Uit onze omgeving. Gwee mensen om „Drie mensen" HET MUZIEKCONCOURS. Ondanks het gure weer der laatste dagen en de weervoorsp?lling „regenachtig", koes- terden we toch nog de stille hoop, dat het wel zou meevallen. Misschien faalden de voorspellingen wel, misschien was het ten minste wel droog! Doch bij het ontwaken op Hemelvaarts dag verging ook dit vleugje van hoop. De grauwe lucht voonpelde een regentje voor een hele dag en deze voorspelling is helaas ook bewaarheid. Aan de oproep om de vlaggen uit te steken werd dan ook weinig gehoor gege ven, want, wie zijn vlag lief had hield ze binnen. Overmoedig wapperde als tolk van ons aller medeleven de vlag van de stad- huistoren, die al spoedig werd voorzien van een brede franje. Na de middag bezweek het touw en in de val van de vlag werd ook nog de klok betrokken, die om tien minuten voor zes eveneens het bijltje er bij neerlegde. Qeen der deelnemende verenigingen aan het muziek-concours heeft zich evenwel door de dreigende buien laten afschrikken. Rond elf uur arriveerden de eerste vreem delingen per bus of luxe wagen en op het vastgestelde tijdstip was de ruime zaal van het stadhuis gevuld met afgevaardigden van de 25 verenigingen. Burgemeester en wethouders, benevens de heer Hamelink, lid van Gedeputeerde Staten waren aanwezig voor de ontvangst van de gasten. Burgemeester van Oeveren verwelkomde de aanwezigenhet bestuur van de Bond van Muziekverenigingen, de heren juryleden, en de afgevaardigden der verenigingen. In het bijzonder begroette spr. de vereni ging uit Watervliet, die door haar tegen woordigheid luister wilde bijzetten aan dit concours. Spr. kan de verzekering geven, dat de tegenwoordigheid van het muziekkorps van Watervliet op hoge prijs wordt gesteld en sprak de hoop uit dat dit voorbeeld straks door meerdere verenigingen zal worden gevolgd en dat op het gebied van de beoefening der muziek de Zeeuws-VIaamse en Belgisch-Vlaamse verenigingen elkander zullen weten te vinden. Dat het bestuur besloten heeft het jaar lijks concours te Axel te houden verheugt ons zeer, aldus burgemeester van Oeveren. Wij hopen zeer dat deze dag zal bren gen wat ge er u van voorstelt en dat zij een stimulans zal blpen tot het opvoeren van het muzikaal peil, zowel van deelne mers als toehoorders. Voor het organiseren van een dergelijk concours komt er ongetwijfeld het een en ander kijken. Bergen werk moeten daartoe verzet worden. Het volijverige bestuur heeft echter alles op tijd voor elkaar weten te krijgen. In de pers is er voldoende propa ganda voor gemaakt. En u zult het mij niet kwalijk nemen als ik hier een pluim op de hoed steek van de waarnemend secretaris, die op dit punt onvermoeid is geweest. Het is jammer dat het weer vandaag zo slecht is. En speciaal tot onze Belgische vrienden zou ik willen zeggen dit kunnen wij nu eens niet regelen. Wij regelen hier altijd en vrijwel alles, maar wij vinden het toch niet erg, dat wfl dit niet kunnen rege len, al is het jammer dat het vandaag niet mooier is. De beoefening van de instrumentale dilettantenkunst is in deze streken al heel oud. Vrjjwel elk dorp of stadje heeft zijn eigen corps. En in de bij de bond aange sloten verenigingen is er zelfs één, die die waarschijnlijk de oudste is onder de Nederlandse harmonieverenigingen, nl. de Koninklijke Harmonie uit Hulst. Haar vaan del draagt het jaartal 1801. Er is in Neder land geen enkel corps aan te wijzen dat ouder is dan deze vereniging. Dat is in alle geval een bewijs dat hier in deze streken al zeer vroeg belangstelling voor de beoefening van deze kunst heeft bestaan. En zoals het geweest is, is het nog. We kunnen wel zeggen; in elk Vlaams dorp hoort een dergelijke vereniging. Dat behoort bij de aard van de bevolking. Aanvankelijk is de opzet en de bedoe ling van deze verenigingen zeker niet ge weest een maximum aan kunstzinnige pres taties te bereiken. Het gezelligheids-element stond ongetwijfeld op de voorgrond. Aan feestelijke gelegenheden werd luister bijge zet, bij verjaardagen van het koninklijk Huis en op hoogtijdagen van het nationale leven werd er opgetreden, muzikale rond wandelingen werden gemaakt. En meestal verstond men uitnemend de kunst het nut tige met het aangename te verbinden. Van werkelijk culturele betekenis