Puinnetten Schroevers, Vishandel prima DE LIJ STENNUMMERING VOOR DE RAADSVERKIEZING. Vrijdagochtend is de nummering vastge steld van de Ingediende lijsten voor de gemeenteraadsverkiezing. Er waren drie verzoeken voor voorkeurnummers, terwijl voor de overige vier werd geloot. De nummering is als volgt 1. Anti-Rev. Partij 2. Christ. Hist. Unie 3. Kath. Volkspartij 4. Lijst Scheele 5. Staatk. Gerei. Partij 6. Partij van de Arbeid 7. Vrije R.K. Lijst (Misseghers) PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Lees- dlenst en 's nam. 2.30 uur Ds. Pen ings. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. Ds. D. Zemel. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) 10 uur en nam. 3 uur Ds. D. J. 2.30 uur Geref. Voorm. Couvée. Geref. Kerk te Zoutespui. ontvangen. Geref. Gemeente. Voorm. nam. 2.30 uur Leesdienst. Geen opgave 10 uur en GEVONDEN VOORWERPEN. Vierkante wollen shawl, Noordstraat 15. DE GOUDEN KOETS IN MIDDELBURG. Wie Woensdag Middelburg binnen kwam zag direct, dat er iets bijzonders aan de hand was. Naast de Stationsbrug ligt een schip, versierd met een aantal vlaggen en af en toe ziet men iemand over het dek lopen in een costuum, dat men in Zeeland nog zelden of nooit heeft gezien, n.l. dat van de stalmeester van H. M. de Koningin,. Het schip is de z.g.n. hoge kempenaar .Mawa" waarmee de gouden koets haar tournée door Nederland zal maken. In Mid delburg begint deze tocht en Woensdagoch tend werd de tentoonstelling daar geopend door de Commissaris der Koningin in Zee land, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot. Behal ve de gouden koets bevat de expositie de crème caleche, gala-uniformen van de drie garde regimenten (Grenadiers, Jagers, Prin ses Irene Regiment) en enige paardentu'gen. De hoogte van het schip is precies berekend op de gouden koets, want tussen de luiken en de kroon van de koets is slechts enkele centimeters speling, Een groot antal lampen en een aantal schijnwerpers zorgen voor de verlichting. De Burgemeester van Middelburg Jhr. Mr W. C. Sandberg tot Essenburg heette de aanwezigen welkom, ondermeer de eerste stalmeester de heer W. F. K. Bischoff van Heemskerck. De burgemeester was er trots op, dat zijn gemeente de tentoonstelling het eerst mocht begroeten. De Commissaris der Koningin was op zijn beurt trots en dankbaar, dat aan zijn pro vincie de eer was ten beurt gevallen als eerste de tentoonstelling te mogen zien. Hij bracht in herinnering, dat de opbrengst bestemd is voor het Koningin Julianafonds. Hij hoopte, dat de tentoonstelling een groot succes zal worden. Tenslotte voerde nog het woord Mr. H. M. I. H. Sark, namens het bestuur van het Koningin Julianafonds en Mr. C. W. Kroes voorzitter van de Stichtinh Nederlandse Particuliere Binnenvaart. De laatste sprak onder meer zijn dank uit aan H. M. de Koningin, dat zij deze kost bare lading aan de Nederlandse binnenvaart heeft willen toevertrouwen. De aa-wez'gen bezichtigden hierra de expositie. Wij merkten hierbij onder meer nog op de heer C Lijnzaad, directeur der Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk, die zal fungeren, als inter mediair tussen het Koningin Juliana fonds en het Provinciaal Bestuur van Zeeland. A.s. Dinsdag en Woensdag zal de „Mawa" aan de ponton van de Prov, Stoomboot diensten te Terneuzen liggen om de Z-Vla- mingen gelegenheid te geven de staatsie koets te bezichtigen. BON-VRIJE COKES KAN SLECHTS MATIG GELEVERD WORDEN. De directeur der gemeente-gasfabriek vestigt er de aandacht op, dat hoewel cokes thans bonvrij mag worden verkocht, deze brandstof toch distributie-goed blijit. Het laat zich aanzien, dat per gezin niet meer dan 100 kilo cokes in het a.s. stookseizoen Ier beschikking komt. Ten dele kan cokes bonvrij worden afge geven, doch voor de