AXELSCHE H COURANT AXELSCHE H COURANT Chr. Hist. Unie. Stemt op 16 JUNI a.s. op No. 1 van lijst 2 Denkt goed na. Stemt C.-H. P. J. van Bendegem 2 W. de Feijter Wzn. 3 P. A. Wondergem 4 Chr. Hollebek 5 Joz. P. Dieleman 6 Lev. de Feijter 7 Jasp. Heijnsdijk 8 Jac. de Feijter Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 18 JUNI 1949. 63e JAARGANG No. 72 s NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: "AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Een paradijs in de woestenij. BEVLOElïNG VAN DE SAHARA. Toen professor Justin Savornin in de zomer dat de aarde oorspronkelijk geheel met water bedekt is geweest. Dit was ongeveer vijftig millioen jaar geleden, toen de aarde voldoende was afgekoeld om het water de gelegenheid te geven zich te vormen. In bron, en er komen een witle moskee, een radio-station en een aantal gelijkvormige huizen. Elk gezin krijgt een hectare grond met precies 121 dadelpalmen, en in elke oase zal er plaats ziin voor tweehonderd Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 15 JUNI 1949. 63e JAARGANG No. 71 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM HUISDIEREN IN HET LEGER. Het houden van dieren is de geliefkoosde sport van alle troepen te velde. Een mens moet Iets kunnen vertroetelen, en dat is de manier waarop de soldaat zijn vaderlijk instinct botviert. Maar nooit heeft een leger zoveel verschillende dieren meegesjouwd Is het 14e leger in Birma, t Een officier van de inlichtingendienst 'hield er in Arakan een tam beertje op na, dat later de eer heeft gehad verbannen te worden uit het Grand Hotel in Calcutta, nadat het een stuk van een matras had verslonden. Een officier van de 5e Brits- Indische divisie had een tam schaap, dat hem langs de hele weg naar Tiddim heeft gevolgd en geduldig in de tent wachtte, terwijl zijn meester werkte of sliep. In het zelfde hoofdkwartier bevond zich een wer kelijk prachtige Siameese kat, waarmee op dat ogenblik geen land was te bezeilen, omdat haar baas op tournée was. En een sergeant van de transportafdeling, die spe ciaal met het verdelgen van slangen en ander kruipend gedierte was belast, hield er een pylon van een meter of drie op na, waarvoor hij gewoonweg niet genoeg doen kon. Honden waren er bij duizenden. Zo lang als het Britse leger in Birma was, liep geen kamponghond gevaar te verhongeren, hoe schurftig hij ook zijn mocht. De offi cieren hadden buldoggen en patrijshonden. Luitenant-Generaal Soen Li Shen, de com mandant van het eerste Chinese leger, had een herdershond, Mogaung geheten, met niet minder dan zes jongen, die genoemd werden naar al de plaatsen, waar de Chi nezen de Japanners hadden verslagen: Myikyina, Bhano, Namkam, enz. De com mandant van het 23ste Brits-Indische corps vergenoegde zich met een kleine verzame ling eenden, die hem volgde naar elke nieuwe plaats, waar het hoofdkwartier zijn tenten opsloeg. Naast de chauffeurs van de legerauto's zaten kleine aapjes, die nijdig snaterden tegen leder, die onbeschaamd genoeg was hun voertuig te passeren. Papegaaien en parkieten, schitterend van kleur maar met een zeer kleine woordenschat, prijkten in elke officiersménage. Muildieren, over het algemeen zo onpopulair, dat men ze de .vergeten fauua" van het veertiende leger zou kunnen noemen, koesterden zich niet temin in de genegenheid van hun Indische verzorgers, die snikten als kinderen, wan neer een van hun beestjes iets overkwam. Bijna elke eenheid hield kippen. De prijs van een levende kip in een Birmees dorp was gewoonlijk een oud hemd, drie blikjes vlees of vijftig cigaretten. Niet dat die kippenhouderij veel opbracht 1 De hanen kraalden de hele nacht door, en de kippen deden van alles, behalve leggen. Het merkwaardigste, wat ik in dit ver band heb opgemerkt, betreft een aantal kalkoentjes. Een jong officier van het veer tiende leger kocht in Delhi een kaikoense haan met echtgenote, die daar al even zeldzaam waren als in Engeland in oor logstijd. Hij nam ze mee, toen hij naar Birma terugkeerde, per spoor en per autc, want die bees<jes waren bestemd voor het Kerstmaal van zijn manschappen. Mevrouw Kalkoen legde haar eerste ei op de veer boot op de Brahmapoetra en haar eigenaar verorberde het de volgende morgen bij zijn ontbijt. Toen het Kerstmis was, betaalden de kalkoenen, evenals vele van hun ras genoten op de hele wereld, de tol aan de natuur, maar niet voordat er nog zes eieren waren bijgekomen. De eieren werden onder een broedse kip gelegd. Een week later kreeg