De Bilt voorspelt DAMESKLEDING Sara Adriana Davidse Meul periode van mooi weer op komst Uit onze omgeving. •c Heden overleed zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, na een kort stondig ziekbed, onze geliefde Vrouw en Moeder, Mevrouw echtgenote van de HoogEdelgestrenge Heer Willem Krijn de Feijter, in de ouderdom van 60 jaar. Bergen op Zoom, W. K A. C Bergen o{ Zuidzijde 11 Mei 19 De teraai zal plaats Zaterdag de Protes graafplaats op Zoom. het Algen Gasthuis in de p prijskl schuil 61.00 49, Gezonc matrt 48.20 46. Rooks 39 75 26. Rookstoe 33 25 23. Gele kinderlec 29.85 24. Kinders 32.00 25. Kinder 32.00 15. Kinder? 145.50 12: Fauteuil 89.75 99. 214.50 227. clubsf 254.00 397 Eiken dr 158.50 143 Binnen^ matra Kapok-m Linol Kromn Vloerbet Vakmens* tot Uw di Nu is het dus tijd om keuze te maken uit onze zeer gevarieerde collectie Bijna dagelijks ontvangen wij uit de voornaamste mode centra moderne en aparte mantels en japonnen in de BUITENLANDSE BELANGSTELLING VOOR DE NEDERLANDSE LANDBOUW. In vergelijking met voorafgaande jaren bestaat er dit jaar in het buitenland een toenemende belangstelling voor de Neder landse landbouw. Hoewel in het bijzonder de grote herstelwerkzaamheden, zoals op Walcheren, de aandacht trekken, blijken de vele buitenlanders, die ons land bezoeken, evenzeer grote bewondering te koesteren voor de voortvarendheid, welke op alle agrarische gebieden in ons land wordt ten toongespreid en waarin vooral de vrucht bare samenwerking tuisen het wetenschap pelijk onderzoek en de practijk tot uitdruk king komt. In het middelpunt van de belangstelling van de in de Nederlandse landbouw geïn teresseerde buitenlandse bezoekers staan de Aalsmeerse bloemenveiling, welke de grootste coöperatieve bloemenmarkt in Europa is, de glascultuur in het Westland, de gemecha niseerde landbouwbedrijven in de Wierin- germeer, de Haarlemmermeer en elders, de verschillende proefboerderijen, waar de resultaten van het wetenschappelijk onder zoek worden getoetst, het Veredelings- instituut van het Centraal Bureau te Hoofd dorp, de Stamboekbedrijven, de Zuivel bedrijven, de verschillende proeftuinen» de Landbouwhogeschool en de laboratoria en instituten voor Landbouwkundig onder zoek te Wageningen, enz. Voor het seizoen 1949 zijn tal van excur sies georganiseerd voor belanghebbenden in de Nederlandse landbouw, met inbegrip van de akkerbouw, de tuinbouw, de vee teelt en de zuivelindustrie, uit Engelano, België, Frankrijk, Zwitserland, Denemarken en Zweden. De voorgenomen totstandko ming van de Benelux speelt uiteraard een rol in het feit, dat onze Zuiderburen een groeiende belangstelling voor de Neder landse landbouw aan de dag leggen. Behalve het bezoek van gezelschappen komen ook uit tal van delen van de wereld waar onder Australië en Nieuw-Zeeland per sonen, die een speciale studie maken van de verschillende onderdelen van onze landbouw. De organisatie van excursies, welke veelal op aanvrage van de Nederlandse landbouw- attaché's in het buitenland plaats hebben, berust bij het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed elvoorziening, dat met het oog op de omvang van het bezoek, speciale voorzieningen heeft getroffen in het belang van een deskundige leiding. In overleg met de Landbouwhogeschool te Wageningen zullen ouderejaars studenten voor dit doel worden ingeschakeld. Hierdoor zal het mogelijk zijn, gelijktijdig een groot aantal buitenlandse gasten te ontvangen, zoals bijvoorbeeld in deze maand, wanneer om streeks dezelfde periode drie groepen van in totaal 150 Engelse landbouwers ons land zullen bezoeken. Afgezien van het verheugende feit van de waardering voor onze landbouw, welke uit deze belangstelling van over de grenzen blijkt, en die mede strekt ter bevordering van het handelsverkeer, komt het toene mende buitenlandse bezoek eveneens onze deviezenpositie