grootindustrie behoudt het Rljkskoleabureau zich het recht yoor, toewijzingen af te geven, die bij voorrang moeten afgeleverd worden. Vermoedelijk zal de cokes voor particu lieren uitsluitend via de handel verkrijgbaar zijn. MUZIEKPRIJSVRAAG VOOR ONS LEGER. Vanwege de dienst recreatie en algemene ontwikkeling van de dienst van de adjudant generaal der Kon. Landmacht wordt een prijsvraag uitgeschreven voor het compone ren van nieuwe melodieën, geschikt om, nadat zij naderhand van passende teksten zullen zijn voorzien, door de soldaat op mars te worden gezongen. Gevraagd wor den eenstemmige composities zonder tekst in marstempo. Zij moeten gemak kelijk voor alle stemsoorten gezamenlijk te zingen zijn en bruikbaar zijn om door de marcherende troep te worden gezongen zonder dat deze daarbij in ademnood geraakt. De melodie moet zodanig zijn, dat er een tekst op geschreven kan wordenzij moet getuigen van goede smaak en niet een na bootsing van buitenlandse voorbeelden zijn. De inzendingen zullen worden beoordeeld door een commissie, bestaande uit de res. it. kol. dr. C. L. Walter Boer, de heren Sem Dresden en dr. Jop Pollmann en de res. Ie lt.J. van de Griend. Aan de inzenders, wier werk naar het oordeel der commissie aan de voorwaarden voldoet, zal een bedrag van f 40.— als prijs worden uitgekeerd. LANDBOUW EN INDUSTRIE IN AMERIKA. In de V.S. zijn 5.900.000 boerderijen. Drievierde daarvan is geheel of gedeeltelijk het eigendom van de landbouwers, die het bedrijf exploiteren. In 1948 waren ongeveer 3.150.000 tractors in gebuik op de Ameri kaanse landbouwbedrijven. In de Verenigde Staten zijn ongeveer 2000 luchtvaartmaatschappijen die goederen en passagiers vervoeren en niet volgens een vaste dienstregelingen. In 1919 heeft een watervliegtuig van canvas en multiplex vanuit New York een oceaanvlucht ondernomen. Na 6 tussen landingen en 157 uur later arriveerde het gammele geval, dat het kenteeken NC-4 droeg, te Lissabon in Portugal, als het eerste vliegtuig waarmee een vlucht over de Atlantische Oceaan volbracht werd. Ter herdenking van deze historische vlucht is een bekende moderne vliegmachine van het Amerikaanse Marinetype P2V2 de „Grimmige Schildpad" houder van het weretdrecord voor een vlucht zonder tussen landingen en zonder tussentijdse bijvulling van de benzinetanks dertig jaar later op precies dezelfde dag en hetzelfde uur opgestegen om precies dezelfde route te vliegen als zija beroemde voorganger. Als passagiers namen aan deze vlucht deel de gepensionneerde generaal Albert C Read, die indertijd eerste piloot op de NC-4 was geweest en Eugene S. Rhodes, zijn tweede mecanicien. Toen hij te Lissabon „De Schildpad* verliet, merkte Read op: „Het verschil tus sen deze en mijn vlucht in 1919 demon streert op overtuigende wijze, welke vor deringen intussen in het vliegwezen werden gemaakt." „De Schildpad" heeft de 4.960 kilo meter in 16 uur en 50 minuten zonder tnssenlanding afgelegd en arriveerde te Lissabon met-nog meer dan voldoende ben zine in de tanks. MEUBELBOUWDOZEN. In de Verenigde Staten zijn bijna volledig afgewerkte, maar nog niet gemonteerde, meubelonderdelen, waar men thuis zelf meubelen van kan bouwen, in de handel. Voor de meubelering van zit- en eetkamers kan men een keuze doen uit een grote ver scheidenheid van stoelen, tafels en andere meubelen. In New York werd onlangs een tentoonstelling van deze meubelen gehouden. The New York Harald Tribune, meldt, dat deze meubelen van 7 lagen dik berkenmul- tiplex vervaardigd worden en dat de model len eenvoudig, modern en aantrekkelijk zijn. De prijzen zijn billijk, daar het materiaal goedkoop is en het verkopen in onderdelen een enorme besparing op arbeidsloon bete kent. Stoelen, tafels of kasten zijn afzonderlijk verkrijgbaar. De houten