de compagnie bevel zich per auto naar de vlakte van Shwebo te begeven. Haastig werd er een kippenhok getimmerd, dat precies in de vrachtauto paste. Er waren drie compartimenteneen voor de eenden, een voor de kippen en een voor de broedse hen met de eieren. Het was een reis van meer dan 1600 kilo meter over een van de slechtste wegen in heel Azië. Men was in het geheel achttien dagen op weg, maar de kip bleef kalm op haar eieren en hoe onwaarschijnlijk het ook klinkt, kropen er in het nauwe dal van de Kalewa, terwijl de auto op het slechtste deel van de weg heen en weer werd ge slingerd, drie kleine kalkoentjes uit de dop. De commandant, die meer vertrouwen in zijn kip had gesteld dan de rest van de compagnie, won een aantal weddenschap pen; de kalkoentjes overleefden de rest van de tocht en werden bewaakt en ver zorgd door een korporaal uit Noord-Enge- land, de vroegere middengewicht boks kampioen van het Brits-Indische leger, dezelfde, die ook het kippenhok had ge timmerd en daarna de auto bestuurde, waarin zijn lievelingen werden geboren. Hij was van mening, dat zijn kalkoentjes een beter lot toekwam dan met Kerstmis te worden opgepeuzeld. De geschiedenis vermeldt verder niet, of de officier afstand van zijn Kerstmaal heeft gedaan. „The Times". CONSUMPTIEPRIJZEN IN CAFé'S E.D. VRIJ. De Staatscourant bevat de beschik-con- sumptie-ijs en van dranken en consumptie ijs voor gebruik ter plaatse van de verkoop. Hiermede zijn thans de prijzen van alle dranken, welke in hotels, restaurants, café's e.d. inrichtingen nog aan een maximum waren gebonden, vrijgelaten. Alle Kiezers en Kiezeressen die evenals vorige malen weer gebruik wensen te maken van een auto om hun stem uit te brengen, gelieven zich vóór 16 JUNI a s. op te geven bij één der onderstaande adressen: Joz. Dieleman, Kijkuit (Kanaal) H. Dieleman, Sassing J. de Feijter-Scheele, Kijkuit L 5 P. de Jonge. Steenovens M 16 J. Hollebek, Spui O 8 P. J. van Bendegem. Julianastraat 68 J. Overdulve, Julianastraat 79 P. A. Wondergem, Nieuwstraat 5 J. Scheele. Koestraat 36 werkgever een soort kwitantie. Dat is een gegomd strookje, waarop de werkgever heeft aangetekend hoeveel zegels en welke soort zegels hij in het afgelopen kwartaal voor de arbeider or» het zegelblad heeft moet de arbeider, na- rertuigd heeft, dat hij elde aantekening eens plakt of- als hij de 'erkgever in bewaring deze laten plakken. hoe komt de arbeider Hen heeft hij zich reeds ale Verzekeringscom- zijn district. Hij kan tot de S.V.C. hem in miekaart stelt. Heeft emeld, dan dient hij g zo spoedig moge- 5 iets over de rechten, ïgeduid, dat er aan- ouderdomspensioen, veduwen- en wezen- mspensioen bedraagt de aanvang af in de lomen f 6. tot 12. per i de leeftijd, waarop :nzo krijgen de bij igen op het 65e jaar ■jarigen f8.-, de 25- invaliditeitspensioen an het ouderdoms- en hoogst f 8.- zijn. i, dat tot 60e jaar gekeerd is f 5.- per f 1.- per week voor pensioen houdt op verjaardag bereikt edragen worden ver- waarin de premie is betaald. Voor de gehele jaar in de ie regeling anders en r gunstig. I eens gesteld wordt rechten volgens de taan geheel los van sioenfonds. De pen ispensioenfonds voor worden dus genoten liteitswet. ijk punt is, dat de dat de regeling terug- Mei 1947, premies :n uit het Landbouw- de tijdvakken, gedu- periode 1 Mei 1947 landbouw werkzaam omen de hoogte van e. De arbeider zal er en het inlichtingen- elijk met zijn eerste irangen, en dat ook r genoemd tijdvak, n. is loondienst in de ïoudt zijn reeds ver- f| ouderdomspensioen- zijn aanspraken bij en; deze nemen een ondienst een einde olg hebben, dat een srkzaamheden in de tijd onderbreekt, bij vrouw en kinderen ook al is hij jaren Daarom wordt aan niet meer in de land- ertheid gegeven zich aliditeit en overlijden premie van f 1, 'zekeren, ten hoogste 26 weken. Wil hij nspensioen nog ver jan kan hij de volle r week voor eigen eveneens hoogstens etting is slechts een Uleen het allervoor- ien behandeld. Maar jn, dat, wil de zaak werking van iedere nd nodig is en dat premiebetaling voor ogste belang is. IN I Abonnement* prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. m 10X7 wnnr rip ppratp maal wpp* fin hpt Abonnements prijs t Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prlji 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regel») 1 5 regel» 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. ieders. Doos 45 ct. >letten. Koker 75 ct.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1