ten goede. BEGIN JUNI RIJST. Dezer dagen is in ons land het stoom schip „Amstelstad" aangekomen met 9.000 ton rijst uit Stam. Het restant van onze aankopen in totaal werd 14.000 ton aangekocht zal met een latere gelegen heid worden verscheept. Ook in Italië is ongeveer 2500 ton rijst gekocht, zodat de interaationale toewijzing van 18 000 ton aan Nederland thans bijna geheel is gerealiseerd» De nieuwe aanvoer van rijst en het restant van de vorige distributie maken het moge lijk in de bonnenlijst van 2 Juni een bon voor alle leeftijdsgroepen voor 250 gram rijst op te nemen. GOUDEN KOETS NAAR ZEELAND. De Koningin heeft toestemming gegeven om de gouden koets in een varende ten toonstelling op te nemen. Op 25 Mei zal deze expositie te Middelburg officieel wor den geopend, waarna een tocht door Neder land begint. Een hoge „Kempenaar", een binnenschip dat door de particuliere Rijnvaartcentrale beschikbaar is gesteld, zal tot half Augustus de gouden koets tesamen met de crème caleche, vitrines met harnassementen, uni formen en andere bijzonderheden van „Prins jesdag'' over de Nederlandse binnenwateren dragen. Dit schip is daartoe geheel omgebouwd en voorzien van electrisch licht en een brand beveiligingsinstallatie. Een sleepboot zal de tentoonstelling van plaats tot plaats brengen. In vele plaatsen des lands, die aan vol doende breed vaarwater liggen, zal men een of enige dagen de gelegenheid hebben de koetsen en alles wat erbij behoort te bewon deren. Het doel. Deze varende tentoonstelling heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats wordt hiermee een wens vervuld van vele tiendui zenden, die tot dusver niet in de gelegen heid waren de gouden koets te zien. Voorts hoopt men er een belangrijk sociaal doel mee te dienen. De entree,s komen ten goede aan het Nationale Koningin Juliana- fonds ter bevordering van maatschappelijk werk. Ook de baten van de verkoop der geïllustreerde beschrijving van de koets worden in de kas van deze instelling gestord. Dit fonds steunt maatschappelijke instellin gen, die in tijdelijke financiële moeilijkhe den verkregen. De „Kempenaar" met .zijn gouden passa gier begint op 25 Mei dus zijn vaart in Middelburg. Via Zeewsch Vlaanderen gaat daarna de tocht door Brabant, Limburg en Gelderland, naar Overijsel. In Drenthe kan vanwege de vaartmoge lijkheden waarschijnlijk alleen Meppel wor den aangedaan. Friesland en Groningen worden doorkruist, waarna via Den Helder de reis met een bezoek aan enige Noord- Hollandse plaatsen zal worden beëindigd. De organisatoren van deze tocht zullen geregeld bekend maken waar en wanneer de gouden koets zal komen binnenvaren. Zij verwachten een er.orme belangstelling voor hun drijvende koetshuis. Iti Zeeland zal na Middelburg ook te Vlissingen, Breskens, Terr.euzen en Zierik- zee worden geëxposeerd, DE „KONINGIN JULIANA" IN DE VAART. Zondag is, nadat men reeds enige weken lang het schip over de Schelde had kunnen z en kruisen, de „Koningin Juliana" het vlaggeschip van onze provinciale vloot, haar taak begonnen. De weif „De Schelde* heeft eer van haar werk, want allen die deze eerste dag een tochtje over de Schelde maakten, en dat waren er heel wat, waren opgetogen over de bijzonder fraaie afwerking van het schip. De provinciale bootdiensten kunnen met recht trots zijn op hun mooie schip, want al zijn ook de „Koningin Wilhelmina" en de „Prins Hendrik*, de beide ferry-boten waarover de provincie beschikt, boten die gezien mogen worden en waarbij men zeker bij de afwerking niet zuinig is ge weest, dit nieuwe schip overtreft de vorige en men is hier meer van modernere con structief uitgegaan. Veel is met glas gewerkt, waardoor alle. passagiers tegen regen en wind beschut zitten en toch zoveel mogelijk van het mooie uitzicht op de Schelde kunnen genieten. De eerste en tweede klaskajuiten zijn hoog op het