Gwee mensen om „Drie mensen" ochtenduren is het er tjokvol, want dan worden er gewoonlijk de inkopen gedaan. De Mohammedaanse vrouwen In hun witte klederdracht, de mannen met hun veelkleu rige overkleding en rode fez. De rijken vaak in gewaden, die in fraaie pastelkleuren zijn uitgevoerd, de armen in walgelijke lompen gehuld. Zij winkelen en kopen en allen zijn er gelukkig, schijnbaar zelfs de bedelaars. Het grootste)"deel van deze Soukhs is gebouwd in de 12 eeuw, het tijdperk van de Hafsides, onder wie Tunis een van de belangrijkste handels- en industriesteden van Noord-Afrika is geweest. Thans na een lange inzinking bloeit de buitenlandse handel van Tunesië weer op. Sinaasappelen, olijfolie, dadels en fosfaten zijn de belangrijkste export-produc ten. Het verkeer met het buitenland groeit gestadig, vooral het luchtverkeer. Regel matig gonzen de grote metalen vogels, waarvan er velen in Nederland hun nest hebben, in de strak-blauwe lucht boven Tunis. De voerman, die op zijn primitieve tweewielige wagen, bespannen met een paardje voortrijdt, kijkt naar boven, zijn ogen met de hand tegen het zonlicht be schuttend en gooit de slip van zijn over. hemd over zijn linkerschouder en vuurt het paardje aan. Twee middelen van vervoer, van origine overigens door duizenden jaren van elkaar gescheiden, ontmoeten elkaar. De koopman is over vier en een half uur met zijn kisten sinaasappelen in de havenwijk, het vliegtuig wordt in diezelfde tijd in Amsterdam, Parijs of Londen aan de grond gezet, terug van een reis over werelddelen en zeeën. Uit onze omgeving. Axels badhuis wordt werkelijkheid. EEN MODERN GEBOUW MET 20 DOUCHE-CELLEN EN 4 KUIPBADEN. Reeds enige tijd werd dank zij het par ticulier initiatief in stilte gewerkt aan plan nen om een reeds lang door vooruitstrevend Axel gekoesterde wens te vervullen, nl. de totstandkoming van een badhuis. De steeds toenemende behoefte aan een dergelijke inrichting ten dienste der voiks- hyiëne, die zich ook in omliggende ge meenten door de totstandkoming van bad inrichtingen openbaarde, heeft ook hier stimulerend op de plannen gewerkt. In het raadsverslag ,in ons blad van 7 Mei is gewag gemaakt van een plan, aan B. en W. voorgelegd. Particuliere ondernemingszin heeft het mogelijk gemaakt, dat dit object op voor de gemeente aannemelijke wijze tot stand kan komen, waardoor Axel een moderne bad-inrichting zal rijk worden. Het gebouw. Het plan voor welks uitvoering het gemeentebestuur alle mogelijke medewer king verleende voorziet in een badhuis, inhoudende 20 douche-cellen en 4 cabines voor kuipbaden. Tevens zal het gebouw een ruime vestibule krijgen, waarnaast ter eene zijde een kantoor en ter andere zijde een wachtkamer. Voor een behoorlijke rijwielbergplaats zal eveneens worden ge zorgd. Het gebouw zal verrijzen aan het achterste gedeelte van de Bylocque-straat, waarvan de doortrekking spoedig zal plaats vinden, BOUW VAN ZESTIG MONTAGE WONINGEN. 42 simplex-woningen in Plan Oost 18 duplex-woningen in Plan West. Zoals bekend, heeft het gemeentebestuur enige tijd geleden bij de verdeling van het bouwvolume 1949 vergunning verkregen tot het bouwen van 60 montage-woningen, systeem-Welscher. Daar deze woningen voor Axel een geheel nieuw type zijn, geven wij het onderstaande ter verduidelijking. Dit systeem vertoont een grote verschei denheid van gedachten. De zijgevels en bouwmuren worden opgetrokken in beton elementen. De dikte der muren wordt 20 cm. De elementen, die aan de buitenzijde komen, zijn van grindbeton, de binnen- elementen van sintelbeton. Zij worden na opstapeling met vloeibaar cement aange goten. De scheidingswanden bestaan uit gelijksoortige, doch smallere elementen. Ee.i skelet van betonkolommen moer- binten en verstijvingsbalken wordt ter plaatse gestort. Enkele kolommen worden gegoten in sparingen van de bouwmuren en zijgevels. Overigens bestaat de bekisting van het skelet uit houten elementen en draagt zij voor het storten houten geprefa briceerde vloeroalkjes. Ook de voor- en achtergevels worden als monolieth in een dikte van 7 cm. ter plaatse gestort. Volgens dit systeem zijn o.a. reeds 48 woningen te Rotterdam