is de muziekbeoefening pas geworden toen con coursen werden gehouden, waarbij het stre ven voorop stond een hoger muzikaal peil te bereiken. West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft hierbij altijd de toon aangegeven. Hoe dit te verklaren is wil ik aan meerbevoeg den overlaten. Oostburg, Biervliet en Schoon- dijke spanden de kroon. Merkwaardig, ondanks het feit, dat deze plaatsen door de oorlog ernstig werden gehandicapt. Het Westen heeft ook na de bevrijding de stoot gegeven tot de heroprichting van de Bond van Muziekverenigingen. De concoursen door deze bond georganiseerd hebben altijd een uitstekende reputatie gehad. Dat dit ook van dit concours gezegd moge worden 1 We spraken over Oost en West. Het wordt tijd dat we daarmee ophouden, althans minder de nadruk op leggen. De beoefenaren van de muziek hebben dit begrepen, Ze hebben geen bond voor Oost en West. Ze hebben Bond van Muziek verenigingen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zo hoort het ook. Tenslotte spreek Ik de hoop uit dat de kracht en de betekenis van deze Bond moge toenemen en dat ze geleid door haar voort varend bestuur nog groot en goed werk mag doen voor de muziekbeoefening in ons geliefd Zeeuwsch-Vlaanderen. Als tweede spreker nam de voorzitter van Concordia, dhr. Blok het woord. Deze begon met de woorden waarmede de bondsvoorzitter de heer Ocké het solisten concours te Oostburg had gesloten„Laten we geen afscheid nemen, maar tot weer ziens op het grote concours in Axel. En nu is het dan zover. De heer Blok dankte in de eerste plaats het bondsbestuur en inzonderheid de wnd. secretaris voor de organisatie van het concours. Ook het gemeentebestuur verdient een woord van lof voor de volledige medewerking die werd verleend, evenals de heer Cappon die zijn fraaie weiland voor dit concours ter beschikking stelde. Tot slot dankte dhr. Blok alle Axelaars die door financiële steun of op andere wijze hun medewerking hebben verleend. Het concours gaat straks beginnen en vele verenigingen zullen blij zijn dat het zover is. Er is in de afgelopen weken hard gewerkt en vele directeuren hebben menig zweetdruppeltje gelaten. Nu hoop ik dat wanneer vanavond de prijzen bekend gemaakt zullen worden alle verenigingen het tevreden gevoel zullen hebben van „we hebben gekregen wat we hebben verdiend." Tot slot wenste dhr. Blok alle verenigingen veel succes. Als derde spreker voerde de Bondsvoor zitter de heer Ocké het woord. Spreker bracht ook dank aan het gemeenstebestuur voor de verleende gastvrijheid en medewer- king al vond hij het jammer dat op deze dag in Axel ook nog een motorwedstrijd was georganiseerd. Ook de secretaris van de bond wilde de heer Ocké nog een pluim op de hoed steken voor het vele voorbereidende dat door hem gedaan is, zodat op deze dag nu spr. als voorzitter de leiding overnam, de zaak wel op ro.lletjes zou verlopen. Spr. betreurde het slechte weer doch kon mededelen, dat wanneer het absoluut onmogelijk mocht blijken het con cours in de open lucht te houden, de directie van „Het Centrum' zich bereid had verklaard de muziekverenigingen in haar zalen te ontvangen. Aan de heren jvryleden deed de heer Ocké nog het verzoek de maatstaven bij hun beoordeling hier precies zo aan te leggen als elders in Nederland. Wij in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn Nederlan ders en wij willen ook ten volle als Neder landers beoordeeld worden. Ook onze Belgische vrienden zullen het zeker op prijs stellen wanneer zij weten dat zij de prijs die hun vandaag wordt toege kend, ook overal elders in Nederland kun nen behalen. De voorzitter van de Koninklijke Fanfare „Eendracht Maakt Macht" van Watervliet dankt hierna nog voor de vriendelijke woorden tot zijn vereniging gericht. Ongetwijfeld strekt het de muziekvereni ging tot eer dat ook de besturen van verenigingen die eerst laat op de dag hun nummer ten gehore moesten brengen alle op de receptie aanwezig waren. Terwijl nu enige Axelse jongedames de erewijn aanboden stelden de muziekcorpsen zich op de Markt op. Voorafgegaan door de autoriteiten, de voorzitter van de Bond en de heer Cappon marcheerde de stoet naar de weide, die door laatstgenoemde voor deze gelegenheid welwillend was afgestaan. Bij uitzondering bleef de