aangenomen op i 155 liter. Kinderen n slechts één vat per Franke ring bij abonnement, Axel. WOENSDAG 20 JULI 1949. 63e JAARGANG No 81 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM „Steun wettig Gezag". Ingevolge een oproep van burgemeester van Oeveren werd Maandagavond ten stad- huize op de raadszaal een druk bezochte vergadering gehouden met als doel meer bekendheid te geven aan de betekenis van het Nationaal Instituut «Steun wettig Gezag" en de door middel van dit Instituut te vormen Reserve-diensten. Onder de talrijke aanwezigen, die de raadszaal geheel vulden, merkten wij op het gemeentebestuur, onze oud-stadgenoot overste W. K. de Feijter, commandant der Nationale Reserve in Zeeland, mr. A. B. Roosjen, lid der 2e Kamer en voorzitter der N.C.R.V., dhr. de Kam, van de Prov. Com missie «Steun wettig Gezag", de kapitein der Rijkspolitie de heer Stoorvogel, verschil lende personen behorende tot het wapen der Kon. Marechaussee's en de Rijkspolitie, de heren C. A. Schiltman, W. A. den Bog- gende, Jac. van Meurs, G. P. A. v. d. Berg van Sluiskil, C. de Putter, W. de Feijter, O. S. Moorthamer, J. Pijpelink, R. v. d. Berg, leden der pl. commissie «Steun wettig Gezag", oud-militairen, gewezen leden der voormalige Bijzondere Vrijwillige Landstorm, en verder een grote groep belangstellenden. Burgemeester van Oeveren wees in een inleidend woord op het grote belang van dit onderwerp. Dit is een zaak, die ons allen aangaat en ter harte moet gaan en waarbij wij allen belang hebben, of we ons daarvan bewust zijn of niet. Tevoren was hier een plaatselijke commissie geïnstalleerd, die Axels bevolking zal inlichten en tot activiteit wekken. Spr. gaf daarna het woord aan mr. Roosjen. Deze ving zijn rede aan met de opmerking, dat het altijd interessant is om het oordeel van een buitenlander te vernemen over ons land, ook al is men het niet met hem eens. Een Engelsman, Harry Brooks, heeft in zijn boek over graphoiogie zijn oordeel over een karaktertrek van het Nederlandse volk: ,lk laat mij niet dwingen". Spr. vindt deze typering van de Nederlander nog zo kwaad niet. Deze zucht naar vrijheid leefde reeds bij onze voorvaderen in de 16e eeuw toen zij de strijd voerden tegen de Spaanse dwingelandij. Later in de Napoleontische tijd en ook toen gedurende 1940'45 alles naar de Germaanse kant werd gemodelleerd. Steeds bleek, dat ons volk «niemands knecht" wilde zijn, dat wij vrede en vrijheid wen sten. God heeft ons uit deze lange, bange tijden verlost. Dat ii het verleden. Wij lopen gevaar, al deze dingen te ver geten, zorgeloos te leven en niet te beseffen dat thans andere gevaren dreigen, die grote aandacht vragen van ieder waarachtig Nederlander. Kijk naar het Ooiten, aldus Mr. Roosjen, waar het ene land na het andere geknecht wordt, waar de nacht is gedaald. In andere landen proberen minderheden door stakingen de weg te openen voor de dictatuur. Kijk naar de hoofstad, waar de communistische terreur poogt de meerderheid naar haar hand te zetten. De regering heeft gelukkig maat regelen tot afweer nodig geacht, zowel t.o.v. van het binnenland als van het buitenland. De vijfde colonne bestaat ook thans en daartegen dienen wij op onze hoede te zijn. Het politie-apparaat wordt versterkt door de Vrijwillige Reserve Gemeentepolitie en Vrijwillige Reserve Rijkspolitie. Voor Z,-Vlaanderen is van groot belang de Reserve Grensbewaking, Bij de Landmacht komt de Nationale Reserve. Diegenen, die bereid zijn hier hun land te dienen, moeten zich vooraf nauwkeurig vergewissen, wat van hen zal geverg wor den. De burgemeester zal hier inlichtingen verschaffen. Men kan zich ook laten inschrij ven bij een bewakings-reserve (voor open bare gebouwen en vitale bedrijven). Ook is er nog een vrijwilligers-depöt. De regering opent zo voor alle Nederlan ders de mogelijkheid zich in te zetten tot behoud van het monarchaal en democratisch bewind en naar sprekers stellige mening heeft de regering recht op de inzet van het volk. Er zijn evenwel bedenkingen van