AXELSCHE H COURANT Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 2 JULI 1949. 63e JAARGANG No. 76 V J NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINIC-van VESSEM Kruistocht door Europa. Onder deze titel schreef generaal Eisen hower een boek. welks verschijnen in de nternationale uitgeverswereld een grole mbeartenis werd. Het ii bijna gelijktijdig vtrichenen in achttiei talen en wordt in hinderden bladen gedeeltelijk ais feuilleton eplaatit. Deze grote belangstelling is geen wonder. Alleen generaal Eisenhower kon een der- »clijke actuele oorlogsgeschiedenisschrijven. Wie zou niet grijpen naar het boek van e opperbevelhebber, die het grootste leger an alle tijden ter overwinning voerde, de man, die het geweldige drama van de tweede wereldoorlog in plan bracht, leidde en beleefde i Kruistocht door Europa" is een van de eerste tot de laatste bladzijde boeiend boek. Met grote openhartigheid spreekt de schrijver over hetgeen er omging op het hoogste plan van het Geallieetde opper- jevel en biedt een uitvoerig exposé van de lealiieerde strategie. 'Tenslotte is het het volledige, intens dramatische verhaal van de krijgsverrich- ingen in Afrika en Europa. Hieronder volgt een episode uit de jeugd van deze sterke figuur, die reeds als jongen een onbuigzame wil toonde. De jongen was gevallen toen hij uit school naar huis holde en had zijn knie geschaafd. Het was niets, zijn broek was niet eens kapot, maar 's avonds begon de knie pijn te doen. Niet erg, dacht hij, want hij was 13 jaar en de potige zoon vaneen voortrekker. Hij nam geen notitie van de pijn, knielde neer voor zijn avondgebed en kroop in bed in de kamer, waar hij en zijn vijf broers sliepen. De volgende ochtend was zijn hele been pijnlijk, maar nog zei hij er niets over. Op de boerderij was volop werk voor Iedereen; en hij moest 's ochtends altijd om 6 uur opstaan, wilde hij met al de hem opgedragen karweitjes klaar zijn voor schooltijd. De kantjes korden er niet wor den afgelopen, want zou dat gebeuren, dan werd hij onherroepelijk terug gestuurd om bet werk over te doen, ook al kostte hem dat zijn ontbijt. Er heerster, rechtvaardige, iraar strenge regels is dit huisgezin. Twee dagen later deed zijn been zo'n pijn, dat hij zichzelf niet naar de schuur kon 3lepen. Het was Zondag en hij mocht thuis blijven, terwijl de rest van het gezin naar de stad reed. Hij bleef in de zitkamer zitten soezen, tot zijn broers terug kwamen uit de Zondagschool. Vader en moeder kwamen niet terug, wtnt de Zondag was de vrije dag van de ouders. De jongens deden het huiswerk en kook'en het eten, terwijl vader en moeder in de stad bleven om ook de middagdienst bij te wonen. Tegen de tijd, dat het eten klaar was, w;s de jongen naar bed gegaan. Zijn broers moesten de schoen van zijn voet afsnijden, zo was zijn been opgezwollen. V aar om had hij er in vredesnaam niet eer der over gepraat Hol jij even naar de dokter Toen moeder thuis kwam begon zg onmiddellijk de knie, het been en de voet te baden en te pappenvoorzichtig veegde zij het zweet van zijn voorhoofd mei een vochtige koele doek. Zij was een krachtige vitale vrouw. Ook tegenover deze gemene infectie bleef zij kalm. Zij had haar jongens al menigmaal verpleegd, voor kiespijn zo goed als voor roodvonk. Eén van de jongens was gestorven, maar dat had haar nog tuttiger en vastberadener gemaakt, als zij n oïst vechten voor het leven van de anderen. De oude dr. Conklin bekeek het been en trok zijn lippen samen. „Niet veel kans, dat wij het been kunnen behouden." De zieke zat op slag rechtop: „Wat betekent dat?" vroeg hij hees. „Het betekent" legde de dokter vrien delijk uit „dat wij je been zullen moeten afzetten, als het nog erger wordt." „Nooit 1" schreeuwde de jongen „Dat laat ik nooit toe I Dan ga ik liever dood 1" „Hoe langer wij