AXELSCHE li COURANT AXELSCHE H COURANT Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 2 JULI 1949. 63e JAARGANG No. 76 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Woensdag en Zaterdag Verschijnt iedere Hoofdredactie: Adres Redactie en Administratie: Drukker-Uitgeefster: T. C. VINK-van VESSEM AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Firma J. C. VINK Kruistocht door Europa. Onder deze titel schreef generaal Euan- be wer een boek, welks verschijnen in de nternationale uitgeverswereld een grote Marine-Manoeuvres der West-Europese Unie. (Van een bijzondere medewerker) D". Conklin ging de kamer uit, de moeder qh„* nnrinn«iri,»n»fl KOLEN-RANTSOENBON VOOR NIEUWE GEZINNEN. Vanaf 3 Juli zal aan gezinnen welke zich nieuw vestigen of zich na de beëindiging j- n-*i.r kolenkaart TA 806 aan hen, die genoemde een rantsoenbon voor ikt. Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAQ 29 JUNI 1949. 63e JAARQANO No. 75 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Horloge-wonderen. Op een dag vlak voor het einde van de oorlog werd een jager boven Italië in vlam men geschoten. Ontstelde toeschouwers zagen hoe de piloot omlaag suisde, kenne lijk niet In staat zijn parachute open te trekken. Toen een heuvel de man aan het gezicht onttrok, was de parachute nog altijd dicht. Een uur later vond men hen bewus teloos, maar verder ongedeerd. Zijn para chute lag open naast hem, Zijn redders hoorden, dat de piloot gered was dank zij een vernuftig instrument aan zijn valscherm dat er voor zorgde.dat dit automatisch open ging. Dit vernuftige instrumentje is slechts één van de vele nieuwe wonderen uit het dwergen-rijk der horloge-industrie- In Zwitserland, het middelpunt der moder ne uurwerk-industrie, zijn voordurend inge nieurs en uitvinders bezig nieuwe gebruiks mogelijkheden te vinden voor het bekende instrumentje, dat de meesten onzer alleen kennen als tljd-aanwijzer. De Zwitsers maken reeds volmaakte horloges, waarmee men verborgen struikrovers kan opsporen, een mensenleven kan redden, het weer kan voorspellen, rekenkundige problemen kan oplossen enz. Dergelijke mechanische wonderen zijn te danken aan de natuurlijke begaafdheid der Zwitserse ambachtslieden. De Zwitsers heb ben de uitdaging van hun land, dat de helft van het jaar bedolven is onder de sneeuw en weinig natuurlijke rijkdom bezit, aan vaard en zij zijn achter de werkbank gaan zitten. Als joe [Louis de ring (binnenkomt tikt een speciaal boks-horloge de kostbare secon den af. Als de verslaggever van een internationale voetbalwedstrijd zegt, dat er nog 39 seconden te spelen zijn, is er alle kans, dat hij een horloge in zijn hand heeft waarvan de ene wijzer de stand van de match aangeeft en waarvan de andere seconden aftikt. Als Prinses Elizabeth wil weten hoe laat het is, is het mogelijk, dat zij kijkt op het kleinste horloge ter wereld. Een horloge dat ongeveer half zo groot is als een Amerikaanse cent en dat haar als huwelijksgeschenk werd aangeboden door de Zwitserse regering. De agent, die u aanhoudt, omdat u te hard reed, bezit waarschijnlijk een horloge dat uw snelheid precies registreerdeweet dus, dat het nutteloos is met hem te debat teren. Een gevechtsvlieger laat zijn bommen vallen met behulp van een horloge, dat ach teruit loopt en een politieagent, die betrok ken raakt in een schietpartij kan de afstand tot zijn tegenpartij berekenen dank zij een relemeter-horloge, dat werkt met de vonk van het geweer en het geluid van de kogels. Overal ter wereld zijn fabrieken, die .pro ductie-meters" gebruiken om de productie van de arbeiders te controleren. Tijdens zeilwedstrijden starten de jachten met behulp van een horloge dat aan de voorkant rode schijven heelt, waarvan er elke minuut één verdwijnt. Er zijn Zwitserse ambachtslui, die, wetend dat op buitenissigheden verzotte Amerika nen hun beste klanten zijn, de onmogelijkste dingen proberen en dan nog slagen ook. Niet zo* lang geleden belde een van het Amerikaanse consulaat: „Is er soms een wet die het verzagen van het houden vijfdollar- stuk verbiedt?* .He?