GALA JIHEE 1 Löo r Ver Gwee iïlensen om „Drie mensen" Niemeijer® Fa. In verband m;t Pinksteren verschijnt het eerstvolgend nummer op Zaterdag 11 Juni. Uit onze omgeving. P1NKSTER-QEBEURTENISSEN. Gewoonte getrouw maakt Z.-Vlaanderen zich op om Pinksteren met de nodige festiviteiten te vieren. Dat Axel hierbij een grote rol speelt is ook als van ouds. De „O/anjaruiters" hebben een grote taak op zich genomen en een provinciaal con cours georganiseerd waarop de beste ruiters uit geheel Zeeland elkaar gaan bekampen. Ook de V.V. ,Axel" heeft een wedstrijd belegd en de 3e Pinksterdag staat in het teken van de wielersport. Circa 60 renners gaven zich reeds op voor ds ronde van Axel. Er zullen betrekkelijk veel Zeeuwen aan de start verschijnen en ook andere bekende renners, w.o. Fr. Vos, Drost, v.d. Elshout en de winnaar van de eerste ronde, W. Rijvers. Van de overige Pinkstergebeurtenissen willen wij hier nog noemen, de voetbal wedstrijd Xerxes—C.O.R.T. (Roubaix) op 2e Pinksterdag te Clinge, waarin o.a. Faas Wilkes en een tweetal Franse Internationals (Dobois en Da Ru') zullen meespelen. EXTRA WONING-TOEWIJZING. Volgens het woningbouwprogramma 1949 zouden oorspronkelijk in dit jaar circa 31.000 woningen in uitvoering worden ge nomen. In het reeds verstreken deel van 1949 zijn echter belangrijk meer woningen gereed gekomen dan in uitvoering werden genomen, Op 1 October 48 waren r.og 47000 woningen in uitvoering, thans is dit aantal vermin lerd tot 37030 De miteriaal en arbeiderspontie laten echter toe dat een groter aantal woningen in uitvoering wor den genomer. Bovendien r.e mt de productie van mon tagewoningen sneller toe dan in de aanvang van het jaar werd verwacht. Daarom acht het ministerie van wederopbouw en volks huisvesting het verantwoord het woning bouwprogramma 1949 te verhogen met 6400 woningen, nl. 3000 moniagewoningen en 3400 traditionele woningen. Bij de verdeling van deze woningen over de provincië i en de grote gemeenten is er rekening mede gehouden, dat deze aanvul lende woningtoewijzing in de eerste plaats zal moeten worden gebruikt voor de bevor dering van de induslriële ontwikkeling van om land. O juistheden, welke bij de ver deling V3 'i oorspronkelijke contingent voor 1949 waren ingeslopen en moeilijkheden, welke na de verdeling gebleken zijl moe ten door de nieuwe verdelingen worden op geheven. Bovendien moet natuurlijk rekening wor den gehouden met de mogelijkheid dat met de bouw van deze aanvullende 6400 wonin gen nog in de loop van dit jaar begonnen wordt. De toewijzing is dan ook op zulk een wijze geschied, dat in het algemeen die provincies, welk het verst gevorderd zijn met de uitvoering van hei woningbouwprc- gramma 1949 voor de grootste toewijzing in aanmerkt g komen. Op voorstel van de sub-commissie van het centraal orgaan voor de wederopbouw en de bouwnijverheid, belast met de ver deling van het woningcontingent, zullen deze 64C0 woningen als volgt over de provinciën en de drie grootste steden worden verdeeld Groningen 425, Ft island 350, Gelderland 630, Utrecht 300. Noord-Holland 1000 Zuid Holland 825, Zeeland 300, Noord- Brabant 900, Limburg 500 Amsterdam 100, Men zal opmerken, dat het totaal van deze gedetailleerde cijfers6350 is. Het mini sterie van wederopbouw verklaarde dit ver schil, door op te merken, dat deze gede tailleerde cijfers, afgegronde cijfers zijn en dat er hier en daar enige speling mogelijk is. PRTMIEKEUR1NG VOOR MERRIES. 