AXELSCHE «B COURANT lil Juli 1949 Fiankerlng bij abonnement, Axel, ZATERDAG 9 JULI 1949. 63e JAARGANG No.78 V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie.: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Met de „Tjerk Hiddes" van Oost naar West. door G. W. Bakker, Liz. II K. M .R. itblinkend door buitenge wone.fleurigheid. Halverwege was Concordia ingeschakeld, dat afwisselend met haar zustervereniging het tempo er in hield. Na een rondgang door het merendeel der straten, gadegeslagen en omstuwd dooreen grote menigte, werd de stoet om ongeveer vier uur weer ontbonden. De costumering was welwillend verzorgd uit oude relaties door R. Maes Zoon te Thielt (B). De feestgangers verspreidden zich door de straten en er waren handen tekort om aan de vele aanvragen om verfrissingen en versnaperingen, die in velerlei vorm werden geboden, te voldoen. Moto-cross. Na een tussenpauze van ongeveer een uur begon dan op het fraaie V.V.Z F.-terrein de moto*cross, waaraan door een liental Belgi sche renners en enige Nederlanders werd deelgenomen. Dat ook deze voor ons gewest nog betrekkelijk nieuws sport zich in de publieke belangstelling mag verheugen, moge blijken uit de ca. 3500 toeschouwers die in korte tijd het terrein op stroomden. Voor de eerste wedstrijd die verreden werd over 15 ronden van elk ca. 628 meter startten 7 deelnemers, waarvan slechts drie de eindstreep wisten te bereiken. Ie werd de Belg Smedt, 2e Fitten, de winnaar van de vorige race te Axel, terwijl Geirnaedtjr. de 3e plaats bezette. Bii de iweede race, evpneens over 15 ronden bezette de Belg Calle de eerste plaats, terwijl de Brabander Smits 2e werd, en Geirnaedt 3e. Hierna volgde <een herkansing voor de renners die wegens motorpech de strijd hadden moeten staken, maar kans zagen hun machine te repareren. Eerste werd hierbij de Brabander Th. Aben, 2e en 3ï de Belgen Van Herck en Lemmens. Hierna volgde een stout nummer; een sprong door een brandende hoepel, waarna de finale volgde tussen de winnaars der vooratgaande races. Een spannende strijd ontstond hierbij tussen de Belgen Calle en Smedt, die hoe wel de rijmethodes van beiden veel van elkaar verschilden, toch beiden vrijwel even snel waren. Langzaam aan wist Calle na aanvankelijk tweede te zijn geweest, een voorsprong te behalen, waarna enkele ronden voor het einde het pleit beslecht werd door motorpech van zijn tegenstander. Ie werd dus Calle, 2e Fitten, en 3e de Brabander Th. Aben. De winnaar mocht uit handen van bur gemeester van Oeveren een fraaie beker in ontvangst nemen, terwijl Aben als eerste Nederlander een bloemstuk gesierd met de Nederlandse kleuren werd overhandigd. Onze plaatselijke renner D. de Jager moest ook ditmaal de strijd weer opgeven, wegens motorpech. Hopelijk zal hij een volgend maal tijdig over beter materiaal beschikken en dan na een flinke training een beter resultaat kunnen boeken. De turnwedstrijden. Onmiddellijk na sfloop van de motorwed strijden marcheerden de gymnastiek-vereni- gingen «Thor* en Olympia' het terrein op. Ook hiervoor bestond nog een flinke belangstelling en d? vele nummers werden» goed uitgevoerd, waarbij wij de nummers vrije oefening meisjes Olympia" en grond gymnastiek heren van «Thor* en „Olympia" gezamenlijk nog even speciaal willen ver melden. "Misschien had men i.v.m. het late uur de nummers nog wat vlugger achter een uit kunnen voeren waardoor het geheel nog wat attractiever geworden zou zijn. Na afloop van deze demonstratie's trokken allen weer naar de kom en waren straten en café's weer eivol. Terwijl een deel ^der jeugd zich in de café's met een dansje vermaakte werd nu de duisternis afgewacht, opdat men met de ontsteking van het vuurwerk zou kunnen beginnen. Het vuurwerk. Tegen tien uur zochten velen een goed plekje uit, om van het laatste