gebouwd, alsmede 250 te Vlissingen en 36 te Sas van Gent. Aan de hand van verschillende proeven is komen vast te staan, dat de woningen in elke gewenste en in de omgeving pas sende kleur kunnen worden afgeleverd. De duplex (tweegezins-)woningen zullen worden gebouwd aan de Bylocquestraat in de richting Singelweg; de simplex (één- gezins )woningen zullen verrijzen ten oosten van de de Ruyterstraat. AANRIJDING. Woensdagmiddag naderden een luxe-auto van garage de Jager alhier rijdende in de richting Kerkdreef—Oranjestraat en een jeep met aanhangwagen van de fa. M. uit Hulst, rijdende richting Weststraat—Buthdijk, gelijk tijdig het kruispunt bij de fa. Pot. Niet tegenstaande krachtig remmen van de luxe auto was een aanrijding niet meer te voor komen. De luxe wagen werd aan de voor zijde vrij ernstig beschadigd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. AUTORIT OUDEN VAN DAGEN. Dinsdagavond vergaderde ten stadhuize het reeds eerder gevormde comité ter voor bereiding van de jaarlijkse tocht met de Axelse oudjes. Men heeft de plannen reeds in grote lijnen uitgestippeld en denkt aan een tocht naar de fraaie bosrijke omgeving van Breda. De rit zal vermoedelijk plaats vinden op 14 Juli a s. Vanzelfsprekend gaat alles niet zonder kosten en in de komende weken zal dan ook een huis-aan huis-collecte voor dit doel worden gehouden. Hedenmiddag zullen de chauffeurs van de Z.V.T.M. en de Rijks politie reeds het goede voorbeeld geven door een voetbalwedstrijd te spelen, waar van de opbrengst voor de rit beschikbaar wordt gesteld. Wij twijfelen er niet aan, dat zowel deze wedstrijd als de collecte financiëel bevredigend zullen zijn, gezien het beoogde doel. MARINIERSKAPEL KOMT NAAR AXEL. Naar wij vernemen zal in de eerste helft van September, waarschijnlijk de 13e, de Koninklijke Marinierskapel een concert te Axel geven. Men zal zich herinneren, dat in 1945 aan vele mariniers die uit Duitse krijsgevangen kampen terugkeerden, door de Axelse bur gerij een gastvrij onderdak werd verleend. Zij zijn dit klaarblijkelijk nog niet vergeten en als dank zal de kapel nu een concert aanbieden aan de Axelse bevolking. De toneelclub te Axel-Sassing gaf Donderdagavond haar laatste uitvoering in dit seizoen en presenteerde aan het talrijke publiek o.a. h°t stuk „De huwelijksdroom". Met een bal werd deze genoegelijke avond besloten. Deze uitvoering werd, evenals vroegere, gehouden in de havenloods, welke zich voor dergelijke gebeurtenissen uitste kend leent. Op de dezer dager, gehouden partijdag der Staatkundig Gerei. Partij te Utrecht, is onze oud-stadgenoot Ds. M. A. Mieras gekozen in het hoofdbestuur. RECTIFICATIE. In het verslag over de telefoonkwestie in ons vorig blad is een deel van de discussie door foutieve nummering van de copie weg gevallen. De aandachtige iezer zal reeds hebben opgemerkt, dat onderaan de 2e kolom na de opmerking van de voorzitter aan het adres van- wethouder de Putter in dj alinea beginner.de met „Spr. betreurt" niet de voorzitter maar dhr. de Putter wordt bedoeld. Men diene na de opmerking van de voorzitter het volgende te lezen: Wethouder P. van Bendegem neemt dan het woord. Hij stelt voorop dat ook de C. H.-fractie van mening is dat werken op Zondag zo weinig mogelijk moet geschieden. Als gemeentelijke overheid moeten wij de zaak niet op de spits drijven. In andere landen gebeurt het dat een bepaalde groep met geweld anderen wat oplegt. Ik zeg niet dat dit hier zo ligt, maar wij moeten onze taak als overheid en als particulier goed onderscheiden. Het is niet de Kerk of een partijprogram dat zaiig maakt, maar ten allen tijde „Door het Geloof". Als dhr. de Putter wel voor automatise ring is of desnoods voor handhaving van de oude toestand dan is hij aldus spreker verkeerd principiëel. Wethouder van Ben- degemjs van mening dat dhr. de Putter ook al lang het niet gebruiken van gas, electriciteit en waterleiding had moeten propageren- Als de dingen staan zoals U zegt moet U voor Uw principe willen vasten en desnoods het leven er voor over hebben, dat is principieël. Spr. zou thans haast gaan denken aan een politieke stunt i.v.m. de komende verkiezingen. Wethouder van Bendegem is voorstander van gelijke mon niken, gelijke kappen en dus doorverbinding voor iedereen. Dhr. Pijpelink antwoordt dat deze kwestie veel verder uiteenloopt dan nodig. Ver wacht van de A.