2 Jarige merries, geb. 1947. kleine maat 1 Nellie eig. W. Koster. Overslag 2 Irene van Duboishoeve, eig. W. L. den Hamer Axel3 Ida van de Waranda, eig. A. C. van Waes, Zuiddorpe4 Gipsy van Coegors tig. P. A. P. Dieleman, Zaamslag5 Erna van de Waranda, eig. A. C. van Waes, Zuiddorpe. Grote maat. 1 Evina van Catharinahoek, eig. Wed. Jac de Feijter, Boschkapelle2 Jenr.y van Stella, eig C. van Overloop, Zuid- dorpe3 Truida, eig. P. A. P. Dieleman Zaamslag; 4 Ethel van Jaap, eig. L. Dael- man e c-, Westdorpe5 Mia van Annie, eig O. Kerckaert, Westdorpe; 6 Greta van Loose's hof. eig. C. de Putter, Axel7 El frida van Roem, eig. L. O. J. Daelman e.c. Westdorpe; 8 CiaFona van Duboishoeve, eig. W. L. den Hamer, Axel9 Première van Nico, eig. C. A. Dekkrr. Axel; 3 Jarige merries, geb. 1946. kleine maat: 1 Mia, eig. G. J. van Waes, Zuiddorpe 2 Clara van Marquis, eig. P. J. de Waal Axel3 Clairona van Luntershoek, eig, A. E. Goethals, Westdorpe; 4 Carina van Ca- rinahoek, eig. Wed. jac. de Feijter, Bosch kapelle 5 Honda \an de Waranda, eig. A. C. van Waes, Zuiddorpe 6 Wilma van Catharinahoek, eig. Jac. de Feijter Cr. Bosch kapelle 7 Cortina, eig. F. van Hoeve, Axel. Grote maat. 1 Truida van Nita, eig. L. O, Daelman, e c. Wtstdorpe; 2 Florida van Loose'shof eig. C. de Putter, Axel3 STpa van Peter, eig. Wed. J. van Cadzand, Axel 4, Caline, eig. P. Tollenaar, Axal 5 Nelly eig. Osw. Kerckhaert, Westdorpe. 4 Jarige merries, geb. 1945. kleine maat: 1 Elegante van Coegorspolder, eig. P. A. P. Dieleman, Zaamslag; 2. Sor ja van Catha rinahoek, eig. W. L. den Hamer; 3 Annie van Passluis, eig. Wed. C» H. van Waes, Westdorpe4 Gonnie van Axel, eig, Iz. de Feijter de Mul, Axel5 Coras eig P. Dieleman, Axel6 Ada van Coegorpolder, eig. A, Ramondt, Sluiskil, 7 Sarina van Catharinahoek, eig. Wed. Jac. de Feijter, Boschkapelle. Grote maat, 1 Flora eig. D. Dekker, Axel; 2 Fanr.y, eig. C. van Overloop, Zuiddorpe 3 Margriet van Axel, eig. Iz. de Feijter de Mul, Axel. 5 10 jar. merries geb. 1944-39 kleine maat. 1 Irene, eig. Iz. de Feijterde Mul, Axel 2 Lucie van Zuiddorpe, eig. G, J. van Waes Zuiddorpe; 3 Gonry van Marqius, eig. L. O. J. Daelman Wtstdorpe; 4 Baeute van Zuiddorpeeig A. G. J, vad Waes, Zuid dorpe 5 Rosette v, Passluis, eig. Wed C. H. van Waes, Zuiddorpe; 6 Ineke van Pas sluis. eig. Wed. C. H. van Waes, Zuiddorpe 7 Stella, eig, A. P. Fassaert, Boschkapelle; 8 Cisy van Zuiddorpe eig. A. C. van Waes, Zuiddorpe Grote maat, 1 Jeanette van Cla'ron, eig, L. Daelman Westdorpe; 2 Maria van Pas sluis, eig. C. H. van Waes, Westdorpe; 3 Diana. eig. A. Murre. Sluiskil4 Irene van Certain, eig. A. Murre. Sluiskil5 Nita van Clairoi, eig. L. Daelman e.a, Westdorpe 6 Carta van Marquis, eig. L. Daelman e.a, Westdorpe 7 Freule Aan Axel, eig. Iz. de Feijter—de Mul, Axel; 8 Wallonevan Coe gors, eig. P. A. P. Dieleman, Zaamslag; 9 Paula Van Sas, "ig C. A. Dekker, Axel 10 M rza van Catharinahoek, eig. Iz. de Feijter—de Mul, Axel. 11 Kitty van Looses- hof eig. C. de Putter, Axel. 12 Clairona van Coegorspolder, eig. P. A. P. Dieleman, Zaamslag. 