allerlei aard. Spr. denkt hierbij aan het gebeurde met onze troepen in Indië. De toeloop is niet zo groot als verwacht werd. Hij denkt ook aan de Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Velen hadden dit instituut gaarne teruggezien. Het gaat hier echter om iets hogers, iets edelers; om het vaderland, en wanneer dit bedreigd en belaagd wordt, zwijgt de critiek en steunen wij het van God gegeven wettig gezag, in welk instituut dan ook. Er is ook critiek t.o.v. de Indonesische politiek, die men noodlottig acht voor het volk onder de evenaar. Maar dit twistpunt vechten we uit op een ander platform. Nooit mag geweigerd worden de steun van ieder rechtvaardig vaderlander. Velen zijn ook gegriefd, omdat zij hun trouw in de bezettingstijd niet gewaardeerd en beloond zagen. Toont nu uw trouw. Uw toorn om uw miskenning is uw recht, doch blijft ook nu trouw aan uw volk. Nederland moet nu op zijn meest getrouwe zonen kunnen rekenen. Spr. staat uitvoerig stil bij het drama der eerste oorlogsdagen de Grebbeberg, de slachtoffers der concen tratie-kampen, der ondergrondse, die tezamen vele duizenden vormden. Zij hadden maar één gedachte: trouw aan het vaderland. Zij deden, wat hun plicht hen gebood. Zij maakten geen proefbalans op, maar bleven trouw. Zijn deze offers tevergeefs geweest Is het Nederlandse volk na de oorlog zo in de dut en in de dommel geraakt, dat men het gevaar niet meer ziet Aan de hand van een uiting van Is. Dacosta over «Van dalisme en Communisme", schildert spr. dit systeem als muilkorving, willekeur, verminking van mensenrechten, dictatuur, leder plichtsgetrouw Nederlander dient zich hiertegen te scharen achter de Nederlandse regering om de nationale weerbaarheid zo hoog mogelijk op te voeren, zowel naar buiten als naar binnen. Daarom dient men bezield te zijn van de gedachte«Zij zullen het niet hebben, ons oude Nederland". Daarom is het uw plicht u aan te sluiten bij één dezer organen tot steun aan het wettig gezag, (applaus). Burgemeester van Oeveren onderschreef ten volle de inhoud en betekenis dezer rede, die gewaagde van terreur en willekeur, niet alleen in woorden, maar ook in daden. Maar wanneer .wij onze vijand kennen, moeten we hem ook bestrijden. Spr. heeft meerdere malen bezwaren tegen toetreding bij één dezer organen gehoord en ii blij, dat men thans over dit onderwerp vragen kan stellen. Oud-Wethouder J. M. Oggel was over tuigd van de noodzakelijkheid van steun aan het wettig gezag, maar zeide toch ge troffen te zijn door het contrast met 1918, foen alles gereed stond om zich rond Oranje te scharen. Maar is dat alleen de schuld van de regering? Hebben wij wei een regering? Qooit zij haar gezag niet te grabbel in Indonesië Het is steeds een terugwijken voor Amerikaanse dollars ge weest en door deze houding wordt het élan gebroken. Spr. meende, dat we toch moeten trachten met het volk een eenheid te vor men om het grootste gevaar het com munisme te keren. Maar wij hebben een regering van het «gebroken geweertje", die steeds achteruit gaat voor bandieten als Soekarno. Spr. wekte de jeugd op om zich in te zetten tegen het dreigend gevaar van het communisme. Mr. Roosjen antwoordde, dat de gezags- middelen versterkt dienen te worden. Hij heeft dit in de Kamer reeds drie, vier maal gevraagd, doch de regering weigerde. Maar daarom moeten wij niet aan de kant blijven staan. Het gaat niet om een of ander ministerie. Spr. zit zelf in een oppositie partij in de Tweede Kamer, maar hij trekt toch het land door voor het bekende doel. Steun aan het wettig gezag is voor ons principiële plicht. Er zijn inderdaad desillusionnerende din gen gebeurd, zo b.v. met de O.V.W.