Cwee iïlensen om „Drie mensen" Axels Weekmart jubileert. Heden wordt het voor Axel De Grote Dag. Om aloude stadje, dat reeds In 991 staat vermeld in „Chartes et Documents de St. Pierre in Gand" viert het 550 jarig bestaan van zijn weekmarkt. in Juli 1399 schonk Filips van Bour?on- dië, gehuwd met Margaretha van Male, opvolger van graal Lodewijk van Male, de eerste Bourgondische vorst, die over Vlaan deren regeerde, aan Axel het privilege om elke Zaterdag een beestenmarkt te houden en een markt van alle andere koopman schappen, gelijk zij voor die tijd hadden gedaan. Haar stadsrechten waren al bevestigd in 1213 door Ferdinand van Portugal en Johanna van Konstantinopel, graven van Vlaanderen. Het geldt hier geen herdenking van wapenfeiten, zeals we die door de eeuwen heen zovele zouden kunnen opsommen, doch een feest van handel en landbouw, een feest van vrede, want alleen in vredestijd kunnen deze takken van welvaart bloeien. Maar ook een feest van werken. Van werken met hand en hoofd, om de beste producten naar de markt te brengen en daardoor de Markt levendig te houden en tot groter bloei te brengen. Ook deze feestdag ademt deze geest van voortvarendheid. Axels bevolking zal Jiaar willen en kun nen uitdragen door Zeeuwsch-Vlaanderen, ja ver daarbuiten in eigen land en tot over onze landsgrenzen. ALS IN DE GOEDE OUDE TIJD Zó zitten de Axelse en wellicht meerdere Zeeuws-Vlaamse huisvrouwen momenteel weer met haar emmertje water voor het gebruik gereed. Alleen de tuitemmer die het gebruik veel vergemakkelijkte is niet meer in zwang. We nemen dan maar de soeplepel 1 En dat, terwijl we r.u modern zijn geïnstalleerd en op de waterleiding aangesloten. Vele malen per dag draaien we tevergeefs aan de kraan. Op de ongelegenste ogenblikken lopen we een blauwtje. Toen we bij de eerste onaangename ervaring het kantoor van de waterleiding opbelde, deelde men ons mede, dat er repa raties werden verricht en wellicht een ver keerde boring had plaats gehad. De stagnatie kon hoogstens een kwartier duren, dus maar geduld. Na ruim een half uur stroomde het heldere vocht weer uit het kraantje 1 Doch het is bij die éne keer niet geble ven. Nog steeds dezelfde misère. Zou het niet mogelijk zijn, de tijd aan te geven, waarop er geen water kan wor den getapt Het zou de huisvrouwen die nu pas van de bonnenmiróre zijn verlost, een nieuwe misère besparen. Op het Donderdag te Breda gehouden Kappers-vakexamen slaagden de heren Vinke en Mieras te Axel voor het gezellen- diploma Herenvak. GESLAAGD. Aan het instituut Cuppens—Geurs te Eindhoven slaagden voor Coupeuse dp dames A. de Putter. J. Rinn, A. Scheele, C. Ver- planke te Axel, 1. Talboom te Westdorpe, M. Overdulve en J. Wissel te Zaamslag en voor de Begincursus knippen en naaien N. Bareman, B. de Bruijne, N. Jansen van Roosendaal. B. Scheele, R. Stolk en N. Vlaander te Axel. Te Arnhem slaagde voor waterbouwkun dig opzichter P.B.N.A. onze vroegere stad genoot, dhr. A. N. de Jonge, thans te Arnhem. GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar glacé dameshandschoenen, J. Roose, Oude weg 13. Een auto-step, De Ruijterstraat 1. JAARVERGADERING C. B. T. B. Onder grote belangstelling is deze week in de zaal Schuttershof te Middelburg de landelijke jaarvergadering gehouden van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. De vergadering, die reeds Dinsdagavond was aangevangen, werd Woensdag voort gezet. Aanwezig waren o.a. de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. de Casem- broot en het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. Sandberg tot Essenburg, de heer Van Maastricht, vice-voorzitter en dr. Rooij- akkers, secretaris van de Slichting voor de Landbouw en het Zeeuwse Kamerlid, mr. baron W. F. E. v. d. Feltz. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter van de afdeling Ze'eland, de heer C. de Putter uit Axel, hield de voorzitter de heer Chr. v. d. Heuvel zijn openingsredP, waarin verschillende sociale en economische problemen werden naar voren gebracht. Verder werd nog het woord gevoerd door de Commissaris der Koningin, de burge meester van Middelburg, de heer Van Maastricht, baron v. d. Feltz en de heer Vingerling, secretaris van de Ned. Chr. Landarbeidersbond. Donderdag werd bij fraai zomerweer een excursie gemaakt door Zeeuwsrh-Vlaanderen. Na de overtocht met de fraaie v erboot Vlissingen—Breskens nam het gezelschap, bestaande uit 460 leden van de C.B.T.B. plaats in een 10-tal gereedstaande bussen en een 50 luxe wagens en werd de reis voortgezet. Via Groede, Sluis, Oostburg, Schoondijke, IJzendijke, Philippine, Terneu- zen en Zaamslag arriveerde men te Axel, waar in „Het Centrum" de lunch werd gebruikt. Hier werd dank gebracht, voor de hartelijke ontvangst, die de GB.T.B.ers uit alle delen des lands in Zeeland hadden genoten. Vanwege het vergevorderde uur aanvaard den velen vanuit Axel, in afwijking van het programma, reeds de thuisreis, doch even eens velen brachten nog een bezoek aan Hulst, waar de fraaie Basiliek in ogenschouw werd genomen. De bezoekers, van wie velen nog nooit in Zeeland en nog meerderen nimmer in Zeeuwsch-Vlaanderen waren geweest, zullen ongetwijfeld aangename herinneren hebben meegenomen naar de overige delen van ons gemeenschappelijk vaderland. OPENING NlEUWEgZAAK. Gisteren opende dhr. A. J. M. Kesb°ke zijn nieuwe geheel gemoderniseerde winkel pand in de Weststraat. Het pand, dat van buiten in verband met de bovenbouw eenvoudig is gehouden, ziet er keurig uit en is van vele handige en nieuwe vindingen voorzien. Zo zijn alle vakken van een uniforme grootte, hetgeen een prettige en ordelijke indruk maakt en tevens het verwisselen van art'kelen ver gemakkelijkt. Daarenboven zijn alle vakken, die biscuits, thee, koffie, enz. herbergen, met aluminium bekleed en van een alu minium deksel voorzien, hetgeen luchtdichte afsluiting waarborgt. Ook de toonbank getuigt van practische zin van de ontwer per, en de indeling hiervan aan de achter zijde is buitengewoon handig. Ook de tegelvloer, het betegelde vak voor boter, etc., en het frisse plafond voltooien de prettige, moderne indruk van het geheel. De heer Kesbeke heeft voorts door een keur van artikelen op velerlei gebied gezorgd dat zijn cliënten ruime keuze kunner vinden. Vele bloemstukken getuigen va i waar dering voor het initiatief van dh\ Kesbek»*. De waardering van het Axelse publiek zal stellig uit de omzetcijfers blijken. VRACHTAUTO VERBRAND. Donderdag ontstond door terugslag van de motor een carburatorbrand in de vracht auto van de vervoerder Thijs te Kijkuit. Hoewel de eigenaar direct poogde met een schuimblus-apparaat de vlammen te doven lukte dit wegens te geringe inhoud van het blus-apparaat slechts gedeeltelijk. Waar verder blusmateriaal op dat moment ontbrak vatte de benzine in de tank vlam en was aan verder blussen riet meer te denken. De gealarmeerde brandweer was nog geen kwartier na het alarm ter plaatse, doch moest geruime tijd toezien )hoe het vuur ook dï garage verteerde. Het ontbreken van waterleiding was nl. oorzaak dat eerst ca. 600 m. sla g m^es» wo.dw.. ui.&JeK alvorens water uit de leiding kon worden opgepompt. De gunstige wind spaarde het belendende huis voor de vlammen. De wagen en de garage tot een totale waarde van ca. f 18.000 gingen verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Deze brand heeft ongetwijfeld enkele dingen geleerd n.I. de dringende noodzaak van waterleiding ook op z,g. „niei rendabele" gehuchten en de behoefte aan nog meer brandweermateriaal (dat naar men ons mededeelde, bij de nieuwe spuit zal worden geleverd.) RAADSVERGADERING VAN DINSDAG 28 JUNI. Aanwezig zij i alle leden behalve dhr. Kesbeke. De notulen worden z.h.s. goedgekeurd, terwijl een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving wordt aangenomen, waaronder een mededeling van de Minister van Bin nenlandse Zaken, dat de bijzondere uit kering uit het Gemeentefonds voor Axel is vastgesteld op f35.000. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat de verordening ver makelijkheidsbelasting nog enigermate moet worden gewijzigd om goedkeuring te kun nen verkrijgen. Dhr. Fanry vindt het niet juist dat de bevoegdheden van B. en W. thans nog verder worden ingekrompen. Het gaat hier niet in de eerste plaats om de financ'ële zijde, maar om de gemeentelijke autonomie. Srr. wenst de vermakelijkheids belasting nog eens opnieuw op de helling te zien. Dhr. C. van Bendegem sluit zich bij de mening van dhr. Fanoy aan, waarop de voorzitter toezegt dat men in een der volgende zittingen een en ander nog eens onder de loupe nemen, eventueel bij de begroting. Een verzoek van E. Tieleman tot inge bruikname van gemeentegrond op de Markt om gedurende de zomermaanden een vlon der te plaatsen, teneinde een terras te ver krijgen, wordt ingewilligd tegen een ver goeding van f 10 per jaar, Een verzoek van A. Sol tot ingebruik name van een gedeelte van het Parkeer terrein aan de Oranjestraat voor terras, om aldaar rubliek te helpen, wordt eveneens ingewilligd tegen een vergoeding van f4 per week, mits voor 1 Augustus dit terras overeenkomstig het ontwerp in orde zal zijn gemaakt. Aan dhr. L. Meij te Zuiddorpe zal een perceel grond verkocht worden ter grootte van 4C0 c.A. aan de Buthdijk tegen een prijs van 90 ct. per c A., onder voorwaarde, dat geen opstallen of getimmerten mogen worden geplaatst zonder goedkeuring van B en W. Dhr. C. van Bendegem wenst dat zal worden toegezien dat aan de gestelde voorwaarden ook wordt voldoan. De mening heerst wel eens, dat het hiermee verder toch niet zo nauw wordt genomen. Een voorstel om van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk een strook grond in de Singelweg te kopen van plm. 245 c A., met het oog op het drukke verkeer, dat zich in de toekomst aldaar zal ontwikkelen, wordt aangenomen. De prijs zal f 1 per c.A. bedragen, terwijl de afscheiding voor gemeenterekening zal komen. De totale kosten worden gtraamd op f 1250. Fveneens wordt aangenomen een voorstel tot aankoop van g ond van Mevr. de Wed. H. W. de Moor in de Walstraat. Op de hoek tui H. W. is drinj de gev De tota Aan 1 tietoesla pet. va mum vz Tegei [.gemeeni verzoek siichtint straat 2 gezien diend. rvenwe wel me aan woning Aan I markt-j bedrag levens hekosti: wordt 200 mtvanj hekosti Voor Axel e tot l°ning var ook m Bylocq woning bewom Een fat. S baar te vei straat onderv In ve wordt systeer en wij langer sielt d baar nieuw By begem militai mede, Grave: Dhr jaar uok i kan ri zoek FEUILLETON door: HUGO BETTAUER. 24) Von Dengerns gelaat ontspande zich. Met automatische kalmte en zekerheid vertelde hij van zyn jacht achter een theorie, welke hem eerst tot diverse huwelijksmakelaars en vervolgens in het bureau van de Gene- ralanzelger had geleld, waar hij de tekst der noodlottige advertentie had ontdekt. Ook Hartwig's arrestatie en de middelen welke daartoe waren aangewend, werden uitvoe rig besproken. Ik .zou er hier op willen wijzen, dat ik nog nooil met een man te doen heb gehad, die een misdaad, welke hij vermoe delijk heeft gepleegd, slimmeMieeft ontwor pen, maar later, toen alles achter de rug was, alle voorzichtigheid uit het oog heeft verloren als meneer Hartwig. Hij vond het niet eens de moeite waard, de brieven die op zyn advertentie gekomen waren, te vernietigen! Een de gelijke, bfjra naïeve onbezorgdheid bij een zo ernstige misdaad ongetwijfeld een criminalistische curio siteit Toen Von Dengern zyn inlichtingen, welke onder algemeen gemompel van bqval wer den aangehoord, geëindigd had, wende hy zich tot de president. Meneer de presidentIk zal thans het verhoor van alle verdere getuigen bijwonen en dan nog een vermoedeiyk belangrijk onderzoek instellen. Ik verzoek u dus drin gend mij na beëindiging van alle verhoren, dus vóór het referaat der deskundigen, het requisitoir van het openbaar ministerie en het