AXELSCHE SI COURANT 11 Voor de N. C.R.V.-Landdag op de 2e Pinksterdag Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 4 JUNI 1949 63e JAARGANG Np. 69 Pinksteren wil zeggen vijftig SYMBOLISCHE BETEKENIS VOOR ONZE TIJD. ,Ende als de dagh des Pjnckstei(feesls) NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM al onze illusies met een slag deed verdwij nen. Het werd oorlog, iets, dat we in ons landje steeds als onmogelijk hadden beschouwd. Levendig staat al wat we in vijf bange ja ren beleefden, ons weer voor de geest.. ningen staat, dat de Commissarissen, be noemd tot het nazien der rekening, het gemeentebestuur aanmaanden wat mindtr gul te zijn met het presenteren van gchenk- wijnen. 0PRICHT1NG OORLOGSMONUMENT VOOR DE IN NEDERLAND GESNEUVELDE FRANSE MILITAIREN. Er zal in 1950 in Zeeland een gedenkplaat op een oorlogsmonument op het kerkhof ie Kapelle (Zuid-Beveland) worden aange bracht, waarop het volgende te lezen staat „Dit moment werd opgericht ter nage dachtenis aan de Fransen door hun vrienden in Nederland en hun kameraden ter herinnering aan de 400 Franse soldaten, vliegeniers en zeelieden» die op Nederlandse bodem zijn gevallen". 400 Fransen zijn in Nederland in 1940 en 1945 gevallen en hun lichamen zijn of naar hun vaderland teruggebracht, of aan de hoede van het Nederlandse voik toe vertrouwd. Hun familieleden zouden graag hun namen genoemd zien ter blijvende herinnering voor het land waarvoor zij vielen. Daarom werd een comité opge richt, het Comité du Souvenir Francais, onder erevoorzitterschap van de Franse ambassadeur, met het doel een monument op te richten om hen allen te eren. Dit monument werd ontworpen door Antoon Molkenboer en zal in Mei 1950 worden onthuld. Begrijpelijk is dat hiervoor geld nodig is en wel f 15 000 Men hoopt dit bedrag op drie manieren in te zamelen. Ie. Men kan één van de 400 namen adopteren, waarvoor men f25 betaalt; 2e. Men kan voor één of meer stenen inschrijven; dit kost f2,50; 3e. Handelszaken of andere firma's kun nen een bedrag hoger dan f 25 storten. Alle inlichtingen kunnen ingewonnen worden bij de voorzitter van het Comité du Souvenir Francais: de Weleerwaarde Heer jospin, Lorentzplein 14, Haarlem. Alle handtekeningen der gevers komen in het gouden boek dat in het voetstuk van het monument wordt verzegeld. Bijdragen kunnen worden gestort bij de penning meester (Cheque Bank Lippman Rosenthal, Bankiers, Amsterdam, of giro 1014 van deze bank met de opgave „compte du Souvenir Francais"). Het werk van het Nederlandsche Roode Kruis. DE VRAAG VAN LEVEN OF DOOD. Staat een mens, die dagelijks met pro blemen van leven of dood te maken heeft, onverschilliger daar tegenover dan iemand die slechts éénmaal voor dit vraagstuk wordt gesteld Ja en neenTijdens de wereldoorlog hebben we zonder overmatig veel opwinding kennis genomen van verlieslijsten. En de soldaten aan de fronten wapenden zich met onverschilligheid tegen de anders niet te dragen morele last. Alleen als er op die verlieslijsten de namen voorkwamen van familieleden, vrienden of kennissen dan viel die onverschilligheid weg. Maar een dokter, die uit roeping zijn vak gekozen heeft, zal altijd vechten om levens te behouden. Van vrienden zowel als van vreemden, dag in dag uit, jaar in jaar uit. Een dokter wordt niet onverschillig. Hier ligt een verschil van motief. In oorlogstijd wanneer bijna niemand aan de invloed van de vernietigingswaanzin kan ontkomen, wordt in iedere mensenziel een groter of kleiner stukje gedood. Maar wie uit liefde tot de mensheid de strijd tegen dood en ellende voert, zal altijd nieuwe kracht vinden om vol te houden. Hij zal zelfs anderen inspireren om aan zijn zijde te vechten, met dezelfde opofferingszin en met dezelfde doodsverachting. Toen de vorige zomer een pakhuis van Blauwhoedenveem in vlammen opging, toen hebben mannen hun leven gewaagd tussen ie reeds wai.keler.de muren van het veem cm uit de koelruimten de voorraden van de Bloedtransfusiedienst en van de