AXELSCHE H COURANT lev. van Hoeve, Frankering bij abonnement, AxeJ. ZATERDAG 21 MEI 1949. /T NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere 63e J>*AEO/NG No. 65. VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Toen.... en nu. Op 18 1899, vijftig jaar geleden, werd in hel Huis ten Bosch te 's Gravenhage de eerste Vredes-conferentie gehouden. ambtenaren van de P. V. C. en vertegen woordigers van diverse landbouworganisaties waarop afscheid genomen werd van de heer D. v. d. Walle, die gedurende ruim 18 jaar zijn beste krachten gegeven heeft aan de belangen van de boeren in het algemeen en die van de uitvoering der crisiswetten en alles wat daarmee samenhangt, in het bijzonder. De bijeenkomst, waarop honderden tegen woordig waren, werd voorgezeten en ge opend door de provinciale voedselcommis- saris de heer D. Lindenbergh, die in het bijzonder de scheidende ambtenaar en zijn familie benevens de directeur der landbouw- winterschool, de heer A, Langenhorst, wel kom heette. Hij bracht naar voren, dat men bijeengekomen was om een ambtenaar te huldigen, die gedurende een lange reeks jaren de gemeenschap gediend had en die van 1931 af een leidende figuur in Zeeuwsch Vlaanderen was. Het verheugde hem dat ook de heren Mr. Greve en Vermaas van het departement van landbouw aanwezig waren. Een afscheid, zo zeide hij, heeft altijd iets bedroevends en zeker wanneer het iemand betreft, die met accuratesse zijn werk ver vuld heeft. De heer v. d. Walle heeft alles medege maakt, wat er op crisisgebied en crisismaat regelen te beleven Was en ontzaglijk veel werk verzet. Na de bevrijding werd hij voedselcommissaris voor Zeeuwsch Vlaan deren. Niets was hem te veel en dag en nacht was hij in touw om alles te regelen. Later nam hij zijn oude plaats weer in. Thans heeft hij ontslag aangevraagd. Het district, waarover de heer v. d. Walle het beheer voerde, was het grootste van Nederland en juist door zijn uitgestrekt grensgebied een der moeilijkste. Er is nu een nieuwe chef benoemd, de heer Cam- maert, geen onbekende voor Zeeuws Vlaan deren. De voedselcommissaris meende er goed aan te doen er op te wijzen, dat het werk steeds zal verminderen. 1 Juli j I. waren er nog 100 ambtenaren in dienst, maar dit getal zal tot de helft moeten ingekrom pen worden. De P. V. C. blijf en ook P. B. H.'s zullen blijven. Namens het departement sprak Mr. Creve. Veel heeft deze functionaris gedaan, aldus deze spreker, voor de boerenstand, die in 1931 een zeer moeilijke tijd doormaakte. Namens de directeur-generaal van de landbouw Ir. Louwes sprak hij zijn groote erkentelijkheid uit en hoopte hij, dat het de heer v. d. Walle goed zal mogen gaan. Namens het personeel sprak de heer Brou wer, die een ets van de basiliek aanbood, terwijl mevr. van de Walle bloemen kreeg. De heer Hage uit Tholen, sprak op gees tige wijze namens de collega's en bood een actetas aan. Voor het personeel van Goes sprak dhr. van Coeveringen, voor het vroe gere personeel de heer C. Geerts, voor het personeel van de buitendienst de heer Baart uit Sas van Gent, voor de C.C.D. een vertegenwoordiger van de algemene controle en de technische dienst. De heer Haak uit Zaamslag en de heer de Putter uit Axel voerden namens de land bouworganisaties het woord. Tenslotte dankte de scheidende functio naris. Vervolgens werd een verversing aange boden, terwijl 's avonds nog een gezellige avond met het personeel plaats vond. KOEWACHT. Raadsverkiezing. In een vorig nummer werd vermeld dat de gemeenteraadsverkiezingen zouden plaats hebben op 14 Jui. Dit moet zijn op 13 Juni. Aanbesteding. Bij de aanbesteding van de riolering in de Schoolstraat alhier waren 2 inschrijvers, nl. H. Mannens, E. Mannens en A. van Mossevelde. Daar laatstgenoemde de laagste inschrijver was, zal hem het werk worden gegund. hart niet zo oorlogzuchtig was als hij wel gaarne wou schijnen. Nicky. Zo trad hij in correspondentie met zijn OVERSLAG. Diefstal. De landbouwer Apers alhier kreeg des nachts bezoek van enige personen welke zich toegang tot de schuur verschaften en een groot aantal konijnen meepikten. De politie stelde een onderzoek in en wist de daders spoedig op te sporen, tegen wie proces-verbaal opgemaakt. Wielrennen. Ter gelegenheid van het Meifeest alhier