regen op deze tocht achterwege en scheen het, alsof het weer zich ten goede zou keren. De harde wind sterkte dit vermoeden, doch de vreugde was van korte duur. Men bleek evenwel voor geen klein geruchtje vervaard en zo ging het concours de gehele middag onverstoord stipt volgens het programma voort, ongeacht zachte buitjes en stortregens. Tussen zeven en acht uur toen de laatste verenigingen hun beste krachten gaven en de uitslag bekend gemaakt werd, ging er niettegenstaande de nog onverminderd neer plassende regen weer wat meer publiek concourswaarts en was het terrein nog enigermate met belangstellenden gevuld. De uitslag zoals de heer Ocké die vanaf de tribune bekend maakte, was als volgt: Vierde afd. Fanfare: St. Cecilia, Stop peldijk, 42 p, 3e pr. Derde afd. Fanfare St. Cecilia, Philip pine, 49V, p., 2e pr.Excelsior, Terhole, 50 p., 2e pr.Oefening Baart Kunst, 49 p., 2e pr. Tweede afd. Fanfare. Ons Genoegen, Retranchement, 56^, p., le pr.Vrijheid Eendracht, Lamswaarde, 58 ple pr. Excelsior, Cadzand, 58 p., le pr.Nut en Genoegen, Nieuwvliet, 58 p., le pr.Elk naar zijn krachten, Hoek, 57 p., le pr. Kon. Aardenburgse fanfare, 501/» p2e pr. Tweede afd. HarmonieConcordia, Axel, 57V, p., lepr. Eerste afd. FanfareUit het Volk—Voor het Volk, Breskens, 51 p., 2e pr.Eendracht maakt macht, Watervliet (B.), 60Vi P- lepr. en 3e extra prijsVeronica, Zuidzande, 60 p le pr. en 5e extra prijs; Weldoen door Vermaak, Clinge, 58'/» p.i le pr. Eerste afd. HarmonieVolharding, Zaam- slag, 51Vg Pi 2e pr-Ver. Werklieden, Terneuzen, 58a/i p., lepr.; Hosanna, Axel, 561/» p., le pr. Afd. Uitmuntendheid FanfareEendracht maakt macht, Groede, 531/, p., 2e pr. Geduld Overwint, IJzendijke, 57 p.; le pr. Afd. Uitmuntend HarmonieKon. Har monie, Hulst, 61 p., le pr. en 2e extra prijs. Ere-afd. Fanfare: Harmonie, Oostburg, 57 p., le pr. Ere-afd. HarmonieVer. Vrienden, Sas van Gent, 60V> P le pr- en 42 extra prijs. Vaandel-afdeling fanfareKon. Harmonie, Biervliet, 69 p., le pr. met lof en le extra pr. Vaandel-afdeling HarmonieOefening kweekt kunst, 56 p., le pr. Dhr. Ocké deelde nog mede dat het uit zonderlijk slechte weer oorzaak was dat het Bondsconcours 1949 een tekort zou opleveren van ongeveer f500. HQ wekte alle verenigingsbesturen op om te trachten dit tekort gezamenlijk weg te werker. Dit idee van de bondsvoorzitter werd met gejuich begroet, zodat de verwezenlijking ervan wel zal volgen. Der gewoonte getrouw zou ook ditmaal door de muziekvereniging, welke de hoogste prijs had verworven, een slotconcert worden gegeven. Gezien de nog steeds neerplen- sende regen wilde de bondsvoorzitter de beslissing hierover aan het bestuur der des betreffende vereniging overlaten. De Kon. fanfare „Harmonie" van Biervliet, welke deze eer beurt viel, besloot in verband met het nog steeds ongunstige weer - hiervan af te zien. Was het muziekconcours wel teleurstel* lend voor organisatoren en deelnemers en haalden verschillende neringdoenden een strop, toch heerste er 's avonds in het centrum van Axel een gezellige drukte op straat en in de café's. Nadat het concours was afgelopen, bleef het tenminste droog en verschillende korpsen maakten nog een muzikale rondwandeling. De jury bestond uit de heren van Leeu wen te Zwolle en Langenfeldjte Enschede. Op onze vraag naar hun mening omtrent het gepresteerde, antwoordden zeiden zij, dat er reden was tot vsldoening. De pres taties van het gezelschap van Biervliet noemden zij schitterend. FEUILLETON door: HUGO BETTAUER. 19) Staarde met wild opengesperde, glazige ogen voor zich uit, liet de sigarenas op zijn - vest rollen en begon zo die te zuchien, dat Weisl vreesde, dat de naam Fritz von Un- ruh bij zijn directeur e'en broerte zou ver oorzaken. Plotseling sprong Hohlbaum op, deed een stap in de richting van de dramaturg, en kuchte heesWeils, of ik ben totaal mesjog- ge, of een paar maanden geleden is iemand, die Thomas Hertwig, Hartwig of Hartung heet, bij me geweest met een stuk. Ik heb het niet eens ingekeken, maar het daar ergens in die kast gesmeten. Maar zowaar als ik Hohlbaum heet, die man was blond en zag er ook overigens precies zo uit als de kranten hem beschrijven mis schien is hij het wel geweest. Ook Weisl werd door de opwinding vpn de directeur aangegrepen en