Moeder- melkcentrale te redden. Onder het geloei der ylammen, onder een regen van kokend bluswater en van door de hitte gesmolten vet, zijn zij naar binnen gedrongen om de kostbare kisten met bloedplasma en met gedroogde moedermelk in veiligheid te brengen. Deze mannen waren employé's van de Bloedtransfusiedienst van het Neder landsche Roode Kruis. Dagelijks komen zij met de vraagstukken van leven en dood in aanraking. Zij wisten dus beter dan wie ook wat er op het punt stond om door het vuur te worden vernietigd. Zij wisten dat iedere fles een mensenleven kon redden. Daarom waagden zij zich in de vlammen! Daarmee inspireerden zr ook anderen. Want kort daarna hebben 60 Amsterdamse arbeiders zich vrijwillig beschikbaar gesteld, om in hun vrije tijd het uitgewoonde en haveloze gebouw waarin de Bloedtransfusie dienst gevestigd was te restaureren. Maanden hebben zij gewerkt; toen was het gebouw bijna onherkenbaar opgeknapt en een vol waardige plaats voor de belangrijke, weten schappelijke en menslievende arbeid die daar wordt verricht. In de komende dagen zal het Nederland sche Roode Kruis een beroep doen op de hulp van het Nederlandse volk om zijn arbeid te kunnen voortzetten. Laat u zich dan inspireren door het voordeel van deze mannen die hun krachten en hun tijd offer den en die zelfs hun leven in de waag schaal stelden in dienst der barmhartigheid. In de vragen van leven of dood stelt het Nederlandsche Roode Kruis zich aan de zijde van het Leven. De Jubo van de N.C.R.V. Op 2e Pinksterdag organiseert de Neder landse Christelijke Radio-Vereniging in het Park Sonsbeek te Arnhem haar Jubileum- Ontmoeting ter gelegenheid van haar zilveren feest. Bij gunstig weer worden meer dan 100.000 bezoekers verwacht. De voor verkoop der plaatsen wijst uit, dat deze schatting niet te hoog is. Rondom de tribune in het Larix-dal zijn 40.000 een voudige zitplaatsen geïmproviseerd. Reeds om 9 uur in de morgen is er een concert van de Marinierskapel om het wachten te veraangenamen. Om 10 uur wordt de Jubo met trom geroffel en bazuingeschal en het zingen van het Jubo-lied, begeleid door de muziek corpsen, geopend. De morgen draagt verder het karakter van een massale dank- en herdenkingsbijeenkomst, waarbij de feestrede zal worden uitgesproken door de voorzitter, Mr. A. B. Roosjen. Massale samenzang en cantus firmus van de vele koren met begeleiding der orkesten zal verder het karakter van deze massa meeting bepalen. Een der hoogtepunten zal ongetwijfeld zijn de aanbieding van het jubileum geschenk, bestaande uit een groot aantal nieuwe leden. Zowel in het Park als op de Sonsbeek- weide worden fecste'ijkheden georganiseerd. Er is een gondelvaart op de grote vijver, met cor.cert van „Vrij en Blij*, een Veluwse boerenbruiloft, een wedstrijdconcert van muziekverenigingen en een zanguitvoering van het koor Fryske Stimmen (in Fries costuum) in het eigenlijke Park, met de oplating van twee luchtballons op de z.g. kleine weide. Op de grote Sonsbeekweide wordt eerst een massale gymnastiekdemonstratie gegeven door dames- en herenafdelingen van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond. Deze gym nasten zijn reeds in de morgenuren in marswedstrijd door de stad naar Sonsbeek getrokken, komen om 2 uur van de heuvel bij Huize Sonsbeek naar de weide afdalen en houden dan massale demonstraties, eindigend in een apotheose gewijd aan het jubileum van de N.C.R.V. Hef N.C.R.V.