nummer van het programma te genieten. Op de terrassen van „Zomerlust, langs dè Kanaalkade en langs de Kinderdijk, hadden velen een gemakkelijk zitje uitgeko zen doch even zowelen vergenoegden zich met een staanplaats en een file van auto's stond boven op de dijk geparkeerd, wat alleen reeds een fantastisch gezicht ople verde. Jammer, maar het kan niet worden ont kend, dat het vuurwerk niet beantwoordde aan de verwachting, die we ervan hadden. Het is steeds de gewoonte geweest, dat Axel bij soortgelijke feesten tot slot een schitterend vuurwerk aanbood,.doch deze keer was het slechts matig en vooral, na het geweldige vuur- en knalt ffecf, dat wij in oorlogstijd gewoon waren, maakte het weinig indruk. In drommen trok men na afloop weer stadwaarts, waar vele gelegenheden nog noodden tot een gezellig zitje of dansje en begunstigd door het heerlijkste zomerweer, dat men voor een dergelijke gelegenheid maar kan verlangen, werd het feest voort gezet tot middernacht. Bij het aanbreken van de Zondag waren alle café's ontruimd en was de rust weer gekeerd. Het comité en allen, die tot het welsla gen van deze dag hebben bijgedragen kunnen hierop met voldoening terugzien. Een woord van lof mag zeker niet wor den onthouden aan de stadsarchivaris, de heer R. de Jonge, die vele nuttige wenken gaf op historisch gebied. VEULENKEURING TE AXEL. Gistermorgen werd op het VVZ.F.-terrein een veulenksuring gehouden. Begunstigd door fraai, niet te warm, zomerweer bestond voor deze keuring een flinke belangstelling terwijl ook het aangevoerde materiaal van prima kwaliteit bleek. Dit laatste behoeft geen verwondering te wekken gezien het fokmateriaal waarover onze streek beschikt. De keuring verliep zeer vlot en nadat men omstreeks 10 uur was aangevangen, was tegen 12 uur deze kevring reeds beëindigd. De uitslagen wargji als volgt Klasse I. Merrieveulens, geb. vóór 1 Mei. 1, Bonda van Kijkuit, eig. J. Dieleman— v.d. Hooft. 2. Flora van Othene, P. Dees, Zaamslag. 3. Mies van Nico, C. A. Dekker. 4. Lady van Wijrkhuis, M. Dieleman, Hoek. 5. frtirza van Uuboishoeve, W. L. den Hamer. 6. Bianca, L. W. de Regt, Zaamslag. 7. Mirza van Doornhof, L. de Feljter Lz. Klasse 11. Merrièveulens, geb. na 1 Mei 1. Julma, J. C. den Hamer, Koewacht. 2 Julia van Willemskerke, Anth. Tollenaar, Hoek 3. eig A. Serrarens, Oisenisse. 4. eig. A. Goethals, Westdorpe. 5. Marianne van Nico, C. A Dekker. 6. Jolie,. C. A. Dekker. 7. Margriet van Nico, C- A. Dekker. 8. Carla van Capellepolder, Jac. de Putter. 9 eig. A. Serrarens, Osse- nisse. 10. Mimi van Nico, C. A. Dekker. 11. Mirza van Ronde Putten, M. van Fraayan- hove. 12. Nicola van de Punthoeve, M. Dieleman, Zaamslag. 13. Marianne van Axel, lz. de Feijter—de Mul. 14. Erna van Capellepolder, Jac. de Putter. 15. Dahlia van Pauwvliet, A. van Hoeve, Zaamslag. Klasse V. Hengsten met afstammelingen. Zoals wel vanzelf !rspreekt behaalde de nationale kampioen Nico van Annie van dhr. C. A. Dekker de le prijs. Nico van 't Hoogland van A. Serrarens te Osseoisse kreeg de 2e prijs. Waar de plaatsnaam ontbreeki wordt Axel bedoeld. De alhier gehouden collecte voor tut aan H. M. de Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard aan te bieden geschenk ter gelegenheid van Hun koperen Huwelijksfeest heeft f 150,65 opgebracht. DE MAILBOOT ARRIVEERDE WEER TE VLISSINGEN. Na 9 jaar is tot grote vreugde van de Vlissingers de mailboot „Mecklenburg" Zondagavond in de haven van Vlissingen aangeaomen, om van Juli iot September de toeristendienrst Vlissingen Folkestone v.v. te onderhouden. POLDERBESTUREN. Benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Lamswaarde c.a. P. Bogaert te Hontenisse plaatsvervanger van dijkgraaf van de Nieuw Papeschorpolder G. Govaert te Westdorpe; dijkgraaf van de Philippinepolder C Barbé te Philippinegezworene