wachten, des te meer moeten wij afzetten," drong de dokter aan. „U neemt er niets afDe stem van de jongen sloeg over van opwinding, toen zijn moeder zich ontsteld afwendde. Maar er lag eigenlijk geen opwinding in de ogen, die de verwijtende blik van de dokter trotseerden. MiJNHAR&TJES D". Conklin ging de kamer uit, de moeder wenker d hem te volgen. Terwijl hij in de gang aan de beide ouders uitlegde, wat er kon en vermoedelijk zou gebeuren, hoorden zij de jo-gen om zijn broer roepen: Ëd 1 EdWil je alsjeblieft boven komen De broer kwam en toen hoorden zij de stem van de zieke jongen, schel van de pijn„Als ik buiten westen raak, Ed, laten zij dan niet mijn been afzetten. Beloof me, dat jij daarvoor zult zorgen, beloof het me, Ed Even later kwam Ed de kamer uit en holde naar de keuken. Toen hij terug kwam, vroeg zijn moeder„Ed, waar vroeg je broer om „Om een vork! Om d'r op te bijten, zodat hij niet gaat gillen." Toen bleef Ed voor de deur van de slaapkamer staan, zijn armen over elkaar. Het was duidelijk, dat hij de wacht hield. Ed keek de oude dr. Conklin recht in de ogen. „Niemand gaat dat been afzetten kondigde hij aan. „Maar Ed, je zult er spijt van hebben", wierp de dokter tegen. „Best mogelijk, dokter, maar ik heb hem mijn woord gegeven. En niemand kon hem tot andere gedach ten brengen. Als Ed niet had volgehouden, zouden vader dn moeder misschien hebben toe gegeven. Zij waren er nog niet van over tuigd, dat amputatie nodig was; zij aar zelden. De onwrikbare houding van de zieke jongen eerst, en die van zijn broer daarna was ongelofelijk, want in dit gezin kwam het tarten van het ouderlijk gezag niet voor. En toch, daar stond Ed voor de deur van de ziekenkamer. „Zouden wij nog even wachter, dokter, en kijken, hoe de zaak er vanavond voor staat?" zei de vader. Twee dagen en nachten stond Ed op wacht j hij sliep op de drempel en verliet zijn post zelfs niet om te eten. De koorts liep op, en de zieke jongen ijlde in zijn pijn, maar de oudere broer gaf geen kamp, zelfs niet toen de verkleuring van het gezwollen been doortrok naar het bekken, precies zoals de dokter had voorspeld. Ed wilde niet wijken, omdat hij zijn woord gegeven had en ook omdat hij de afschuw van de voortrekker tegen invaliditeit deelde. De ouders wisten, dat hun zoon hun een amputatie nooit zou vergeven, en Ed's houding bleef beslissend, elke keer, dat de dokter weer kwam. Eens riep dr. Conklin in machteloze woede uit: „Maar dit is moord." Hij sloeg de voordeur met een harde klap dicht. Alleen een wonder zou de jongen kunnen redden. Dat dachten ook vader en moeder en de waakzame Ed, toen zij hun ogen weer afwendden van de voordeur. Hadden zij hun geloof vergeten in hun opwinding en angst? Had niet de grootvader van de zieke jonger, die vurige en bezielende oude dominee-boer, die voorganger was geweest van de Doopsgezinde broederschap in Pennsylvania, altijd geloofd in geloofs- genezingen In dit wanhoops-uur knielden zij alle drie voor het bed neer. Zij baden, elk op zijn beurt. Vader, moe der en tenslotte ook Ed. Om beurten «ton den zij op om het boerenwerk te doen en dan weer terug te komen om verder te bidden. Tijdens de tweede nacht kwamen de andere vier broers van tijd tot tijd mee bidden. De volgende ochtend, toen de oude, trouwe dokter toch weer terugkwam, ont dekte zijn ervaren oog iets. Het been was iets minder opgezwollen I Dr. Conklin «loot zijn ogen en bad in stilte een dankgebed. Zelfs nadat de zieke in een normale slaap was gevallen, bleven de andere gezinsleden beurt om beurt voortbidden. Het was weer avond, de larrp werd opgestoken, toen de jongen zijn ogen opsloeg. Het been was veel minder gezwol len en de verkleuring was bijna verdwenen. Na drie weken kon de jongen opstaan, bleek en zwak, maar met heldere ogen en een krachtige «tem. Ike