AXELSCHE H COURANT AXELSCHE H COURANT r Pinksteren wil zeggen vijftig Enkele bijzonderheden uit Axels historie, i. Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 4 JUNI 1949 63e JAARGANG No. 69 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM SYMBOLISCHE BETEKENIS VOOR ONZE TIJD. „Ende als de dagh des Pinckstei(feesls) al onze illusies met een slag deedvetdwlj- nen. Het werd oorlog, iels, dat we in ons landje steeds als onmogelijk hadden beschouwd. Levendig staat al wat we In vijf bange ja ren beleefden, ons weer voor de geest.. ningen staat, dat de Commissarissen, be noemd tot het nazien der rekening, het gemeentebestuur aanmaanden wat mindir gul te zijn met het presenteren vanschenk- wijnen. De mooiste en grootste processie of optocht was die van 1549, welke leek op het Lim burgs Maasstrichts Paasspel of een ver kleinde editie ervan in optochtvorm was. Toen gingen in de stoet mee sleden met Riihpisp vnnrstpiiinaop, die voortgetrokken voerd werden, adsrekeningen posten, hadden, want alles kas bekostigd, lgende opsomming der Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 1 JUNI 1949. 63e JAARGANO No. 68 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM In verband met de naderende viering van hel 550-jarig jubileum der Axelse week markt mochten wij van de stadsarchivaris, de heer J. R. de Jonge, nog enkele bijzon derheden over Axels historie ontvangen. Heel dikwijls was het in de 4 Ambachten rumoerig en werden steden door brand en plundering geteisterd. Gaan we na, hoe het in Axel ging. Johanna van Konstanti- nopel, de vrouw van Ferdinand van Por tugal, de gravin, die de stadsrechten van Axel had bevestigd, was opgevolgd door haar zuster Margaretha, ook wel in later tijd Zwarte Margriet genoemd. Deze was in 1244 een vrouw van omstreeks 50 jaar en voor de tweede maal weduwe. In haar jeugd was Margaretha in het huwelijk getreden met Bouchard van Avennes, de beschermeling van haar zuster, een fier ridder, aan de Universiteit van Parijs tot een wetenschappelijk man gevormd, die evenwel bij zijn huwelijk voor zijn bruid verzwegen had, dat hij als subdiaken der kerk niet meer tot het aangaan van een huwelijk gerechtigd was. Er waren twee zonen geboren, nl. Jan en Boudewijn. Na door de Paus gewezen te zijn op het z.i. onwettige hunner samenleving, had Marga retha in 1225 Bouchard verlaten om te huwen met Willem van Dampierre. Sedert die tijd haatte zij de kinderen uit haar eerste huwelijk. Na het overlijden van hun vader in 1240 werden zij door keizer Frederik II van Duitsland in 1242 als wettige zonen, die bevoegd waren tot de troonsopvolging, erkend. Jan van Avennes was gehuwd met Aleida, de zuster van Graaf Willem II van Holland, een dapper vorst. Sterk «taande door de steun van zijn zwager eiste Jan de Zeeuwse eilanden en keizerlijk Vlaanderen voor zich op. En aan die eis zette hij kracht bij door in Duitsland, Friesland, Holland, Zeeland, Henegouwen en Luik een leger te verzamelen, waarmede hij Keizerlijk Vlaanderen binnentrok. Tevergeefs zocht hij steun bij Gent, Brugge en Ieperen en deed 'hij een beroep op de Vierambachten. Vlaan deren in zijn geheel bleef trouw aan Mar garetha en de Dampierres. Wordend over die tegenwetk'ng poogde hij door oorlogs geweld af te dwingen, wat hij niet door overreding kon verkrijgen. Het land van Waes, de vier Ambachten, het Graafschap Aalst, de steden Gerardsbergen en Dender- monde werden te vuur en te zwaard geno men en Axel in 1248 voor de eerste maal verwoest. Langzamerhand kon Margaretha het vreemde leger terugdringen en moest Jan van Avennes over de Hont terugtrekken. Ax:l moest opneuw opgebouwd worden. Dat ons stadje weer opbloeide blijkt daaruit, dat het een eigen munt kreeg. In het tol tarief van de Axelse tol of de tol van Hel mond van 1368 wordt daarop gezinspeeld. Adriaanse zegt in „De Poort van Hulst", dat deze munt in het werk van Galllard „Monnaies des Contes de Flandre" wordt afgetekend en beschreven als volgt: üe ene zijde vertoont een hoofd naar links gewend met een kroon (zeker h"t hoofd van de Vlaamse graaf). En aan de andere zijde een kruis, waar de punten als ronde ballen waren gevormd en daartussen stonden de letters A X L-E, hi 1381 was er