-ers. Doch het is voor ons een ere-zaak, dat het instituut er komt. Moeten er gezagsmidde- len versterkt worden, ja of nee Spr. meent inderdaad dat deze noodzakelijk versterkt dienen te worden, Daartoe zullen deze week in de Kamer in een suppletolre begroting gelden worden aangevraagd. Alleen de com munisten verzetten zich hiertegen. Op het ogenblik demonstreren de communisten in de Apollo-hal in A'dam, omdat burge meester d'Ailly de communisten uit de gemeenteraad en waarom zij nu het aftreden van de burgemeester verlangen. Ons streven moet zijn het wettig gezag zo sterk moge lijk te maken en daarbij vindt spr. stellig dhr. Oggel aan zijn zijde. Dhr- B. J. Knieriem vroeg o.m. waarom de duizenden in Indonesië zijn gevallen en waarom zoals op de circulaire is ver meld de lichting 1941 nog meer bevoor recht zal worden. Ook vroeg spr. waarom In Indië tijdelijke rangen zijn ingevoerd en hier blijvende. Is de dienst in Indië dan zoveel moeilijker Spr. weet dat dit een grote grief is. Is dit nu de dank van het vaderland en wordt deze kwestie ook wel eens van militaire zijde bekeken Hij hoopt, dat velen zich zullen opgeven, maar alleen als zij zwart op wit hebben wat hun rech ten en hun plichten zijn. Laten wij hopen, dat straks geen demobilisatie-comité of Band-van-dit-of-dat nodig zal zijn om rech ten te verschaffen, zoais thans voor de jongens in Indië nodig is. (Applaus). Mr. Roosjen zeide nogmaals dat het niet over Indië gaat, maar over de vraag, of ons gezags-apparaat, gezien de dreiging uit het Ooster, versterkt moet worden, ja of nee. Hoe vinden de jongens uit Indonesië een baan Spr. denkt hierbij aan de regeling voor onvolwaardige arbeidskrachten en hij zou een zodanige regeling ook willen voor de gerepatrieerden. Het oproepen der lich- tin 1941 heeft grote bezwaren (de leeftijd, het grote aantal reeds gehuwden, hun maat schappelijke functie, enz.) De instelling van tijdelijke rangen is Engelse import en ver oorzaakt zwarigheid. De uitzondering voor O.V.W.-ers vervalt. Vervolgens werd het woord gevoerd door overste de Feijter, aangewezen door de Generale Staf als Commandant der Nationale Reserve in Zeeland, :r jaren, en vooral in veel ruimere mate )ordig. De kinderen fe volwassene dronk ige karnemelk", een iersoorten die er in ker, met het beter :ne watervoorziening, ür geworden, tot in ider nog maar 14,8 ruikte. na de oorlog, toen nig andere zaken kon erverbruikdaarna is och thans is de ver te. slijk dat in de landen bruik zeer veel hoger De Belg drinkt per in Duitsland wordt :volking ongeveer 50 ïgeland bijna 70 liter n in 1946 ieder niet land stijgt het ver ontwikkeling is een aan te wijzen. Neder- ds jaar en dag uit ouwen. Nu is gerst jk in warmer streken Ier een hoger klimaat ppen, haar speciale It. Jarenlange proef- g van de landbouw- Ingen, hadden echter stsoorten ontwikkeld, derlandse klimaat, in koude dagen, tot men. Wat gebeur ie 17 viel uitzonderlijk evolg dat de, op het ;esteide Nederlandse 5 «warm* ontwikkei- gingen vertonen, die werkelijk goed bier, En uit deze soorten 'an 1948 gebrouwen, «normaler" geweest, krijgt de brouwgerst genschappen die de indt. Zodat het bier ede kwaliteiten heeft oor de eeuwen heen >en. De Nederlandse i de specifieke eigen- ;erst en van de ge- j reacties, die er in p plaatsgrijpen, geen hij bezit een onmis- vaardoor de verbete- e kwaliteit van het Ie tot een stijgende PUITWERKTU1GEN \RSBEURS. aarsbnurs, welke vae za| wordee gehou- i Nederland vervaar- en gedemonstreerd, ewassen als vrucht- ijze zullen kunnen espoten. etwijfeld veel belang- zij in een dringende geheel past in het rikkeling van land- zich wat betreft de »rote veranderingen Igewassen heeft de :concentreerde, che- >eds meer ingang boomgaarden het lespuiting toepassing op deze gebieden ndat men zo spoedig (blijvende af lagere >ductie moet trachten .noonnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom II 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié II. 1,55. Buitenland II. 2,—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Metfedeelingen 20/cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. jfflAl vnnr vipr uiiHa «tl* Abonnements- prijst Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom II 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië II. 1,55. Buitenland II. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1