-R. geen verkiezingsstunt, wij konden dan beter zwijgen. Nadat de overige heren nog hun stand punt hebben uitgesproken vestigt wethouder de Putter er de aandacht op dat hij gee voorstander is van Sabbattisme, maar me dient hier een grens te trekken. Vergelj king met de radio gaat niet op en d noodzaak van openstelling van de telefoo dient men plaats voor plaats te beoordelen Spr. betreurt het dat niemand op dl principiële zijde van zijn betoog is ingegaai en men blijkens de argumenten van di voorstanders ook van het A.-R. standpum in het algemeen maar weinig blijkt af li weten. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds, Versteeg van Colijnsplaat, 's nam. 2 30 uur dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam, 2.30 uur Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1.) Voorm. 10 uur en nam. 3 uur Ds. v. d. Berg van Souburg. Geref. Kerk te Zoutespui. Voorm. 11 ure Ds. J. Ritzema van Zaamslag, 's nam, 5 ure Ds. H. Pestman van Terneuzen. Geref. Gemeente. Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Leesdienst. GEVONDEN VOORWERPEN. Een portamonnaie met enig klein geld, Appie van Tatenhove, Singelweg 17. OVERSLAG. Meifeest. In deze gemeente had in samenwerking met Belgisch Overslag in de afgelopen week weer het jaarlijkse Mei- of wielerfeest plaats, Reeds vanaf Zaterdagmiddag heerste er in het dorp een grote en gezellige drukte welke voornamelijk door de wielerwedstrijd was samengekomen. Aan de wielerwedstrijd van Zaterdag namen 32 renners deel en aan de wedetrijd van Maandag 34. De win naars werden respectievelijk Moens en van Gijsel. De plaatselijke renner Wijngaerd werd voor eigen volk 2 maal derde. De la Ruelle van Overslag 'had minder goede dagen in verband met ziekte, in de wed strijd van Maandag werd hij 12e. Jj Zondags waren de straten, café's, tenten enz. overvol. Niet minder dan 8 muziek gezelschappen trokken door het dorp en blaasden dat het een lust was. Na de bezetting is te Overslag nog nooit zoveel volk op het feest geweest als Zondag. Alle kermisexploitanten hebben hier reusachtige dagen gehad. Ook verschillende nieuwe lingen was het zeer bevallen en hoopten het volgende jaar weer een staanplaats vrij le hebben. De café's werden niet minder bezocht en in vele stonden de mensen opgepakt als haringen in een ton en was het dikwijls moeilijk te dansen. De laatste dag was de drukte niet meer zo groot wat ook veel het gevolg was van de koude wind. Overigens mocht er later in de avond niet worden geklaagd. Vele feesten of kermissen zullen heel wat minder worden bezocht dan Overslag. Het is merkwaardig dat het Overslagse feest in Mei in de gehele omtrek bekend is en steeds druk door iedereen wordt bezocht, Nederlands en Belgisch Overslag met samen ongeveer 1900 zielen telt niet minder dan 22 café's. Het rijwiel met de gehouden loterij werd gewonnen door Coppens van Wachtebeke. Het Meifeest is dit jaar dus weer een reuze succes geworden. Sproeten? SPRUTOL FEUILLETON door: HUGO BETTAUER. 17) Dr. Clusius imiteerde Napoleon na een gewonnen veldslag, kruiste de armen over de borst, keek Hartwig doordringend aan, liep op en neer zonder hem uit het oog te verliezen en wachtte op het gelukzalige moment, waarop de geweldige, de precident zijn entreé de chambre zou maken. En deze kwam, opgewonden, serer.issimus met krom me neus en monocle, tien kleurige lintjes - - —vers van|zijn geklede jas, begroette iindschappelijk de chef der recher- m Krause, die eigenlijk van afkomst mei er gelijk stond, welwillend van het uool- tot de voeten op, wierp een donkere blik op de verdachte, zei „goeden dag" tot de aanwezige klerk, die het procesverbaal zou opmaken en het eerste verhoor begon. Het werd eigenlijk in het geheel geen verhoor. Hartwig verklaarde kort en®bondig Tho mas Hartwig te heten, 32 jaar oud te zijn, in Keulen als zoon van de overleden lee- raar aanlhet lyceum, Wilhelm Hartwig. ge boren. tot dusver met een blanco strafregis