strijd tussen Graal Lode- wljk van Male en Gent, waar de Witte Kaproenen van zich deden spreken. De Gentenaars hadden dikwijls gebrek aan levensmiddelen. In 1381 hadden ze onder aanvoering van Gilles de Voldere een stroop tocht gemaakt door de Vier Ambachten en een grote buit behaald te Thielt, Eeclo, Baudelo en Axel. Toen de Franse koning Karet VII in de twisten tussen de Graaf en Gent te hulp werd geroepen en met een leger Vlaanderen binnenrukte, lag het land bijna geheel verwoest. Niet alleen krijgsgeweld, ook overstro mingen teisterden deze streek. Op 11 Novem ber 1377 werd, zoals reeds gezegd, het water van de Honte door storm opgezweept en drong met woest geweld di geul van Biervliet binnen. En de dorpen de Piet, Hamele, Moerkerke, Nieuwkerke en St. Janscapelle verdwenen: de Braakman ont stond. De dijken van Boterzande en Bier vliet bezweken. Tot Westdorpe werd het zeewater voortgejaagd. De polders van Coudekercke en Wevelwaie heten verder „Submersa" (overstroomd). Nog andere watervloeden zijn die van 1404, 1415 en 1488, toen de Abdij van Bijloke veel land verloor in Coudekercke, Willemskerke, Stee- lant (bij Driewegen), Peerboom (tussen Westdorpe en Sluiskil) en Assende. in de Middeleeuwen brak soms ineens de pestziekte uit, die ook wel „De zwarte dood" werd genoemd. In de stadsrekenin gen komen heel dikwijls posten voor, die daarop betrekking hebben en waar staat „dat betaald is voor brood en vlees of loon voor verplegers van de lijders aan de contagieuse of heete ziekte" (pestziekt*). We lezen later nog: „Betaald de moeder der Zwarte zusters te Gent voor de dienst en arbeid, die haar zusterkins gehad hebben binnen dezer stede gedurende de kwade ziekte ende dit sichfens Mei tot nu half Augustus toe".of„Betaald Ant. Rijcels Lazaru» (Pestmeester) voor diverse kosten en reparaiiën bij hem gedaan aan het huis van der Lazarie van de stad"of „Betaald de gezelnede van Romekin van dat ze in het sterfhuis van Herman ging visiteren of het van de haestige ziekte gestorven is"of: „Betaald voor een weekmesse van St. Rochus 6 weken lang". Soms moesten er wachten uitgezet worden, teneinde te verhinderen, dat mensen van buiten in de stad kwamen. Zodoende werd besmetting voorkomen. als wraak bedacht. Het duurde niet lang of Vlaanderen telde 300 dorpen en 800 grote hoeven, die slechts rokende of geblakerde puinhopen vertoonden. Kwam de üraaf hier geen'huis houden, dan waren het de Gentenaars, die hier roofden. Nadat de Gentenaars gevoelige verliezen geleden had den, vroegen zij vredesvoorwaarden aan. Deze behelsden dat de macht <Jer Gente naars zeer beknot zouden worden. Boven dien zouden zij 250.000 gouden rjjders opbrengen, al de wethouders, hoofdmannen en dekens en nog 2000 inwoners zouden op een half uur buiten de stad de Hertog tegemoetkomen. Toen de overwonnenen die voorwaarden hoorden voorlezen, klonk, het geroep„Liever de stad tot de laatste steen verdedigen." De klokken klepten, de vaandels zwierden boven de hoofden der Gilden en de gewapende benden rukten uit (1452). Allereerst trok men naar Hulsi en Axel, welke steden uitgeplunderd en ver brand werden, omdat daar buit te behalen was en omdat men toen meende, dat deze steden meer gingen voelen voor onder werping aan hertog Filips. Dit was de 2e verwoesting van Axel. Daarna moest Gent echter het onderspit delven. Langzaam slechts kon Axel weer opgebouwd worden. Eerst in 1492 zien we haar weer als een opge bouwde, geregeld geregeerde stad. Daar door komt het zeker wel, dat het oudste stuk in het Axelse archief dateert van 1492 en kunnen we de lotgevallen der stad van die tijd af opdiepen uit de stadsrekeningen en andere archieistukken. Axel was steeds nauw verbonden met Gent. Noodgedworgen of soms gewillig was de liefde van Gent, ook die van Axel en omgekeerd ook de haat, wat ons niet moet verwondere-, gezien de verbinding met Gent door de Gentse vaart en ook als we denken aan de rechterlijke macht van Gent over Axel. In 1448 had Fdips van Bourgond (de Go d een belasting op het zout en in 1449 een recht op het koren in gans Vlaanderen gelegd. De bewoners van Brugge, Yperen en het Vrije (Sluis en omstreken) ondrwierpen zich aan het bevel van Filips, doch de Gentenaren