onderdelen, waarin de gaten voor de schroeven reeds geboord zijn worden, naukeurig op maat afgewerkt en machinaal geschuurd, in kartonnen dozen verpakt in de handel gebracht. Katoenen bekleding voor de Zitting van stoel, schroe ven, spijkers, lijm, vloeibaar hout en schuur papier worden bijgeleverd. In elke doos vindt men volledige aanwij zingen voor de montage. Men heeft niets anders dan een schroevendraaier en een hamer nodig om zonder veel kosten zelf het meubilaar voor een huis in elkaar te zetten, aldus the Herald Tribune. De mogelijkheden om aan deze meubelen een persoonlijke noot te geven zijn welhaast onbegrensd. Men kan een keuze doen uit een grote verscheidenheid van dessins voor de bekleding en het hout kan zowel geverfd, gebeitst of gevernist worden. De ontwerper, Klaus Grabbe is architect van beroep. Hij heeft deze goedkope meu belen ontworpen om voor jonge Amerikaanse paartjes, die met weinig geld moet rondko men, het inrichten van een huis minder bezwaarlijk te maken. De verkoop van deze meubelen aan de organisatoren van grote bouwprojecten nemen in alle delen van de Verenigde Staten snel toe. Ziekenhuizen bestellen grote partijen bouwdozen om deze bij de toepassing van arbeidsherapie te gebruiken. HET SPORTPROGRAMMA DER K. N. A. C. In verband met de opheffing van het Zon dagsrijverbod voor enige Zondagen in deze zomer, heeft de K N.A.C. het nuttig geoor deeld de data van haar sportprogramma enigszins te wijzen. Zo is de sportwagenrace, welke in het kader van de door de K.N.M.V. te Zand- voort te houden motorraces oorspronkelijk op 18 Juni zou plaats vinden, naar Zondag 26 Juni verschoven. Dit is geschied in overleg met de K.N.M.V. die ook haar moterwedstrijden thans op deze dag, waar voor het rijverbod niet geldt, zal houden. Het Concoers van Koetswerken der K.N.A.C. dat voor 25 Juni was vastgesteld zal echter een week later nl. op Zaterdag 2 Juli op de Boulevard te Scheveningen worden gehouden. En tenslotte is de grote prijs van Zand- voort, de internationale snelheidswedstrijd voor renwagens, waarvoor aanvankelijk twee data nl. 30 of 31 Juli waren vrijgehouden definitief vastgesteld op Zondag 31 Juli, aan gezien ook voor die dag hei Zondagrijver bod niet geldt. HET TOERISME. NAAR WEST DUITSLAND, Het toerisme naar de Britse zone van Duitsland zal einde volgende maand wor den opengesteld. Hotels zullen dan gasten op normale wijze kunnen ontvangen. DE BRUG VAN BROOKLYN. De brug van Brooklijn naar Stateneiland zal zo hoog worden, dat de mast van de „Qu*en Mary* (65 meter) eronder door kan. Dit kost enkele mlllioenen dollars. De mast te verlagen zou slechts een paar duizend dollars hebben gekost nog we) schuld had, doch alles verliep vlot en de afzetting door de polilie, evenals de veiligheidsmaatregelen van E.H.B.O. en brandweer waren hoewel gelukkig onno dig af. De organisatoren hebben het plan om tegen eind Juni opnieuw een wedstrijd alhier voor te bereiden. Wanneer het weer dan gunstig is twijfelen wij er niet aan of de belangstelling zal een veelvoud zijn van de huidige, waarbij dan ook de meer dan lege kas wel zal varen. Paardensport. Zoals velen onzer lezers wellicht reeds bekend is, wordt op 6 Juni, 2e Pinksterdag a.s., te Axel een concours gehouden door de Landelijke Rijvereniging „De Oranje- ruiters" alhier. Deze actieve vereniging heeft het wederom aangedurfd op de voor Axel zo bij uitstek geschikte dag een con cours te organiseren. Het zal een strijd zijn waaraan door alle rljverenigingen uit Zeeland wordt deelgeno men. Uit alle delen van onze provincie zal men de stoere amazones en ruiters zien optrekken paar het bekende concoursterrein. Er zal daar een eerlijke sportieve strijd ge streden worden, zowel voor indviduele dressuur, als voor vier- en achttallen en spring- en vrijheidsdressuur en acrobatiek. Met belangstelling zullen we de verrich tingen van onze „Oranjeruiters" volgen in de respectievelijke nummers. Men kan genieten van de prestaties van verschillende aange spannen tuigpaarden. Het programma bevat vele nummers met een flinke deelname aan inschrijvers. Wij wensen „de Oranjeruiters" veel succes toe 1 Sportnieu ws. MOTORSPORT. Voor de eerste maal in Zeeuwsch- Vlaanderen werd Donderdag een terreinrit georganiseerd op het bekende V.V.Z.F.