ter, Nederduits Hervormd en over het geheel genomen zonder middelen en vaste betrek king te zijn. Daarna echter En nu mijne heren, verzoek ik u dringend zich geen moeite meer te geven daar ik geen verdere vragen zal beantwoor den. Nog niet eens die of ik schuldig of onschuld g be Later voor mijn werkelijke rechters, zal ik misschien ik weet het op het ogenblik nog niet uiten, maar tot zolang zult u van elk onderhoud met mij moeten afzien. De president raasde, Clusius zweette bloed. Krause leunde onverschillig, alsof hem de hele zaak niet aanging, tegen de muur het was alles vergeefs. Woorden als brutale schurk, een toontje lager laten zingen, massamoordenaar, misten hun uit werking. Hartwig liet niets los. Tenslotte probeerde Clusius het met verzoeken. Hartwig, het bewijsmateriaal tegen u is overstelpend, houdt u ons dus niet onno dig opDe brieven der vijf verdwenen meisjes zijn bij u gevonden en daarmee alleen reeds is komen vast te staan, dat u schuldig bent. Geef kalm toe, ontlast uw ge weten, dat kan u, wanneer het er later om gaat uw straf te verzachten, niets anders dan voordeel brengen. Het spijt me. zij Hartwig beleefd en zweeg. De juffrouw der advertentie-afdeling van de Generalanzeiger verscheen opgewonden en herkende in Hartwig direct de man, die in het begin van Juni de advertentie had opgeheven en de daarop ingekomen brieven had afgehaald Hartwig zweeg- De rou wen, bij wie de verdwenen meisjes ha; lei gewoond en de concierge kwamen en iden tificeerden Hartwig. Er bleef tenslotte niets arders over dan hef verhoor te staken en hem naar een cel te laten brengen. Tetwijl echter de beide hoge ambtenaren nog steeds over de grenzeloze brutaliteit van de ver dachte spraken, liep Krause de agent na en gaf de opzichter van het huis van bewaring opdracht Hartwig een zindelijke, fatsoenlijke cel te geven, hem alleen te laten en aan zijn wensen xoveel mogelijk gehoor te geven. Het was intussen iaat in de nacht gewor den en dr. Clusius stelde er zich voor van daag mee tevreden een communiqué naar de redacties der Berlijnse bladen te zenden, waarin de reporters tegen de volgende morgen op het hoofdbureau van politie werden ontboden. De mededelingen over de arrestatie van de letterkundige Thomas Hartwig als ver moedelijke dader van de moord op de vijf verdwenen meisjes, sloegen in als een bom, Clusius gaf een kort overzicht van de loop der gebeurtenissen, legde er de nadruk op dat hij en zijn gewaardeerde medewerker meneer Krause, nog nooit vóór zo zware taak hadden gestaan en zei becheidend lanhend: Wij beiden moesten al onze speur derservaring bijeen rapen en er kwam heel wat scherpzinnigheid en doorzettingsvermo gen aan te pas voor het resultaat bereikt was, waarop we nu kunnen bogen; ik mag dan ook wel zeggen, mijne heren, dat deze zaak mij menige slapeloze nachten heeft gekost. Tenslotte echter deed hi] nog een verdere sensationele mededeling, Meneer Krause, die zoals Velen van tl wel bekend zal zjj-i, eigenlijk Joachim von Dengern heet en meester in de rechten is, is van inspecteur bevorderd tot commissaris der recherche. Reeds de middag- en avondbladen publi ceerden kolommen lange artikelen, de sen satie en opwinding waren ongelooflijk, ds krantenvrouwen werden de kranten uit de handen getrokken, op straat vormden zich groepjes mensen die het alles overtreffende geval bespraken en s'avonds droeg in het Metropooltheater de gevierde Berlijnse hu morist Adolfo Butterblum de geschiedenis voor van de Blauwbaard van Berlijn in balladenvorm, half ijzing wekkend, half pikant, met eigen politieke opmerkingen gekruid en erotisch doordacht. Edochde eigenlqke sensatie begon eerst Dat was de roman „Twee mensen om drie mensen". Had men dan ooit gehoord, dat een rasechte vijfvoudige moordenaar een roman geschreven had en die roman zelfs a!s boek was verschenen Nee, dat was nog nooit vertoond en nu kon je toch waarach tig eens zien hoe ver Berlijn op het gebied der onbegrensde mogelijkheden boven andere grote steden uitsteekt. Wordt vervolgd. Begin de dag met IVO ROL 1 Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw.

Axelsche Courant | 1949 | | pagina 2