Gwee iïlensen om „Drie mensen" Uit onze omgeving. „E x o d u s." V. AUTORIT OU OEN VAN DAQEN. Donderdag 14 Juli was de datum die het comité reods lang had vastgesteld voor de derde na oorlogse tocht met de Axzlse oudjes. En zo zag men dan eergisteren tussen negen uur en half tien allen zich verzamelen ii de Noordstraat, waar een drietal bussen van de Z V.T.Mmet elk voorop twee vlaggen, en een 5 tal luxi- auto's, w.o. die van burgemeester van Oeveren en wethouder de Pulter, welke heren ook persoonlijk als dagelijks bestuur der gemeente wethouder van Bmdegem was deze dag verhinderd de tocht mee maakten. Nadrt de buitenaf wonenden eerst per auto waren afgehaald, vertrok de stoet om iets over half tien u't de Noordstraat en ging het i i een rustig tempo, waardoor men^alles goed kon zien en toch ongemerkt nog aardig opschoot, via Zaamslag naar Perkpolder. Het autoverkeer bleek op dit uur van de d ig niet bijster druk en zo kon de Moerdijkpont de gehele colonne in haar geheel opladen en over de Schelde vervoeren. Jammer dat de passagiers-accomodatie op deze ponten zo slecht is, want met dit fraaie zomerse weer en een helder zicht, waarbij men beide oevers verre kon volgen, had men van deze overtocht nog veel meer kunnen genieten, wanneer voor allen bijv. een mooi plaatsje achter glas op het dek geweest ware. Stipt op tijd arriveerde de pont in de haven te Kruiningen en nadat de vervoer middelen weer in de juiste volgorde waren opgesteld, ging het nu door het Bivelandse polderlandschap en over de Kreekrak-dam Brabant in, waarna even voorbij Bergen op Zoom werd halt gehouden voor het nuttigen van een kopje koffie, glaasje bier of limo nade. Dit liet zich goed smaken en voor verschillende oudjes bleek het een ware verjongingskuur te zijn, want plotseling zag men in de achter het café gelegen speeltuin de zeventigers en vijf en-zeventigers op de wip, op de schommel en zelfs nog aan de ringenVermoedelijk zullen er niet velen zijn die Axels oude garde dit gaan ver beteren. Kwart over twaalf werd weer ingestapt en ging het verder door Wouw, langs Roosendaal en Etten naar het einddoel van deze dag, het Liesbosch nabij Breda. Om één uur werd hier uitgestapt en was ieder nu vrij tot twee uur, het tijdstip waarop het middagmaal op tafel zou staan. Een korte wandeling door het bos bleek bij de meesten in trtk, terwijl de anderen rustig onder de bomen gingen zitien om ook daar te genieten van de natuur. Ook hier bleek de speeltuin weer aantrekkingskracht uit te oefenen en nu beklommen de dappersten de glijbaan om dan glorieus zwaaiend met hoed of pst naar beneden te komen glijden. Tegen het afgesproken tijdstip verzamelden allen zich aan de lange tafel die buiten onder de bomen was opgesteld en nadat de heer van Maale als voorzitter van het comité enkele woorden had gezegd, de hoop uit sprekend dat allen een prettige dag zouden hebben en de verzekering gevende dat het comité al het mogelijke gedaan had om niettegenstaande de povere resultaten van de collecte deze dag zo goed mogelijk te doen slagen, werd de soep opgediend, spoedig gevolgd door aardappelen en groenten met een beafstuk en tot slot een puddinkje. Als tolk van allen richtte de heer Over- dulve zich aan het slot van deze maaltijd tot het comité om in enkele goed gekozen woorden dank te zeggen voor hetgeen de ouden van dagen deze dag werd geboden. Hierna bestond nog een uurtje gelegenheid voor een wandeling of een rustig zitje in het bos, waarna omstreeks vier uur de terugrit werd aanvaard. Ook nu ging alles weer even vlot en zo was er gelegenheid om in Bergen op Zoom nog eens uit te steppen en een verfrissende drank te nemen. Juist op tijd arriveerde de stoet weer te Kruiningen en na enig passen en meten kwam alles weer op één pont. Na twintig minuten varen kon weer voet of liever wiel aan wal worden gezet op eigen Z.