13 Malise van Marquis, eig. L. Daelman, e.a. Westdorpe 14 Fedora van Zuiddorpe, eig. A. C. van Waes, Zuiddorpe. - FEUILLETON door: HUGO BETTAUER. 20) Zegt u mij, wal er in u is omgegaan, ver klaart u mij de mystische drang, waar u onder lijdt, beschrijft u de wilsverlammirg die zich van u heeft meester gemaakt en laat u al het andere aan mij over. Ben ik eenmaal achter uw geheim gekomen, dan zal ik er ook gebruik van weten te maken Wilsverlamming, suggestie door een mystieke macht, verstoring van het bewustzijn, on weerstaanbare drang dat zijn mooie din gen, meneer Hartwig. Men zal u niet ver oordelen, maar naar Dalldorf brengen en u dan na een jaar als volkomen hersteld ontslaan. Nu in Dalidoif kunt u met het vermogen, dat uw bosk vertegenwoordigt en uw drama nog zal opleveren, als een prins leven en twee nieuwe stukken schrij ven. Maar spreken moet u, meneer Hartwig, mij moet u alles vertellen Hartwig luisterde kalm naar zijn verde diger en antwoordde dan Het spijt me, waarde heer Nagelstock, maar ik zal u in hel geheel niets zeggen. In de eerste plaats verlang ik, dat de offi cier mij mijn schuld bewijst. Heeft hij dit gedaan, dan zal ik misschien spreken. En daarbij bleef hel en Nagelstok moes SproetenSPRUTOL LEVENSLANG VOOR KARL HOFMANN. Tegen de S.D.-er Hofmann, die o.a, te Terneuzen heeft gestaan, was '4 dagen geleden door de proc.-fiscaal levenslang geëist. De uitspraak van het Hof was gis teren conformwel kreeg H. nog recht op cassatie» Zijn handlager Haasz kreeg vier en een half jaar met aftrek. Tegen hem is de eis 5 jaar geweest. RIJKSPOLITIE HULST KAMPIOEN VAN ZEELAND EN ZUID-HOLLAND. Het politie- elftal van de afdeling Huis», dat zijn laatste weds'rijd met 3—2 van Middelburg won en daardoor ongeslagen kampioen van Zeeland werd, ram te 's-Gravenhage deel aan de kampioenschap pen voor Zeeland en Z. Holland, Ofschoon de politiemannen een zware reis achter de rug haoden en ze reeds om 4 uur in de morgen uit Zeeuws Vlaanderen ver trokken wiren, bonden zij vol mo:d de strijd tegen 's-Gravenhage aan, welke wedstrijd met een 2—2 gelijkspel eindigde. Bij ver lenging wisten zij de winner.de goal te scoren. Vervolgens werd gespeeld tegen Dordrecht. Met de rust stond deze ploeg met 1 0 voor, Even voor het einde wisten de Z. Vlamingen gelijk te maken. Bij ver lenging scoorden ze maar liefst 3 goals, zo dat ze met 4—1 wonnen en dus kampioen van Zeeland en Z- Holland werden. Majoor van Helden reikte met een toepasselijk woord de kampioensbeker uit. Voor het examen assistent der invoer rechten en accijnzen slaagden o.m. de heren G. A. van Boven en M. Walraven te Axel en J. Dieleman, de Poorter, Haarsen, Ligthart, Sü'zie en v. Groningen te Koewacht. Begin de dag met IVOBOIi Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. Pennings (medewerking Kerken Kinderkoor) en nam. 2.30 uur Ds. Penrings, (Bed. H. Doop.) Geref. Kerk. Voorm. 