Eisenhower kon het leven ingaan. EEN KRACHTIG Marine-Manoeuvres der West-Europese Unie. (Van een bijzondere medewerker) BUna honderd oorlogsschepen van vier verschillende nationaliteiten zullen in de loop van de volgende week elkaar in twee groe pen bestrijden in de wateren tussen Enge land en Spanje. Het zijn de gecombineerde vloten van de landen der West-Europese Unie. die zich aaneengesloten hebben om in de eerste plaats door hun houding, de vrede te handhaven. Deze eerste maal in de geschiedenis, dat vloten van verichillende nationaliteiten in vredestijd met elkaar samenwerken, heeft dus twee doeleinden. De oefening in het gevecht en demonstratie naar buiten van eenheid en kracht. Voor Nederland, dat vijftien schepen met volledige bemanning voor deze oefeningen levert, heeft deze manoeuvre dan ook veel groter betekenis dan alleen het toetsen van de gevechtiwaarde van juist die vijftien schepen. In de eerste plaats hebben niet alleen onze marine-autoriteiten het voor het zeggen gehad welke schepen zouden deel nemen. Reeds daarmee begon de samenwer king. Nederland zou die schepen leveren, welke een harmonische opbouw van de West-Europese Vloot mogelijk zou maken. Er is bijvoorbeeld in de gehele vloot van 98 schepen slechts één moederschip voor mijnenvegers. Dat is de Nederlandse „Vul kaan*. Die Vulkaan zal tijdens de manoeu vres behalve de zeven Nederlandse ook de elf Engelse en vier Belgische en acht Franse mijnenvegers van matriaal voorzien. Daar tegenover staat, dat de vijf vliegkampsche- pen in de gezamenlijke vfoot er drie Britse en twee Franse zijn, terwijl de Karei Door man thuis blijft, al hebben technische omstandigheden de beslissing in deze rich ting dan misschien bevorderd. Hoe het zij, uit deze paar gegevens blijkt reeds, dat niet hutje mutje een stel schepen bij elkaar i« gevoegd, maar dat werkelijk gestreefd Is naar de ramenstelling van een strijdvaardige vloot. Die vloot gaat op 4 Juli naar zee, nadat de voorafgaande dagen in de Engelse haven Penzance besteed zijn aan verzame len en klaar maken. Op die vierde Juli wordt een convooi met escorteschepen Zuid koersend naar de golf van Biscaye, aange vallen door de vijandelijke duikboten en bovenwaterschepen. Vliegtuigen van de vliegdekschepen zul len zowel In de verdedigende als in de aanvallende groepen worden opgenomen. De volgende dag wordt het convooi, dat natuurlijk geheel uit oorlogsschepen bestond, opgelost en zet men zich aan een bom bardementsoefening, waarna in de golf van B:scaye luchtaanvallen op de gezamenlijke vloot uitgevoerd zullen worden. Op de terugweg van de Spaanse kust naar de Engelse krijtrotsen wordt weer een con- vooislag gehouden op nog wat uitgebreider schaal dan de eerste dag. Weer zullen duik boten waarvan er totaal dertien deelnemen moeten trachten de verdediging van escorte- schepen en vliegtuigen te doorbreken. Aan boord van een van die onderzeeërs zal een speeiale nieuwsblad-verslaggever de gehele manoeuvre meemaken. Zijn ver3lag van die imposante staaltjes van na-oorlogse samenwerking zullen wij in ons blad afdrukken. KOLEN-RANTSOENBON VOOR NIEUWE GEZINNEN. Vanaf 3 Juli zal aan gezinnen welke zich nieuw vestigen of zich na de beëindiging van de uitreiking der kolenkaart TA 806 gevestigd hebben en aan hen, die genoemde kaart verloren hebben, een rantsoenbon voor kolen worden uitgereikt. REPATRIÊRENDEN. Met de „Kota Inten" worden op 13 Juli te Rotterdam verwacht o.a. J. R. Biesbroeck HulstO. A. Ferket. St JansteenA. J. de Pau, KoewachtJ. Broeckaert en P. A. Neve, Hontenisse. Aan boord van dit troepentransportschip hebben zich vier ziektegevallen voorgedaan die zeer sterk in de richting wijzen van pokken. Drie zieken zijn opgenomen in een ziekenhuis in Aden. Helaas is één patiënt reeds voor Aden overleden. Alle maatrege len zijn