* .Ja ziet u eens, ik zou er een horloge in willen maken 1* .Maar dat is toch onmogelijk" zei de consul. De horlogemaker deed het echter en wel op zo'n manier, dat zijn horloge niet te onderscheiden is van een gewoon vijfdollarstuk. „Ik moest het wel doen zei hij Ik had een weddenschap gesloten met een aandere horlogemaker en die ging om dat vijfdollarstuk*'. Sedert dien maakt hij voor 500 dollar per stuk dergelijke horloges ten gerieve van vreemdelingen. Hij kan vrijwel elk muntstuk dat zij hem geven, verwerken. Bijna elke Zwitserse fabriek heeft zo'n horloge-fanaticus. Velen van hen zijn al bo ven de zeventig, maar zij zijn dag en nacht bezig met experimenteren. Een scberp-ogige patriarch maakte het dunste horloge ter wereld bij verkoop zou het zeker 5000 dollar opbrengen. Een andere veteraan zat op een dag macaroni te eten, toen hij zich afvroeg of het mogelijk zou zijn, een horlo ge te maken, niet groter dan het gat van een macaroni-pijpje. Zijn vrienden zeiden dat hij gek was, maar zes jaar later was het horloge klaar. Dergelijke horloges zijn zelden gebruiks voorwerpen meestal gaan ze regelrecht naar een museum of een verzamelaar. Maar andere zijn beter bruikbaar. Kort geleden werd er één gemaakt door een horlogemaker, die golf speelde en merkte, dat hij van één partner nooit kon winnen. Op een dag ontdekte hij tot zijnschrik, dat zijn vriend niet verder kon tellen dan tot tien. Gepiqueerd trok de man zich terug in zijn werkplaatszes maanden later kwam hij te voorschijn met een horloge, det het aantal slagen bij golf telt. Het instrumentje heeft achttien gaatjes in zijn wijzerplaat, één voor elke hole; er zit een drukknop aan, die elke slag registreert en de totale score opschrijft. De grootvader van Jean Jacques Rousseau maaktn eens een horloge in een kleine zil veren schedelde wijzerplaat was verborgen tussen de kaken. Napoleon placht door Oenève rond te dwalen op zoek naar der gelijke rariteiten en zijn vrouw losephine nam een Zwitser in dienst, die een" arm band moest maken, waarin een horloge ve'borgen was. Wie door de horloge-buurten van Geréve of Bienne loopt, heeft alle kans daar men sen tegen te komen als ex-koning Michaël Age Khan, Winston Churchill en Haile Selassie, op zoek naar een nieuwe aanwinst Een Qeneefse horlogemaker werd onlangs uit londen opgebeld door ee prins van Irak „ik heb zojuist Big-Ben gehoordkunt u een horloge voor me maken, dat precies zo speelt .Dat hoef ik niet voor u te maken" was het onverwachte antwoord dat heb ben wij In voorraad". Dergelijke horloges worden natuurlijk niet dagelijks verkocht; daarom wijden de Zwitserse ingenieurs hun aandacht ook aan minder kostbare, maar nuttiger instrumenten. Eén ingenieur, Hans Wildorf, had de leiding van een laboratorium, waar men van 1910 tot 1939 experimenteerde met een water dicht, tegen schokken bestand horloge, dat zichzelf zou opwinden. De eerste practische proef werd genomen, toen Wilsdorf een nieuw soort hermetisch gesloten horloge om de hals hing van Mercedes Oleitze, toen zij op het punt stond het Kanaal te gaan overzwemmen. Tien en een half uur later werd juffrouw Oleitze uit het water getrokkenhet horloge werd gecontroleerd en er mankeerde niets aan. „Eigenlijk was het heel eenvoudig* zei Wilsdorf tot de verbaasde deskundigen ,wij werden geïnspireerd door de oester*. Later vond Wilsdorf een oplossing voor het probleem van het opwinden me behulp van een kleine rotor, die de veer opdraait telkens als de pols zich beweegt. Zijn anti-schok- mechaniek is in principe hetzelfde als dat van de schokbrekers in een auto. Eén keer hebben de Zwitserse horloge makers hun onvermogen moeten erkennen. Dat gebeurde, toen een Afrikaans stam hoofd verlangde, dat zij een horloge zouden bouwen in zijn grote gouden voortand. Hij zag er van af, omdat dit karweitje wel enige jaren zou vereisen. .Coronet.' EEN STUKJE JAVAANSE ADAT. Zwoegend, ploeterend en zwetend trekt het troepje militairen door bossen, over bergen, door ravijnen en sawah's. Ze zien de vrouwen op de sawah's druk bezig met het uitzetten van de bibit (jonge rijstplantjes). Ja, zelfs vrouwen met een spelend of slapend kind in de slendang op de rug. .Wat een land, wat een land", werd er gemompeld. Ze zien niet anders dan vrouwen op de sawah's. Geen man is te bekennen. Ze