10.30 uur en nam. 3 uur Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) Voorm. 10 uur en nam. 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Kerk te Zoutespui. Geen opgave ontvangen. Ge-ef. Gemeente. Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Leesdienst. KOEWACHT. Gemeenteraadsverkiezing. De nummering van de lijsten voor dea.s gemeenteraadsverkiezing is als volgt. No 1 lijst Polspoel no 2 lijst van de Goore, no 3 lijst de Schepper, no 4 lijst Janssens no 5 lijst Matthijs. Voetballer.. Alhier had een voetoalwedslijd plaais tus sen de elftallen, grenskommiezen en een gecombj elftal van politie en gemeente amb tenaren. Ondars de versterking van kommie zen van een andere plaats en een beetje eenzijdigheid van de scheidsrechter lukte het de kommiezen niet een overwinning te behalen. Met de rust was de stand 3—0 in het voordeel van de gecombineerden. Na de rust waren de kommiezen iets meer in de aanval en wisten ook een doelpunt te maken. Verder bleef het doel der gecombi. neerden echteif.gesloten en konden de kom miezen hun achterstand niet meer Inhalen. De eindstand bleef dan ook 3—1 voor het gecombineerde elftal. in zijn hart toegeven, d it deze tactiek waar lijk nog zo dom niet was. Want ten slotte bevond het O. M, aan de rechtbank Berlijn I, waargenomen door Hellmert Röhrich,zich in een nog grotere verlegenheid dan de teleurgestelde mr. Nagelstock. Want waarvan moest deze beklaagde eigenlijk worden beschuldigd Het leed geen twijfel of Hartwig had de dames Mül- ler, Möller, Jensens, Pfeiffer en Cohen vermoord en beroofd. Maar waar waren de „corpora delicti' waar de lijken of ten minste overblijfselen er van Geen enkel voorwerp uit de nalatenschap der vermoorde vrouwen was teruggevonden Tevergeefs had men steeds w;er opnieuw de gehele omge ving van Berlijn over e:n afstand van hon derd kilometer, de bossen, meren en rivie ren afgezocht. Niets had men gevonden. Ook de verschillende huiszoekingen in de kamer van Hartwig en de woning van de weduwe Armbruster hadden geen enkel resultaat opgeleverd. Geen kledingstuk, geen sieraad niets was gevonden, wat aan één van de vermoorden had toebehoord kunnen hebben. En daar kwam nog bij. dat die Krause, sinds hij weer Joachim von Dengern was de autoriteiten totaal in de steek liet, Wel zag men de nieuwe commissaris der recher che, Dr, von Dengern, slechts zelden op zijn bureau, wijl hij, naar hij voorgaf, een onderzoek instelde in de zaak Hartwig, maar in werkelijkheid genoot men van hem niet meer de minste steun. Het geval Hartwig scheen voor hem te hebben afgedaan, hij hulde zich in een merkwaardig stilzwijgen i Nieuwe bonnen. voor het tijdvak van 5—18 Juni 1949. Voedingsmiddelenkaarten 905. 161 Vlees A, B, D 100 gr. vlees 162 Vlees A, B 163 Vlees D 164 Alg. A, B, D 165 Alg. A, B, D 165 Alg. A, B 167 Alg.^A, B 172 Alg. B 174 Alg. D 175 Alg. D 300 gr. vlees 100 gr. vlees 250 gr. rijst 250 gr. boter of mar garine of vet 250 gr. boter of mar garine of vet 200 gr. kaas of 250 gr. korst), kaas 500 gr. boter of mar garine of vet 125 gr. boter of mar- garLe of vet 100 gr. kaas of 125 gr. korstl. kaas Tabakskaarten 903. 