-Vlaamse grond en ging het eigen lijk eerst met recht hu s toe. Klokslag 8 uur stond de stoet aan de grni9 van de kom der gemeente, waar de beide muziek gezelschappen zich opstelden om de nodige luister bij te zetten aan de thuiskomst. Politiemotor voorop, daarna „Concordia", da vijf luxe-auto's, de drie bussen en „Hosanna" als afsluiting van de stoet ging het naar de Noordstraat, waar bij „De Qraanbeurs", Het Gulden Vlies" en ,,'s Lands Welvaren" werd gestopt en da reizigers en reizigsters tot slot nog een kopje koffie met een tweetal gebakjes werd aangeboden. De heer van Maale sprak hier nog enkele woorden ten afscheid, waarna allen huis waarts keerden of wat de buitenaf wonenden betreft per auto werden thuis gebracht. De ouden van dagen en het actieve comité kunnen, mede dank zij het schitte rende zomerweer, op een uitstekend ge slaagde dag terugzien. Vermelden wij tenslotte nog, dat mevr. Fanoy de rit mepmaakte, voorzien van een filmtoestel dat helaas nukken vertoonde, waardoor een deel der opnamen is mislukt. Hopelijk is de rest goed en dan zullen de ouden van dagen zichzelf binnenkort nog eens terug kunnen z en op het witte doek, om nog eens opnieuw t; genieten van deze dag. KLEIN FESTIVAL. De gewoonte getrouw zullen de muziek gezelschappen „Volharding" van Zaamslag, „Elk naar zijn krachten" van Hoek en „Corcordia" van Axel, heden weer het jaarlijkse z.g, driemanschap houden, ditmaal hier ter plaatse. Om 5 uur zal, vanaf de Markt, een muzikale rondwandeling worden gemaakt. Hierna wordt nog een gezamenlijke mars uitgevoerd op het Marktplein, waarna, na gebruik van een koffiemaaltijd, de corpsen beurtelings een corcert zullen uitvoeren op de kiosk. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. Hermanides, van Hulst en ram. 2 30 uur Ds. Pennings. Voorb. H. Av. Geref. Kerk. Voorm 10 uur en nam. 2.30 u. Ds. Solly, van Rotterdam (Chariots). Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) Voorm. 10 uur Ds. D. J. Couvée (Bed. H. Av.) en nam. 3 uur Ds. Kaptein, van Amsterdam. Geref. Kerk te Zoutespui. G en opgave ontvangen. Geref. Gemeente. Voorm. 10 uur en nam. 2 30 uur Leesdienst. GEVONDEN VOORWERPEN. Een armbandje, Bylocqne-plein 24vier zakdoeken, Wilhelminasfraat 33; een zilver, bon van een gulden, Buitenweg 27 een autosfpp, Weststraat 37een zonnebri', Julianastraat 96; een motorbril, Sassirg P 42; een dommkracht, Buitenweg 35; een vulpooflood, café van Doeselaar, Sassing; een plastic jas, Hamelink, Zaamslag-veer B 46glacé dameshandschoen, Kanaalkade 29; verzilverde lepel, de Ruyiersfraat 21 contactsleutel van een auto, Prins Maurits- straat 10. KOEWACHT. Irrghels 2e te Wachtebeke. Na zijn prachtige wedstrijd te Nieuwdorp, was onze dorpsgenoot André jnghels weder om een van de grote bezielers van de wegwedstrijd voor nieuwelingen te Wachte beke. Met een banddikte verschil met de winnaar werd Inghels prachtig 2e. Dhr. A. de Waele raadslid. Bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen werden o.a. de heren A. Matthijs en A. de Waele gekozen, die zodanig aan elkaar ver want zijn dat loting beslissen moest wie zitting mocht hebben. Bij deze loting kwam de her A. de Waele als raadslid uit de bus. lnplaats van A. Matthij3 wordt nu dhr. B. de Gronckel raadslid. Viasmarkt. SirovlasOud 8—16, Nieuw 600700 per ha. Vlaslint: dauwroot 80 160, putroot 90-170. Vlaslokkenruwe 15—25 afgewerkte 45-65. Lijnzaad 3444. Weinig hardel. Last van zenuwen T BENZINE EEN HALVE CENT GOEDKOPER. De Olie-maatschappijen in Nederland hebben besloten met ingang van heden de prijs van de benzine „aan de pomp* te ver iagen van. 26 cent op 257* cent per liter. Wij zijn een dag voor de ontruiming uit Djokja gegaan en hebben dus alles niet tot het einde kunnen meemaken. Jammer, want we hadden er ons een beetje op gespitst als een van de laatsten de stad uit te trekken. De laatste dagen voor de ontrui ming hing in Djokja dezelfde sfeer als in de verstilde natuur vóór de eerste knette rende donderslag de hemel vaneenscheurt en grote, lauwe regendruppels neervallen op de stoff ge wegen. HOOFDPIJN! FEUILLETON door: HUGO BETTAUER. 