vragen zich afWat doen de mannen eigenlijk? Het rijstveld moet men beschouwen als een vrouw. De man trekt 's morgens met zijn karbouwen en ploeg er op uit om het land piantklaar en vruchtbaar te maken. Traag en langzaam zien we dan de ploeg door de zuigende modder voortgaan. Als dit zware werk klaar is zien we de man niet meer op de sawah verschijnen dan nadat de padi gesneden is en aan de kant van de weg is opgestapeld- Het land is vruchtbaar gemaakt en nu is dus het verdere werk voor de vrouw. Zij zal al haar krachten geven om de oogst zo rijk mogelijk te doen zijn. Ieder plantje wordt afzonderlijk door rappe, vlugge handen in de modder geplant. Na twee a drie maanden schieten de aren (de padi) al uit. Dit is dan de tijd, dat de rijstvogeltjes, mooi getekend, zoals de manjars (wevervogeltjes), glatiks, non- neljes, enz. enz. verschijnen en die ais men ze hun gang liet gaan, een groot deel van de oogst zouden doen verdwijnen. Nu is het tijd dat men van de vroege ochtend tot de late avond vrouwen en opgeschoten kinderen op de sawah's ziet. Oude blikjes, stukjes boomschorsen en oude kapjes dienen om vogelverschrikkers te vervaardigen. Om de vijf k tien minuten hoort men dan op de sawah een afgrijselijk gekrijs vsn de vrouwen en kinderen en gerammel van blikjes dat horen en zien vergaat. De vogels schrikken op en vliegen dan in hele zwermen weg om het op een ander rijstveld opnieuw te proberen. Na vier maanden is de padi rijp en nog zien we de vrouw met haar kroost op de sawah. Vaardige handen snijden dan de padi aat voor aar met behulp van een rijslmesje of ani-ani. De padi wordt dan in bossen gebonden en aan de kant van een landweggetje verzameld. Nu laat de man zich weer op de sawah zien en brengt de padi. met behulp van een pikolan, naar de dessa. De padi is geheel alleen door de vrouw verzorgd van bibit tot dat ze geoogst is. De padi moet nu beschouwd worden als een kind of beter als een baby. De man neemt dus het kind in ontvangst en in triomf gaat hij met een blij gezicht naar zijn dessa. Als de oogst binnen is, wordt er feest gevierd door de hele dessa. En iedere bezoeker, rijk of arm, moet mee eten. GAAT EEN TOCHT )OT MAKEN. Woensdag 13 Juli een aken over de Ooster al die dag per vlieg- Voensdrecht aankomen naar Wemeldinge gaan, r motorboot naar de i de Koninklijke Neder- geven. Deze duikboot •Idemond varen en daar aan boord duikproeven apparaat worden geno om het varen onder iren.' De Prins zal dan ;e en Woensdrecht naar BLINDE TE VOET JRUSSEL. >er, eigenaar van het t Anco te Ermelo, kmsterdam te vertrekken ar Brussel, an is geheel blind en zijn door zijn geleide- zal gaan via Abcoude, i, Oouda, Schoonhoven, ndelt, Oeertruidenberg, Ginneker, Uifenhout, verder over Mechelen )cht zal 9 a 10 diigen rdt ongeveer 33 km. intie van de R.H.B.S.-en ivond van de Maandag de eerste Dinsdag in ten op de achste Zater- Aaandag voorafgaat, na ltijd. )UUR NEEM DAN VTER ieur, Raymond Devaux, toestel uitgevonden dat oemt en waarmee men van water het verbruik t gemiddlede cylinder- n verminderen. Met een roën heeft de uitvinder vaart gereden en maar tenzine en 75 gram r 100 K.M. is het ver- r benzine en ean halve ibruik van de druk van het water te verstuiven sproeierde micros- worden daarna geato- :rs gezegd, ze vallen ïenten waaruit zij zijn terstof en zuurstof door en electrische boog die tsformator wordt gepro- e batterij accumulatoren ar het kaliber van de verminderen en door vergroten, heeft Devaux jnzine-verbruik met 40 tideren, maar bovendien Ie schakelingen en de lerde versnelling kunnen t kloppen en stoten dat dstof met lage octaan- met hoge compressie e doen ophouden. 3 VAN TEXTIEL. in Economische Zaken :rdaad aan de textiel- >.id zal worden gegeven 10 Juli as. textieigoe- irerlaagde puntenwaarde de verkoopprijzen met it worden verlaagd. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè fl. 1.55. Buitenland fl. 2, uniiciiieiiii oasi. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1. - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. wekken op bij geestelijke en lichamelijke vermoeidheid en verdrijven allerlei pijnen. om ulor N Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1