van de Zeven Triniteitspolder W. Dekker te Terneuzen dijkgraaf van deze polder J. de Feijter te Terneuzendijkgraaf van de Beoosten- en Bewestenblijpolder M. de Regt Lz. te Axel en tot gezworene J. den Hamer te Koe wachtdijkgraaf van de Havikpolder Th. Mangnus te Vogelwaarde (Stoppeldijk); gezworene van de St. Jansteenpolder E. de Rechter te St. Jansteen tot dflkgraaf, C. Inghels, eveneens aldaar. U. F. M. DELLAERT - DIRECTEUR VAN SCHIPHOL. Tot directeur van de dienst „Luchthaven Schiphol" is benoemd de heer U. F. M. Deliaert. De heer Deliaert, een zeer bekende figuur In luchtvaartkringen en daarbuiten werd 8 Augustus 1893 te Westdorpe geboren en studeerde aan de Technische Hogeschool te Delft. Toen de heer Deliaert In 1914 werd opgeroepen voor het vervullen van zijn militaire dienstplicht, kwam hij bij de marine, tot hij op 1 januari 1917 zijn wens in vervulling zag gaan en ais tweede luite nant naar Soesterberg vertrok om opgeleid te worden tot vlieger, waarvoor hij in 1919 zijn brevet behaalde. Wij herinneren ons nog, hoe de heer Deliaert in die tfld nog wel eens een slippertje maakte boven zijn geboorteplaats en omgeving. In 1920 trad dhr. Deliaert in dienst van de K L.M. als stationchef van Schiphol en chef van de vliegdierst, terwijl hij boven dien door de minister van Waterstaat als rijkshavenmeester werd aangesteld. In 1926 ging de heer Deliaert in dezelfde functies over in gemeentedienst, in 1945 werd hij aangesteld als bedrijfsdirecteur, totdat de Amsterdamse gemeenteraad hem thans de hoogste functie toevertrouwde. oestdijk twee s is er een putaties van in totaal 80 etbalelftal in ertegenwoor jrbij trekken. Klasse 111. Hengsfveulens, geb. vóór 1 Meis 1. eig. A. de Clercq, Zu'ddorpe. 2. Henk van Polderzicht, J. A. Dees, Zaamslag. 3. Leon van Pauwvliet, A. van Hoeve, Zaamslag. Klasse IV. Hengstveulens, geb. na 1 Mei. 1. Nico van Everdam, C. van Overloop, Zuiddorpe. 2. Nico van Willemskerke, Ant. Tollenaar, Hoek. 3. Elegant van de Coe- gorspolder, A. Ramondt, Sluiskil. 4. Koen van Doornhof, J. de Feijter Lz. 5. eig. C. Dekker—de Feijter, Hoek. Rechtszaken. BIJZONDERE POLITIERECHTER. Zitting van 30 Juni 1949. W. K., een 21 jiirige visventer te Axel, thans uit andere hoofde gedetineerd, wilde op 18 November 1948 naar België enzeide aan het grenskantoor Clinge f 12,50 bij zich te hebben. In het borstzakje van zijn col bertjas vond men echter een geldsbedrag van f 60. Hij verklaarde deze f 60, vergeten te hebben uit zijn zak te halen voor hij van huis ging. De f 60. werden inbeslaggeno- men. Eis en uitspraak 2 dagen gevangenis straf met verbeurdverklaring. in Amerika is ook gren st blijkt uit de „drive in' bioscopen, je wordt dus d of rijdt met auto en al nen en kijkt vanuit de terwijl je een microfoon is de Amerikaan echter ïededogen zal hij trachten te werken, desnoods ten i. Een boezemvriend, die ak zit, doch niet voldoet, )ch even goede vrienden, en behulpzaamheid van Is wij dat van hen hebben antasiisch, iedereen beij- het ons zo aangenaam n, in alle bioscopen was lier en daar konden we Ie prijzen terecht, soms restaurant iets voor je dat je helemaal niet be ft was dan de milde gave staurant-gast, of, je werd in ergens heengesleept en f had om zelf te betalen, 3g boos ook. Maar wat ïerkwaardig was, dat ze illen ronddelen, zoals wij eder moet voor zijn eigen zal ik dan ophouden, it een volledig beeld van i, want nogmaals, ik ben ik heb U alleen enkele aande indrukken gegeven lasden en die in Holland N Abonnements- prij»s Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlë fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiên (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. föjfelIEl falEl ralsi [3 Ei "8 A 51 falsi falsi falsi 01^22-9

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3