beiden begon nen nu in een grote boekenkast te woelen tot dichte stofwolken in het vertrek hingen en niesbuien veroorzaakten. De dromende godin Elza's huwelijk Het bitter einde Titels en namen, begraven wensen kwamen te voorschijn en Weisl schreeuwde woedendWaarom houdt u dat allemaal bij u, inplaats van het aan mij te geven Ben ik dramaturg of U. Een luide kreet van Hohlbaum was het enige antwoord. Weisl kerel, daar heb ik het daar heb ik het stuk. Drie mensen, van Thomas Hartwig En daar staat het adresNovalis- straat tien dat klopt I Weisl dat is een grote treffer, dat betekent onze redding, dat is de sensatie, waar we zolang naar gezocht hebbent Weisl, ik zal je salaris verhogen dat wil zeggen, als het stuk trekt I Netjes, in machineschrift, lag het manus cript voor henDrie mensen, een drama uit het burgelijke leven door Thomas Hart wig. De directeur liet bier en belegde broodjes aanrukken, gaf opdracht, niemand binnen te laten en Dr. Wtisl las langzaam het drama voor van de man die z'ch binnenkort wegens vijfvoudige moord voor de rechter zou hebben te verantwoorden. Toen hij geëin digd had, veegde hij zich het zweet van het voorhoofd en was zeer bleek. En directeur Hohlbaum leunde, terwijl er een eigenaardige trek om z|jn mond lag, met geslotenogen achterover in zijn stoel en dacht terug aan de tijd, toen hij nog een mens was en het vuur van de eerlijke geestdrift voor theater en literatuur in zijn borst had gedragen. Weisl zeide zachtjes: Het Is een gewel dig werk, dat verdiend had te worden opge voerd, ook wanneer de auteur niet wegens moord was aangeklaagd. Ja, het is een groot stuk, Weisl 1 dat gaat het hele seizoen en als Hartwig ter dood wordt veroordeeld, zullen wij de tan tiemes aan de vereniging tot redding van ontslagen gevangenen vermaken. Dat maakt een goede indruk 1 De volgende morgen om negen uur ver scheen de rechtskundige adviseur van het Keist-theater in het huis van bewaring en liet Hartwig voorbrengen, wiens ogen begon, nen te schitteren, toen hij hoorde dat zijn stuk zou worden opgevoerd. Hij gaf terstond zijn toestemming en, stelde slechts als voor waarde, dat de prem'ére zou plaats hebben op dezelfde dag, dat zijn proces voor het hof van gezworen zou beginnen Ook behield hij zich een adviseerende stem voor bij de rolverdeling. Na een kort telefoongesprek werd dit alles in orde gebrachts'middags ontvingen de dagbladen de eerste berichten met betrekking tot de komende'sensationele theatergebeurtenis, in de namiddag werden de rollen uitgeschreven de volgende dag was de eerste leesproef en spoedig wachtte heel Berlijn in koortsachtige spanning op het proces in Moabit en de première van „Drie mensen' in het Kleist-theater, Het grote raadsel. De voor de rechtbank als verdediger van Hartwig aangewezen advocaat Fritz Nagel stock vatte zijn taak heel ernstig op. Hij was jong. eerst twee jaar bij de balie, hij had mef matriële moeilijkheden te kampen, maar geloofde in zijn eigen capaciteiten en had dan ook reeds lang gewacht op een strafzaak, welke hem beroemd zou kunnen maken. Deze zaak was er nu, een groter sencatieproces had zelfs de beste en beken- ste verdediger niet durven dromen. Nochtans Dracht de eigenzinnige houding van Hartwig de jonge advocaat bijna tot wanhoop. Mens, sprak hij telkens weer, speel toch niet met uw hoofd I U hebt er maar één en men moet er waarachtig niet zo lichtzinnig mee om gaan. Dat u tegenover de rechter-commlssaris geen woord wenst los te laten, nou ja, dat is nog zo onver standig niet, maar als u wilt, dat ik behoor lijk verdedig is het toch wel in de eerste plaats zaak, dat u mij alles eerlijk biecht. Geheel Berlijn, wat zeg ik, geheel Europa Interesseert zich voor u, de bladen geven dagelijks kolommenlange artikelen uit en over uw roman en het tooneelstuk, u wordt immers al bij levende lijve opengesneden. Profiteer daarvan, open mij de mogelijkheid de gezworenen van uw abnormale geestes gesteldheid te overtuigen en we hebben het spel gewonnen. Trouwens, meneer Hartwig er is bij u ook inderdaad van een hevige zenuwaandoening sprake een psychische scheuring. Men vermoordt toch niet om een armoedige dertig- of veertigduizend mark vijf vrouwen, zoals men kippen slacht. Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2