85, 86 Tabak QA 2 rant, sigaretten of 87 Tabak QC kerftabak 2 rant, sigaretten of kerftabak en zo vaak hij bij de officier werd ontbo den om met deze de aangelegenheid te bespreker, verklaarde hij steeds weer rchou- derophalendIk heb mijn plicht gedaan, doet u nu de uwe en dient u getroost de aanklacht in. Tot op een dag in October de officier inderdaad besloot, daartoe over te gaan. Het werd een zuiver op indicia gebaseerde aanklacht, zoals die, uit een oogpunt van merkwaardigheid bedenkelijkheiden ten slotte toch ook weer van motiveering, nog nooit in de annalen der duitse jurisrudentie was voorgekomen. Nagelstock wreef zich vergenoegd de handen. Hij wist heel goed, dat hij reeds bij voorbaat bezwaren tegen de redactie van de dagvaarding zou kunnen inbrengen, dat het ten slotte geheel niet onmogelijk zou zijn het proces, zo al niet geheel te verhin deren, dan tcch maanden lang te kunnen uitstellen. Maar daarom was het hem niet te doenhij had het proces nodig en ver langde dus niets anders dan hft te laten doorgaan en hoe vermeteler de dagvaarding des te groter was de kans op het succes voor de gezworenen. Nagelstock kende de roman van Hartwig reeds'bijna uit het hoofdhij bezocht nu ook alle repetities van het stuk „Drie men sen" hij bestudeerde Mantegazza en Lom- broso hij correspondeerde met Freud in Weenen, corculeerde de bekendste psycho analytici der wereld, bewoog geleerden uit Parijs, Londen en Rome er toe, zich als deskundige aan te bieden, kortom, hij bereid (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreifende bonnen voorkomen.) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 907 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieker). Geldig zijn de bonnen gemerkt met letter P. De niet aangewezen bonnen 144, 149, 150, 151, 153, 156, 157, 158 en 159 kunnen worden vernietigd. de een proces voor, zoals de wereld nog nooit zou hebben gekend. Interesseerde Von Dengein zich echter, sinds hij zijn nieuw ambt bekleede. inder daad niet meer voor de zaak Haitwig Liet hij het rechterlijk college met opzet in de steek? Geenszins zonder er iemand iets van mede te delen vorste hjj verder, deed hij al het mogelijke, om de gruwelijke misdaad van de romanschrijver op te lossen. Welis waar ging hij niet te werk als de detective helden in de boekenhij onderzocht niet de schoenzolen van Hartwig om uit de aan- kleefselen van deze af te leiden, waar de moordenaar zich buiten Berlijn zou hebben opgehoudenhij geloofde niet aan wonde ren en geheime sporen, verbeeldde niet op zijn eigen houtje dingen te kunnen ontdek ken, die horderden brave scherpzinnige en in dienst vergrijsde politiedienaren zouden zijn ontgaan. Maar des te intensiever speurde hij naar het verleden van Hartwighij reisde naar Keulen om de jeugd van de man na te gaan, nam steeds weer de vijf brieven der verdwenen meisjes ter hand kon uren lang haar achtergelaten bezittingen beschou wen en monsteren. In Keulen vond Von Dengern zonder grote moeilijkheden jeugdkennissen van Hartwig die daar met hem het gymnasium hadden bezocht. Wordt vervolgd. A i

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2