26) De eendensnavel knikte, dat knikken werkte aanstekelijk op de andere juryleden en de officier bracht de een na de andere getuige a décharge op een handige manier tol uitlatingen, welke bewezen dat Hartwig steeds met allen, die met hem In aanraking waren gekomen, een zeer normale indruk had gemaakt. Dat was een verweer tegen elke, eventueel latere poging van de ver dediger om de beklaagde als niet toereke ningsvatbaar voor te steller, Het was intussen laat geworden. Op de publieke tribune zowel als op de banken der juryleden ontstond een zekere onrust, welke zich ten laatste zelfs van de rechter meester maakte. Advocaat Nagelstock sprong op. Meneer de president, daar het getui genverhoor nu is afgelopen, verzoek ik u dringend de behandeling van deze zaak tot morgen te willen verdragen. Niet alleen ik maar zeker ook enkele der juryleden, mis schien ook de edelachtbare heren president en rechters hebben zich niet uit brutale nieuwsgierigheid, maar uitsluitend met het doel om in het raadsel-Hartwig wat meer licht te brengen voorzien van piaatskaarten voor de vanavond plaatshebbende voorstel ling in Kleist-theater. Het is zeven uur over een uur begint de voorstelling der halve Met een zucht van verlichting gaf de president aan dit verzoek gevolg. Maar nog voor hij de zitting ophief wendde hij zich andermaal tot de beklaagde. Hartwig, wilt u niet vandaag het ver lossende woord spreken en een bekentenis afleggen Vermoeid en nerveus schudde Hartwig het hoofd. Meneer de president, voor me ligt een nacht, waarin ik het met mezelf eens zal wor den. Morgen zal ik spreken Ondanks de algemeen heersende vermoeid heid en het vergevorderde uur doodse stilte. Duidelijk hoorde men een bromvlieg tegen een der hoge ramen gonzen. Morgen dus morgen zou de sensatie haar hoogtepunt bereiken. Joachim von Dengern wierp dj beklaagde van onder de halfgesloten oog leden een lange blik toe. Dan trad hij naar voren. Meneer de president, zoals Ik reeds zeide, heb ik nog een zeer belangrijk onder, zoek te doen. Mag ik u dan vriendelijk verzoeken mij morgen bij de voortzetting der behandeling van deze zaak het eerst te verhoren. Verwonderd stemde de presedent toe. En even verwonderd als hij waren alle mensen in de zaal. Wat had dat nu weer te bete kenen Wat kon Von Dengern nog te ver tellen hebben, waarom verlangde hij zo besFst, om morgen ais eerste te worden verhoord Het ene raadsel ra het andere Als een zwerm bijen vlogen de mensen uiteen, Tax 's suisden naar alle richtingen nu gold het zich zo snel mogelijk te ver kleden, groot toilet te maken en een klei nigheid te eten, voor men zich naar de sensationeelste, spannendste schouwburg- première bejgaf, welke Berlijn ooit gekend had. De sensatie-première Joachim vGn Dengern had een snelle Mercedeswagen, eigendom van het hoofd bureau van politie, besteld, waarin hij nu plaats nam om zich naar Lützow Ufer te laten brengen. In de onmiddelijke nabijheid van het huis, waar Lo'te Ftölich bij mevr. Lamelein woonde,, liet hij de chauffeur stop pen, om daarna een klein restaurant binnen te gaan, vanwaar hij de woning in het oog kon houden, Hij had overlegd, dat Lotte Frölich natuurlijk de opvoering van „Drie mensen* in het Kleist-theater zou gaan bij wonen en wel, naar alle waarschijnlijkheid, in gezelschap van haar hospita, mevrouw Lammelein. Juist had hij enige happen gegeten en betaald, toen ook inderdaad de beide dames het huis verlieten. Nu was de weg voor hem vrij. Ongemerkt sloop hij de gang van het grote huurhuis in vloog twee trappen op en stond voor de deur der woning van mevrouw Lammeleir. Hard trok hij aan de Zolang wij Djokja kenden, waren steeds alle toko's open, waren de prijzen vrij constant en waren Tugu en Malioboro (de beide hoofdstraten in Djokja) in de ochtend uren minstens even druk als welke winkel straat in welke stad van het goede Vader land. Die laatste dagen vóór 29 Juni echter hadden bijna alle toko's luiken voor de ramen, de prijzen vlogen omlaag en et waren opvallend weinig mensen op sPaat, De 28ste was de pasar bijna uitgestorven en de enkele handelaren, die er waren, boden hun zilver-voorraad