had een wielerwedstrijd plaats, waaraan 34 renners deelnamen. De uitslag was 1. van Gijsel (Clinge), 2. Bouhout (Destelbergen), 3. Wijngaerd (Overslag), 4. Claes, 5, Moens. De la Ruelle van Overslag had een minder goede dag en eindigde op de 12e plaats. Zondag j.l. nam de Overslagse renner Remon de la Ruelle deel aan de wieler wedstrijd voor nieuwelingen te Lembeke (B). Aan deze wedstrijd namen 3Q renners deel en de afstand bedroeg 50 km. welke werd afgelegd in 1 uur en 30 minuten. Hoewel de la Ruelle vorige week voor eigen publiek op het Meifeest te Overslag 'een minder goede wedstrijd heeft gereden, wat vooral te wijten was aan de zenuwen, gaf hij te Lembeke den toon aan. De Wulf en Bouchot gingen aan de haal doch de la Ruelle zoog zich aan het wiel en week geen duim. De 3 vluchters wisten hun tempo op te vperen en hun voorsprong te vergroten. De la Ruelle als nieuweling had de handen vol tegen de 2 andere reeds ervaren renne s, maar levtrde toch de schit terende prestatie als 3e te eindigen. De uitslag was: 1. de Wulf, 50 km. in 1 u. 30 min., 2. Bouchot. 3. de la Ruelle. DIENSTREGELING BRUG SLUILKIL. Met ingang van 15 Mei zal de volgende dienstregeling gelden voor de brug voor spoorweg- en gewoon verkeer over het Kanaal van Terneuzen te Sluiskil. De brug is voor de binnenscheepvaart geopend 5 30-5.40; *7-15 7.40; 8.30- 8 45; 9.15—9 30; *9.55—10.05; 11.15-11,35; 12.—12 10; 1255-1320; *13.55-14.15; 15 20—15.40; 16.35-16 55; 17 2017.40 18 20-18.40; 19 20-19,40; 21.20-21.40. De brug is op die tijdstippen ook voor de zeescheepvaart geopend, behalve in de perioden aangeduid met Van 21.40 tot 5.30 en voorfs buiten de bovenaangegeven sluitingstijden wordt de brug naar behoefte voor de scheepvaart geopend. EXPRESSE-BESTELLING VAN POST PAKKETTEN WEER MOGELIJK. Met ingang van 1 Juni a.s. zal de expresse-bestelling van binnen- en buiten landse postpakketten weer worden inge voerd. Expresse-bestelling op verzoek van de geadresseerde is voorlopig nog niet mogelijk. Sportnieuws. Voetbal. AXEL-BRESKENS 6-2. Hoewel de beslissing in deze promotie competitie reeds is gevallen en er voor beide partijen dus niets meer op het spel stond is er hier Zondag toch nog een aan trekkelijke wedstrijd gespeeld, waarin de thuisclub een verdiende 6—2 overwinning behaalde. In deze wedstrijd was De Jager als mid- voor, v. d. Velde als spil en Den Engelsman als linksback opgesteld en deze spelers kweten zich op hun nieuwe plaatsen goed van hun taak. Breskens probeerde enige jonge spelers in deze belangeloze wedstrijd, maar een openbaring is dit voor de wit-zwarten niet geworden. Aangezien de aangewezen scheidsrechter op zich liet wachten werd deze ontmoeting geleid door dhr. Stevens. Breskens trapte af met de wind, die schuin over het veld stond, tegen. Al spoedig kwamen de oranjemannen in het offensief en belegerden talrijke malen het doel der gasten, doch de kansen bleven door slecht Padvinderij. Veertig jaar geleden verscheen er een serie van zes heel goedkope boekjes, geti teld .Srnnllncr fnr hn»i« Hnn. I D.j». afwerken van de aanvallen en doordat vaak het beslissende schot op zich liet wachten, onbenut. Breskens zat intussen ook niet stil en probeerde de strijd naar de Axel- helft te verplaatsen. Het bleef echter bij enige ook lang niet ongevaarlijke aanvallen, maar de Danschutter was op zijn post. Na ca. 25 min. wist de thuisclub de score te openen. De Jager speelde de bal naar Dey, die met een listig tikje naar zijn buitenman Wieland, die vlak bij het doel stond, deze in staat stelde om zijn club, met een zacht schot de leiding te geven (10.) Kort hierna moest de doelman der wit- zwarten andermaal het leder uit het net halen, na een schot van De jager en nog voor de rust maakte Jonkman er 3—0 van. Na de hervatting kwam Breskens, gesteund door de wind, herhaaldelijk gevaarlijk op zetten en de oranje-verdediging moest veel vaker ingrijpen dan in de eerste helft. Het succes kwam echter aan de andere kant toen De Jager een schitterend aangegeven bal van Dey vrij gemakkelijk in een doelpunt kon omzetten (4—0). Breskens gooide nu alles in de aanval en het gelukte hun links binnen de eer te redden (4—1). Na enige lijd wist de rechtsbinnen der gasten de achterstand zelfs te verkleinen tot 4—2. Hierna