pleidooi van de verdediger nogmaals als getuige voor te willen roepen. De president verklaarde zich daartoe bereid en Von Dengern wilde zich reeds terugtrekken, toen Mr. Nageistock hem terug hield. Meneer de commissaris, u hebt zoeven by uw oordeel over het lichtzinnige optre den van beklaagde gewaagd van een mis daad, welke hij vermoedelijk zou hebben gepleegd. Mag ik dat vermoedelijk zo opvatten, dat u van de schuld van de be klaagde niet volkomen overtuigd bent. Von Dengern's gelaat trok zich weer in talloze plooien. Meneer de verdediger, zo lang een beklaagde niet bekend heeft, bestaat nog altijd de mogelijkheid van zqn onschuld. Althans tot op het ogenblik dat de bewq- zen tegen hem zo overstelpend zqn, dat volgens menseiyke berekening aan zijn schuld niet meer kan worden getwijfeld. De president trok zijn wenkbrauwen op, de officier zelte een beledigd gezicht en zei verontwaardigd: Ik vprzoek de heren drin gend hier geen filosofisch debat (e voeren en het oordeel der jury niet op de een of andere wijze te beïivloeden. De juryleden knikten. Neen zij wensen niet te worden beïnvloed. Zq waren ver standige en rechtvaardige mensen die nu reeds precies wisten, wat zy van deze Tho mas Hartwig moesten denken. De juffrouw van de afdeling huwelijken der Generalanzeiger betrad nu het getuigen- bankje en indentificeerde Hartwig als de heer die in het begin van Juni onder het motto Idylle, aan de Havel een advertentie had opgegeven en enkele dagen later de geweldige stapel ingekomen antwoorden had afgehaald. Daarna kwam jjffrouw Armbrus- ter, bij wie Hartwig drie jaar lang een gemeubileerde kamer had bewoond. Toen zy Hartwig zag begon zij te snikken. Nee, dat ik dat moest beleven I Zo'n net, welopgevoed mens een moordenaar! Ik kan het niet geloven. De president streng Getuige, uw mening intressee t ons niet. Wij wensen van u alleen feiten te vernemen. Maar Nageistock sprong op en liet schrif telijk vaststellen, dat de getuige Armbruster verboden was, de gunstige indruk, welke Hartwig steeds op haar gemaakt had te betuigen. Door velerlei vragen kreeg men nu uit de mond van de hospita het volgende te horen: Over het algemeen leidde Hartwig een zeer soliede levenswandel, wat evenwel niet wegnam, dat hij een enkele keer nog wel eens min of meer aangeschoten, eerst vroeg in de morgen naar huis kwam. Dik- wyis had hij geldzorgen, bleef zqn hospita huur schuldig en zag er zelfs niet tegen op af en foe een klein bedrag van haar te lenen. Dï laatste maanden had hij meer dan eens gezegd een pechvogel te zijn en vooral op dagen dat de post hem een manuscript toe zond was hij zeer gedeprimeerd. Vaak had hy over zijn stuk „Drie mensen" gesrpo- ker, dat hem met een slag beroemd zou maken, maar in het voorjaar, toen hij het weer van een directeur terugkreeg had hq uitgeroepen „Het zou, geloof ik, maar het beste zijn dat ik me ophing. Juffrouw Armbruster, die deze uitroep van vertwijfeling bijwoonde, wilde hem kalme ren, maar Hartwig verklaarde schouderop halend Ach wat is het toch waarachtig om een moord te begaanWeet u geen rijkaard die ik dood kan slaan, om tenmirste uit die permanente geldmiséri te komen? Zij had dat natuuriyk als een grap opge vat, maar nu herinnerde zq zich met schrik deze woorden. Ook in het publick werd gemompeld en Ah en Ohgeroepen. Een lid van de jyy fluisterde zyn buurman halfluid in het oor: Hij heeft in onbewustzijn dus altijd al aan een moord gedacht 1 De verdedigerMijn waarde juffrouw ArmbrusterMeneer Hartwig wordt zoals u weet, er van beschuldigd in de loop van de maand Juni vijf of nog meer vrouwen uit Berlijn te hebbén gelokt om ze ergens in de eenzaamheid te vermoorden. wordt vervolgd. Op veler verzoek sluit de inzend termijn niet op 2 Juli doch op 2 Augustus a.s. Voor een vlotte vaststelling der beloningen is het aan te bevelen niet tot de laatste dag te wachten met inzending van Uw formulier.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2