tegen belache lijke prijzen aan. Bij elke stap die we ons van hen verwijderden, ging de prijs van een zilveren schaal met vijf gulden omlaag. Zij, die die dag naar de pasar waren gekomen, wilden hun waren kwijt raken. Zij waren misschien bang er na dien hele maal niets meer voor te krijgenSinds enkele dagen geleden de ontruiming van de buitenposten, zoals Wonosari en Kota G:deh, was begonnen, wc *- t" de stad zelve geen schot meer g os jds was het de gewoonte, dat er 's nachts nog wel eens op onze posten werd „gepijpt". Thans was het al enkele dagen angstig stil in de stad. Toen wij ons op de Magelangseweg aansloten bij het convooi van de Lucht Verplegings Troepen, dat van Maguwo kwam, beseften we pas goed, dat Djokja voor ons was afgelopen. Ondanks alles hadden wij ons gehecht aan dit stukje Indische bodem. Nadat we een nacht bij de veldpost in Magelang hadden geslapen, zijn we achter een brencarrier aan in de richting van Saiam gereden, om daar de laatste troepen op te vanger, die er tegen 2 uur werden verwacht. Onderweg moesten we steeds weer wachten op convooien uit de rest- dertie Djokja. Afdelingen Infanterie, Artil lerie en Pantserwagens, alles kwamen we tegen, tot we eindelijk Salam bereikten, waar juist de gevechtsstaf van de „Tu- Brigade de brug over de kali was gepas seerd, de nieuwe grens van het republi keinse en federale gebied. Er werd nu nog een pantserafdeling en een afdeiing infanterie verwacht en dan zou de gehele residentie Djokja door onze troe pen zijn ontruimd. Aan de overkant van de kali Krasak was alles volkomen leeg en uitgestorven. Bijna de gehele bevolking was met have en goed de hrug over getrokken naar federaal gebied. De laatste wacht op toekomstig republi keins gebied maakte zich gereed haar post te verplaatsen naar de overzijde van de kali. Kwart voor twee verschenen de laatste Nederlandse troepen. Stille» sombere colon nes vermoeide soldaten aan weerszijden van de weg, begeleid door enkele ratele de tanks en pantserwagens. De houten balken van de Bailey brug rammelder, toen zij erover trokken. Een Kolonel stond als een eenzame figuur tussen stafofficieren toe te zien en kauwde een grassprietje, geplukt op republikeins gebied. De wacht verplaatste toen haar post naar de overzijde van de brug. De entruiming van de residentie Djokja was voltooid. Een witte jeep met blauwe vlag van de militaire waarnemers, die met de laatste Nederlandse troepen, waren meegekomen, keerde en reed, een dubbel stofspoor achter zich latend, de eenzame weg terug, de republiek tegemoet. Het was klokslag twee uur. bel, maar niemand deed open. De hospita hield er geen dienstmeisjes op na. Een scherpe blik naar links en rechts, een loper werd zachijes in het slot gestoken en Von Dengern kon de woning binnen gaan. Zorg vuldig sloot hij de deur achter zich dicht, begaf zich direct in de hem reeds vluchtig bekende kamer van Lotte Frölich om eerst na een kwartier weer te vertrekken. Onder de arm droeg hij een klein pakje. Kwart voor acht. Von Dengern gaf de chauffeur een adres op in het noorden van Berlijn met de opdracht 7" £-"l "'s maar enigszins mogelijk te .V .n tien minuten was hij waar hij zijn moest, weer tien minuten later had hij de uitdragerswin kel van meneer Goidlust weer verlaten en juist op het ogenblik, dat het scherm opging liet commissaris Voo Dengern zich behage- iijk glimlachend in zijn fauteuil in de loge neervallen. Het spel begon en hield het verwer.de, naar sensatie snakkende, sncbistische, en ondankbare Berlijnse première-publiek drie acten lang in buitengewone spanning. Geen stemmirigverstorend kuchen, geen hoesten, geen gefluister werd gehoord; in aandach tige. bijna plechtige stilte volgde men het geen zich daar op het toneel afspeelde. Wordt vervolgd. In geregi 52.73! perso alle Z e a ira m< werkt Het i Neder om v PI H. het Neder dedel f 200 arbeir het c< vrouv van d het g in bir helmi regeri Hel zich I het b woori afzon NiEU De L 16 kopei kan r drill, lange Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2