kregen de oranje-witten het nog eens op hun heupen en nadat Jonkman de gehele Breskens-verdediging omspeelde en doel puntte, bracht linksbuiten Wieland de stand op 6—2, waarmee ook het einde kwam. Middelburg—Rood Wit 2—5. De stand is nu ROOD-WIT 7 6 1 0 27-11 13 Axel 7 3 1 3 17—15 7 Odio 6 2 1 3 13-13 5 Middelburg 6 1 2 3 8—18 4 Breskens 6 1 1 4 8-16 3 RIJKSPOLITIE— -CHAUFFEURS Z. V. T. M. 4-1. Zaterdagmiddag speelden dé dienaren van de H. Hermandad een voetbalwedstrijd tegen de chauffeurs van de Z.V.T.M. ten bate van de autorit voor de ouden van dagen. Hoewel de heren van de tram bijna voortdurend een veldmeerderheid aan de dag legden, bleken de heren, die gewoonlijk in het bekende blauwe uniform gestoken zijn, toch productiever en behaalden een 4—1-overwinning. Gezien het mooie doel, waarvoor deze wedstrijd gespeeld werd, was het jammer dat er niet meer belangstelling was. Wielrennen. DE RONDE VAN KAPELLE. Zaterdag werd onder grote belangstelling de ronde van Kapelle verreden voor ama teurs. De 115 km. werden afgelegd in 3 u. 2 min. 52 sec., dus met een snelheid van bijna 38 km. per uur. De uitslag was: 1. K. Kroon, R'dam, 2. A. Verstraten, Breda, 3. Th. Heijnemans, Breda, 4. H. Vinken, Geleen, 5. C. Jansen, Axel, 6. H. v.d. Elshout, Made, 7. J. de Groot, 8. P. Kooymans, Den Haag, 9. W. Rijvers, Breda, 10 P. Muylwijk. Nagekomen advertentie. Plotseling is van ons heengegaan, onze ge liefde echtgenoot en vader, de heer in de leeftijd van 59 jaar, in leven Dijk graaf van de Coegors- polder c.a. J van Hoeve van Hoeve J. van Hoeve P. van Hoeve Axel, 17 Mei 1949. Nieuwendijk 88. jongens iets zou meegeven voor hun latere leven. Het lag voor de hand, dat hij daarbij ging denken aan het voortrekkers- en speurdérswerk. dat jonge soldaten zo geboeid g had hem ook geleerd, was kleine groepen te man of zes, waarboven io ontstonden de pafrouil- i brengt ons nog niet tot aak. Het gehele schema het doel in de jongens leugden aan te kweken van een serie pltcht- oor hen werkjes te laten i en wedstrijden te laten ergelijke deugden nood- sten worden beoefend, erzicht op (niet voor de tor «je leiders), waarin en stonden tegenover de leugden en waarin wegen i om die deugden aan lies moge nogal preten- weterig schijnener zijp jrsen geweest, die sput- n foidaat van opvoeding Maar het is wellicht dat Bader.-Powell geen )og was en geen slacht- 'isselende theorieën. Hij jftigjaar, die gezien had e landen zich gedragen, lang soldaten had opge- :rpe observatie-vermogen rstand vormden de basis en mogen aantonen, hoe ?rk ging. Het is wense- Ifzuchtig zijn. Een voor- 1, maar het blijft voor oorschrift, totdat het in ïzet. En daarom begint erij met zijn dagelijkse erdoor ontstaat er een levensregel kan worden. e hierop „larie" zeggen, ing hebben in de pad- goed het werkt, wij aangemaand om hen helpen 'Dit kan blijven medelijden, maar zei [eef de jongens onder- leer hun hoe zij iemand dood of uit een brandend hoe te helpen in nood- rt niet door theoretische aties, maar door gedra- tenissen (met stromen waarbij de padvinders r onverwachte situaties, ijgen zij niet alleen de maar leren zij ook houden en het niet te np. rgden, waaraan Baden- e. De een was eer en rwen, gepaard aan ver veel. Hij geloofde, dat n een jongen betrouw- lem te vertrouwendat kheidsbesef niet beter /eekt dan door het geven heid. Hierop berust het waar de leider van zes erantwoordelijk is voor leringe omvang van de jkvele jongens krijgen 'orden elk lid van een ook, heeft het besef, aan komen een grotere ir een jongen worden van de practische trai» :ht de jongen zelfver- „het niet aan Jan over pzicht is het speciale grote betekenis. Veer- impeerden jongens op oetaalde koks, cantines, wjlde daarvan niets padvinders gaal kam- •ouille de eenheid, die iroor haar eigen foura- 'ijze doet elke jongen r-ervaring op. e hele opzet kunnen Baden-Powell theorie ar in overeenstemming e samenhang te krijgen a tp streven, stelde hij )p, in de geest van de len. Iedere padvinder ESte vermogen die wet nelijk formeel en saai, met woorden te laten het alles isde kamp- Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine AdvertentJën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. l.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 3