getroffen, opdat de ziekte zich niet zal uitbreiden aan boord. Alle opvarenden zijn opnieuw gevaccineerd, een militaire arts en een hoogleraar in tropische ziekten zijn naar Egypte gevlogen om de medische staf aan boord te versterken. De familieleden van de vier betrokken personen bij wie pokken zijn geconstateerd en van wie inmiddels één is overleden, zijn op de hoogte gebracht. PRINS BERNHARD OAAT EEN TOCHT PER DUIKBOOT MAKEN. Prins Bernhard zal Woensdag 13 Juli een lochl per duikboot maken over de Ooster- Schelde. De Prins zal die dag per vlieg tuig op het vliegveld Woensdrecht aankomen en vandaar per auto naar Wemeldinge gaan, vanwaar hij zich per motorboot naar de duikboot Zeehond van de Koninklijke Neder- landse Marine zal begeven. Deze duikboot zal dan naar de Scheldemond varen en daar zullen met de Prins aan boord duikproeven met het z.g. Snuiver-apparaat worden geno men. Het gaat hier om het varen order water met Dieselmotoren. De Prins zal dan weder via Wemeldinge en Woensdrecht naar Soestdijk terugkeren. ZESTIQ-JARIOE BLINDE TE VOET NAAR BRUSSEL. De heer C. de Boer, eigenaar van het geleidehondeninstituut Anco te Ermelo, hoopt vandaag van Amsterdam te vertrekken voor een voetreis naar Brussel, Deze 60-jarige man is geheel blind en zal alleen vergezeld zijn door zijn geleide hond. De voettocht zal gaan via Abcoude, Uithoorn. Bodegraven, Qouda, Schoonhoven, Gorinchem, Heer Andelt, Qeertruidenberg, Breda, Turnhout, Ginneken, Ulfenhout, Strijbeek, Meerle, en verder over Mechelen naar Brussel. De duur van de tocht zal 9 a 10 delgen zfinper dag wordt ongeveer 33 km. afgelegd. De grote vacantie van de R.H.B.S.-en zal eindigen op de avond van de Maandag die voorafgaat aan de eerste Dinsdag in September en beginnen op de achste Zater dag, die aan die Maandag voorafgaat, na afloop van de schooltijd. IS BENZINE TE DUUR NEEM DAN WATER Een Franse Ingenieur, Raymond Devaux, heeft onlangs een toestel uitgevonden dat hij „hydrolyieur* noemt en waarmee men door het toevoegen van water het verbruik van een motor met gemiddlede cylinder- inhoud belangrijk kan verminderen. Met een 11 P.K. „proef" Citroën heeft de uitvinder 15,5 K.M. in snelle vaart gereden en maar één liter gewone benzine en 75 gram water gebruikt. Per 100 K.M. is het ver bruik dus 6,45 liter benzine en ean halve liter water. Devaux maakt gebruik van de druk van het uitlaatgas om het water te verstuiven in een zeer fijne sproeierde micros copische druppels worden daarna geato- matiseerd, of anders gezegd, ze vallen uiteen in de elementen waaruit zij zijn opgebouwd, n.l. waterstof en zuurstof door de werking van een electrische boog die door een kleine transformator wordt gepro duceerd, die door de batterij accumulatoren wordt gevoed. Door het kaliber van de benzine-sproeier te verminderen en door de voorontsteking te vergroten, heeft Devaux niet alleen het benzine-verbruik met 40 pet. weten te verminderen, maar bovendien het gehalte van de schakelingen en de soepelheid van de derde versnelling kunnen verbeteren door het kloppen en stoten dat door gewone brandstof met lage octaan- Index in motoren met hoge compressie wordt veroorzaakt, te doen ophouden. UITVERKOOP VAN TEXTIEL. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat inderdaad aan de textiel handel de gelegenheid zal worden gegeven van 18 tot en met 30 Juli a s. textielgoe- deren vrij of iegen verlaagde puntenwaarde te verkopen, mits de verkoopprijzen met tenminste 10 procent worden verlaagd. X1 Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1, 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. wekken op bij geestelijke en lichamelijke vermoeidheid en verdrijven allerlei pijnen. huidgenezend en huidverbeterend middel is Purol. Hoort in huisl

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1