schip gebouwd, de zijdekken zijn een halve ver dieping lager, en hieronder is dan het rijdek, in de lengte verdeeld in 3 banen, twee lagere zijbanen, onder de zijdekken, welke banen bestemd zijn voor fietsen en luxe auto,s, en dan een groot middendek waar ook de grootste vrachtwagens vol doende ruimte kunnen vinden om met twee naast elkaar te worden „ingescheept". Vermeldenswaard is ook, dat het rijdek geheel van de buitenlucht is afgesloten, zodat overstuivend zeewater op autoruiten en -lak bij winderig weer niet meer kan voorkomen. Ook de trappen van zijdek naar het passagiersdek zijn thans „inge bouwd", zodat ook hier regen en wind de passagiers die met koffers, hoeden enz. naar boven klimmen niet langer bedreigen. Bovendien kan men als voetganger op de aanlegsteiger reeds naar boven klimmen, zodat men in 't geheel niet op het rijdek behoeft te komen. Hopelijk zal het publiek de afwerking van dit mooie schip naar waarde weten te schatten en dit gemeenschappelijk Zeeuws bezit behandelen als ware het eigen meubi lair. Wat de technische kant betreft, het schip blijkt behoorlijk snel te zijn en doet de overtocht in 20 minuten, zodat 10 minu ten beschikbaar zijn voor ladm en lossen. Dit bleek de eerste dag wat weinig te zijn, maar zodra bemanning en passagiers het schip wat beter hebben leren kennen, zal hat zeker lukken om met deze boot een uurdienst te varen. Gezien de capaciteit van gemiddeld ca. 70 auto's per vaart zal het wachten te Breskens—Vlissingen nu wel tot het verleden behoren. AXEL. EEN VREEMD GEVAL. Zaterdagnamiddag op het drukste uur voor Axel in verband met de marktdag belde een tot nu toe onbekend persoon aan bij de Geref. pastorie in de Wilhel- minastraat. Toen de dominees-weduwe, mevr. P., op het bellen de deur opendeed, kreeg zij van de haar onbekende bezoeker zonder één woord te spreken enige klappen op haar hoofd, waarna hij zich per rijwiel verwijderde. De zaak is des te vreemder, omdat de weduwe zich bewust is met niemand in onenigheid te verkeren en zich mitsdien ook niet kan indenken, waarom haar dit is aangedaan. Van dit singuliere geval is aangifte gedaan. De Rijkspolitie stelt een diepgaand onderzoek in. HEMELVAARTSDAG WORDT EEN DRUKKE DAG VOOR AXEL. In tegenstelling tot vrijwel alle Hemel vaartsdagen, die zich voor Axel kenmerkten door een ware exodus der bevolking in alle richtingen, zodat het hier meestal een stille dag was, zal Hemelvaartsdag 1949 hierop wel een gunstige uitzondering maken. Ten eerste zal het bondscorcours van de Z.-Vlaamse muziek-verenigingen, dat dit maal alhier wordt gehouden, en waaraan door niet minder dan 25 gezelschappen wordt deelgenomen, wel een talrijk publiek op de been brengen, zowel uit Axel als uit alle delen van ons gewest. Des avonds wordt, zoals bekend, het slotconcert gegeven door de muziek-vereni- ging, die op het concours het hoogste aan taal punten heelt behaald en ook hiervoor zal wel een passende belangstelling bestaan. Moge hierbij ook een passende stilte betracht worden. Verder wordt die dag alhier in de nabijheid van „Zomerlust" de eerste Z,- Vlaamse cross-countiy voor motorrijders gehouden. Wij geloven stellig, dat vele bewonderaars van de motorsport hier wel acte-de-présence zullen geven. De organi satoren schijnen wel succes te zullen boeken, want het aantal liefhebbers, dat zich ais deelnemer aanmeldt, stijgt met de dag, zowel uit de omgeving als van over de grens. Al met al belooft Hemelvaartsdag 1949 voor Axel een drukke dag te worden. HULDIGING D. v. d. WALLE. Afscheid als P. B. H. te Hulst. In een der zalen van de Landbouwschool te Hulst vond een bijeenkomst plaats van Eiken en fijne net ook in 1 p bedsteemaat eiken of per met pate 2 fauteuils Modi 2 clubs 3-del matra met kapol 2 pers. 1 pers. voor betoni nieuwe huize 100 cm. breei

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2