weigerden ronduit de beide schattingen te voldoen. De Gentse gilden staakten alle arbeid en vormden een krijgsmacht, die zich tooide met het teken van het verzet: „De witte kaproenen". Terwijl de Gentenaars al hun krijgsgevangenen om het leven brachten, deed de hertog het hoofd afslaan aan iedere opstandeling, die hem in handenviel. Elk der partijen was op plundering of roof HET BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW EN DE WERGEVER. Hoewel langzamerhand ieder in de land bouw nu wel het bestaan kent van het Bebrijfspenitoenfonds voor de Landbouw, is lang niet ieder voldoende op de hoogte van de hoofdzaken der regeling. Evenmin zal iedere werkgever de verplichtingen ken nen, die op hem komen te rusten. Het is dus niet onnut hierover in het kort een en ander te vertellen. Het Bedrijfspensioenfonds voor de Land bouw is op 1 Mei in werking gelreden. Het zorgt er voor, dat de arbeiders in de landbouw een pensioen krijgen bij ouder dom en invaliditeit, terwijl ook bij hun overlijden aan de weduwen en wezen een pensioen wordt toeg kend. Het ouderdomspensioen gaat in op het 65e jaar en bedraagt voor de oudste arbei ders, die het eerst aan de beurt komen voor pensioen, f6,— per week. In de loop van 40 jaren stijgt het geleidelijk tot f 12,— per week, alles in de onderstelling, dat er zonder onderbreking premie wordt betaald. Het invaliditeitspensioen is 2/3 van het ouderdomspensioen Het weduwenpensioen, dat uitgekeerd wordt tot aan de 60e ver jaardag der weduwe, bedraagt 15,- per week, het wezenpensioen bedraagt f 1,— per week voor ieder kind en eindigt op de 17e verjaardag van het kind. De deelneming aan het Fonds is niet een zaak van vrijwilligheid, maar is voor iedere arbeider verplicht, evenals tedere werkgever gehouden is de verplichtingen, die het reglement hem oplegt, na te komen. Het bedrag van de premie is gesteld op f 2 50 per week, behalve voor degenen, die 17 jaar of ouder zijn, maar nog niet 21 jaar. Voor deze is de premie f 1.25 per week. Werkt de arbeider 4 dagen per week of minder, dan is voor iedere dag een dag- rop voorgesteld werd het paradijs werden et Abraham en Izak, iden ontving, 4e, voor- bodschap aan Maria, ar ons Heer over de g van het laatste oor- net 7 ijn knechten, 8e. ïkin (Gethsemané, 9e. nas in de troone zit en one zit, 10e. 3 sleden roone, Herodus in de 'ariën, 11e. daar Judas 2geeselinge onzes i Heer gewoond heeft, Heer vertoogde (recht se. ons Heer en de cruce, 16e. ons Heer e zamen enkele Oud- lellingen gevolgd door lijden. is voor, de hele optocht of trompers, ook wel olgd door de mannen gildenSt. Sebastiaan, trots voortstappend etboog, daarna gevolgd len, de bailluw met ien in hun mooiste «ens achter 't Bethleëm, lkens (engelkens), de rden op de kleding, jke stoet, voorttrekkend t van het Zuiveiplein Rechte-, Burcht-, Flen- enischevaartstraat naar ge ziet Tiet kleurrijkste er Middeleeuwen voor J. R. de Jonge. EN MET 2 JULI7 *EN PER KIP. Juni tot en met 2 Juli ehouders ten behoeve en per kip (vorige exportzegels moeten i. bij de plaatselijk igeltved. AAS ZONDER BON in een ruimere voor- landse markt mjet bui- i krachtens de met i handelsverdragen zal as uit de landen (o.a svitserland) in Neder- n worden heeft de iw, Visserij en Voed- oesiuiten met ingang ir alle gëlmporteerde Dalingen in te trekken, ïag buitenlandse kaas ;ocht worden, iet Nederlandse kaas, Igemeen geconsumeerd inlandse kaas een min karakter, waarbij het jan de vraag. Van de van ons land maken )orten een zeer brschei- nnenlandse kaas blijft edig gehandhaafd. 2 PROCENT VAN *LOON, ijksbemiddelaars heeft ar, bepaald dat het voorafga; n je afzon van het college, in de f meer uitkeringen toe aal bedrag van maxi- het jaarloon van de ineens of in gedeelten igenheden als Kerstmis aar ?nz. en mag niet werden doorberekend. X Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland eu Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden 20 cent per m.m Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Nnir anrlprf> vprtrmincrnn nl Hor tuonon. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2, X Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. 'f I

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 1