- concoursterrein. Men had met dit terrein een goede keus gedaan, want het behoeft wel geen betoog dat op een klei-achtig terrein een rit onder dezer weersomstan digheden volkomen uitgesloten geweest zou zijn. Het is o.i. van de organisatoren goed gezien gewees', om, nu de renners toch de reis hierheen gemaakt hadden en het terrein nog goed berijdbaar bleek, de wedstrijden door te laten gaan. Men heeft hiermede zeker niet alleen de 4 h 500 toeschouwers die er een nat pak voor over hadden, doch ook de motorsport in Z.-Vlaanderen een goede dienst bewezen. Het van nature aan de kanten en aan de achterzijde van de consumptietent reeds vrij hobbelige terrein had men voor deze gelegenheid nog voorzien van enige extra hindernissen, w.o. een ca. \l/„ M diepe af- en oprit, alsmede een flinke sinteihooo. Voor de niet ervaren rijders bleken dit behoorlijk moeilijke opgaven te zijn en strandden man en motor verschillende malen. De meest bekwame renners de Belgen Fieten, Geirnaerdt en v. Oerle, waarvan eerstgenoemde wel de beste was, gaven elkaar evenwel niet veel toe en leverde een mooie strijd om de eerste plaats. Hierbij werden vaak staaltjes van rijkunst vertoond waarvan de leek zou denken dat zij onmo gelijk waren. 5 reeksen ieder van 10 ron den werden gereden, waarbij Fieten (Ant werpen) de eerste plaats bezette, 2e en 3e werden met gelijk puntental Geirnaerdt (Moerbeke) en v. Oerle (Brasschaet). Van Herck (Brussel) bezette de 4e plaats en v. Trier (Herenthals) de 5e plaats. Jammer was, dat de deelname van Zeeuwse zijde, niet wat groter was, doch wellicht wordt dit In de toekomst beter. Dat de gebrs. de Jager, hoewel zij niet beschikten over voor deze ritten geschikte motoren en banden, toch deelnamen» verdient zeker extra vermelding. Er waren ongetwijfeld bij deze eerste wedstrijd nog enkele kleine gebreken in de organisatie, waaraan mogelijk het weer ook Rechtszaken. Rechtbankzitting 13 Mei 1949. G, P. E. T. een 28 jarige timmerman uit Axel thans gedetineerd, werd heden voor rijwieldiefstal veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek preven tief. De eis was 1 jaar met aftrek. Bekendmakingen. TER-INZAGE-LEGGING VAN LIJSTEN VAN CANDIDATEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den raad der gemeente Axel maakt bekend, dat de lijsten van candidaten voor een ieder pp de secretarie der gemeente ter inzage zijn neder gelegd, met vermeldig van de num mers der lijsten. Axel 27 Mei 1949 De voorzitter voornoemd, Van Oeveren. OPNEMING VAN WEGEN, VOETPADEN EN KUNSTWERKEN. Burgemeester en wethouders van Axel maken bekend, dat, te beginnen op 30 Mei a.s., vanwege de gemeente een algemene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunstwerken in die gemeente. Axel, 19 Mei 1949. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris» De burgemeester, Maris. Van Oeveren. Nagekomen advertenties. Uit vooraad leverbaar per M2. f 0.15 Telefoon 32 ZAAMSLAG. Biedt zich aanNette werkster, liefst omgeving Axel. Te bevragen bureau van dit blad. Diegene, die Woensdag middag een baal kapok ge vonden heeft tussen Axel en Tei neuzen, geadresseerd aan H. Stoelinga te Axel, wordt in zijn eigen belang aangeraden deze terug te bezorgen bij C. NAEYE, Buthdijk, Axel.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3