- vlaggendefilé is gesteld na de demonstratie der gymnasten, terwijl de optocht van een groot aantal tamboers en pijpers ook afzonderlijk is ingevoegd. De opmars der honderden vlaggen en de taptoe o.i.v. Gijsbert Nieuwland met de Marinierskapel zal echter stellig ook een der hoogtepunten zijn van het feest. Omstreeks half 5 begint de opvoering van een openluchtspel. Dit symbolische spel wordt uitgevoerd door leden van de hoorspelafdeling, die de teksten zullen, zeggen, door leden van de Chr. Gymnastiek vereniging „Fraternitas" te Utrecht voor de handeling der priesteressen en boogschutters en door leden der landelijke rijverenigingen .Valouwe", „Harsloruiters", „Voorwaarts", „Lunaruiters" en „Schaffelaar", voor wat betreft de handeling der strijdwagens. Een belangrijke rol in het spel speelt ook de speciaal daarvoor geschreven muziek van Ernest W. Mulder, die wordt uitgevoerd door de Kon. Militaire Kapel. Avondfeest. Hoewel hiermede de Jubo officieel wordt afgesloten zal er 's avonds in Arnhem nog zeer veel te doen zijn. Er is muziek in velerlei variaties op Sonsbeek, een concert van de Marinierskapel op het Velperplein, verlichting van de Jansbinnen- en buiten singel en de Zijpe en Velperpoort, een taptoe op de Grote Weide van Sonsbeek te geven door de Kon. Militaire Kapel en tot slot een groot vuurwerk (volgens de fabrikanten het grootste dat na de oorlog ergens is afgestoken) aangeboden aan de stad Arnhem. Radio-uitzendingen. De morgenbijeenkomit en enkele gedeelten van de middag-demonstratie zullen door de radio worden uitgezonden. Twintig extra treinen zullen speciaal voor de Jubo naar Arnhem rijden, terwijl reeds 800 autobussen werden afgehuurd. De mooiste en grootste processie of optocht was die van 1549, welke leek op het Lim burgs Maasstrichts Paasspel of een ver kleinde editie ervan in optochtvorm was. Toen gingen in de stoet mee sleden met Biibeise voorstellingen, die voortgetrokken evoerd werden, tadsrekeningen posten, g hadden, want alles ekas bekostigd, olgende opsomming der irop voorgesteld werd it het paradijs werden net Abraham en Izak, oden ontving, 4e, voor- nodschap aan Maria, aar ons Heer over de ng van het laatste oor met zijn knechten, 8e. rekin (Gethsemané, 9e. inas in de troone zit en none zit, 10e. 3 sleden troone, Herodus in de variën, 11e. daar Judas 12:. geesellnge onzes is Heer gewoond heeft, Heer vertoogde (recht- 15e. ons Heer en de cruce, 16e. ons Heer te zamen enkele Oud- Jtellingen gevolgd door 3 lijden. es voor, de heie optocht of trompers, ook wel volgd door de mannen sgildenSt. Sebastiaan, r, trots voortstappend letboog, daarna gevolgd den, de bailluw met nen in hun mooiste rkens achter 'f Bethleëm, elkens (engelkens), de :rden op de kleding, ijke stoet, voorttrekkend ht van het Zuivelplein Rechte-, Burcht-, Flen- lenischevaartstraat naar ge ziet "Let kleurrijkste Ier Middeleeuwen voor r Gezondheid, Schoonheidc en Bescherming voor^Uv/ h uiak Sportnieuws. Voetbal. AXEL—F. C. SPARTA 1—1. Zondag was de F. C. Spatta uit Appels in België hier op bezoek voor een vriend schappelijke returnmatch tegen de oranje hemden. Bij onze stadgenoten was de opstelling weer gewijzigd. zijn nog enkele plaatsen in de bus beschikbaar. Degenen die dus nog mee willen naar Arnhem, dienen zich zo spoedig mogelijk op te geven bij P. VAN ALTEN, correspondent der N.C.R.V., Oosterstraat, AXEL. J. R. de Jonge. EN MET 2 JULI7 REN PER KIP. Juni tot en met 2 juli eehouders ten behoeve ten per kip (vorige exportzegels moeten ,s. bij de plaatselijk ngehved. KAAS ZONDER BON an een ruimere voor- rlandse markt m.et bui- n krachtens de met :n handelsverdragen zal aas uit de landen (o.a 'witserland) in Neder- en worden heeft de uw, Visserij en Voed- besluiten met ingang or alle gëimporteerde 'palingen in te trekker, mag buitenlandse kaas kocht worden, met Nederlandse kaas, tlgemeen geconsumeerd enlandse kaas een min karakter, waarbij het dan de vraag. Van de g van ons land maken ioorten een zeer beschei- innenlandse kaas blijft ledig gehandhaafd. r 2 PROCENT VAN RLOON, rijksbemiddelaars heeft aar, bepaa'd dat het r voorafgaanle afzon van het college, in de af meer uitkeringen toe jtaal bedrag van maxi- i het jaarloon van de :r. ineens of in gedeelten egenheden als Kerstmis jaar 2nz. en mag niet werden doorberekend. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Nncr andere vertnnin0en. nl. der wanen- 75-90 Doian' eh'"tubtfl 40 - 75* 90 et1 HfrnïïT di H.m.m.lfi uit Mijnhard!. I

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3